11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość. W setną rocznicę tego wydarzenia zapraszamy do śledzenia relacji z całego dnia na portalu wPolityce.pl i na antenie telewizji wPolsce.pl.
RELACJA NA ŻYWO:
23:06. Premier Mateusz Morawiecki dziękuje szefom MSWiA, MON i KPRM oraz wszystkim służbom.
23:03. Msza za ojczyznę i prapremiera spektaklu „Powrót Manru” na podstawie opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego towarzyszyły w niedzielę obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w stolicy Ukrainy, Kijowie.
22:44. Koncertem organowym w kościele Macieja na Wzgórzu Zamkowym zakończyły się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane w niedzielę przez węgierską Polonię, polską ambasadę oraz Instytut Polski w Budapeszcie.
Z recitalem wystąpił koncertujący jako solista i kameralista Sławomir Kamiński, profesor klasy organów w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Zagrał m.in. utwory Fryderyka Chopina i Feliksa Nowowiejskiego.
22:17. Prezes TK Julia Przyłębska w specjalnym programie „Debata o Niepodległej” na antenie TVP Info.
Polskość to my, w jaki sposób myślimy o sobie. Polskość to tradycja. Pewna umiejętność życia we wspólnocie. (…) Europa to nie tylko Francja, Niemcy, czy Włochy. Europa to my wszyscy.
CZYTAJ TAKŻE: Piękne słowa prezes TK! Publiczność zareagowała brawami. Julia Przyłębska podkreśla: „Polskość to my!”
21:44. Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy pięknie wzięli dziś udział w patriotycznych uroczystościach z okazji 100lecia Odzyskania Niepodległości w całej Polsce. Brawa i ukłony dla Organizatorów! - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
W rozmowie z węgierską telewizją prezydent podkreślił z kolei, że zarówno Polacy, jak i Węgrzy są częścią Zachodu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda w węgierskiej telewizji: My, Polacy, jesteśmy bardzo dumni z solidarności z wami
21:31. Polska kultura, a szczególnie muzyka, była jednym z elementów, który pomógł Polakom przetrwać trudny czas zaborów - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który wziął udział w koncercie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
21:30. Rekordowa frekwencja na Marszu w Warszawie! Tak Polacy świętowali 100 rocznicę odzyskania niepodległości! ZOBACZ MATERIAŁ TELEWIZJI WPOLSCE.PL:
21:29. Dziękuję funkcjonariuszom wszystkich służb, a zwłaszcza policji za profesjonalne zabezpieczenie dzisiejszego wielkiego Biało-Czerwonego Marszu w Warszawie – napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
20:50. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zadecydował o rozwiązaniu zorganizowanego przez narodowców Marszu Polski Niepodległej, który w niedzielę przeszedł spod Dworca Głównego PKP na Rynek.
Marsz został rozwiązany na samym końcu na wrocławskim Rynku podczas przemówień m.in. byłego księdza Jacka Międlara i Piotra Rybaka. Decyzję o rozwiązaniu marszu przekazał organizatorom przedstawiciel Urzędu Miejskiego Wrocławia, o czym poinformowali organizatorzy marszu.
20:40. Gdybym miał jednym słowem określić dzisiejsze święto, powiedziałbym: wdzięczność — napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Dodał też: Dziękujemy pokoleniom Polaków za to, że dali nam wolność. Szanujmy Niepodległość, kochajmy Polskę, pracujmy razem na jej dobro. Tak jak dziś razem poszliśmy we wspólnym biało-czerwonym marszu.
20:38. Polacy w Moskwie uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości uroczystą mszą odprawioną w niedzielę w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. To niezwykle radosne święto – mówił ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak.
Do kościoła, który powstał na początku XX wieku dzięki wysiłkom polskiej społeczności w Moskwie, przyszli w niedzielę członkowie Polonii, polscy dyplomaci, pracujący w Moskwie księża, Polacy czasowo mieszkający w stolicy Rosji. „W ten dzień się zbieramy, by wspólnie świętować”, dla rosyjskiej Polonii to bardzo doniosły dzień – powiedziała PAP szefowa Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa.
20:24. W niedzielę w Warszawie na placu na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego - działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.
20:00. Dziękujemy za udział w Biało-Czerwonym Marszu. Z dumą i radością przeszliśmy ulicami Warszawy, świętując 100. rocznicę odzyskania Niepodległości - napisała na Twitterze rzecznik rządu Joanna Kopcińska.
