W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zakończyła się Międzynarodowa Konferencja „Pamięć i nadzieja”, poświęconą pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Uczestnicy na zakończenie pomodlili się w języku hebrajskim i polskim.
Konferencję rozpoczął dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR , który przywitał zgromadzonych gości.
Do uczestników konferencji okolicznościowy list skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Społeczny obraz pomocy, jaką Polacy udzielali Żydom podczas II wojny światowej, jest z różnych przyczyn wciąż zafałszowany. Stało się tak, w ogromnej mierze, z powodu wieloletniego hołdowania przez polski establishment pedagogice wstydu i wynikającego z niej prowadzenia polityki antyhistorycznej
— napisał w liście do uczestników Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Nadzieja” w toruńskim sanktuarium Jarosław Kaczyński, który został odczytany przez wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego.
Módlmy się o to, byśmy jako Naród już nigdy nie musieli stawiać czoła jakiemukolwiek totalitaryzmowi
— podkreślił prezes PiS.
Jonny Daniels, szef fundacji „From The Depths” podkreślił, że Żydzi zawsze będą wdzięczni Polakom za otwartość.
To zaszczyt, że możemy upamiętnić tych, którzy ryzykowali własnym życiem i oddali je za swoich bliskich. Przez 1000 lat społeczność żydowska mieszkała w Polsce obok swoich sąsiadów. To istnienie w pewnym momencie okazało się niemożliwe. Żydzi zawsze będą wdzięczni Polakom za otwartość i przyjecie ich na polskiej ziemi, Stać tutaj, to wielkie i pouczające doświadczenie
— powiedział Daniels.
Okolicznościowy list wystosował również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks abp. Stanisław Gądecki.
List przewodniczącego Episkopatu do uczestników konferencji „Pamięć i Nadzieja” w Toruniu
**Na konferencji głos zabrała premier Beata Szydło, która podkreśliła:
Musimy mówić prawdę o tamtych czasach, musimy mówić o bohaterskich Żydach i bohaterskich Polakach. To właśnie Polacy i Żydzi, Polska i Izrael, mamy w tej sprawie najwięcej do powiedzenia. To nasza wspólna sprawa, wspólna nadzieja, wspólna prawda i miłość.
Mszy poprzedzającej konferencję przewodniczył prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów o. Janusz Sok. Patronat nad konferencją w Kaplicy Pamięci Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II objęli: premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Konferencja odbywa się w Kaplicy Pamięci znajdującej się w sanktuarium. Kaplica jest swego rodzaju pomnikiem, powstałym z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia własnego i rodziny ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Inicjatorem jej budowy był o. Tadeusz Rydzyk.
Kaplica Pamięci, podobnie jak całe sanktuarium, powstała według koncepcji architekta Andrzeja Ryczka. Główną częścią kaplicy są Tablice Pamięci z ok. 1170 nazwiskami cichych bohaterów wojny, niosących pomoc żydowskim współobywatelom. Pośród tablic widnieje napis zaczerpnięty z ewangelii według św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.
W Kaplicy Pamięci na wprost wejścia znajduje się figura Matki Bożej, a nad nią napis: „Męczennicy Polscy módlcie się za nami”. Przed figurą stoi ołtarz symbolizujący ofiarę życia składaną przez Polaków za ratowanych przez nich bliźnich. Po bokach kaplicy są kolorowe witraże ukazujące św. Jana Pawła II w różnych miejsca i wydarzeniach Kościoła.
Organizatorami konferencji są: Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, działający przy Fundacji Lux Veritatis, wraz z Fundacją „From The Depths”, we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej.
Na zakończenie konferencji zebrani pomodlili się w języku hebrajskim i polskim.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/368864-relacja-miedzynarodowa-konferencja-pamiec-i-nadzieja-poswiecona-polakom-ratujacym-zydow-o-rydzyk-dziekujemy-wszystkim-za-wsparcie-zdjecia