W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojna zaatakowały Ukrainę. Rosyjski atak rozpoczął się od ostrzału wielu ukraińskich miast, w tym stolicy - Kijowa. Jak na ten skandaliczny akt agresji zareagowała opinia międzynarodowa? Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy reakcję wolnego świata na bandyckie zachowanie Władimira Putina.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. Rosja zaatakowała Ukrainę! Trwa druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego. Rosjanie atakują lotnisko w pobliżu Kijowa
28 lutego 2022 r.
19:50. Finlandia wspomoże Ukrainę karabinami i granatnikami
Finlandia postanowiła wesprzeć Ukrainę, także uzbrojeniem – oświadczyła w poniedziałek wieczorem premier Sanna Marin po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu. Przekazane zostaną m.in. karabiny automatyczne i granatniki.
Według Marin, liderki socjaldemokratów, rządowa koalicja była jednomyślna, a „decyzja jest historyczna” i została podjęta wspólnie z prezydentem Saulim Niinisto. Przekazane uzbrojenie nie zagrozi własnym zdolnościom obronnym Finlandii – podkreśliła szefowa fińskiego rządu.
Zgodnie z decyzją gabinetu oraz fińskich sił zbrojnych, na Ukrainę wysłane zostanie 2,5 tys. karabinów automatycznych, 150 tys. naboi, 1,5 tys. granatników przeciwpancernych i 70 tys. racji żywnościowych dla wojska.
Europa jest zjednoczona jak nigdy, Rosja jest osamotniona jak nigdy
—dodała Marin, podkreślając przy tym, że to Władimir Putin rozpoczął wojnę, nie Rosjanie. Przypomniała to, co fińskie władze ogłosiły także pierwszego dnia napaści na Ukrainę, że „stosunek Finlandii do Rosji uległ zmianie”.
Decyzja jest określana jako „wyjątkowa”, gdyż zgodnie z oficjalną polityką fińskiego rządu „Finlandia nie eksportuje broni do obszarów objętych konfliktem”, co stanowiło dla nienależącego do NATO kraju, podtrzymanie wieloletniej tradycji o „pozostawaniu poza sytuacjami konfliktowymi”.
W niedzielę rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie wojskowego sprzętu ochronnego, jak kamizelki, hełmy - po 2 tys. sztuk, a także 100 par noszy oraz wyposażenie dwóch stacji pierwszej pomocy. Finlandia wsparła Ukrainę także finansowo oraz w formie materialnej pomocy humanitarnej (w lutym zdecydowano o przyznaniu łącznie dodatkowych 14 mln euro).
19:20. Brytyjczycy rozszerzają sankcje na Rosję
Brytyjski rząd w ramach kolejnych sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę ogłosił w poniedziałek, że zabroni rosyjskim bankom rozliczania płatności w funtach, zamrozi aktywa trzech kolejnych banków oraz zabroni rosyjskim statkom wpływania do brytyjskich portów.
Przemawiając w Izbie Gmin, szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss przyznała, że wojna „może trwać miesiącami i latami”, ale zapewniła, że Wielka Brytania jest „gotowa ponieść ofiary ekonomiczne” w celu wsparcia Ukrainy, utrzyma sankcje „tak długo, jak będzie to konieczne” i jest „zdeterminowana, aby pójść dużo, dużo dalej”.
Zapowiedziała, że rząd wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach. Wskazała, że ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach - i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach - „zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem”.
Ponadto zamrożone zostają aktywa trzech kolejnych banków - Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF, ale Truss ogłosiła, że w ciągu kilku dni nastąpi „całkowite zamrożenie aktywów wszystkich rosyjskich banków” oraz zostaną przedstawione przepisy, które uniemożliwią państwu rosyjskiemu zaciąganie długów w Wielkiej Brytanii.
Truss powiedziała, że wprowadzony zakaz eksportu z Wielkiej Brytanii do Rosji obejmie wysokiej klasy sprzęt technologiczny, taki jak sprzęt morski i nawigacyjny, co „stępi rosyjski potencjał wojskowo-przemysłowy i na wiele lat będzie działał jako czynnik hamujący gospodarkę Rosji”.
Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyznała, że Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy będą musieli ponieść pewne trudności gospodarcze w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję.
Ale nasze trudności są niczym w porównaniu z tymi, które przeżywają mieszkańcy Ukrainy. Liczba ofiar śmiertelnych rośnie, a ponad 300 tys. osób już musiało opuścić swoje domy. Jest to walka o wolność i samostanowienie Ukrainy, ale jest to także walka o wolność i demokrację na całym świecie. I o przetrwanie całej i wolnej Europy
—podkreśliła.
Równolegle minister transportu Grant Shapps poinformował, że wysłał zalecenie do władz wszystkich portów w kraju, by nie wpuszczały do nich jakichkolwiek statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych, będących własnością, kontrolowanych, czarterowanych lub obsługiwanych przez Rosjan.
Sektor morski ma fundamentalne znaczenie dla handlu międzynarodowego i musimy odegrać naszą rolę w ograniczaniu interesów gospodarczych Rosji i pociągnięciu rosyjskiego rządu do odpowiedzialności
—oświadczył Shapps. Zapowiedział, że formalne sankcje zabraniające rosyjskim statkom wstępu do brytyjskich portów zostaną opublikowane niezwłocznie.
W związku z wprowadzonym w czwartek zamknięciem brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych oraz analogiczną odpowiedzią Rosji, brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w poniedziałek, że odradza wszelkich podróży do tego kraju.
08:30. Japonia nałoży sankcje na Białoruś?
Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył w poniedziałek, że jego rząd rozważa nałożenie sankcji na Białoruś, gdyż wspiera ona agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku – przekazał szef MSZ Yoshimasa Hayashi.
Kishida potępił również prezydenta Rosji Władimira Putina za postawienie wojsk jądrowych w stan gotowości.
To ryzykowne zachowanie, które dodatkowo destabilizuje sytuację
— ocenił.
Białoruś wspiera działania militarne Rosji, co stanowczo potępiamy. Zamierzamy szybko dojść do porozumienia” w sprawie sankcji
— powiedział Kishida w czasie obrad komisji budżetowej w wyższej izbie parlamentu.
