W całym kraju odbywają się uroczystości związane z 13. rocznicą katastrofy smoleńskiej. W tym roku rocznica przypadła w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, dlatego zdecydowano o przeniesieniu głównych obchodów na niedzielę 16 kwietnia.
Głównym punktem obchodów są wydarzenia, które odbywają się w Warszawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
RELACJA
21:50. Zakończyły się obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej
21:35. Modlitwa za ofiary katastrofy smoleńskiej
21:17. Przemawia prezes Jarosław Kaczyński!
Dlaczego doszło do tego, że po śmierci 96 Polaków (…) po krótkim okresie zjednoczenia, żalu, autentycznej żałoby, przyszedł czas nienawiści, coś całkowicie sprzecznego z całą polską tradycją. Tego do dziś jeszcze nie potrafimy wyjaśnić, ale to powinni wyjaśnić historycy.
Muszę jeszcze raz podziękować Antoniemu Macierewiczowi za tą żelazną wolę, za upór, za to, że się nie cofał się mimo to, że mijały trudne lata, w których ten postęp ku prawdziwie był bardzo trudny, a co za tym idzie, bardzo wolny. Bo ten front walki z prawdą był potężny, był potężny w Polsce, tutaj dominował, ale był potężny także poza Polską. Także w tych miejscach, co do których niektórzy mieli nadzieję, że stamtąd coś uzyskają. Nie będę dzisiaj w czasie wojny z Ukrainą, w czasie zjednoczenia demokratycznego Zachodu wymieniał tutaj konkretnych miejsc, konkretnych przedsięwzięć, które się nie udawały, bo to nie ma sensu. Świat chciał zapomnieć. Chciał uwierzyć i po części po dziś dzień wierzy w te wszystkie bzdurne opowieści, także te z samego początku. (…) I dopiero to, co zrobili nasi ukraińscy bracia, ten niebywały, wydaje się niemożliwy opór, ta walka, która zadziwia dzisiaj cały świat, i ta pomoc, to myśmy jej udzielili, i którą udzielili również inni. Przede wszystkim Amerykanie, Anglicy, doprowadziła do tego, ze świat w końcu, i pod tym względem, nieco ruszył z miejsca. Ale nie przypadkowo użyłem tutaj słowa „nieco”, bo w dalszym ciągu idzie to trudno.
Z jednej strony Putin jest już postawiony w stan oskarżenia przed Międzynarodowy Trybunał Karny, a z drugiej strony, jeżeli chodzi przedsięwzięcia międzynarodowe ws. Smoleńskiej, ws. Zbrodni, która niewątpliwie jeżeli chodzi o podjęcie decyzji była zbrodnią Putina, dzieje się bardzo mało, ale ostatnio coś się rusza. Także tutaj w Polsce. Za chwile zostanie złożone zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa zamordowania prezydenta RP. Polskie organy śledcze prowadzą śledztwo odnoszące się do katastrofy i jej przyczyn, ale takiego śledztwa nie prowadzą. Mam nadzieję, że podejmą tę sprawę, że się nie cofną, że znajdą się odważni prokuratorzy. (…) Mam nadzieję, że za rok, jeśli się tutaj spotkamy, będziemy mogli powiedzieć nieporównanie więcej. Nie dlatego, że dziś nie wiemy co się stało, bo każdy rozsądny człowiek wie - opowieść drugiej strony jest z punktu widzenia fizyki, z punktu widzenia innych okoliczności jest całkowicie absurdalna. I niemożliwa do przyjęcia dla nikogo rozsądnego. Tylko zła wola może w tym kierunku prowadzić, albo tylko coś innego, co dzisiaj w Polsce ma bardzo szeroki zasięg. To jest życie w informacyjnych bańkach i tzw. Myślenie tunelowe. Dzisiaj takich ludzi w Polsce jest dużo, ale ciągle wierzę, że można ich przekonać, że mogą zmienić zdanie. I to też jest nasze zadanie
— podkreślił prezes PiS.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes Kaczyński: Wyjaśnienie zbrodni smoleńskiej i ukaranie odpowiedzialnych to warunek naszego ostatecznego zwycięstwa
21:14. Marsz Pamięci dotarł przed Pałac Prezydencki
20:55. Ruszył Marsz Pamięci przed Pałac Prezydencki
W marszu uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym: premier rządu Mateusz Morawiecki, wicemarszałek, szef Klubu PiS Ryszard Terlecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W marszu uczestniczą również prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska.
