W Parlamencie Europejskim we wtorek rozpoczęła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę traktatów unijnych.
DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM NA ŻYWO
Rzońca: Putin zarabia dzięki handlowi diamentami rocznie około 300 milionów dolarów; sankcje blokują nie Polska i Węgry, ale Belgia
Putin zarabia dzięki handlowi diamentami rocznie około 300 milionów dolarów. Kto blokuje sankcje na handel diamentami z Rosją? Orban? Nie. Polska? Nie. To Belgia - mówił podczas debaty w PE nt. zmiany unijnych traktatów europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
Rzońca odniósł się do słów niemieckiego europosła Damiana Boeselagera (Zieloni), który opowiedział się za zmianą unijnych traktatów. Za winnych osłabienia UE uznał europejską prawicę, w tym Węgry.
Cały czas mówicie, że wszystkiemu winne są Węgry, Polska, Polska, Węgry, Węgry, Polska. Polska zgłosiła propozycję do 10. pakietu sankcji, by ograniczyć handel diamentami z Rosją. Putin zarabia dzięki handlowi diamentami rocznie około 300 milionów dolarów. Kto blokuje sankcje na handel diamentami z Rosją? Orban? Nie. Polska? Nie. To Belgia. Dlaczego pan nie atakuje Belgii?
— zwrócił się do niego europoseł Rzońca.
Boeselager nie odpowiedział na to pytanie.
20:14. Kohut: Reforma UE zakłada utworzenie dodatkowych, unijnych sił szybkiego reagowania
Reforma UE zakłada utworzenie dodatkowych, unijnych sił szybkiego reagowania; w niej chodzi o to, żeby Unia Europejska finansowała rozwój uzbrojenia - mówił we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europoseł Łukasz Kohut (Nowa Lewica).
W Parlamencie Europejskim odbyła debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę traktatów unijnych. Główne proponowana zmiana to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach.
Kohut zwrócił się do europosła Zdzisława Krasnodębskiego (PiS), który występował przed nim i krytykował powstałą w PE propozycję zmiany unijnych traktatów.
Panie europośle Krasnodębski. Do rozbiorów doprowadzili w Polsce ludzie tacy jak wy. Blokowanie reform. Obrona liberum weto. Prywata nad interes ogółu. Targowica XXI wieku. Robicie ludziom wodę z mózgu. Pan dobrze wie, że ta reforma zakłada utworzenie dodatkowych, unijnych sił szybkiego reagowania. Pan dobrze wie, że w niej chodzi o to, żeby Unia finansowała rozwój uzbrojenia
— powiedział Kohut.
Dlaczego sabotujecie Unię obronną w oparciu o NATO? Zagrożenie dla naszej suwerenności jest na Wschodzie, 200 km od Warszawy na wschód. Dlaczego nie chce Pan, żeby powstało europejskie wojsko, które będzie mogło bronić Polski? Na Kremlu zacierają ręce, jak widzą, co wy tutaj wyprawiacie
— wskazał europoseł ze Śląska.
19:26. PE chce, aby zasada pierwszeństwa prawa UE została zapisana w traktatach unijnych
Przy 430 głosach „za”, 172 - „przeciw” i 29 - wstrzymujących się Parlament Europejski we wtorek zatwierdził sprawozdanie w sprawie zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej. Zostało ono przedłożone przez Komisję Prawną (JURI) i Komisję Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE.
Europosłowie w przyjętym sprawozdaniu zalecają wyraźne zapisanie zasady pierwszeństwa prawa UE w traktatach unijnych i wyrażają ubolewanie, że nie stało się tak w traktacie lizbońskim.
Wskazują, że zasada pierwszeństwa rozwinęła się dzięki orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i stanowi fundament unijnego porządku prawnego, który ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania UE.