To był największy marsz wolnych Polaków w wolnej Polsce. Było godnie, spokojnie i biało-czerwono
— zaznaczyła.
19:55. Przed 11 listopada służby specjalne podejmowały działania mające na celu zabezpieczenie Marszu w Święto Niepodległości. Najwięcej zadań realizowała ABW - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
19:40. Tysiące osób pokazało, że potrafi godnie uczcić 100. lecie naszej Niepodległości - informuje KSP.
19:35. To po prostu trzeba zobaczyć!
19:30. Coś wspaniałego! W Warszawie rozpoczął się pokaz fajerwerków i świateł. Udział w widowisku wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i ministrowie.
19:28. Na manifestacji obecny był także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
19:19. Marsz formalnie dobiegł końca.
19:10. Chociaż marsz przebiega spokojnie, jak wynika z relacji prof. Zdzisława Krasnodębskiego, zachowanie niektórych uczestników pozostawia wiele do życzenia.
19:07. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i premier tego kraju Wołodymyr Hrojsman przekazali w niedzielę gratulacje w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski. Życzenia z tej okazji złożył także szef MSZ Pawło Klimkin.
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości składam zaprzyjaźnionej Polsce życzenia pokoju, dobrobytu i pomyślności!
— napisał Poroszenko na Facebooku w języku ukraińskim i polskim.
Dziś Polska obchodzi 100-lecie swojej niepodległości. Gratuluję naszym sąsiadom i życzę sukcesów, rozwoju i jedności! Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele wspólnych osiągnięć!
— oświadczył w tej samej sieci społecznościowej premier Hrojsman.
To zaszczyt i odpowiedzialność być sąsiadem wolnej Polski, działać w jednej europejskiej drużynie na rzecz wspólnej przyszłości w Europie!
— napisał z kolei Klimkin.
19:04. Frekwencyjny rekord! Policja: w Biało-Czerwonym Marszu w Warszawie wzięło udział 250 tys. osób; było spokojnie.
18:53. Serdeczne słowa ze strony ambasador USA.
Happy anniversary Polsko!
— napisała Georgette Mosbacher.
18:51. MSWiA i koordynator służb specjalnych o obchodach Święta Niepodległości: do obecnej chwili służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego
18:38. „Cieszę się, że zawarto porozumienie i udało się zorganizować Marsz” - mówi portalowi wPolityce.pl rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Rzecznik prezydenta o negocjacjach z narodowcami: Cieszę się, że zawarto porozumienie i udało się zorganizować Marsz
18:17. Kanadyjski premier Justin Trudeau złożył w niedzielę Polsce życzenia z okazji Święta Niepodległości i 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
To wydarzenie to wspaniała okazja do refleksji nad historią Polski i jej licznymi osiągnięciami od momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. To również okazja, by podkreślić wybitny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w sukces kanadyjskiego narodu na wszelkich polach
— napisał Trudeau w oświadczeniu.
18:13. „Poważne państwo powinno samo go organizować” - mówi portalowi wPolityce.pl prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Marsz Niepodległości organizowany przez rząd? Prof. Gliński: „Poważne państwo powinno samo go organizować”
18:12. Cieszymy się, że marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przebiegł w spokojnej atmosferze, bez zakłóceń - powiedziała w niedzielę PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, widok setek tysięcy biało-czerwonych flag jest bardzo „symboliczny i budujący”.
18:10. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował uczestnikom Biało-Czerwonego Marszu „Dla Ciebie Polsko” za obecność i postawę.
18:00. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości gratulacje na Twitterze złożył Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. „Polsko, wielki kraju - gratulacje z okazji 100. Rocznicy Twojej Niepodległości” - napisał amerykański przywódca.
17:30 Dziękuję dziś za Marsz Niepodległości Tyle rodzin z dziećmi, wszyscy dumni z Polski - napisał Patryk Jaki na Twitterze.
17:21 Marsz Niepodległości dotarł na błonia Stadionu Narodowego. Tam już trwa koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
17:01. w Warszawie na placu na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego - działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych m.in.: SLD, Unii Pracy, Partii Zielonych, Partii Razem. Uczestniczyli w niej także m.in.: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz szef OPZZ Jan Guz.
