O godz. 21 w niedzielę zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wraz z nim zakończyła się cisza wyborcza. Od godz. 7 w Polsce wybierano 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Do godz. 17 frekwencja w eurowyborach wyniosła 28,20 proc. W całej Unii obywatele 27 państw członkowskich wybiorą 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego.
21:00. ZAKOŃCZYŁO SIĘ GŁOSOWANIE W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
O godz. 21 w niedzielę zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wraz z nim zakończyła się cisza wyborcza.
Od godz. 7 w Polsce wybierano 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Do godz. 17 frekwencja w eurowyborach wyniosła 28,20 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że oficjalne wyniki wyborów poznamy w poniedziałek
ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA WIECZORU WYBORCZEGO Z PORTALEM WPOLITYCE.PL I TELEWIZJĘ WPOLSCE:
19:40. W związku z wyborami odnotowano 3 przestępstwa i 29 wykroczeń
Zgodnie z komunikatem Komendy Głównej Policji cytowanym przez Państwową Komisję Wyborczą, od godz. 14 w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego odnotowano dodatkowo 2 przestępstwa oraz 9 wykroczeń. Łącznie w niedzielę odnotowano 3 przestępstwa oraz 29 wykroczeń.
PKW powołując się na dane policji podała, że w lokalach wyborczych nie odnotowano żadnego wydarzenia nadzwyczajnego ani innych sytuacji mogących mieć wpływ na przebieg wyborów.
W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano, że jeden z mężów zaufania stawił się w lokalu wyborczym w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez policję.
W jednym z lokali wyborczych w Warszawie doszło do sytuacji, w której mężczyzna, który jako dokument tożsamości przedłożył paszport, chciał wyjść z lokalu wyborczego wraz z kartą, w celu skonsultowania głosowania. Gdy członkowie komisji odmówili mu, mężczyzna rozerwał kartę, po czym wrzucił jej części do urny wyborczej.
W innych miejscach w kraju dwukrotnie odnotowano również sytuację, w której jeden z członków komisji był pod wpływem alkoholu.
Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybieranych jest 53 europosłów spośród 1019 kandydatów, rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7 rano. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Wybory do PE odbywają się co pięć lat. Ich organizację reguluje prawo każdego z państw członkowskich. W większości krajów jest jeden okręg wyborczy. Polska wraz Belgią i Irlandią należy do wyjątków - państwa te dzielą się na wiele okręgów.
18:30. Konferencja PKW - Frekwencja na godz. 17:00
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podał, że frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 28,20 proc. Jak dodał, oznacza to, że do godz. 21 swój głos oddać może jeszcze ponad 20 mln osób.
„W wyborach do Parlamentu Europejskiego według stanu na godz. 17 (…) liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach (…) wyniosła 28 mln 728 tys. 512 osób. Wydano karty do głosowania 8 mln 101 tys. 18 osobom, co stanowi 28,2 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach”
— przekazał na popołudniowej konferencji szef PKW Sylwester Marciniak.
Największa frekwencja została odnotowana w okręgu warszawskim - 36,09 proc.; pomorskim - 29,56 proc. oraz małopolsko-świętokrzyskim - 28,92 proc.
Najniższa frekwencja została odnotowana w okręgu kujawsko-pomorskim - 25,79 proc.; podlasko-warmińsko-mazurskim - 26,01 proc. oraz mazowieckim - 26,49 proc.
Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, największa frekwencja została odnotowana w Warszawie (37,96 proc.), Wrocławiu (34,15 proc.) i Poznaniu (34,01 proc.).
Najniższa natomiast w Gorzowie Wielkopolskim (29,26 proc.), Olsztynie (31,37 proc.) i Rzeszowie (31,69 proc.).
