„132 osoby próbowały w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski” - podsumowała na Twitterze Straż Graniczna.
Na terenie działania placówki SG w Bobrownikach migranci z Konga, Gwinei, Komorów i Egiptu przekroczyli granicę przed rzekę Świsłocz.
Zatrzymano także dwie kolejne osoby za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy: Białorusina i Ukraińca. Białorusin przewoził sześciu Afgańczyków, a Ukrainiec 11 osób również z Afganistanu.
Z danych SG wynika, że od początku 2023 r. odnotowano ponad 7,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W tym samym czasie zatrzymano też łącznie ponad 230 kurierów przewożących migrantów.
Zapora elektroniczna
Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m szerokości w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/644405-ponad-130-migrantow-probowalo-sforsowac-granice-z-bialorusia