Zakończył się trzeci dzień 1. posiedzenia Sejmu RP X kadencji. Obrady zostaną wznowione jutro o godzinie 11. Posłowie wybrali składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej, etyki oraz do spraw służb specjalnych oraz członków Trybunału Stanu. Marek Suski podkreślał jednak, że jego klubowi z wyliczeń parytetowych powinno przypaść 2,8 posła - czyli trzech posłów komisji służb specjalnych, a jest w niej obecnie jeden.
Koniec posiedzenia Sejmu
Kancelaria Sejmu poinformowała na platformie X o zakończeniu trzeciego dnia 1. posiedzenia nowej kadencji izby niższej.
Wznowienie obrad w środę, 22 listopada, o godz. 11:00
— poinformowano.
Uchwała w sprawie wyboru składów osobowych komisji
Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostaną wybrane ich prezydia.
Za przyjęciem wniosku w sprawie wyboru składów osobowych komisji sejmowych głosowało 273 posłów, przeciw było 178, wstrzymały się trzy osoby.
Jak podano na stronie Sejmu, we wtorek po południu zaplanowano posiedzenie: Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Komisji do Spraw Służb Specjalnych; Komisji Finansów Publicznych; Komisji Obrony Narodowej; Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Komisji Etyki Poselskiej; Komisji Infrastruktury; Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych; Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii; Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Odbędą się również posiedzenia: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; Komisji Kultury i Środków Przekazu; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Komisji do Spraw Unii Europejskiej; Komisji Gospodarki i Rozwoju; Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji do Spraw Kontroli Państwowej; Komisji Łączności z Polakami za Granicą; Komisji Ustawodawczej; Komisji Zdrowia; Komisji do Spraw Petycji; Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Na posiedzeniach mają zostać wybrane prezydia komisji.
Skład komisji służb specjalnych
Siedmioosobowy skład komisji ds. służb specjalnych zatwierdził Sejm w bloku głosowań we wtorek. Pierwsze posiedzenie, na którym posłowie wybiorą przewodniczącego i wiceprzewodniczących odbędzie się o godz. 15.00 z udziałem marszałka lub wicemarszałka Izby.
Do komisji weszli dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski, dwaj z Trzeciej drogi - jeden z PSL - Marek Biernacki i drugi z PL2050 - Michał Gramatyka. Lewicę w komisji będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty, PiS Waldemar Andzel, a Konfederację - Krzysztof Tuduj.
Za zatwierdzeniem zgłoszonego przez prezydium Sejmu takiego składu komisji głosowało 264 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu.
W debacie przed głosowaniem przeciw takiemu składowi komisji protestował Marek Suski (PiS). Podkreślał, że jego klubowi z wyliczeń parytetowych powinno przypaść 2,8 posła - czyli trzech posłów komisji, a jest w niej obecnie jeden.
O tym, że sejmowa komisja do spraw służb specjalnych będzie liczyła siedmiu członków posłowie zdecydowali w pierwszych dniach tego posiedzenia Izby.
Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu zdecyduje o tym, kto zostanie jej przewodniczącym na pierwsze pół roku obecnej kadencji - posłowie koalicji w debacie zapowiedzieli powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji. Rotacyjne kierownictwo polegało na zmianach co pół roku przewodniczącego i wiceprzewodniczących, tak, by funkcję obejmowali kolejni członkowie komisji - również z opozycji.
Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek lub jeden z wicemarszałków poprowadzi pierwsze posiedzenie komisji. Komisja obraduje w trybie niejawnym najczęściej w specjalnej sali nr 309 w budynku S.
Przez całą poprzednią kadencję szefem był Waldemar Andzel (PiS) a jego zastępcą Jarosław Krajewski - również z tego ugrupowania. Oprócz nich członkami komisji byli Michał Jach i Marek Suski (PiS) oraz Maciej Gdula (Lewica), Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki.
Wybór członków komisji
Podczas dzisiejszych obrad posłowie mają wybrać członków większości sejmowych komisji, w tym również - co jest ujęte w odrębnych punktach harmonogramu posiedzenia - wyłonić członków komisji do spraw Unii Europejskiej, etyki poselskiej oraz do spraw służb specjalnych.