17:00: MON za pośrednictwem mediów społecznościowych dziękuje za wspólne świętowanie podczas marszu.
16:55: Według szacunków policji i organizatorów, w marszu bierze udział ponad 200 tys. osób. Niektóre źródła informują o 250 tys.
16:50: Niestety nie obyło się bez incydentów. Podczas marszu służby porządkowe odebrały transparent.
16:40: Czoło Marszu prawie dotarło do celu - na błonia Stadionu Narodowego.
16:30:
16:17: Kilku bandytów nie zepsuje uroczystości i święta setek tysięcy Polaków – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do treści niektórych transparentów i okrzyków uczestników zgromadzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
16:16: Minister Spraw Wewnętrzny i Administracji poinformował na Twitterze, że frekwencja na Marszu jest rekordowa! Ulicami Warszawy maszeruje 200 tys. osób!
16:15: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ustaje w jątrzeniu i dzieleniu Polaków, nawet w tak ważne i piękne święto!
16:14: Wszyscy są mile widziani na Biało-Czerwonym Marszu „Dla Ciebie Polsko”.
16:30: W stronę kontrmanifestujących Obywateli RP poleciały race.
16:05: Minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z naszym reporterem powiedział, że nie obawia się żadnych prowokacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Minister Szumowski dla wPolityce.pl: Prowokacje? „Panowie z ochrony są na tyle profesjonalni, że nie obawiam się niczego”
16:02: Na trasie przemarszu została udaremniona próba prowokacji.
16:01: Na trasie Marszu jest reporter portalu wPolityce.pl. Jak informuje, wśród zgromadzonych słychać okrzyki „konstytucja”, które są zdecydowanie zagłuszane przez hasło „Polska jest jedna”.
16:00: A jak Biało-Czerwony Marsz wygląda wg. TVN? Komentatorzy zwracają uwagę na specyficzną narrację.
15:54: To nagranie robi wrażenie!
15:45: Izrael złożył Polsce w niedzielę na Twitterze życzenia z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W jerozolimskiej Bazylice św. Szczepana odbyła się w Święto Niepodległości msza dziękczynna - poinformowała ambsada RP w Izraelu.
Droga Polsko, wszystkiego najlepszego na stulecie niepodległości! Twój Izrael
— brzmią życzenia opublikowane na koncie Państwa Izrael, prowadzonym przez tamtejsze MSZ.
15:42: Marsz relacjonują w mediach społecznościowych politycy.
15:40: W wewnętrznej wolności narodu widziano konieczny warunek do uzyskania wolności zewnętrznej – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas niedzielnej mszy świętej w Krakowie, gdzie trwają obchody święta niepodległości.
Jak mówił abp Jędraszewski w homilii, podczas mszy świętej w katedrze wawelskiej, „miłości – bezgranicznej i pełnej zaufania do Boga – w odniesieniu do ojczyzny uczył się przez wieki polski naród”.
Szczególną próbą tej miłości i doświadczeniem jej było zmaganie polskiego narodu o wolność, w końcu od końca XVIII wieku do pierwszych dekad wieku XX
— podkreślał.
15:35: Premier Morawiecki pogratulował parze, która zaręczyła się na trasie Marszu!
15:30:
W Marszu idzie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
15:11: Na wysokości Ronda gen. Charles’a de Gaulle’a rozstawili się Obywatele RP.
15:10: Biało-Czerwony Marsz Ruszył z ronda Romana Dmowskiego. Czoło Marszu dotarło już na Most Poniatowskiego.
15:01:
Dziękuję, że przybyliście tutaj ze wszystkich stron Polski na to wielkie spotkanie dla Niepodległej. Dziękuję, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że stoimy właśnie pod tymi barwami, za które krew przewalały pokolenia Polaków, żebyśmy mogli je nieść, zgromadzić się pod nimi. To nasza flaga. Nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona, nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona
– powiedział prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko”.
Chcę, żebyśmy szli pod naszymi sztandarami razem, w atmosferze radości i hołdu. Dla naszych bohaterów i dla naszego państwa, żebyśmy oddali cześć tym, którzy za Polskę walczyli i ją dla nas odzyskali
– dodał prezydent.
Idźmy razem. Niech to będzie wspólny marsz dla każdego, na którym każdy chce być. I dobrze się czuje idąc dla Polski. Niech żyje Polska. Niech żyje wolna, suwerenna niepodległa RP. Cześć i chwała bohaterom!