Europosłowie zwracają uwagę, że choć większość sądów krajowych przestrzega tej zasady, to decyzje tych sądów konstytucyjnych lub najwyższych, które ją podważają lub jej nie stosują, stanowią ryzyko dla skuteczności i jednolitości prawa UE. Europosłowie podkreślają, że to Trybunał Sprawiedliwości ma wyłączne kompetencje do interpretowania prawa UE i ustalania jego ograniczeń.
Parlament wystąpił do Komisji Europejskiej, strażniczki traktatków, z prośbą o uważne obserwowanie krajowych wyroków sądowych w związku z zasadą pierwszeństwa prawa unijnego. Jednocześnie, Parlament Europejski poprosił Komisję o wszczynanie postępowania w przypadku, gdy sędziowie podważaliby tę zasadę.
Posłowie do PE sugerują, by sądy krajowe włączały się w konstruktywny dialog w tematach sądowych z Trybunałem Sprawiedliwości UE poprzez procedurę pytań prejudycjalnych i zachęcanie do tworzenia forum dla nieformalnego dialogu między sądami. Jego celem będzie wzmocnienie wzajemnej współpracy i zachęcanie do unifikacji interpretowania prawa UE we wszystkich systemach sądowych.
Europosłowie podkreślają również znaczenie odpowiedniego budowania potencjału i wzywają do korzystania z unijnych programów szkoleniowych w systemach sądowniczych państw członkowskich, aby w ten sposób zachęcić do lepszego zrozumienia nadrzędności prawa UE.
19:24. Belka: Zmiany traktatowe zmniejszą szansę na rządzenie Polską przez Kaczyńskiego, a Węgrami - przez Orbana
Zacieśnienie integracji europejskie, a takie byłyby konsekwencje ewentualnych zmian traktatowych, uczyni gangrenę polityczną w stylu Polski Kaczyńskiego, czy Węgier Orbana mniej prawdopodobną
— ocenił podczas debaty w Parlamencie Europejskim eurodeputowany Nowej Lewicy, prof. Marek Belka.
Proces decyzyjny w Unii Europejskiej ma ponad 20 lat. Nie było wtedy pandemii, nie było wojny na naszych wschodnich rubieżach, nie było kryzysu energetycznego i konieczności harmonizacji niektórych elementów polityki energetycznej. Mało komu przychodziło do głowy, że członkostwo Ukrainy i może Mołdowy w Unii Europejskiej jest za rogiem
— mówił Belka.
Świat się zmienia, Unia także musi się zmieniać. Dyskusja na temat reform jest konieczna. Dziś dyskutowany głos PE brzmi donośnie i idzie daleko. Dla niektórych za daleko. Ale zamiast bezrozumnych krzyków o utracie suwerenności należy spokojnie rozważać te ewentualne zmiany. Jedno jest pewne: zacieśnienie integracji europejskiej, a takie byłyby konsekwencje ewentualnych zmian traktatowych, uczyni gangrenę polityczną w stylu Polski Kaczyńskiego, czy Węgier Orbana mniej prawdopodobną
— oświadczył europoseł z Łodzi.
19:25. Prof. Krasnodębski: Grupa Spinellego zaproponowała swoją wizję Europy
Państwo zaprezentowali propozycję mówiąc, że to jest kompromisowa. No jaki to jest kompromis? Jaki to jest kompromis? To jest grupa Spinellego, która zaproponowała swoją wizję Europy. Koledzy Gerharda Schroedera, koledzy Angeli Merkel, koledzy Ericha Honeckera i popierają to koledzy Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział podczas debaty w PE europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS), mówiąc o propozycji PE dotyczącej zmiany unijnych trakaktów.
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę traktatów unijnych. Główne proponowana zmiana to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach.
