Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal money.pl, rekonstrukcja rządu może nie być jedynie kosmetyczna. Donald Tusk chce zlikwidować MAP i wziąć strategiczne spółki pod własne skrzydła, myśli o wyrzuceniu Adama Bodnara i zdegradowaniu minister Katarzyny Kotuli. W koszu wyląduje także pomysł Borysa Budki powołania Ministerstwa Przemysłu, a minister finansów Andrzej Domański dostanie we władanie ważne agencje i banki. Być może Tomasz Siemoniak będzie musiał wybrać pomiędzy kierowaniem MSWiA a koordynowaniem służb.
Rekonstrukcja rządu została przesunięta do 22 lipca. Choć ciągle wszystko jest płynne, to do mediów zaczynają docierać strzępy informacji, które wskazują kierunek, w jakim zamierza iść premier Tusk i koalicjanci. Według portalu money.pl zmiany mogą być dość istotne, a najważniejsza ma dotyczyć całkowitej likwidacji Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje strategiczne państwowe spółki. Obecnie kieruje nim wskazany przez Koalicję Obywatelską Jakub Jaworowski. Kontrolą kluczowych dla państwa spółek ma się zająć KPRM, a dokładnie jej szef poseł PO Jan Grabiec.
Zmiana zakłada, że do Rady każda z formacji koalicyjnych będzie delegować swojego przedstawiciela, a nie wyłącznie premier
— pisze money.pl, który cytuje anonimowego rozmówcę.
Nowe resorty i „super” minister
Tusk ma ponoć bardzo źle oceniać Ministerstwo Przemysłu, za którym ostro lobbował przy tworzeniu rządu Borys Budka. Były szef PO po krótkim epizodzie na stanowisku szefa resortu aktywów wyemigrował do Parlamentu Europejskiego.
Zlikwidowany resort przemysłu miałoby zastąpić nowe ministerstwo energetyki, do którego - według informacji money.pl - miałyby trafić także kwestie energetyczne podległe Paulinie Henning-Klosce, jako szefowej ministerstwa klimatu.
Kolejny nowy resort miałby zostać utworzony w wyniku podziału dzisiejszego resortu rozwoju i technologii.
Na promocję będzie mógł za to liczyć minister finansów Andrzej Domański, po którego skrzydła miałyby trafić m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Agencja Rozwoju Przemysłu.
Plany reedukacji resortu cyfryzacji, którym kieruje Krzysztof Gawkowski i połączenia go z resortem nauki mogą okazać się orzechem nie do zgryzienia dla Tuska, bo Lewica nie chce się na taki scenariusz zgodzić. Przesądzony może być za to los Katarzyny Kotuli, która zostanie zdegradowana z roli samodzielnego ministra do roli ministerialnego urzędnika w KPRM. Mówi się także, że liczne grono ministrów bez teki zostanie mocno okrojone.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Paweł Sałek: Polska 2050 słabnie. Ta sytuacja przez Donalda Tuska jest brutalnie wykorzystywana
Dymisje
Według doniesień medialnych Szymon Hołownia chce, aby liderzy wszystkich ugrupowań koalicyjnych weszli do rządu w randze wicepremierów. Taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny, bo dla Włodzimierza Czarzastego oznaczałoby to koniec marzeń o fotelu marszałka Sejmu.
Jednym z najbardziej krytykowanych ministrów przez polityków koalicji, który może pakować swoje walizki, jest Adam Bodnar. Wszystkim ma się nie podobać, że nieskutecznie ściga posłów PiS oraz nie wprowadza zapowiadanych reform w wymiarze sprawiedliwości. Miałby go zastąpić szef Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.
Są pogłoski, że rozgląda się za stanowiskami w europejskich trybunałach takich jak Europejski Trybunał Praw Człowieka czy Międzynarodowy Trybunał Karny. Tam, po wyjściu z polityki, otrzyma immunitet, który będzie mu bardzo potrzebny, jeśli PiS wróci do władzy
— mówi money.pl jeden z polityków koalicji. Prawie przesądzona ma być za to dymisja ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka z PSL, po którym ludowcy mają płakać niedługo.
A co będzie z Tomaszem Siemoniakiem? Według nieoficjalnych informacji szef MSWiA, który pełni jednocześnie funkcję koordynatora służb, ma mieć za dużo na głowie. Wiele wskazuje na to, że będzie musiał wybrać jedną z tych funkcji.
koal/money.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/734566-jakie-zmiany-w-rzadzie-w-planach-min-dymisja-bodnara
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.