– podkreślił prezydent Andrzej Duda.
15:00: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński też weźmie udział w Biało-Czerwonym Marszu!
14:50: Na Biało-Czerwony Marsz przyjechali również kibice.
14:48: Radość ze 100-lecia odzyskania niepodległości wyrażają w mediach społecznościowych sportowcy.
14:27: Obywatele RP przygotowują się do kontrmanifestacji!
14:20: Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka napisał na Twitterze, że w Warszawie póki co nie widać „faszystów” wśród Polek i Polaków. Stołeczna policja potwierdza, że w Warszawie jest bezpiecznie. Apeluje o godne świętowanie.
Warszawa piękna, mnóstwo polskich flag. Bardzo spokojnie i póki co nie widać „faszystów” wśród Polek i Polaków z dziećmi. STOP prowokacjom - apelujemy o godne świętowanie
— napisał na Twitterze insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.
14:18: Policja przygotowuje się do ochrony Marszu Niepodległości.
14:15:
Nie ma ich już wśród nas, ale wierzę, że nasi odznaczeni patrzą na nas z góry i przyjmują ten moment z satysfakcją. Chciałbym, aby czuli, że pomimo upływu lat Rzeczpospolita o nich pamięta
— powiedział prezydent Andrzej Duda.
14:10: Pośmiertnie Orderem Orła Białego odznaczeni zostali m.in.:
Ks. abp Antoni Baraniak, sekretarz i kapelan prymasów Polski – kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego;
Ks. bp Juliusz Bursze, biskup Kościoła Ewangelicko-augsburskiego w RP, działacz niepodległościowy;
**Ignacy Daszyński, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, marszałek Sejmu, premier rządu lubelskiego;
Roman Dmowski, działacz niepodległościowy, polityk, dyplomata, publicysta, twórca idei Ruchu Narodowego;
Ks. Szymon Fedorońko, naczelny kapelan wyznania prawosławnego w II RP, zamordowany przez NKWD w Katyniu;
14:08: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się uroczystości nadania Orderu Orła Białego, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
14:05: ONR przygotowuje się do Marszu Niepodległości.
14:00: Sto par – tancerzy z polskich zespołów Wilna i Wileńszczyzny, a także zespołów litewskich – w prezencie na stulecie Polski - zatańczyło w niedzielę poloneza na wileńskim Placu Ratuszowym.
13:50:
100-lecie odzyskania niepodległości uczciła także Polonia w Londynie. W Richmond Park odbył się Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr.
13:47: W Poznaniu maszeruje korowód z okazji imienin ul. Święty Marcin.
13:45: Premier Mateusz Morawiecki otworzył Piknik Rodzinny w ogrodach KPRM.
13:35: Prezydent Andrzej Duda otworzył Festiwal Niepodległości przed Pałacem Prezydenckim.
13:30: Na Białorusi, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odrestaurowano i poświęcono pomnik upamiętniający polskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie z bolszewikami w 1920 r. w Smorgoniach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności polskiej i dyplomaci RP.
13:25:
13:15: Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko” wyruszy o godz. 15 z Ronda Romana Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego i zakończy się na Rondzie Waszyngtona.
13:08: Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle było słychać okrzyki: „Dziękujemy”.
13:00: Przypominamy, że z okazji Święta Niepodległości Sejm i Senat zostały otwarte dla zwiedzających; wszyscy chętni mogą zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Parlament będzie można zwiedzać w godz. 11-16; by wejść do gmachu, wystarczy okazać dokument tożsamości.
Zwiedzić będzie można również Belweder i Pałac Prezydencki.
12:55: Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się również w Gdańsku.
Tysiące uczestników zgromadziła Parada Niepodległości, która przeszła ulicami Gdańska z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W przemarszu wzięli udział m.in. politycy, uczniowie, harcerze, sportowcy, kibice i członkowie różnych organizacji.
Gdańska parada jest jednym z najstarszych tego typu przedsięwzięć organizowanych w Polsce. W tym roku odbyła się po raz 16. Trasa przemarszu tradycyjnie wiodła ulicami ścisłego historycznym centrum miasta. Zmotoryzowani lub idący pieszo uczestnicy przemieścili się pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a przedstawiciele pomorskiego oddziału Polskiego Zawiązku Hodowców Gołębi Pocztowych wypuścili 1111 ptaków.
