Dostrzegane przez wielu komentatorów korekty w kampanii Zjednoczonej Prawicy, a więc twarde punktowanie Tuska, ofensywność, skupienie uwagi na dwóch-trzech najważniejszych dla Polakach tematów, wyjście w teren, powrót na wyborczą trasę premiera Jarosława Kaczyńskiego, wydają się przynosić ugrupowaniu rządzącemu pierwsze zyski.
Badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl kolejny miesiąc pokazuje wzrost poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.
Widać też wyraźny sufit Tuska, który nie jest w stanie trwale przebić 30 procent poparcia dla PO - i to pomimo przejęcia części wyborców Polski 2050.
Zauważalne jest też powstrzymanie trendu wzrostowego Konfederacji. W tle słychać ważne pytania: czy kulminacja poparcia dla tej koalicji nie przyszła zbyt wcześnie? Czy dowiezie ona poparcie do dnia wyborów? Czy nie zareagowała pychą na pierwszy sondażowy sukces?
Na scenie politycznej robi się coraz ciekawiej. Można postawić wniosek, że PiS zachowuje wielką szansę na trzecią kadencję. Opozycja za wcześnie chyba dzieliła skórę na niedźwiedziu.
Spójrzmy na szczegóły. Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę to (bez niezdecydowanych) poparcie rozkładałoby się następująco:
Na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 38 procent ankietowanych - wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednią falą naszych badań, a aż o 4 punkty procentowe w ciągu ostatnich trzech tygodni.
Koalicja Obywatelska otrzymałaby 28 procent poparcia - spadek o 1 punkt.
Konfederacja nie zyskała i nie straciła, uzyskała 14 procent.
Jeden punkt traci Lewica i ma obecnie 8 procent poparcia.
Polska 2050 Szymona Hołowni utrzymuje się na granicy progu z 5 procentami.
PSL poniżej progu, z tym samym co przed tygodniem wynikiem 3 procent.
Kukiz‘15 i Porozumienie utrzymują po 1 punkcie procentowym.
W wariancie wspólnego startu PSL i Polski 2050 jako Trzecia Droga taka koalicja uzyskałaby 6 procent. Wyniki pozostałych ugrupowań zmieniają się nieznacznie, choć PO zyskuje aż dwa punkty.
Prognozowana frekwencja:
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu w dniach 28 – 31 lipca 2023 roku wzięło udział N=1074 osób.
mk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/657223-punktowanie-tuska-i-ofensywnosc-poprawiaja-wyniki-pis