Unijna ingerencja w wybory. Szokujące doniesienia ws. Polski i Węgier!Unijna ingerencja w wybory. Szokujące doniesienia z Niemiec ws. Polski i Węgier!

Na łamach „Berliner Zeitung” ukazał się wywiad z włoskim publicystą, który twierdzi, że Unia Europejska przekazywała pieniądze organizacjom samorządowym, które wpływały na debatę publiczną w Polsce. Thomas Fazi zaznacza, że podobna kwestia ma dotyczyć również Węgier. Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego nie ma żadnych wątpliwości. „UE wspierała zmianę rządu w Warszawie w 2023 r.” – czytamy we wpisie Jacka Saryusza-Wolskiego na portalu X.
W 2023 roku do władzy doszła koalicja 13 grudnia Donalda Tuska. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne, ale nie miało zdolności koalicyjnych. Od samego początku mówiło się o nieuczciwej grze prowadzonej przez Unię Europejską, która wykorzystała mechanizm Krajowego Planu Odbudowy, żeby wpłynąć na wyborców.
UE finansowało organizacje
W wywiadzie dla „Berliner Zeitung” włoski publicysta Thomas Fazi wysunął bardzo poważne tezy. Dziennikarz twierdzi, iż unijne fundusze dla organizacji pozarządowych wpływały na debatę polityczną w Polsce.
Według jego najnowszych wyliczeń od 2021 roku Polska oraz Węgry miały otrzymać po około 40 mln euro w ramach programu CERV. Wcześniejszy raport Faziego wskazywał jednak na około 16 mln euro bezpośredniego finansowania CERV - dla polskich organizacji, dlatego kwota 40 mln euro nie jest niezależnie potwierdzona. Fazi wskazuje, że część projektów dotyczyła m.in. praworządności, integracji europejskiej czy przeciwdziałania eurosceptycyzmowi.
Wybory w 2023 roku w Polsce
Fazi uważa, że finansowane przez UE środowiska odegrały rolę w odsunięciu od władzy Prawa i Sprawiedliwości. Jako przykład wskazuje Fundację Res Publica oraz działalność jej redaktora naczelnego (Visegrad Insight) Wojciecha Przybylskiego.
Dziennikarz podkreśla znaczenie zamrożenia unijnych środków dla Polski, które stało się fundamentalnym elementem kampanii wyborczej w 2023 roku. Środowisko Donalda Tuska używało blokowania choćby środków z KPO do własnych celów. Po zmianie rządu Komisja Europejska odblokowała Polsce drogę do około 137 mld euro, uzależniając to od działań dotyczących praworządności. Oczywiście nic się w polskim prawodawstwie nie zmieniło…
Kontrowersje wokół pieniędzy z UE
Udokumentowane są przepływy unijnych pieniędzy do NGO a także polityczny charakter części finansowanych projektów.
Problem przejrzystości potwierdził także Europejski Trybunał Obrachunkowy, który w 2025 roku wskazał na braki w danych dotyczących finansowania organizacji pozarządowych. W latach 2021-2023 NGO otrzymały około 7,4 mld euro w ramach kontrolowanych unijnych polityk.
"UE wspierała zmianę rządu"
Doniesienia skomentował były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
UE WSPIERAŁA ZMIANĘ RZĄDU W WARSZAWIE W 2023r.
- czytamy we wpisie Jacka Saryusza-Wolskiego.
xyz/źr. wPolityce za Fronda i „Berliner Zeitung”