18:25. W Austrii gwałtowne burze zniszczyły kilka lokali wyborczych
Gwałtowne burze zniszczyły kilka lokali wyborczych na południu Austrii. Lokalne władze natychmiast zapewniły nowe miejsca do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Obfite i gwałtowne opady deszczu nawiedziły w nocy okolice Deutschfeistritz na północ od Grazu oraz kilka miejscowości w okręgu Hartberg-Furstenfeld. Kilka lokali wyborczych na tym terenie zostało zalanych, bądź całkowicie zniszczonych. Lokalne władze jeszcze przed południem zorganizowały zastępcze punkty głosowanie w innych miejscach. Przeprowadzono też akcję informacyjną, by poinstruować wyborców, gdzie mogą oddać głos. Samorządowcy zapewnili, że nocne wydarzenia nie będą miały wpływu na przebieg wyborów.
Gwałtowne opady deszczu zakłóciły funkcjonowanie lokali wyborczych również w miejscowości Oberwart w kraju związkowym Burgenland na wschodzie Austrii.
18:20. W Niemczech frekwencja wyższa niż 5 lat temu
Pierwsze szacunkowe prognozy instytutu Infratest dimap po zamknięciu lokali wyborczych w Niemczech wskazują na to, że frekwencja w wyborach do europarlamentu wyniosła 64 proc. Oznaczałoby to, że w głosowaniu wzięło udział więcej uprawnionych niż pięć lat temu.
Szefowa Federalnej Komisji Wyborczej Ruth Brand przekazała po południu, że do godz. 14 zagłosowało 32,2 proc. uprawnionych osób. Dane te nie uwzględniają głosów oddanych korespondencyjnie. W głosowaniu do europarlamentu w Niemczech w 2019 roku do godz. 14 odnotowano frekwencję na poziomie 29,4 proc. Ostatecznie wyniosła ona 61,4 proc.
Lokale wyborcze w Niemczech były otwarte od godz. 7 do 18. Po raz pierwszy w wyborach europejskich w Niemczech mogli zagłosować 16-latkowie i 17-latkowie.
Federalna Komisja Wyborcza przekazała też, że częściowe dane dotyczące frekwencji z 2019 roku i z tego roku nie są dokładnie porównywalne ze względu na zastosowanie innej metodologii.
17:50. W Szwecji wiele osób zagłosowało już przedterminowo
W Szwecji podczas przed lokalami raczej nie ustawiają się kolejki. Wielu wyborców oddało swój głos przedterminowo od 22 maja w bibliotekach czy ustawianych na placach miast tymczasowych barakach.
Według szwedzkiego Urzędu Wyborczego w pierwszych dniach głosowania przedterminowego z tej możliwości skorzystało ponad 310 tys. osób, czyli o 38 proc. więcej niż w tym samym okresie w wyborach do PE w 2019 roku. Wówczas z wcześniejszego głosowania skorzystało ogółem ponad 1,6 mln wyborców.
17:40. W Estonii głos oddał więcej niż co trzeci obywatel
Do godz. 18 udział wzięło ponad 35,5 proc. uprawnionych osób. W poprzednich eurowyborach, pięć i dziesięć lat temu, ostateczna frekwencja wyniosła 36-37 proc.
Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Tartu (ponad 48 proc.) oraz stolicy, Tallina (44 proc.). Ponad 26 proc. spośród tych osób, które już zagłosowały, wzięło udział w trwających przez tydzień wyborach przedterminowych, kiedy można było oddać głos także elektronicznie.
Według lokalnych ośrodków badań ostateczna frekwencja wyborcza może ukształtować się na poziomie z poprzednich wyborów lub też nieco go przekroczyć (w 2019 roku - 37,6 proc., w 2014 roku - 36,5 proc.).
16:30. Jarosław Kaczyński oddał głos w Warszawie
Prezes Prawa i Sprawiedliwości oddał w obwodowej komisji wyborczej nr 333 w Warszawie. Po głosowaniu Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytania dziennikarzy. Zaznaczył, że wybory zdecydują o przyszłości Polski i jej bezpieczeństwie.