12:50: Na pl. Piłsudskiego formuje się uroczysta defilada.
12:41: Rozpoczyna się ceremonia składania wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
12:40:
Życzę, by Pan Bóg zawsze miał naszą Ojczyznę w opiece. Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Polska! — zakończył prezydent Duda.
12:35: Prezydent Duda zainaugurował odbudowę Pałacu Saskiego.
Chciałbym, żebyśmy nawiązali przez następne sto lat do tego wielkiego procesu, jaki został dokonany w II RP, którą odbudowano z niebytu zupełnego. Chciałbym , żeby symbolem powrotu do tego była odbudowa Pałacu Saskiego, którą tutaj dzisiaj inaugurujemy. Chciałbym, żeby był to budynek, który będzie mógł zobaczyć każdy z rodaków i załatwić w nim swoje sprawy. Nie mam wątpliwości, że tak, jak my dziś pozytywnie oceniamy ojców niepodległości i to, czego dokonali, tak samo ocenią nas za 100 lat te pokolenia, które dziś wzrastają i będą wzrastały przez te 100 lat. Chciałbym, żeby patrząc za 100 lat na swoją ojczyznę mówili, że ci ludzie sprzed 100 lat przysłużyli się Polsce
— mówił prezydent.
12:33:
Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być tak razem. Wierzę, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, bo w każdym z nas jest miłość do Ojczyzny. Bądźmy razem, by ją budować. Bądźmy skupieni wokół naszych barw, hymnu, wokół pięknej idei Polski suwerennej, ale też dostatniej, bezpiecznej, z silną armią, z zaprzyjaźnionymi siłami zbrojnymi, ale przede wszystkim z silnym i zjednoczonym społeczeństwem, z politykami, którzy codziennie starają się o to, żeby Polska była zjednoczona. Gdzie zwycięża uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Tego życzę Polsce i nam wszystkim
— powiedział prezydent Duda.
12:32:
Pan Bóg miał nas w swojej opiece i mieliśmy też wielkie szczęście, że mieliśmy takich przywódców, żołnierzy. Ludzi, którzy byli nie tylko odważni i inteligentni. Oni umieli być razem, stanąć razem w celu najważniejszym, żeby odzyskać Polskę. Żeby była. Choć mieli różne poglądy i służyli różnym ideom, to cel był jeden. Wolna suwerenna Polska
— podkreślił prezydent Duda.
Swary nigdy nie służą w budowaniu wspólnego państwa, przeszkadzają. Przekonała się o tym II RP. Jak trudno było wrócić do wolnej Polski. Jak trudno było znów odzyskać niepodległość
— przypomniał.
12:31:
Możemy się razem cieszyć, być razem, czując bratnią wieź wspólnej tradycji, języka, kultury, wyrosłej na pniu chrześcijaństwa. Czynimy to tu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie leży Orlę Lwowskie, nastoletni ochotnik, który poległ za RP
– mówił prezydent.
Jakże jesteśmy im wdzięczni, jakże głęboki hołd im wszystkim jesteśmy winni
— dodał.
12:28:
Dziękuję, za tą piękną uroczystość, że przyszliście z biało-czerwonymi sztandarami, że w tak niesamowity sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą, suwerenną Polskę
– powiedział na pl. Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda.
12:25: Zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
12:19: Następuje uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
12:10: Harcerze przynieśli do Grobu Nieznanego Żołnierza Światło Niepodległości.
12:00: Na trybunie honorowej na pl. Piłsudskiego znajdują się m.in. prezydent RP z małżonką, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele parlamentu. Odczytywany jest Apel Pamięci.
11 listopada w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” Polacy o godz. 12 odśpiewali hymn Polski. W centralnym miejscu akcji - przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Hymn wybrzmiał też w wielu miejscach w Polsce i na świecie - zarówno podczas oficjalnych uroczystości państwowych, jak i podczas niewielkich uroczystości lokalnych. Mazurka zagrały zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii oraz orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.
11:58: Trwa uroczysta odprawa wart. Na maszt znajdujący się na pl. Piłsudskiego, przy śpiewie hymnu, wciągnięta została polska flaga.
11:50: Na Placu Piłsudskiego gromadzi się coraz więcej osób, które chcą wziąć udział w uroczystościach z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na uroczystości przybył prezydent Andrzej Duda. Trwa uroczysta odprawa wart.
