Władze Gdańska wezwały dziś Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata na prezydenta popieranego przez PiS, do zawarcia umowy o uiszczenie opłaty za pobyt Jerzego Ż. w domu pomocy społecznej. Złożą też zawiadomienie do prokuratury oraz Rady Izby Notarialnej w sprawie przejęcia mieszkania przez Nawrockiego. „Miasto Gdańsk przystępuje do ataku na Karola Nawrockiego w kampanii wyborczej, choć podstaw prawnych zasadniczo brak” - wypunktował mec. Bartosz Lewandowski. Przypomnijmy, prezes IPN ogłosił, że mieszkanie przekazuje organizacji charytatywnej.
O krokach, jakie wobec Nawrockiego podejmą władze Gdańska, rzecznik ratusza Daniel Stenzel poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej.
Zło trzeba zwyciężać dobrem, dlatego wczoraj podjąłem decyzję wspólnie ze swoją żoną, aby to mieszkanie przekazać na cele charytatywne, jednej z organizacji charytatywnych, która nadal będzie wypełniała tę misję, którą ja wypełniałem wobec Jerzego Żywickiego. To mieszkanie w kolejnych latach, dekadach, mam nadzieję, że będzie służyć osobom starszym, wykluczonym, zatem to mieszkanie nie zmieni istoty swojego trwania przez kolejne kilkanaście lat. Oczywiście w mojej umowie darowizny z organizacją charytatywną, z którą już jesteśmy w kontakcie, będzie jasny zapis, że pan Jerzy Żywicki, któremu życzę długie życia i zdrowia niezmiennie od kilkunastu lat, będzie mógł z tego mieszkania korzystać do swojej śmierci
— powiedział Karol Nawrocki w swoim oświadczeniu sprzed dwóch dni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Karol Nawrocki podjął decyzję o przekazaniu mieszkania organizacji charytatywnej! „Zło trzeba zwyciężać dobrem”
Ratusz Dulkiewicz atakuje
Do informacji o krokach, które powzięło miasto Gdańsk, odniósł się w mediach społecznościowych mec. Bartosz Lewandowski.
Miasto Gdańsk przystępuje do ataku na Karola Nawrockiego w kampanii wyborczej, choć podstaw prawnych zasadniczo brak
— ocenił.
Ustawa stanowi, że taki obowiązek opłaty mają np. dzieci. Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12.03.2004 r. „Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności: 1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, 2) małżonek, zstępni przed wstępnymi, 3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność. 2. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą: 1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu; 2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2: a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium, b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie; 3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2”
— napisał prawnik.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728948-gdansk-chce-by-nawrocki-placil-za-dps-absurd-prawny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.