„Nie powinniśmy wychodzić z Unii. Ona jest dla nas ważna ze względów ekonomicznych, ale nie może być próbą odbudowy imperializmu francusko-niemieckiego. Musi być związkiem równych państw narodowych”
— mówił prezes PiS.
16:15. Hołownia oddał głos
Marszałek Sejmu wziął udział w wyborach do PE. Jego wpis na X wywołał burzę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Hołownia poszedł w ślady Tuska. Też napisał o wyborach na X. Nie takiej reakcji oczekiwał. „Oby nikt na was nie oddał głosu”
15:30. Pijany mężczyzna przewrócił urnę wyborczą
W lokalu wyborczym przy ulicy Łużyckiej w Świebodzinie mężczyzna przewrócił urnę wyborczą. Wezwana na miejsce policja stwierdziła, że mężczyzna jest pijany.
Badanie alkomatem 44-latka wykazało 2,6 promila alkoholu - powiedział asp. Marcin Ruciński, rzecznik policji w Świebodzinie. Mężczyzna został przewieziony do izby wytrzeźwień.
Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako zakłócenie ładu i porządku - poinformował asp. Ruciński. Zapowiedział, że policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie 44-latka.
15:00. W Warszawie na wybory dojazd bezpłatny
Ja już zagłosowałem, a Wy? 🙂 Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to macie czas jeszcze do 21.00. Pamiętajcie, że w Warszawie komunikacją miejską na wybory dojedziecie dziś bezpłatnie 🙂
— napisał Rafał Trzaskowski po oddaniu głosu.
15:00. Które województwo odliczyło się najliczniej do południa?
Do godz. 12 najwięcej wyborców poszło zagłosować w województwie mazowieckim.
14:30. Jedno przestępstwo i 20 wykroczeń
Do tej pory odnotowano jedno przestępstwo i łącznie 20 wykroczeń podczas wyborów do PE - poinformował zastępca przewodniczącego PKW Konrad Składowski. Jeden z mężów zaufania stawił się w lokalu wyborczym będąc w stanie nietrzeźwości - dodał.
Składowski poinformował, że jeden z mężów zaufania w woj. warmińsko-mazurskim stawił się w lokalu wyborczym będąc w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez policję. Marciniak zaznaczył przy tym, że odnotowane przestępstwo nie dotyczyło członków komisji wyborczych, ani obwodowych, ale męża zaufania.
Podczas konferencji PKW przekazano też, że nie odnotowano wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem policjantów w związku z wyborami ani innych wydarzeń mogących mieć wpływ na przebieg wyborów.
14:15. Mimo braku zgody rządu BiH, Polacy, Słoweńcy i Rumuni głosują w swoich ambasadach
Obywatele Polski, Słowenii i Rumunii głosują w swoich ambasadach w Sarajewie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, chociaż rząd Bośni i Hercegowiny nie wyraził na to wcześniej w tym tygodniu zgody - informuje bałkańska redakcja Radia Wolna Europa.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bośni i Hercegowiny przekazało RWE, że jest to pierwszy przypadek, gdy Sarajewo nie udzieliło cudzoziemcom pozwolenia na głosowanie na terytorium Bośni i Hercegowiny. Powodem takiej decyzji trzech ministrów - jak wyjaśniło MSZ BiH - było głosowanie trzech krajów UE za przyjęciem rezolucji ONZ ws. ludobójstwa w Srebrenicy, której otwarcie sprzeciwiały się władze Serbii oraz Republiki Serbskiej w BiH.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory do PE. Mimo braku zgody rządu Bośni i Hercegowiny, Polacy, Słoweńcy i Rumuni głosują w swoich ambasadach
13:30. Konferencja PKW
Według stanu na godz. 12:00 frekwencja wynosi 11,66 proc. Dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc.
Szef Państwowej Komisji Wyborczej poinformował podczas konferencji, że wydano 3 mln 344 tys. 688 kart do głosowania, co stanowi 11,66 proc. uprawnionych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Najnowsze dane PKW. Frekwencja do godziny 12.00 wyniosła 11,66 proc. To znacznie mniej niż w 2019 r.