Wybór członków TS i komisji sejmowych
Ponadto Sejm ma dokonać wyboru członków Trybunału Stanu. Jako kandydaci do TS zgłoszeni zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.
Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu; przewodniczącym TS jest I prezes Sądu Najwyższego.
Projekt refundacji in vitro
Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane także środę w tym tygodniu oraz we wtorek 28 listopada; w środę odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro
— informowała wczoraj po Prezydium Sejmu wicemarszałek Izby Monika Wielichowska (KO).
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro ma się rozpocząć w środę o godz. 11 i ma to być według harmonogramu jedyny rozpatrywany tego dnia projekt.
Z kolei 28 listopada, jak podano w harmonogramie na stronie Izby, Sejm ma zająć się powołanie Rzecznika Praw Dziecka. Szef klubu KO Borys Budka przekazał, że kandydatką sejmowej większości na RPD jest Monika Horna-Cieślak.
We wtorek w przyszłym tygodniu Sejm ma zająć się też powołaniem członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz kwestią wyboru składu Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Stanowiska dla Lewicy
Klubowi Lewicy zgodnie z ustaleniami przysługuje trzech przewodniczących sejmowych komisji stałych: komisji polityki społecznej, komisji sportu i komisji mniejszości narodowych
—poinformował sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.
Ustalone zostały komisje i rekomendacje na przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Przygotowujemy teraz pismo do marszałka (Sejmu Szymona) Hołowni, żeby wskazać te kandydatury. Zgodnie z ustaleniem koalicyjnym dla klubu Lewicy przysługuje troje przewodniczących stałych komisji sejmowych. Będziemy posłanki i posłów rekomendować na te funkcje
— powiedział dziennikarzom w Sejmie po posiedzeniu klubu Lewicy sekretarz klubu Dariusz Wieczorek.
To są następujące komisje: komisja spraw społecznych - tu będziemy rekomendowali panią posłankę Katarzynę Kotulę, komisja sportu - gdzie będziemy rekomendowali posła Tadeusza Tomaszewskiego i komisja mniejszości narodowych - Wanda Nowicka
— poinformował.
Poseł zapytany został o podział stanowisk przewodniczących komisji sejmowych między klubami, w tym o to jaka jest szansa, by PiS miało przewodniczących w 12 komisjach, czego się domaga.
Żadnej szansy na to nie ma
— odpowiedział Wieczorek.
Wynika to z prostej rzeczy. Mamy po raz pierwszy do czynienia z sytuacja taką, gdzie klub ilościowo największy w polskim parlamencie nie jest klubem rządzącym, czy współrządzącym. W związku z tym komisje muszą odzwierciedlać jednak skład koalicji rządzącej, większościowej koalicji, bo trudno sobie wyobrazić przewodniczących z opozycji, którzy będą zarządzali np. komisją finansów, bo przecież w życiu byśmy nie przyjęli budżetu, bo trzeba zwrócić uwagę, że przewodniczący komisji ma ogromne kompetencje: on zwołuje komisje, on ustala porządek obrad. Więc czysto teoretycznie można sobie wyobrazić, że wcale mu nie będzie zależało na współpracy z rządem
— wyjaśnił sekretarz klubu Lewicy.
Tu się nie ma co obrażać. Przegrali wybory, nie mają większości w Sejmie, w związku z czym automatycznie mają mniej komisji
— wskazał.
Przypomniał, że w poprzedniej kadencji parlamentu Lewicy należała się w Sejmie komisja spraw społecznych.
Panią Magdę Biejat odwołali w przeciągu dwóch tygodni. W ogóle nie przejmowali się jakimiś parytetami. Przysługiwało im chyba 14 komisji, a mieli 18. W związku z tym, o tym decyduje większość
— dodał Wieczorek.
W poniedziałek sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński poinformował, że zakończyły się rozmowy między klubami dotyczące podziału przewodniczących komisji sejmowych. Szef klubu KO Borys Budka poinformował, że PiS może liczyć na szefów 6-7 komisji. Posłowie PiS chcą mieć 12 przewodniczących.