Japonia rozważa „środki przeciwko osobom, w tym wysokiej rangi urzędnikom państwowym” na Białorusi – oświadczył na tej samej sesji szef japońskiej dyplomacji Hayashi, cytowany przez agencję Kyodo.
27 lutego 2022 r.
23:40. Polskie myśliwce dla Ukrainy
Polska przekaże Ukrainie samoloty MiG-29? Taką informacje można wyczytać ze słów szefa europejskiej dyplomacji.
22:52. Unijne wsparcie dla Ukrainy
Chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę; zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i 50 mln euro na zasoby nieofensywne - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy
– mówił szef unijnej dyplomacji.
21:27. PZPN reaguje na decyzję FIFA
„Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim” - brzmi fragment oświadczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej, pod którym podpisał się prezes PZPN Cezary Kulesza.
19:00. Szwecja wesprze Ukrainę
Wesprzemy ukraińskie wojsko sprzętem i pieniędzmi - poinformowała w niedzielę wieczorem premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie przekaże Ukrainie m.in. granatniki przeciwpancerne.
W sytuacji, gdy zagrożony jest cały europejski system bezpieczeństwa, trzeba podejmować nadzwyczajne decyzje
—podkreśliła Andersson. Przypomniała, że „nie jest szwedzka praktyką, aby wysyłać sprzęt wojskowy do miejsc konfliktów”.
Ostatni raz Szwecja przekazała broń w 1939 roku Finlandii, gdy kraj ten został zaatakowany przez Związek Radziecki.
Rząd Szwecji gotów jest wysłać Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 135 tys. porcji racji żywnościowych przeznaczonych do wykorzystania w warunkach polowych.
Andersson zapowiedziała również, że wartość szwedzkiej pomocy humanitarnej na Ukrainę wzrośnie do kwoty 500 mln koron (ok. 47 mln euro).
Szefowa szwedzkiego rządu pytana przez dziennikarzy, dlaczego Szwecja tak późno w stosunku do innych krajów podjęła decyzję o przekazaniu ukraińskiemu wojsku sprzętu, odpowiedziała, że „państwa mają różną historię i przepisy”.
17:30. Kanada zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Decyzja weszła już w życie – poinformował w niedzielę minister transportu Kanady Omar Alghabra.
Ze skutkiem natychmiastowym kanadyjska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla wszystkich rosyjskich przewoźników. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej niczym niesprowokowany atak na Ukrainę
—napisał na Twitterze Alghabra.
Minister spraw zagranicznych Melanie Joly napisała na Twitterze, że decyzja dotyczy wszystkich rosyjskich samolotów, także czarterowych czy wykorzystywanych przez rosyjskich przewoźników.
Rosyjskie linie Aerofłot korzystały z korytarzy powietrznych nad Kanadą nie tylko w lotach do kanadyjskich lotnisk, także m.in. w drodze do USA.
Kanada wprowadziła dotychczas trzy serie sankcji wobec Moskwy, w tym – w piątek – wobec prezydenta Władimira Putina. Kanada poparła odłączenie Rosji od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Udzieliła też pomocy wojskowej Ukrainie, której m.in. przekazała dwa transporty broni.
17:25. Japonia zamraża aktywa Putina
Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – oświadczył w niedzielę premier Fumio Kishida.
Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej
—powiedział dziennikarzom Kishida, potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. Podkreślił, że narusza ona prawo międzynarodowe i suwerenność tego kraju.
Władze Japonii nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji, przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.
13:40. „Ta wojna musi się skończyć”
Węgry chciałyby, by jak najszybciej doszło do rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych – oświadczył w niedzielę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, dodając, że w ostatnich dniach około 66 tys. osób przybyło na Węgry z Ukrainy.
Jesteśmy w naszym regionie świadkami jednej z największych katastrof humanitarnych, jakich doświadczyło nasze pokolenie
—powiedział Szijjarto w mieście granicznym Zahony, dodając:
Ta wojna musi się skończyć.
W sobotę Szijjarto zaproponował władzom Ukrainy i Rosji Budapeszt jako miejsce dwustronnych rozmów.
Dodał, że Węgry pomogą też przyjąć część mieszkańców Ukrainy, którzy przybyli na przepełnioną granicę słowacką.
13:24. Wśród Szwedów rośnie poparcie dla wstąpienia do NATO
Po inwazji Rosji na Ukrainę w Szwecji wzrosło poparcie dla członkostwa w NATO: za wstąpieniem do Sojuszu opowiada się 41 proc. Szwedów (wobec 37 proc. w styczniu), przeciwnych jest 35 proc., a 24 proc. nie ma zdania - wynika z najnowszego sondażu ośrodka badania opinii Novus.
Jednocześnie znacznie wzrosła obawa Szwedów przed Rosją. Ze stwierdzeniem, że rosyjskie mocarstwo zagraża Szwecji zgodziło się 75 proc. badanych, podczas gdy w styczniu taką opinię wyrażało 59 proc.
Szwecja nie jest członkiem NATO, ale ściśle współpracuje z Sojuszem. W 2020 roku parlament głosami prawicowej opozycji przegłosował tzw. opcję NATO, zobowiązującą rząd do gotowości do wstąpienia w Sojuszu. Premier Magdalena Andersson odmawia na razie rozpatrzenia tego wniosku. Po ataku Rosji na Ukrainę szefowa szwedzkiego rządu powtórzyła, że Szwecja pozostaje państwem, który nie zawiera sojuszy wojskowych. Powołało się przy tym na wieloletnią tradycję tego kraju.
12:51. Włochy zamknęły przestrzeń powietrzną dla Rosji
Włochy zamknęły przestrzeń powietrzną dla Rosji - poinformował w niedzielę rząd premiera Mario Draghiego. Decyzję taką podjęła już większość krajów Unii Europejskiej.
Źródła unijne podały, że UE przygotowuje wspólne zamknięcie przestrzeni powietrznej dla Rosji.
Unijny zakaz lotów może być częścią nowego pakietu sankcji wobec Moskwy za napaść na Ukrainę.
Ta kwestia zostanie omówiona w niedzielę przez ministrów spraw zagranicznych UE na wideokonferencji.