Może byśmy zaczęli od ustalenia faktów. Kolega (Guy) Verhofstadt trochę się wyłączył, więc chciałem się do niego zwrócić. Pan mówił o błędach w polityce unijnej, dlatego mówił Pan o konieczności zmiany traktatów. Otóż te błędne decyzje nie były podejmowane w wyniku działalności często tu przywołanego Viktora Orbana, tylko przez większość. Kto wpływał na politykę europejską? Kto chciał otwarcia granic dla nielegalnych imigrantów? Kto chciał przyjaźni z Putinem? Kto uprawiał politykę +Wandel durch Handel+? My czy te państwa? Kto do końca, gdy trwała wojna, dzwonił do prezydenta Putina? Kto zmniejszał zdolności obronne przemysłu naszego kraju? No, bądźmy szczerzy. Teraz Państwo zaprezentowali propozycję mówiąc, że jest kompromisowa. No jaki to jest kompromis? Jaki to jest kompromis? To jest grupa Spinellego, która zaproponowała swoją wizję Europy. Koledzy Gerharda Schroedera, koledzy Angeli Merkel, koledzy Ericha Honeckera i popierają to koledzy Wojciecha Jaruzelskiego
— powiedział Krasnodębski.
Altiero Spinelli (1907-1986), którego przywołał europosel PiS, to włoski polityk, uznawany za jednego z ojców integracji europejskiej; był zwolennikiem federacyjnej koncepcji zjednoczenia Europy.
Z kolei określenie „Wandel durch Handel” odnosi się do pomysłu, jaki na Rosję miały Niemcy pod wodzą SPD, czyli zmienianie i cywilizowanie Rosji przez relacje ekonomiczne.
18:11. Jaki: Stop temu szaleństwu!
Przestańcie udawać, że chodzi wam o dobro Europy! Ten traktat jest zrobiony według punktu 7. niemieckiej umowy koalicyjnej
— zaznaczył europoseł PiS (EKR).
Zawsze, gdy Niemcy chciał brać odpowiedzialność, kończyło się to tragedią i dla nich, i dla Europy
— dodał.
Prowadzicie Europę do kolejnej katastrofy! (…) Stop temu szaleństwu!
— podkreślił deputowany do PE.
18:03. Prof. Krasnodębski punktuje Verhofstadta
Błędne decyzje nie były podejmowane w wyniku działalności Viktora Orbana, tylko przez większość!
— powiedział europoseł PiS.
Kto chciał otwarcia granic na nielegalnych migrantów? Kto współpracował z Putinem? Kto zmniejszał zdolności obronne?
— przypomniał.
Przypomniał również o rozwiązaniach, za którymi opowiedzieli się „koledzy Wojciecha Jaruzelskiego”.
17:46. Beata Szydło: To Europejczycy mają decydować, jak będą wychowywali swoje dzieci, czego te dzieci będą uczyły się w szkole
Głos zabrała Beata Szydło. Była premier RP zapewniała, że nie istnieje „państwo europejskie”, a Unia Europejska może być silniejsza poprzez szacunek dla państw członkowskich.
Europa to różne narody, różne kultury, różne tradycje i języki. W pewnym momencie państwa europejskie postanowiły ze sobą współpracować, by zapewnić swoim obywatelom większe bezpieczeństwo, współpracę i większy dobrobyt. Ale umówili się na to, że będą to robić z poszanowaniem własnej suwerenności i różnorodności i tak narodziła się Unia Europejska
– powiedziała.
Dzisiaj na tej sali była mowa o obywatelach europejskich. Nie ma czegoś takiego jak europejskie państwo, mimo że w tej chwili liberalno-lewicowa większość próbuje wmówić Europejczykom, że z troską pochyla się nad ich sprawami. Nie! To Europejczycy mają decydować, jak będą wychowywali swoje dzieci, czego te dzieci będą uczyły się w szkole, jak będą bronić się, gdy za ich granicą będzie wróg. Natomiast naszym interesem jest budowanie takiej UE, która będzie silniejsza poprzez właśnie to, że będzie szanowała państwa członkowskie. Szanowała różnorodność i budowała jedność w tej różnorodności
– dodała.
17:02. Prof. Ryszard Legutko: Unia stała się niebezpieczna
Głos zabrał Ryszard Legutko z Prawa i Sprawiedliwości.