12:50. Prezydent zagłosował w Wielkopolsce
Prezydent Andrzej Duda oddał głos w lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.
Jest bardzo ważne, abyśmy byli dobrze reprezentowani w Europarlamencie, żebyśmy wybrali naszą reprezentację, żeby to byli ludzie, którzy będą dbali o polskie interesy, co do których będziemy pewni, że będą to robili dobrze, profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem w Brukseli”
— powiedział prezydent po wyjściu z lokalu wyborczego.
Jeżeli chcemy, żeby Unia Europejska funkcjonowała zgodnie z naszymi przekonaniami co do tego, jaki powinna mieć kształt, to powinniśmy iść do wyborów
– dodał. Zdaniem prezydenta idąc do wyborów Polacy pokazują, że biorą „odpowiedzialność za siebie, za polskie sprawy, za polskie sprawy w Unii Europejskiej i za sprawy Europy”.
CZYTAJ WIĘCEJ: [Prezydent Andrzej Duda zagłosował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „To bardzo ważne, abyśmy byli dobrze reprezentowani”(https://wpolityce.pl/polityka/694768-prezydent-oddal-glos-w-wyborach-do-pe-to-bardzo-wazne)
12:45. Lech Wałęsa głosował w Opolu
Lech Wałęsa zagłosował w komisji wyborczej nr 9 przy ulicy Cmentarnej w Opolu. Towarzyszył mu Arkadiusz Wiśniewski.
12:30. Lokal wyborczy w Czerwonaku znów zachwyca
CZYTAJ WIĘCEJ: Ptaszki, kwiatki i biedronki. Szydełkowa łąka zdobi lokal wyborczy w Czerwonaku, w którym od rana trwa głosowanie
12:00. Ilu Polaków głosuje w wielkiej Brytanii?
W Wielkiej Brytanii znajduje się aż 49 obwodowych komisji wyborczych, w których obywatele polscy mogą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To niemal jedna szósta wszystkich zagranicznych obwodowych komisji wyborczych.
Spośród tych 49 obwodowych komisji wyborczych 36 znajduje się w Anglii, sześć w Szkocji, cztery w Irlandii Północnej, a jedna w Walii.
Łącznie do udziału w wyborach zarejestrowało się 24 978 obywateli Polski. Najwięcej w obwodowej komisji wyborczej nr 245, która zlokalizowana jest przy Polskiej Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie - 1476 osób, najmniej - obwodowej komisji wyborczej nr 282 w Omagh w Irlandii Północnej - 93 osoby.
Dla porównania do udziału w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w ogólnokrajowym referendum w październiku zeszłego roku zarejestrowało się na terenie Wielkiej Brytanii ponad 160 tys. obywateli polskich.
11:50. Pijany mąż zaufania w Kurzętniku
Do jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik w woj. warmińsko-mazurskim, stawił się pijany mąż zaufania. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - podała policja. O sprawie policję poinformowali członkowie komisji.
Rafał Jackowski z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji poinformował PAP, że pojawienie się pijanego męża zaufania nie wpłynęło na pracę komisji wyborczej. „Policjanci sporządzili dokumentację do sądu w tej sprawie, wybory w tym lokalu przebiegają bez zakłóceń” – zapewnił.
Pijany mąż zaufania w sądzie będzie odpowiadał z art. 70 Kodeksu wykroczeń, który mówi: kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.
10:35. Każdy głos jest ważny!
Nie zapominaj, dziś czas by wyrazić swój głos. 29 mln wyborców decyduje o podziale mandatów pomiędzy komitety wyborcze, zaś wyniki w okręgach/personalne o tym, kto zostanie europosłem. Łatwiej tym z dużych okręgów (metoda największych reszt, czyli wynik komitetu w okręgu x liczba mandatów / przez ogólny wynik).
Ja już niedługo spełnię swój obywatelski obowiązek!
— napisał w serwisie X prof. Robert Maliszewski, były szef Rządowego Centrum Analiz.