11:20. Rumunia wyśle na Ukrainę paliwo, amunicję i sprzęt wojskowy za 3 mln euro
Rumunia wyśle na Ukrainę sprzęt wojskowy, amunicję, paliwo i inne zaopatrzenie warte w sumie 3 mln euro - zapowiedział w niedzielę rzecznik rumuńskiego rządu Dan Carbunaru. Dodał, że ranni Ukraińcy będą mogli być leczeni w wojskowych i cywilnych rumuńskich szpitalach.
W dostawach znajdą się m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy, zapasy jedzenia i wody - doprecyzował Carbunaru.
Dodał, że w porozumieniu z ukraińską strażą graniczną rumuńskie karetki będą odbierać dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze z długiej kolejki czekających na przekroczenie ukraińsko-rumuńskiej granicy na przejściu w Siret.
W Rumunii samorządy regionów graniczących z Ukrainą już organizują konwoje z pomocą, w tym z jedzeniem, kocami i ciepłymi ubraniami, które kierują się do Sołotwyna i Czerniowców.
10:00. Niemiecka prasa komentuje wizytę Morawieckiego w Berlinie
Co teraz zrobią Niemcy? Czy skorygują trwale swoją politykę wobec Berlina? Dzisiejsze reakcje prasy niemieckiej są co najmniej dwuznaczne. Nawet teraz, w obliczu brutalnej wojny, w obliczu heroicznego - i skutecznego - oporu armii ukraińskiej - wielu niemieckich dziennikarzy nie stawia kropki nad.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Spiegel”: „Premier Polski jako jedyny publicznie opisał dylemat Unii Europejskiej: jej zależność od rosyjskiego gazu i ropy”
09:00 Australia będzie dostarczać Ukrainie broń
Australia będzie dostarczać Ukrainie broń - powiadomił w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Wcześniej Australia ogłosiła wysłanie do Ukrainy sprzętu wojskowego i pomocy medycznej, ale nie broni. Morrison zapowiedział też dalsze wsparcie humanitarne dla walczącej z Rosją Ukrainy.
W sprawie Ukrainy rząd Australii będzie nadal opowiadał się po słusznej stronie
—powiedział Morrison ogłaszając swoją decyzję. Przedtem wziął udział w mszy w ukraińskim kościele greckokatolickim w Sydney.
Już dostarczamy Ukrainie znaczącą pomoc, która nie obejmuje śmiercionośnej broni, ale teraz będziemy się starać zapewnić wszelkie możliwe wsparcie, także w tym obszarze
—zaznaczył Morrison. Dodał, że dostawy broni dla Ukrainy będą się odbywały we współpracy z partnerami z NATO, szczególnie USA i Wielką Brytanią.
Morrison zapowiedział też ułatwienia wizowe dla ukraińskich uchodźców wojennych oraz zwiększeniu pomocy humanitarnej dla tego kraju.
05:00 Tokio myśli nad dalszymi sankcjami na Rosję
Japonia w koordynacji z pozostałymi członkami grupy G7 zdecyduje, czy nakładać dalsze sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę – ogłosił w niedzielę szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi. Wcześniej kraje zachodnie zapowiedziały odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT.
Musimy odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wpływ na rynki finansowe” i kroki podejmowane przez kraje zachodnie
—oświadczył w programie telewizyjnym Hayashi, zapytany o stanowisko Japonii wobec zablokowania rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT.
Władze Japonii potępiły agresję Rosji na Ukrainę i nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji. Przewidują one zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii i restrykcje wizowe dla szeregu podmiotów.
02:10. Portugalia wyśle broń Ukrainie
Rząd Portugalii wyraził zgodę na wysłanie broni dla Ukrainy walczącej z rozpoczętą w czwartek rosyjską inwazją. Ogłosił też zakaz wydawania obywatelom Rosji tzw. złotych wiz umożliwiających pobyt stały w Portugalii osobom spoza UE.
W sobotnim komunikacie ministerstwo obrony w Lizbonie podało na Twitterze, że uzbrojenie zostanie wysłane na prośbę władz Ukrainy.
Resort sprecyzował, że wśród broni i sprzętu wojskowego, jaki zostanie skierowany na Ukrainę, są m.in. karabiny automatyczne G3, granaty i amunicja różnego kalibru, noktowizory, przenośne radiostacje oraz kamizelki kuloodporne i hełmy.
W sobotę wieczorem szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva ogłosił, że Rosjanie nie otrzymają już wydawanych od 2012 roku złotych wiz. Uprawniały one do stałego pobytu w tym kraju po dokonaniu inwestycji lub nabyciu nieruchomości.
02:00. Kreml ukrywa przed Rosjanami sytuację na Ukrainie
Władze Rosji miały ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych, by ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły operacji zbrojnej na Ukrainie, która nie idzie tak, jak zakładano - poinformowało w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjskie siły nie czynią takich postępów, jakie planowały. Zmagają się z problemami logistycznymi i silnym oporem ukraińskim. Siły rosyjskie ponoszą straty w ludziach, a pewna liczba rosyjskich żołnierzy została wzięta do niewoli przez siły ukraińskie. Rosyjski rząd podobno ograniczył dostęp do kilku platform mediów społecznościowych, próbując ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły sytuacji na Ukrainie
—napisało ministerstwo obrony w zamieszczanej na Twitterze aktualizacji wywiadowczej.
00:50. Johnson: Trzeba bardziej pomóc Ukraińcom
Brytyjski premier Boris Johnson ocenił w sobotę wieczorem, że Ukraińcy „bohatersko walczą” i w niektórych miejscach odnoszą „wielkie sukcesy”, ale podkreślił, że trzeba zrobić więcej, by „zmienić trudną sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina” po rosyjskiej inwazji.
Wskazał przede wszystkim na konieczność wykluczenia Rosji z globalnego systemu płatności SWIFT. Mówił, że coraz więcej krajów popiera takie działanie i coraz więcej deklaruje, że nie będzie tego blokować.
Johnson mówił o tym podczas wizyty w bazie lotniczej RAF Brize Norton, skąd odlatują do krajów Europy Środkowo-Wschodniej żołnierze, którzy będą pomagać w zarządzaniu kryzysem uchodźczym będącym efektem rosyjskiej inwazji. Wkrótce potem Wielka Brytania wraz Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, Francją, Niemcami, Włochami i Kanadą poinformowały o wyłączeniu ze SWIFT-u części rosyjskich banków.
