Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte w niedzielę o 21, o tej godzinie zakończyła się cisza wyborcza - poinformował w niedzielę wieczorem po zakończeniu II tury wyborów samorządowych przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywało się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania. Na godz. 17:00 frekwencja wyniosła 33,17 proc.
21:00 ZAKOŃCZENIE GŁOSOWANIA
Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte w niedzielę o 21, o tej godzinie zakończyła się cisza wyborcza - przekazał przewodniczący PKW. Zakończyło się głosowanie w II turze wyborów samorządowych.
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. II tura wyborów samorządowych. Znamy wyniki sondaży exit poll dla szeregu miast. Wyrównana walka w Krakowie!
20:40. Polecamy Państwu WIECZÓR WYBORCZY W TELEWIZJI WPOLSCE!
Wieczór wyborczy w Telewizji wPolsce rozpoczął się już o godz. 20:00. Gorąco polecamy!
NA ŻYWO:
18:40. Frekwencja w województwach
Przewodniczący PKW przekazał, że najwyższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: lubelskim - 37,50 proc., świętokrzyskim - 35,85 proc. i mazowieckim - 35,32 proc.
Natomiast najniższa frekwencja była w województwach: dolnośląskim - 29,51 proc., śląskim 31,13 proc. i opolskim 31,59 proc.
18:50. Frekwencja w miastach wojewódzkich
Spośród miast wojewódzkich najwyższą frekwencję na godz. 17 w drugiej turze wyborów samorządowych zanotowano w Zielonej Górze - wyniosła ona 36,48 proc., a najniższą we Wrocławiu - 25,99 proc. - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Jeżeli chodzi o zbiorcze informacje w wybranych miastach, ta informacja obejmuje dziewięć miast wojewódzkich.
„Najwyższa frekwencja wyniosła w Zielonej Górze 36,48 proc., następnie Kielce 34,62 proc. i trzecie miejsce Rzeszów 33,74 proc.” - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej.
„Najniższa frekwencja - Wrocław 25,99 proc., drugie miejsce od końca Gorzów Wielkopolski - 26,18 proc. i trzecie miejsce Poznań - 29,53 proc.” - dodał.
18:30. PKW: Frekwencja na godz. 17:00 - 33,17 proc.
Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 33,17 proc. - podała Państwowa Konferencja Wyborcza na konferencji prasowej, wskazując że w wyborach udział wzięło 3 mln 986 tys. 285 osób uprawnionych. Dla porównania, w 2018 roku o tej porze frekwencja wyniosła 41,65 proc.
18:00. Co wydarzyło się w gminie Trzcianne? Nielegalna agitacja i wypadek
Podlaska policja wyjaśnia, czy doszło do naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego podczas drugiej tury wyborów wójta gminy Trzcianne (powiat moniecki). Według zgłoszenia, jedna z osób kandydujących i jeszcze jedna osoba miały dowozić wyborców do lokali. Policja ustala też, w jakich okolicznościach doszło do potrącenia mężczyzny przez kierowcę jednego z tych aut - poinformował w niedzielę rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Dodał, że kierowca ma zatrzymane prawo jazdy.
„Dostaliśmy zgłoszenie, że dwie osoby podwożą innych na głosowanie. Z informacji wynikało, że jedną z tych osób była osoba kandydująca na urząd, a jeden z tych samochodów potrącił człowieka, który po wypadku został przewieziony do szpitala” - dodał Krupa.
Podkreślił, że w tej sytuacji policja - z jednej strony - wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia drogowego, ale również bada - w oparciu o przepisy Kodeksu wyborczego - czy miała miejsce niedozwolona agitacja wyborcza, w okresie od zakończenia kampanii do zakończenia głosowania.
16:00. Tusk: Nie stać nas na niską frekwencję
Albo silna, bezpieczna Polska w zjednoczonej Europie albo samotny i pogrążony w chaosie kraj wystawiony na rosyjskie prowokacje i dywersję - o tym będą wybory europejskie. Nie stać nas na niską frekwencję - napisał premier Donald Tusk.