Komisje sejmowe
Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostaną wybrane ich prezydia.
Za przyjęciem wniosku w sprawie wyboru składów osobowych komisji sejmowych głosowało 273 posłów, przeciw było 178, wstrzymały się trzy osoby.
Jak podano na stronie Sejmu, we wtorek po południu zaplanowano posiedzenie: Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Komisji do Spraw Służb Specjalnych; Komisji Finansów Publicznych; Komisji Obrony Narodowej; Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Komisji Etyki Poselskiej; Komisji Infrastruktury; Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych; Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii; Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Odbędą się również posiedzenia: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; Komisji Kultury i Środków Przekazu; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Komisji do Spraw Unii Europejskiej; Komisji Gospodarki i Rozwoju; Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji do Spraw Kontroli Państwowej; Komisji Łączności z Polakami za Granicą; Komisji Ustawodawczej; Komisji Zdrowia; Komisji do Spraw Petycji; Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Komisja ds. służb specjalnych
Siedmioosobowy skład komisji ds. służb specjalnych zatwierdził Sejm w bloku głosowań we wtorek. Pierwsze posiedzenie, na którym posłowie wybiorą przewodniczącego i wiceprzewodniczących odbędzie się o godz. 15.00 z udziałem marszałka lub wicemarszałka Izby.
Do komisji weszli dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski, dwaj z Trzeciej drogi - jeden z PSL - Marek Biernacki i drugi z PL2050 - Michał Gramatyka. Lewicę w komisji będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty, PiS Waldemar Andzel, a Konfederację - Krzysztof Tuduj.
Za zatwierdzeniem zgłoszonego przez prezydium Sejmu takiego składu komisji głosowało 264 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu.
W debacie przed głosowaniem przeciw takiemu składowi komisji protestował Marek Suski (PiS). Podkreślał, że jego klubowi z wyliczeń parytetowych powinno przypaść 2,8 posła - czyli trzech posłów komisji, a jest w niej obecnie jeden.
O tym, że sejmowa komisja do spraw służb specjalnych będzie liczyła siedmiu członków posłowie zdecydowali w pierwszych dniach tego posiedzenia Izby.
Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu zdecyduje o tym, kto zostanie jej przewodniczącym na pierwsze pół roku obecnej kadencji - posłowie koalicji w debacie zapowiedzieli powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji. Rotacyjne kierownictwo polegało na zmianach co pół roku przewodniczącego i wiceprzewodniczących, tak, by funkcję obejmowali kolejni członkowie komisji - również z opozycji.
Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek lub jeden z wicemarszałków poprowadzi pierwsze posiedzenie komisji. Komisja obraduje w trybie niejawnym najczęściej w specjalnej sali nr 309 w budynku S.
Przez całą poprzednią kadencję szefem był Waldemar Andzel (PiS) a jego zastępcą Jarosław Krajewski - również z tego ugrupowania. Oprócz nich członkami komisji byli Michał Jach i Marek Suski (PiS) oraz Maciej Gdula (Lewica), Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki.(PAP)
Skład Komisji Etyki Poselskiej
Izabela Mrzygłocka (KO), Jacek Świat (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD), Ewa Schädler (Polska2050-TD), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) i Konrad Berkowicz (Konfederacja) - zostali we wtorek powołani przez Sejm w skład komisji Etyki Poselskiej.
Sejm wybiera członków komisji w głosowaniu łącznym. Za składem komisji etyki zaproponowanym w sejmowym druku było 263 posłów, przeciw - 190, a od głosu wstrzymały się 2 osoby.
Zgodnie z regulaminem komisji Etyki Poselskiej, funkcję przewodniczącego tej komisji i zastępcy przewodniczącego pełnią kolejno, po 6 miesięcy, członkowie Komisji.
Do zakresu działania Komisji należą m.in. rozpatrywanie spraw posłów, którzy zachowują się w sposób nie odpowiadający godności posła, rozpatrywanie spraw wynikających z Rejestru Korzyści i majątkowych oświadczeń poselskich.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/671578-poslowie-wybrali-sklady-komisji-obrady-beda-wznowione-jutro