11:40: Wzruszające słowa bohatera walk o wolność: „Nasza walka nie poszła na marne. Dożyliśmy!”.
Moja i tak samo nasza walka nie poszła na marne. Dożyliśmy! I życzę w tej chwili wszystkim Polakom tego szczęścia, które w tej chwili my osiągnęliśmy
– powiedział gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
11:20: Premier Morawiecki wraz z kierownictwem KPRM i członkami Rady Ministrów złożył wieńce pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.
11:15: Życzenia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przekazali niemieccy politycy.
To, że nasze stosunki, z naszymi polskimi przyjaciółmi są tak dobre i różnorodne naprawdę napełniam mnie wielką wdzięcznością. To nie jest kwestią oczywistą, w obliczu wielkiego cierpienia, jakie Niemcy sprowadziły na Polskę. Ale dziś patrzę z wielką nadzieją na nasza wspólną europejską przyszłość
— powiedział Heiko Maas, szef MSZ Niemiec.
Życzę naszym przyjaciołom wszystkiego najlepszego. Mam nadzieję, z całego serca, że nasze stosunki będą rozwijać się w bardzo dobrym kierunku w przyszłości
— powiedział ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.
11:11: Z okazji rocznicy polska ambasada w Korei Płd. zorganizowała w niedzielę Bieg Niepodległości oraz rodzinny spacer dla rodzin z dziećmi i osób biegających nad brzegiem rzeki Han w Seulu. Przed rozpoczęciem zmagań na dystansie 5 i 10 km uczestnicy mogli wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach wydarzenia pod hasłem: „Niepodległa do hymnu!”.
Na niedzielne popołudnie zaplanowano koncert polskiej orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia w Lotte Concert Hall w Seulu. W sobotę w ramach obchodów rocznicowych muzycy wystąpili już w południowokoreańskim mieście Ulsan.
11:05:
Niech to będzie nasze wielkie, wspólne narodowe święto! Naszym zadaniem jest nie tylko pamiętać, ale naszym zadaniem jest na pamięci budować
— mówi w spocie prezydent Andrzej Duda.
11:00: Punktualnie w samo południe, w Polsce i wielu miejscach na świecie, zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.
Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, m.in dzięki staraniom polskiego premiera Paderewskiego i prezydenta USA Wilsona - napisali wspólnie ambasador Polski w USA Piotr Wilczek i Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. Zaznaczyli, że partnerstwo polsko-amerykańskie jest silniejsze niż kiedykolwiek.
10:52: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Stefana Roweckiego Grota, Wincentego Witosa oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.
10:50: Przy Alei Niepodległości na dziedzińcu przed Świątynią Opatrzności Bożej zasadzonym tam dębom nadane zostały imiona Ojców Niepodległości. Premier Mateusz Morawiecki odsłonił tablicę poświęconą Wincentemu Witosowi.
10:45: Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu telewizji wPolsce.pl.
Jestem przekonany, że święto niepodległości jest świętem prowspólnotowym. Cały czas apeluję do wszystkich, żebyśmy wszyscy, pod biało-czerwonymi sztandarami zgromadzili się i żebyśmy byli dumni z tego wielkiego osiągnięcia, jakim było odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Żebyśmy byli dumni z tego dzieła, ale także dumni z dzisiejszej Polski
— powiedział w rozmowie z Marcinem Wikło prezydent Andrzej Duda.
To jest prawdziwe obchodzenie odzyskania niepodległości, to bezpośrednie. Najważniejsze jest to, żeby każdy czuł wolność, dumę z odzyskania niepodległości u siebie, na miejscu. To buduje wspólnotę
— dodał.
10:40: Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą wzięli udział w odsłonięciu siedmiu obelisków przy dębach niepodległości.
Obeliski odsłonili m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezes IPN Jarosław Szarek.
10:25: Życzenia dla Polaków złożył m.in. szef litewskiego MSZ.
Mili Polacy, z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę pragnę złożyć wszystkim wam najserdeczniejsze gratulacje. Niech żyje #Polska! Niech żyje Niepodległość!
— powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.
[
10:18: Podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej prezydent Andrzej Duda zapalił Święcę Niepodległości.
10:00: Pomimo tak ważnego dla Polaków święta, politycy totalnej opozycji nie potrafili powstrzymać się przed dzieleniem i jątrzeniem.