To sprawozdanie pokazuje, jak niebezpieczna stała się Unia. To przypomina historię doktora Frankensteina, który chciał stworzyć cudowne istnienie ludzkie, a stworzył potwora. Tu chodzi o zagrabienie wszystkich ważnych kompetencji państw członkowskich
– ostrzegał europoseł.
Będziemy mieli mieć mniej niż państwa związkowe Niemiec. Nie macie inicjatywy legislacyjnej, za co dziękujemy Bogu. Brakuje legitymacji demokratycznej. Chcecie rządzić całym kontynentem, a nie jesteście w stanie zadbać nawet o ciepła wodę w tym budynku. (…) Wszystko należy odrzucić i nigdy nie pisać tego od nowa
– dodał.
16:50. Halicki: Reformy są potrzebne, ale ten dokument nie jest potrzebny
Nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy Unii Europejskiej silniejszej i sprawniejszej w obliczu zagrożeń, w obliczu wojny, która jest tuż obok nas. Ale ten dokument nie spełnia tej potrzeby. Co więcej osłabia naszą wspólnotę. Panie Verhofstadt, jednomyślność nie jest pułapką. Łatwiejszy proces podejmowania decyzji nie oznacza siły. Co by było gdyby Ukraina otrzymała 51 proc. wsparcia krajów członkowskich albo 66 proc. To byłoby silniejsze wsparcie dla Ukrainy czy słabsze, a dla Unii Europejskiej oznaczałoby siłę czy jej podział? Reformy są potrzebne, ale ten dokument nie jest potrzebny
– powiedział europoseł KO.
Halicki mówił o potrzebie rozsądnego podejścia do sprawy.
Potrzebna jest wspólna polityka energetyczna, bo mieliśmy kryzys. Donald Tusk proponował to w 2014 roku, ale byliście przeciw. Możemy to wszystko robić bez zmian traktatowych, bo pandemia pokazała, że możemy być skuteczni w walce zagrożeniami, także wojną wywołaną przez Rosję. Potrzeba jest natomiast rozsądku. Apeluję o ten rozsądek wobec tego dokumentu. Polska delegacja i większość delegacji z naszego regionu w ramach Europejskiej Partii Ludowej będą +przeciw+, bo nawet to procedowanie nie jest poważne. Zmieniają się zapisy, bardzo poważne traktatowe zapisy z godziny na godzinę. Nie wiemy nawet co będziemy głosować jutro. To nie jest poważny proces w tak poważnej sprawie, jaką są zmiany traktatowe
– dodał.
16:48. Jacek Saryusz-Wolski: To druga próba uprowadzenia Europy
Jestem byłym współsprawozdawcą, który opuścił negocjacje w proteście. Naruszono zasadę consensusu. Europa została kiedyś uprowadzona przez Zeusa. Teraz jest to druga próba uprowadzenia Europy. Masowy transfer dziewięciu najważniejszych kompetencji i kilka zostawi się państwom członkowskim. Prawie całkowita likwidacja prawa weta. To doprowadzi do konstytucyjnego zamachu stanu. I utworzy dystopijną dysunię, superpaństwo, która sprowadzi państwa do poziomu regionów
– mówił.
Musimy chronić traktaty, musimy chronić Unię przed superpaństwem, bronić chrześcijaństwa inspirowanej przez Europę Schumana
– dodał.
15:58. Wystąpienie Verhofstadta
UE tkwi od wielu lat w „pułapce jednomyślności”; jest często sparaliżowana przez to w procesie decyzyjnym, dlatego potrzebna jest zmiana unijnych traktatów
— mówił belgijski polityk.
Weta i szantaże stały się w UE praktyką standardową. (…) Wzmacniamy europejską demokrację poprzez większe prerogatywy dla Parlamentu Europejskiego, chociażby o możliwość podejmowania inicjatyw czy decydowania o dochodach w budżecie
— przekonywał.
Założenia zmian
Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach.
To także transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach - o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Mly/gah/edy/PAP/europarl.europa.eu
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/671625-relacja-debata-w-pe-na-temat-zmian-traktatowych