Sprawy nie idą w całości po myśli prezydenta Putina. Wręcz przeciwnie, Ukraińcy walczą bohatersko, a w niektórych miejscach z wielkim powodzeniem
—powiedział Johnson. Dodał, że popełniane są „straszne okrucieństwa”, ale zapewnił Wielka Brytania robi „wszystko, co w jej mocy, by zmienić ciężkie położenie, w jakim znalazła się Ukraina”.
Zapytany, czy Wielka Brytania przyjmie uchodźców z Ukrainy, premier odpowiedział, że „oczywiście” tak się stanie.
00:30. Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie
Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie - poinformował w sobotę Elon Musk, szef firmy SpaceX, która dostarcza Internet za pośrednictwem konstelacji satelit. O taką możliwość zaapelował wcześniej wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.
Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na orbitach o wysokości około 550 km, czyli dość niskich. SpaceX zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy satelitów, a podobne konstelacje chcą wystrzelić także inne firmy, np. Amazon czy Facebook.
W sobotę wicepremier Ukrainy i Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fedorow zaapelował w mediach społecznościowych do Elona Muska, szefa firmy SpaceX, o to, aby udostępnił Ukrainie stacje Starlink.
Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie. Więcej terminali jest w drodze
—odpisał Elon Musk na Twitterze.
26 lutego 2022 r.
Unijny pakiet pomocy dla Ukrainy
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że w niedzielę na wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw UE zaproponuję pakiet pomocy nadzwyczajnej dla ukraińskich sił zbrojnych.
Jutro o 18.00 zwołuję wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE, aby przyjąć dalsze środki wspierające Ukrainę, przeciwko agresji Rosji. Zaproponuję pakiet pomocy nadzwyczajnej dla ukraińskich sił zbrojnych, aby wesprzeć je w heroicznej walce
— napisał Borrell w sobotę na Twitterze.
19:55. Niemcy jednak dostarczą broń Ukrainie!
Ministerstwo obrony Niemiec zatwierdziło dostawę 400 ręcznych granatników przeciwpancernych na Ukrainę za pośrednictwem Holandii – poinformował w sobotę niemiecki resort.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Apel premiera Morawieckiego przyniósł skutek? Niemcy przekażą Ukrainie broń za pośrednictwem Holandii! Podano szczegóły
18:34. Rozmowy Morawiecki-Scholz. Co ustalono?
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, by dać sygnał, że Europa musi tu i teraz przyjąć miażdżące sankcje dla Rosji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Dziś jest ten test - podkreślił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakończyły się rozmowy Morawiecki-Scholz. Rzecznik rządu: Europa musi w niezbędny sposób, tu i teraz przyjąć miażdżące sankcje
17:09: Polska zwołuje nadzwyczajne posiedzenie OBWE
Polska zwołuje na niedzielę nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformowało w sobotę Stałe Przedstawicielstwo RP OBWE w Wiedniu.
Polska zwołuje jutro rano nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej OBWE. Program: trwająca agresja Rosji na Ukrainę. Popierając Ukrainę, powinniśmy również wykorzystywać wszystkie fora międzynarodowe do potępiania działań rosyjskich
— napisano w sobotę na profilu Stałego Przedstawicielstwa Polski w OBWE w Wiedniu na Twitterze.
1 stycznia 2022 roku Polska objęła roczne przewodnictwo OBWE
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest międzynarodowym stowarzyszeniem, której podstawowym celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie, kontrola zbrojeń oraz promowanie praw człowieka, wolności prasy i uczciwych wyborów. Skupia w swoich strukturach 57 państw, w tym również kraje leżące poza Starym Kontynentem, jak np. Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan czy też Mongolia. Główna siedziba organizacji mieści się w Wiedniu.
16:35 Orban: Nie zablokujemy żadnych sankcji
Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej przeciw Rosji i żadnych nie zablokują – oświadczył w sobotę premier Węgier Viktor Orban, odwiedzając granicę ukraińsko-węgierską.
CZYTAJ WIĘCEJ: Orban rozwiewa wątpliwości: „Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej przeciw Rosji i żadnych nie zablokują”
15:57. Turcja zaprzecza
Turcja zaprzecza doniesieniom, że zablokuje cieśniny Dardanele i Bosfor dla statków rosyjskich.
15:35 Prezydent Duda: Polska za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w UE
Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej; status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym - stwierdził w sobotę prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jasne stanowisko prezydenta Dudy: „Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”
14:50: Zełenski dziękuje Turcji za blokadę cieśniny Bosfor
Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoganowi za silne wsparcie. Zakaz wpłynięcia rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znacząca pomoc wojskowa, humanitarna są dziś niezwykle ważne. Mieszkańcy Ukrainy nigdy tego nie zapomną!
— napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.
14:40 Wiceszef MSZ: To nie Węgry blokują odcięcie Rosji od systemu SWIFT
Węgry nie będą tutaj niczego blokować; to nie Węgry są tym państwem w UE, który blokuje sankcje - podkreślił w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do rozmów o odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Wyraził nadzieję, że „drobna część” takich krajów będzie się zmniejszała „za chwilę do zera”.
Wiceszef polskiej dyplomacji, pytany w TVP Info o efekty jego sobotnich rozmów m.in. z ambasadorem Węgier w Polsce ws. odcięcia Rosji od systemu SWIFT, oświadczył, że Orsolya Zsuzsanna Kovács, która rozmawiała z nim przed południem „potwierdziła, to, o czym my wiedzieliśmy już wcześniej”.
Chciałbym to bardzo mocno podkreślić: Węgry nie będą tutaj niczego blokować
— oświadczył.
Zresztą taka pozycja rządu Viktora Orbana już od dłuższego czasu
— zaznaczył.
Różne bardzo fałszywe czasami wiadomości krążyły i warto to zdementować
— powiedział wiceminister.
Jabłoński zaznaczył, że „to nie Węgry są tym państwem w Unii Europejskiej, który blokuje sankcje”.
Jest jeszcze pewna drobna część państw unijnych, które te sankcje blokują, ale mamy nadzieję, że ta część się będzie zmniejszała i to za chwilę do zera
— powiedział. Wiceminister SZ przypomniał w tym kontekście, że premier Mateusz Morawiecki udał się w tej sprawie w sobotę do Berlina na rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Po uwadze, że w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, że to właśnie Węgry są tym jedynym państwem, które blokują dalsze sankcje na Rosję, a okazuje się, że to właśnie państwa zachodnie, konkretnie jedno państwo w tej chwili próbuję blokować te sankcje, Jabłoński został zapytany, czy możemy powiedzieć wprost, o której państwo chodzi.
Nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, że Niemcy, a to publicznie to mówił kanclerz Olaf Scholz, że nie byli entuzjastami zablokowania systemu SWIFT dla Rosji. Jeszcze na szczycie Rady Europejskiej zwołanej na wniosek premiera Morawieckiego, kiedy te sankcje zostały przygotowane, tam Polska też taką propozycję zgłosiła. Ta propozycja była popierana przez zdecydowaną większość państw Unii Europejskiej, ale tam wymagana jest jednomyślność. Tej jednomyślności jeszcze w czwartek nie było
— przypomniał Jabłoński.
Jak dodał, w sobotę „mamy sytuację nieco inną”.
Także dlatego, że gdy premier wrócił z Brukseli, podjęliśmy wczoraj rano decyzję, że trzeba indywidualnie rozmawiać z poszczególnymi krajami, rozpoczynać to działanie sankcyjne też od samych siebie
— mówił.
Dlatego zamknęliśmy przestrzeń powietrzną, dlatego polska reprezentacja nie zagra z Rosją i kolejne kraje się przyłączają, kolejne kraje zamykają przestrzeń powietrzną. Także jeśli chodzi o świat sportowy, będzie Rosja - mamy taką nadzieję - konsekwentnie izolowana
— podkreślił wiceminister.
Jabłoński wskazał także na sobotnie „sygnały z Włoch”.
Rano premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z (prezydentem Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim. Mówił, że Włochy nie będą tego (systemu SWIFT) blokowały
— relacjonował.
Wiceszef MSZ dodał, że zobaczymy teraz, z czym premier Morawiecki „wróci z Berlina”.
Myślę że mamy coraz większe powody do optymizmu, ale oczywiście ta presja musi być kontynuowana
— podkreślił.
Pytany, kiedy ograniczenia związane z odcięciem Rosji od systemu SWIFT zaczęłyby obowiązywać, gdyby udało się do takiego rozszerzenia sankcji przekonać Niemcy, Jabłoński odparł, że „wszystko jest kwestią decyzji politycznej, sprawnego wprowadzenia tego mechanizmu”.
Tutaj eksperci wskazują, że konieczna jest także indywidualne odcięcie poszczególnych banków od finansowania; eksperci będą w szczegółach to przygotowywali
— dodał.
Jak podkreślił, „ważne jest, żeby już dziś Władimir Putin zdawał sobie sprawę z tego, jakie czekają konsekwencje, że ta wojna, którą rozpoczął, ten atak na państwo, które niczego nie sprowokowało, które nie jest niczemu winna, agresywne atak, w którym po prostu morduje także ludność cywilną, że to się spotka z odpowiedzią”.
Ta odpowiedź jest przygotowywana, ta odpowiedź będzie bardzo zdecydowana, bardzo mocno nad tym pracujemy
— oświadczył.
Pytany, czy planowane są kolejne rozmowy spotkania międzynarodowe i czy być może będą one organizowane w Polsce, wiceszef polskiej dyplomacji odparł, że „z całą pewnością kolejne spotkania będą”.
Przypomniał, że w piątek w Warszawie odbyło się ważne spotkanie zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
W tym gronie państw Europy Środkowej, państw, które najlepiej rozumieją rosyjską agresję, państw, które od miesięcy ostrzegały, że grozi nam wojna, Polska była tutaj państwem, które często było nawet oskarżane o rusofobię, o to, że zbyt mocno straszymy Putinem, czy Rosją. Niestety nie cieszymy się z tego, ale nasze obawy się potwierdziły
— zaznaczył.
Dzisiaj jest czas na wyciągnięcie wniosków z tych błędów popełnionych przez państwa, które to zagrożenie po prostu lekceważyły. Mamy nadzieję, że ta postawa zmieni się konsekwentnie, i że przede wszystkim będziemy w stanie zatrzymać te wojnę, bo to jest absolutnie kluczowe dzisiaj, żebyśmy zatrzymali działania wojenne, żebyśmy obronili Ukrainę. Tylko w ten sposób możemy do tego doprowadzić, żeby Putin po prostu wycofał się, jeśli będzie to dla niego zbyt bolesne, ta odpowiedź sankcyjna
— oświadczył.
14:30 MSZ odradza Polakom podróże do Rosji i Białorusi
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza polskim obywatelom wszelkie podróże do Rosji i Białorusi - poinformowało w sobotę Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i wydarzeniami wojennymi w regionie - podkreślono.
W związku z sytuacją na Ukrainie i związanym z tym faktem zawieszeniem połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski drogą lądową Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej
— napisano w komunikacie zamieszczonym w sobotę na stronie MSZ.
MSZ prosi o śledzenie komunikatów na stronie resortu i na stronach placówek polskich w Rosji oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie „Odyseusz”.
MSZ w kolejnym komunikacie podkreśliło, że „ze względu na wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie”, resort „odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi”.
W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa
— napisano.
MSZ podało, że działają dwa przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Bobrowniki – Berestowica oraz Terespol-Brześć. Ponadto działa przejście graniczne obsługujące wyłącznie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze.
Jak podał resort, osoby przebywające w Białorusi powinny bezwzględnie zarejestrować się w systemie „Odyseusz”, na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych; przygotować się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu; przygotować i mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny; zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu.
14:10 Premier Włoch zapewnia o poparciu dla sankcji na Rosję, w tym ws. SWIFT
Premier Włoch Mario Draghi zapewnił ponownie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jego rząd „w pełni popiera linię Unii Europejskiej w sprawie sankcji na Rosję, także w sprawie SWIFT”, czyli systemu bankowego. Poinformowała o tym w sobotę kancelaria szefa rządu po jego rozmowie z przywódcą Ukrainy.
Wcześniej Włochy były wymieniane jako jeden z krajów, które nie popierają odcięcia Rosji od systemu SWIFT w reakcji na napaść na Ukrainę. Już w piątek szef dyplomacji Luigi Di Maio oświadczył, że nie ma włoskiego weta w tej sprawie.