Dziś ulice, Wrocławia, Warszawy będą zajęte przez tych, którzy odpychają europejską wspólnotę. Za rok, 11 listopada, odbędzie się wielki marsz, gdzie będziemy wszyscy obecni, wszyscy będziemy mówić: „Polska może być wspólnotą”
— stwierdził Grzegorz Schetyna.
09:55:
W setną rocznicę odzyskania niepodległości najpierw oddajemy cześć polskiemu domowi czasu zaborów, jego staraniom na rzecz podtrzymania miłości do ojczyzny
— mówił w homilii podczas mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Abp Gądecki w 100. rocznicę odzyskania niepodległości: Oddajemy cześć polskiemu domowi, który podtrzymywał miłość do ojczyzny
09:50: Najbardziej rozpoznawalne miejsca na całym świecie zostały podświetlone w narodowe, biało-czerwone barwy.
09:45: Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wystąpił w oficjalnym klipie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyplomata promuje nasz kraj w oryginalny sposób.
09:35: Były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk złożył w niedzielę - w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.
09:30: Życzenia dla Polaków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości złożył Mel Gibson.
09:15: Premier Mateusz Morawiecki zapewnił na antenie Polsat News, że w rocznicę odzyskania niepodległości będzie jeden wielki, wspaniały marsz.
Wszystkich do tego marszu zapraszam, będzie to marsz bezpieczny
— zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
09:00: Msza św. w intencji ojczyzny z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w niedzielę rano w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Mszy św. w setną rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W świątyni obecni są też m.in prezydent Andrzej Duda, jego żona Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
08:55: Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak złożyli w niedzielę 11 listopada wieńce przy grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
08:40: Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MSZ zaprosiło przedstawicieli sześciu państw na trzech kontynentach do odczytania depeszy notyfikującej państwo polskie - poinformował resort spraw zagranicznych, który w niedzielę zamieścił klip wideo na swojej stronie internetowej.
08:30: Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Wieńce przed pomnikiem Witosa złożyła też delegacja polityków PSL, w tym m.in. poseł Piotr Zgorzelski.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Witosa. Hołd jednemu z ojców niepodległości oddała również delegacja PSL
08.20: Polacy na Dalekim Wschodzie uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Bieg Niepodległości i koncert Sinfonii Varsovii w Korei Płd. oraz atrakcje z udziałem żaglowca „Dar Młodzieży” w Japonii to elementy niedzielnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Azji Wschodniej. Rocznicę świętowano również w ChRL.
08.10: Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
07:00.
Sto lat temu miliony marzeń ziściły się w jednej idei - Niepodległej - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że mimo różnic i trudnych lat Polacy pokazali, że potrafią wspólnie tworzyć wielkie dzieło. Zaapelował, by dziś wszyscy pokazali, że łączy nas Polska.
W Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i najwyższych władz państwowych odbędą się centralne uroczystości w ramach Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Rano prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży. Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza św. w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W mszy św. będzie też uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z prezydentem zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku. Andrzej Duda złoży też wieniec przy grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Po mszy świętej z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się uroczystość odsłonięcia siedmiu obelisków przy siedmiu dębach, które będą symbolizować Ojców Niepodległości - osoby, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. W uroczystości tej wezmą udział prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz kard. Nycz.
W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewają hymn państwowy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Planowane jest wystąpienie prezydenta. Na uroczystości obecni będą też m.in. premier, marszałek Sejmu, prezes PiS. Obecność zapowiedział też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Po ceremonii prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.
Następnie na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego - nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom „zasłużonym dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. Planowane jest wystąpienie prezydenta.
Wieczorem prezydent będzie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie razem z mieszkańcami miasta weźmie udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent będzie m.in. wspólnie z mieszkańcami śpiewał pieśni patriotyczne. Planowane jest jego wystąpienie.
Po południu w Warszawie odbędzie się Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko”, który przejdzie z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Będzie w nim uczestniczył m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także - według zapowiedzi rzecznik PiS Beaty Mazurek - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i politycy tej partii.
Na godzinę 15 zaplanowano przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na rondzie Dmowskiego. Według zapowiedzi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości uczestnicy przemarszu mają od godz. 14 gromadzić się w tym miejscu.
wkt/gah/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/420615-relacja-frekwencyjny-rekord-na-marszu-z-okazji-11-listopada