„Albo silna, bezpieczna Polska w zjednoczonej Europie albo samotny i pogrążony w chaosie kraj wystawiony na rosyjskie prowokacje i dywersję - o tym będą wybory europejskie. Nie stać nas na niską frekwencję. Taka lekcja z dzisiejszych wyborów”.
14:10. Frekwencja w miastach wojewódzkich
Spośród miast wojewódzkich najwyższą frekwencję, na godz. 12, w drugiej turze wyborów samorządowych, zanotowano w Zielonej Górze - wyniosła ona 14,13 proc., a najniższą we Wrocławiu - 8,97 proc. - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
„Jeżeli chodzi o zbiorcze informacje w wybranych miastach, ta informacja obejmuje dziewięć miast wojewódzkich (…) Najwyższa frekwencja wynosi 14,13 proc. - w Zielonej Górze, drugie miejsce - Kielce 13,63 proc. i trzecie miejsce Rzeszów 13,60 proc.”
— powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej.
„Z kolei najniższa frekwencja - Wrocław 8,97 proc., następnie Gorzów Wielkopolski - 10,02 proc. i trzecie miejsce Poznań - 11,16 proc.” - dodał.
Przewodniczący PKW poinformował też, że w stosunku do liczby uprawnionych, najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Stargard, powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie, gdzie frekwencja wyniosła 7,64 proc. Z kolei najwyższa fekwencja była w gminie Odrzywół, powiat przysuski, województwo mazowieckie, gdzie sięgnęła ona 28,05 proc.
13:50. Poznań
Walczący o reelekcję Jacek Jaśkowiak (KO) zagłosował w w budynku Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przy ul. Spychalskiego, na poznańskiej Wildzie. Kontrkandydatem samorządowca jest przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński.
13:30. PKW: Frekwencja na godz. 12:00
Frekwencja do godz. 12:00 wyniosła 12,93 proc. Karty do głosowania wydano 1 mln 554 tys. 381 osobom uprawnionym. W pierwszej turze na tę samą godzinę frekwencja wyniosła 16,52 proc. województwa z najwyższą frekwencją to na ten moment podlaskie, lubelskie i podkarpackie.
W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2018 roku, w drugiej turze do godz. 12:00 frekwencja wyniosła 15,61 proc.
Przewodniczący PKW przekazał, że najwyższą frekwencję na godz. 12 odnotowano w woj. podlaskim (15,83 proc.), woj. lubelskim (15,41 proc.), woj. podkarpackim (14,89 proc.). Natomiast najniższą - w woj. dolnośląskim (10,64 proc.), woj. opolskim (11,92 proc.) i woj. śląskim (11,97 proc).
CZYTAJ WIĘCEJ: Frekwencja w II turze wyborów, według stanu na godz. 12, wyniosła 12,93 proc. Najwięcej głosów oddano w Zielonej Górze - ponad 14 proc.
13:20. Kradzież banerów i niszczenie plakatów
Zamieszczenie zdjęcia baneru jednego z komitetów wyborczych na portalu społecznościowym, kradzież banerów czy niszczenie plakatów - to niektóre z przypadków łamania ciszy wyborczej, odnotowanych przez policję. Jak poinformowała PKW, doszło do 76 incydentów - przestępstw i wykroczeń.
CZYTAJ WIĘCEJ: Policja odnotowuje zgłoszenia naruszenia ciszy wyborczej. Na razie główne wykroczenia to kradzież banerów i niszczenie plakatów
13:10. Toruń
Michał Zaleski oddał głos w lokalu wyborczym przy ul. Dekerta w Toruniu. Na głosowanie przyszedł w towarzystwie żony. Obecny prezydent Torunia rywalizuje z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Pawłem Gulewskim. „Zachęcam mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu. To najważniejsze prawo każdego członka wspólnoty samorządowej i powinniśmy z niego skorzystać. Mamy realny wpływ na to, jak nasze miasto będzie się rozwijać w najbliższych latach” – podkreślił po oddaniu głosu.