Palazzo Chigi, czyli kancelaria premiera w Rzymie, ogłosiła także w komunikacie, że podczas telefonicznej rozmowy Mario Draghi powiedział, że „Włochy dostarczą Ukrainie pomoc, by się broniła”.
Dodano, że Draghi zadzwonił do Zełenskiego, by „wyrazić solidarność i bliskość Włoch z nim i z narodem ukraińskim w obliczu ataku Federacji Rosyjskiej”. Zełenski podziękował Włochom za wsparcie i bliskość.
Obaj politycy umówili się, że pozostaną w ścisłym kontakcie w najbliższej przyszłości - głosi nota.
13:46. Mocne wystąpienie premiera Morawieckiego w Berlinie: „5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart”
Rosja nie tylko napadła na Ukrainę, nie tylko chce pozbawić Ukrainę jej suwerenności, nie tylko zabija cywilów, dzieci, kobiety, żołnierzy, ale Rosja chce naruszyć cały porządek pokoju, który został ustalony po II wojnie światowej. Rosja chce zniszczyć nasz świat, taki, jaki znamy. Teraz musimy działać, nie ma ani chwili do stracenia
— powiedział premier Mateusz Morawiecki w Berlinie przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec.
CZYTAJ TAKŻE: Mocne wystąpienie premiera w Berlinie! „5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc żołnierzom ukraińskim”
Rosja ma dużo silniejszą armię, a jednak Ukraińcy bronią się do ostatniej kropli krwi. Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, jaki widzimy w niektórych krajach zachodnich, także niestety tutaj w Niemczech
— mówił premier.
Po to przyjechałem tutaj do kanclerza Olafa Scholza po to, aby wstrząsnąć sumieniem Niemiec, żeby zdecydowali się wreszcie na miażdżące sankcje, które będą tak zdecydowane, żeby wpłynęły na decyzje Kremla
— zaznaczył.
Nie tylko Nord Stream 2, musimy zamknąć Nord Stream 1, uniezależnić się od rosyjskich węglowodorów, od gazu, od ropy, od węgla, ale także zamrozić i konfiskować majątki oligarchów(…) Musimy odciąć rosyjskie firmy od finansowania na rynkach kapitałowych. (…) Zamknąć SWIFT dla Rosji. Wszystkie sankcje powinny być na stole
— podkreślił.
W Niemczech powinni też dobrze zastanowić się, co znaczy to przysłowie. 5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc, tak jak powiedział prezydent Litwy. Musi być też realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy chcą walczyć
— powiedział.
12:43. Premier po rozmowie z Viktorem Orbanem: Zapewnił mnie o poparciu dla sankcji
CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Morawiecki: Premier Orban zapewnił mnie o poparciu dla sankcji wobec Rosji, w tym o zablokowaniu systemu SWIFT
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w sobotę po raz kolejny rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który zapewnił go o poparciu dla daleko idących sankcji wobec Rosji, w tym w kwestii zablokowania systemu SWIFT. Zoltan Kovacs, rzecznik węgierskiego, w rozmowie z portalem wPolityce.pl potwierdził, że Węgry nie są przeciwko wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT.
Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT
— napisał premier na Twitterze.
Ambasador Węgier w Polsce potwierdziła informacje z wpisu premiera Morawieckiego.
Węgry po raz kolejny zapewnił o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT. #StopFakeNews
— napisała na Twitterze Orsolya Kovács, ambasador Węgier w Polsce.
11:45. Słowacja wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę
Słowacja wyśle na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości 2,6 mln euro i inną pomoc wartą 8,4 mln euro - informują w sobotę słowackie media. Minister obrony Jaroslav Ned’ przekazał, że ewakuowany z Kijowa personel ambasady słowackiej na Ukrainie przybył do Rumunii.
Kolumna ewakuacyjna ambasady słowackiej w Kijowie, do której dołączyli koledzy z ambasady słoweńskiej w Kijowie kilka minut temu, przekroczyła granicę z Rumunią
— powiadomił Nad’ na Twitterze w sobotę rano.
11:44. Premier Litwy: Nie ma już większego sprzeciwu ws. odłączenia Rosji od SWIFT
Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała w sobotę, że nie ma już większego sprzeciwu wobec odłączenia rosyjskich banków od międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT. Szef resortu obrony Arvydas Anuszauskas przekazał informację, że Holandia przyśle na Litwę dodatkowo 70 żołnierzy.
Premier Szimonyte podczas konferencji prasowej nie podała, kiedy ma zapaść decyzja w sprawie odłączenia Rosji od SWIFT. Wskazała, że „naszym celem jest, by decyzja została podjęta jak najszybciej”.
Towarzyszący szefowej rządu podczas konferencji minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas poinformował, że Holandia przyśle na Litwę dodatkowo 70 żołnierzy w celu wzmocnienia międzynarodowego batalionu NATO, którzy stacjonuje w centralnej części kraju, w Rukli.
Wcześniej batalion NATO wzmocnili Niemcy, którzy mu przewodniczą, przesyłając dodatkowo 360 żołnierzy i sprzęt wojskowy. Norwegia przysłała dodatkowo 50 żołnierzy.
Batalion liczy blisko 2 tys. żołnierzy. Ponad połowę stanowią Niemcy, poza nimi są to Belgowie, Czesi, Luksemburczycy, Holendrzy i Norwedzy.
11:42. Czeski rząd: Wyślemy Ukrainie broń i amunicję
Czeski rząd zatwierdził w sobotę wysłanie do Ukrainy broni i amunicji wartej 188 mln koron (ok. 7,6 mln euro), która ma pomóc w obronie przed rosyjską inwazją - poinformowało czeskie ministerstwo obrony narodowej.
Czechy dostarczą Ukrainie m.in. karabiny i pistolety maszynowe, karabiny snajperskie, pistolety oraz amunicję do tej broni - przekazało ministerstwo na Twitterze. Dodano, że uzbrojenie zostanie dostarczone w miejsce wskazane przez stronę ukraińską.
Nasza pomoc i wsparcie będą kontynuowane
— zapewniono.
11:40. Ambasada Holandii na Ukrainie zostanie przeniesiona do Polski
Ambasador Niderlandów na Ukrainie Jennes de Mol wraz ze swoim personelem przeniesie się do Jarosławia w Polsce - poinformowało w sobotę rano holenderskie MSZ. Ambasada wcześniej została przeniesiona z Kijowa do Lwowa.