20:45. Za chwilę ruszy Marsz Pamięci
Marsz ruszy w kierunku Pałacu Prezydenckiego, gdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie.
19:00. Msza Święta w intencji ofiar katastrofy
Z okazji 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej w archikatedrze warszawskiej rozpoczęła się w niedzielę wieczorem Msza św. w intencji ofiar. W liturgii, której przewodniczy bp Michał Janocha, biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
W uroczystości biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premierem rządu Mateuszem Morawieckim, wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Uczestniczy w niej również prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska.
17:43. Kard. Nycz nawiązał do katastrofy smoleńskiej
Prośmy Boga, żeby refleksja nad tym, co się wydarzyło w katastrofie smoleńskiej i modlitwa za tych, którzy wówczas zginęli potrafiły nas łączyć a nigdy dzielić - zaapelował kard. Kazimierz Nycz w święto Miłosierdzia Bożego. Jak zaznaczył, Ewangelia Chrystusowa, w którą wierzymy - jest Ewangelią pokoju.
Druga Niedziela Wielkanocna to w Kościele katolickim święto Bożego Miłosierdzia. W archidiecezji warszawskiej centralne uroczystości odbyły się przy figurze Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło na stołecznej Woli, gdzie mszy św. polowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Polećmy Bogu sprawę pokoju na Ukrainie, spokoju w naszej Ojczyźnie, sprawę prawdziwej wspólnoty, także osób, które dziś szczególnie modlą się za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej
— powiedział w czasie liturgii metropolita warszawski.
14:30. Znicze na grobach ofiar na Cmentarzu Parafialnym w Pyrach
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, poseł PiS Antoni Macierewicz i europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Pyrach.
14:00. Znicze na grobach ofiar w Świątyni Opatrzności Bożej
Przedstawiciele PiS złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Zdzisława Króla, ks. Józefa Jońca oraz ks. Andrzeja Kwaśnika w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Politycy PiS udali się także na cmentarze parafialne w Grabowie (grób Tomasza Merty) oraz w Pyrach (grób ks. prof. Ryszarda Rumianka).
12:30. Uroczystości na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie
Prezes Jarosław Kaczyński oraz delegacja polskiego rządu złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim.
11:00. Uroczystości na Powązkach
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier Mariusz Błaszczak, europoseł Beata Szydło oraz przedstawiciele PiS złożyli kwiaty przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz zapalili znicze na grobach Ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
09:48. Prezes PiS złożył wieniec przed Krzyżem Papieskim
Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed Krzyżem Papieskim na placu Piłsudskiego.
09:37. Wieńce przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
09:30. Złożenie kwiatów przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożone zostały wieńce. Kwiaty składali m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk i prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
09:17. Modlitwa za ofiary katastrofy
Ojciec Zdzisław Tokarczuk poprowadził modlitwę za ofiary katastrofy.
09:15. Złożenie wieńca przed portretem Pary Prezydenckiej
Wieniec składa prezes PiS Jarosław Kaczyński.
9:00. Apel Pamięci
Przed Pałacem Prezydenckim rozpoczął się Apel Pamięci. Minister Jan Kasprzyk odczytuje nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej.
Wśród uczestników uroczystości rocznicowych są czołowi przedstawiciele państwa.
08:00. Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
O godz. 8 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
red/TVP Info/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/642759-relacja-obchody-13-rocznicy-katastrofy-smolenskiej