11:30. Zatrzymano pijanego członka komisji w Gdyni
Policjanci zatrzymali agresywnie zachowującego się członka komisji wyborczej w dzielnicy Oksywie w Gdyni. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Został zatrzymany w związku z zakłóceniem przebiegu wyborów.
Jak przekazał sierż. sztab. Piotr Pawłowski z biura prasowego pomorskiej policji, w niedzielę rano w jednej z komisji wyborczych w Gdyni Oksywiu doszło do zakłócenia pracy komisji przez jednego z jej członków. „35-letni mężczyzna był agresywny w stosunku do innych członków, w związku z czym poddano go badaniu na zawartość alkoholu w organizmie - z wynikiem 0,04 mg/l” - przekazał policjant.
Ponadto od mężczyzny zostanie pobrana krew do badań mających sprawdzić, czy był pod wpływem narkotyków.
Funkcjonariusz dodał, że 35-letni członek komisji został zatrzymany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art 249 Kodeksu karnego, czyli zakłócanie przebiegu wyborów. Grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
11:25. Wrocław
Głos oddała Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, która rywalizuje z ubiegającym się o reelekcję Jackiem Sutrykiem. Zagłosowała w lokalu wyborczym przy ul. Morelowskiego we Wrocławiu. „To są dziejowe wybory dla Wrocławia. Skorzystajmy z przywileju demokracji i weźmy udział w głosowaniu. Dziś wybieramy władzę, która będzie najbliżej spraw i problemów mieszkańców” – powiedziała kandydatka.
11:22. Toruń
W komisji wyborczej przy ul. Słowackiego na Bydgoskim Przedmieściu głos oddał Paweł Gulewski, kandydat KO na prezydenta Torunia, który rywalizuje z ubiegającym sie o reelekcję prezydentem Michałem Zaleskim, startującym z własnego komitetu. Na głosowanie przyszedł w towarzystwie żony, dwóch synów oraz swoich rodziców. „To jest zwieńczenie intensywnej kampanii prowadzonej nieustannie od połowy lutego. Dziś wszyscy kierujemy się do lokali wyborczych. Zachęcam wszystkich torunian do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie demokracji” – powiedział.
10:30. Kraków
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 142 przy al. Modrzewiowej w Krakowie głos oddał Łukasz Gibała. „Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, więc zachęcam wszystkich krakowian, krakowianki, żeby poszli do lokali wyborczych, żeby zagłosowali” - powiedział po wyjściu z lokalu wyborczego. „To są historyczne wybory, po ponad 20 latach będzie nowy prezydent. Warto naprawdę wziąć w tym udział, warto angażować się w sprawy obywatelskie” - przekonywał.
10:00. Pierwsze informacje o incydentach
Doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń - stwierdził szef PKW.
Z takich zdarzeń, które warto odnotować, to zdarzenie do którego doszło w woj. dolnośląskim. Jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych tego kandydata, nakleił logo innej partii, z którą się nie utożsamia.
Jako inny przykład incydentu wyborczego, Marciniak podał, że w sobotę w województwie warmińsko-mazurskim zniszczono i przywłaszczono, poprzez usunięcie z pasa zieleni, 71 tablic z plakatami na których umieszczony był wizerunek kandydata.
„Z kolei w województwie mazowieckim, w dniu wczorajszym także kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy” - powiedział Marciniak.
09:20. Wrocław
Ubiegający się o reelekcję Jacek Sutryk oddał głos w lokalu wyborczym przy ul. Gazowej we Wrocławiu. Obecny prezydent rywalizuje o ten urząd z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar. „Nie ma nic piękniejszego niż możliwość zdecydowania o swoim mieście, a dziś decydujemy o tym, jak Wrocław będzie się rozwijał, jakie projekty będą realizowane, jaką wspólnotą będziemy” – powiedział dziennikarzom po oddaniu głosu Sutryk.
Głosowanie w drugiej turze
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania.
W drugiej turze wyborów samorządowych 21 kwietnia br. Polacy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania.
Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.
red/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/689208-relacja-druga-tura-wyborow-samorzadowych-jaka-frekwencja