Dalsze przeniesienie placówki na teren Polski jest spowodowane wzrostem niebezpieczeństwa we Lwowie, spowodowanym atakiem Rosji na Ukrainę - uzasadniono.
Dodano, że przenoszona obecnie do Jarosławia ambasada pomaga obywatelom holenderskim, którzy chcą opuścić teren Ukrainy.
9:46. Szef niemieckiego wywiadu zaskoczony
Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND), Bruno Kahl, został zaskoczony atakiem Rosji podczas swojego pobytu na Ukrainie i z dużym trudem udało mu się wrócić na terytorium UE - piszą w sobotę niemieckie media.
Kahl udał się na Ukrainę w środę „w celu przeprowadzenia pilnych rozmów na temat obecnej sytuacji” - poinformowała BND. Jego podróż powrotna była trudna i przedłużona z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej oraz „z powodu równoległego napływu uchodźców” - czytamy w sobotę na portalu dziennika „Welt”.
O wydarzeniach tych jako pierwsze poinformowało czasopismo „Focus”, w którym podano, że w celu sprowadzenia Kahla z Kijowa do Polski wysłano jednostkę specjalną BND. Inny konwój, któremu towarzyszyły oddziały specjalne Policji Federalnej, przeznaczone specjalnie dla niemieckich dyplomatów i oficerów łącznikowych Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA), nie był w stanie dotrzeć na czas do szefa tajnych służb.
„Der Spiegel” donosi, że kręgi bezpieczeństwa zaprzeczyły relacji „Focusa”. Pisze, że Kahl został wywieziony z kraju wraz z członkami swojej delegacji i innymi niemieckimi urzędnikami w konwoju pojazdów, zgromadzonym w krótkim czasie. W akcji nie brała udziału jednostka specjalna.
9:45. Węgry proponują Budapeszt jako miejsce rozmów
Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zaproponował władzom Ukrainy i Rosji Budapeszt jako miejsce dwustronnych rozmów. Szijjarto powiedział o tym w sobotę w nagraniu na Facebooku.
Zadzwoniłem do swojego kolegi (szefa dyplomacji rosyjskiej) Siergieja Ławrowa i zaproponowałem mu, żeby te rozmowy przeprowadzono w Budapeszcie. Budapeszt może być bezpiecznym miejscem zarówno dla delegacji rosyjskiej, jak i ukraińskiej. Tę propozycję przedstawiłem także ukraińskiemu rządowi
— oznajmił Szijjarto.
09:13. Ukraina otrzyma sprzęt od sojuszników
Jedzie do nas broń i sprzęt - napisał w sobotę rano na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jedzie do nas broń i sprzęt od naszych partnerów. Koalicja antywojenna działa!
— ocenił Zełenski.
06:46. Biden chce miliardów na pomoc wojskową dla Ukrainy
Administracja Bidena zwróci się do Kongresu o 6,4 mld dol. na odpowiedź na rosyjską inwazję Ukrainy. Fundusze mają być przeznaczone na pomoc wojskową i humanitarną dla regionu - informuje Associated Press powolując się na poinformowane źródła.
Według tych źródeł większa część pieniędzy ma trafić do Departamentu (ministerstwa) Obrony i Departamentu Stanu a także do Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), która zajmuje się cywilną pomocą zagraniczną.
Mniejsze sumy otrzymają Departamenty Skarbu i Handlu, których zadaniem w kryzysie ukraińskim będzie wdrożenie sankcji przeciwko Rosji, jej instytucjom finansowym i firmom.
Jak informuje AP szczegóły propozycji wyjaśnili w piątek przedstawicielom Kongresu wysokiej rangi urzędnicy Białego Domu.
00:30. Rosja zawetowała rezolucję RB ONZ nakazującą Moskwie wycofanie wojsk z Ukrainy
Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła w piątek rezolucji wzywającej Moskwę do zatrzymania agresji wojskowej na Ukrainę; Rosja użyła weta - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.
Przed godz. 18 czasu nowojorskiego (godz. 24 czasu polskiego) Szczerski poinformował na Twitterze, że rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy nie została przyjęta.
Szczerski zamieścił zdjęcie z głosowania członków rady.
Moment głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją wzywającą Rosję do zatrzymania agresji na Ukrainę; przeciw tylko Rosja z prawem weta - rezolucja przez to nie została przyjęta
— napisał dyplomata.
Dyrektor w think-tanku ONZ International Crisis Group Richard Gowan poinformował z kolei na Twitterze, że podczas głosowania Rosja złożyła weto do rezolucji, a Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie - wstrzymały się od głosu. Jak dodał, wahająca się w ciągu dnia Brazylia ostatecznie rezolucję poparła.
Jak informował wcześniej Szcerski, Polska byłą jednym z wnioskodawców rezolucji.
Od czwartku trwa zakrojona na szeroką skalę rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy z wielu kierunków.
00:20. Kanada nakłada sankcję na Putina i Ławrowa. To jednak nie wszystko!
Kanada nałożyła sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, jego szefa gabinetu Siergieja Iwanowa i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa., Domaga się też wykluczenia Rosji z systemu SWIFT i wprowadziła nowe sankcje wobec Białorusi.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kanada nałożyła sankcje na Putina i Ławrowa. Chce również wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. „Putin dokonał błędów w kalkulacjach”
25 lutego 2022 r.
23:58. „To jest tragedia dla Ukrainy, ale także dla Rosji”
Ta tragedia może i musi się zakończyć - powiedział brytyjski premier Boris Johnson, zwracając się bezpośrednio do Ukraińców i Rosjan. Część zamieszczonego w piątek wieczorem na Twitterze przesłania wygłosił po ukraińsku, a część po rosyjsku.
Sceny, które rozgrywają się na ulicach i polach Ukrainy, są niczym innym jak tragedią. Dzielni młodzi żołnierze i niewinni cywile są dziesiątkowani, czołgi rozjeżdżają miasta i miasteczka, a pociski na oślep spadają z nieba. Minęło jedno pokolenie albo więcej od czasu, gdy byliśmy świadkami takiego rozlewu krwi w Europie. Mieliśmy nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli oglądać takich scen
—mówił Johnson w dwuminutowym nagraniu wideo.