10:30. Donald Tusk oddał głos
Premier Donald Tusk zagłosował w lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 12 w Warszawie.
10:00 Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej
Do tej pory nie odnotowano żadnych incydentów. Wszystkie komisje zostały otwarte, choć w niektórych członkowie nie stawili się i trzeba było ich zastąpić. Wszystkich komisji jest blisko 32 tysiące.
Nie otrzymaliśmy żadnej informacji i jakimkolwiek zakłóceniu głosowaniu
— poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Dodał również, że po raz pierwszy w historii do godziny 6 rano nie odnotowano żadnych przestępstw dotyczących przypadków łamania ciszy wyborczej. Odnotowano za to 13 wykroczeń. Wyjaśnił, że pięć z nich dotyczyło umieszczania plakatów wyborczych w miejscu publicznym bez zgody właściciela i zniszczenia tego typu plakatów.
Natomiast pozostałe osiem z nich dotyczyło kwestii naruszenia ciszy wyborczej, bądź niedozwolonego umieszczania plakatów - dodał.
Przewodniczący PKW podsumował przebieg wyborów poza granicami kraju, w państwach, gdzie głosowanie zakończono.
Jak wynika z meldunków policji, pierwszy raz się zdarzyło, że otrzymałem zerowy meldunek terminowy
— zaznaczył przewodniczący PWK.
CZYTAJ WIĘCEJ: Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego PKW może podać już w poniedziałek ok. godz. 15. Wstępne mają być dziś po 23.00
09:45. Wpis Donalda Tuska
Donald Tusk - w swoim osobliwym stylu - nawołuje do wzięcia udziału w wyborach:
Złych polityków wybierają dobrzy obywatele, którzy zostają w domach.
09:30. Pierwszy głos w Portugalii już oddany
W OKW nr 182 w #Porto oddano już pierwszy głos w #wyboryeuropejskie2024. Czekamy na wiele więcej.
09:20. Głosowanie na Łotwie
Głosowanie w polskich eurowyborach rozpoczęło się także na Łotwie.
09:15. Polacy w Senegalu
Rozpoczęło się głosowanie w polskiej ambasadzie w Dakarze w Senegalu. Pierwszy głos oddała konsul RP Ewa Zaleska.
09:12. Szef MSWiA oddał już swój głos
W wyborach zagłosował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Do lokalu wyborczego przyjechał rowerem
09:10. 14 komisji wyborczych w Norwegii
W Norwegii utworzono 14 Obwodowych Komisji Wyborczych. Najwięcej Polaków zamierza oddać głos w Oslo.
09:03. Zakończono głosowanie w Peru
0:01 dnia następnego, OKW nr 179 w #Lima 🇵🇪 odmeldowuje się. Wybory przebiegły bardzo sprawnie i Komisja o godz. 21 zamknęła lokal wyborczy. Protokół został zatwierdzony przez Warszawę. Bez uwag
09:00. Sienkiewicz oddał głos
W Krakowie, o godz. 7.30 zagłosował już Bartłomiej Sienkiewicz.
Jak oddać głos?
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, zaś na statkach - 7.
Kogo wybieramy?
W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybierzemy 53 europosłów (o jednego więcej niż poprzednio) spośród 1019 kandydatów. Wśród kandydatów 53 proc. stanowią mężczyźni, a 47 proc. to kobiety. Najstarszy kandydat, który wystartuje na Pomorzu, ma 88 lat, zaś najmłodszy, który wystartuje w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, ma 21 lat. Średnia wieku kandydatów wynosi 48 lat.
Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.
Cisza wyborcza
Do końca głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.
Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. To samo dotyczy stron internetowych: niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści.
W czasie ciszy wyborczej nie wolno też publikować sondaży przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21 stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów, frekwencji wyborczej oraz kandydatach, którzy zdobyli mandaty w PE.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/694742-wybory-do-pe-jaka-frekwencja-nowe-dane-pkw-relacja