Hasłem Orszaków Trzech Król - które odbywają się 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego - w 644 polskich miastach oraz 16 za granicą, są słowa: „Bóg jest dla wszystkich”. W tym roku będzie to jubileuszowa 10. edycja Orszaku Trzech Króli, czyli procesji w przebraniach stylizowanych na historyczne, w której uczestniczą też żywe zwierzęta.
Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. Jak poinformowali organizatorzy, motywem przewodnim tegorocznego orszaku jest przypomnienie uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich.
Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy „Mędrcy dla Wschodu”, z której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na trenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.
Papież Franciszek pozdrowił uczestników Orszaków Trzech Króli, jakie odbywają się w wielu miastach Polski. Ojciec Święty wspomniał o nich po modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra.
Oto słowa Franciszka w tłumaczeniu na język polski:
Szczególne pozdrowienia kieruję dla orszaku historyczno-folklorystycznego, który promuje wartości Objawienia Pańskiego, a który w tym roku jest poświęcony obszarom Gór Prenestyńskich. Pragnę także wspomnieć o Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w wielu miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń”.
Ulicami Kalisza przeszedł pierwszy w tym mieście orszak Trzech Króli. Po mszy św. uformował się kilkusetosobowy orszak na czele z Trzema Królami, w których role wcieli się: prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Stanisław Piotrowski oraz przedsiębiorca Wiktor Tyc.
Za nimi podążały dzieci przebrane za anioły, pasterzy i służbę dworską oraz kaliszanie z koronami na głowach, które dostali od organizatorów.
Na placu św. Józefa przed Narodową Bazyliką Świętego Józefa, dokąd dotarł orszak, ustawiono estradę, na której dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kaliszu oraz Schola Lenartowicka & zespół Sound of Heaven wykonali program jasełkowy. Przedstawienie połączone było ze wspólnym kolędowaniem wszystkich kaliszan.
Do wędrówki drogą ideałów, zakasania rękawów w zmaganiu się ze swymi wadami czy duchową pustką zachęcił biskup Piotr Libera na zakończenie Orszaku Trzech Króli w Płocku (Mazowieckie), który w sobotę zainaugurował w tej diecezji obchody Roku św. Stanisława Kostki.
Orszak Trzech Króli w Płocku, w którym w sobotę uczestniczyły rzesze wiernych, wyruszył z tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie znajduje się także Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki i przeszedł ulicami miasta do kościoła, któremu również patronuje ten święty - stąd świątynia nazywana jest zwyczajowo „Stanisławówką”. Tam odprawiona została uroczysta msza święta koncelebrowana.
Tysiące łodzian przeszło ul. Piotrkowską, biorąc udział w Festynie Trzech Króli z okazji obchodzonego w sobotę święta Objawienia Pańskiego. Do odkrywania Boga poprzez Słowo Boże, a nie własne wyobrażenia wzywał wiernych na mszy inaugurującej obchody metropolita łódzki Grzegorz Ryś.
Ulicami Krakowa po raz ósmy przeszedł w sobotę Orszak Trzech Króli. Monarchowie wyruszyli z trzech różnych kościołów, by spotkać się na Rynku Głównym w Krakowie. „Uznając Boga za króla tworzymy cywilizację miłości” - mówił do uczestników orszaku metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Msza św. w intencji obcokrajowców i ich rodzin, którzy mieszkają w Szczecinie zainaugurowała uroczystości Objawienia Pańskiego. Liturgii w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Ulicami Starego Miasta w Toruniu przeszedł Orszak Trzech Króli, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób. Wśród wielu niespodzianek były jasełka, w których jedną z ról zagrał bp Wiesław Śmigiel.
Tysiące mieszkańców miasta, wśród których na koniach jadą Trzej Królowie i Józef Piłsudski na kasztance, idą kadeci klas wojskowych, artyści, żużlowcy, myśliwi i Cyganie, bierze udział w czwartym Orszaku Trzech Króli w Gorzowie Wielkopolskim. Ludzie maszerują w koronach na głowach, niosą chorągiewki, wielu jest przebranych w czerwone i zielone stroje.
Ulicami Poznania, pod przewodnictwem monarchów Kacpra, Melchiora i Baltazara, po raz ósmy przeszedł Orszak Trzech Króli, by złożyć dary małemu Jezusowi. W barwnym, kilkutysięcznym korowodzie uczestniczyli m.in. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, ks. Mateusz Misiak, proboszcz poznańskiej fary, oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Ulicami Gniezna po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnym przemarszu i wspólnym kolędowaniu nie zabrakło odniesień do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tegoroczny gnieźnieński orszak miał nieco zmodyfikowaną trasę. O godzinie 13.00 wszystkie grupy spotykały się na placu za budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego i stamtąd, wspólnie, ruszyły w kierunku Rynku, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie wystąpił Teatr Pantomimy „Dar” z Bydgoszczy. Tam również kilka słów życzeń do uczestników skierowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska oraz prezydent Gniezna Tomasz Budasz.
Już po raz siódmy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Lublina. Obchody Święta Objawienia Pańskiego rozpoczęło wspólne kolędowanie na Placu Zamkowym. Następnie uczestnicy orszaku przeszli procesyjnie do Archikatedry lubelskiej, gdzie uroczystą Mszę Świętą odprawił bp Józef Wróbel. Zgromadzeni wierni mogli wysłuchać kolęd w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Lublinenses oraz podopiecznych Akademii Talentów pod kierownictwem Anety Dąbskiej.
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy).
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/375198-polska-swietowala-objawienie-panskie-pod-haslem-bog-jest-dla-wszystkich-w-prawie-650-miastach-przeszly-orszaki-trzech-kroli-zdjecia-i-wideo