Naród brytyjski stoi razem z naszymi ukraińskimi braćmi i siostrami w obliczu tej nieuzasadnionej napaści na waszą ojczyznę. Oddajemy hołd zaciekłej odwadze i patriotyzmowi waszego rządu, wojska i narodu
—zapewnił, dodając, że pozostaje w kontakcie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
To jest tragedia dla Ukrainy, ale także dla Rosji. Rosja, podobnie jak Ukraina, jest wspaniałym krajem o bogatej historii i dumnym narodzie. (…) Jednak działania (prezydenta Władimira) Putina prowadzą do całkowitej izolacji Rosji, odrzucanej przez resztę społeczności międzynarodowej, dotkniętej potężnymi sankcjami gospodarczymi i stojącej w obliczu niepotrzebnej i krwawej wojny, która już kosztuje niezliczoną liczbę istnień ludzkich, od niewinnych Ukraińców po rosyjskich żołnierzy, którzy już nigdy nie zobaczą swoich rodzin
—mówił Johnson, po czym powiedział po rosyjsku:
Nie wierzę, że ta wojna toczy się w waszym imieniu.
Ten konflikt, ta tragedia może i musi się zakończyć
—podkreślił, po czym przechodząc na ukraiński dodał:
Bo świat potrzebuje wolnej i suwerennej Ukrainy. Chwała Ukrainie!.
23.30. Tajwan dołączy do sankcji nałożonych na Rosję
Tajwan dołączy do sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i inne kraje – podało w piątek MSZ w Tajpej, nie informując na razie o szczegółach planowanych retorsji.
Aby zmusić Rosję do zaprzestania agresji militarnej na Ukrainę i jak najszybszego wznowienia pokojowego dialogu między stronami, rząd Republiki Chińskiej zapowiada przystąpienie do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji
—przekazało MSZ w oświadczeniu.
MSZ potępiło rosyjską inwazję na Ukrainę.
Tajwan sprzeciwia się wszelkim jednostronnym zmianom statusu quo siłą lub przymusem oraz wspiera pokojowy, racjonalny dialog i negocjacje pomiędzy krajami w ramach prawa międzynarodowego, w celu rozwiązania różnic
—dodało MSZ.
Minister gospodarki Wang Mei-hua przekazała, że Tajwan omawia z sojusznikami, czego dotyczyć będą sankcje. Szczegóły mają zostać podane w najbliższym czasie.
Tajwański koncern TSMC, największy światowy producent podzespołów elektronicznych i główny dostawca dla firm takich jak Apple, potwierdził, że jest „w pełni zaangażowany na rzecz przestrzegania nowych zasad kontroli eksportu” i posiada solidny system, który na to pozwoli. Właśnie przemysł wysokich technologii media wymieniały jako prawdopodobny cel sankcji nałożonych przez Tajwan.
Prezydent Caj Ing-wen w piątek powiedziała, że sytuacja na Ukrainie zasadniczo różni się od tej w Cieśninie Tajwańskiej. Według niej cieśnina stanowi naturalną barierę, a Tajwan ma wyjątkową pozycję geostrategiczną, a zaangażowanie nadal rozwijającej się armii i wsparcie międzynarodowe dają Tajwanowi silne poczucie bezpieczeństwa.
To już kolejna w ostatnich dniach wypowiedź prezydent podkreślająca, że nie należy porównywać sytuacji na Ukrainie do tej na Tajwanie.
Pod względem czynników geostrategicznych, geografii i roli w międzynarodowych łańcuchach dostaw sytuacja Tajwanu i Ukrainy zasadniczo się różni
—mówiła Caj w środę.
23:26. Rozmowa szefów MON Polski i Francji
Atak Rosji na Ukrainę oraz sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie, to główne tematy piątkowej rozmowy telefonicznej ministra Mariusza Błaszczaka z minister obrony Francji Florence Parly - poinformowało w piątek późnym wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
W czwartek minister Błaszczak na temat sytuacji na Ukrainie rozmawiał natomiast z szefami resortów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Ministrowie rozmawiali także z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, który uczestniczył w spotkaniu poświęconym rosyjskiej agresji na Ukrainę
—informował wtedy resort.
23:25. Bułgaria zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
Bułgaria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów - poinformowało radio publiczne w piątek wieczorem.
Samoloty rosyjskich przewoźników od północy 26 lutego mają zakaz lądowania, startowania i przelotów przez bułgarską przestrzeń powietrzną. Zakaz dotyczy również lotów nad terytorialnymi wodami Bułgarii.
Decyzja w tej sprawie zapadła w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i na znak solidarności z tym drugim państwem.
22:55. Francja wzmocni siły NATO w Estonii i Rumunii
Francja wzmocni siły NATO w Estonii i Rumunii w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i wyśle tam cztery samoloty myśliwsko-szturmowe Mirage 2000-5 oraz dwustu żołnierzy – poinformował w piątek w komunikacie Pałac Elizejski.
Żołnierze z Francji dołączą do oddziałów duńskich i brytyjskich w Estonii, a planowane rozmieszczenie taktycznej grupy NATO w Rumunii, liczącej 500 żołnierzy, zostanie przyspieszone - podał Pałac Elizejski.
22:50. Wielka Brytania uderza w rosyjskich oligarchów
Nie tylko samoloty rosyjskich linii lotniczych, ale także prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii - ogłosił w piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i każdy, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany. Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym
—poinformował Shapps na Twitterze.
W czwartek w ramach ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona pakietu sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zakazano korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk wszystkim rosyjskim liniom lotniczym, w tym narodowemu przewoźnikowi Aerofłotowi.
22:40. Amerykańskie sankcje wobec Putina i Ławrowa
Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Sankcje będą obejmować zamrożenie aktywów i zakaz podróży.
Szczegóły mają zostać opublikowane wkrótce.
Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (…) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami
—powiedziała Psaki, odnosząc się do sankcji ogłoszonych wcześniej w piątek przez UE i Wielką Brytanię.
Nie wykluczyła również kolejnych sankcji, w tym m.in. na rosyjski sektor energetyczny, mówiąc, że „wszystkie opcje są na stole”.
Nasze sankcje są zaprojektowane tak, by zaszkodzić rosyjskiej gospodarce, a nie naszej gospodarce, więc to jest kluczowa równowaga, którą staramy się utrzymać
—podkreśliła rzeczniczka. Dodała, że sankcje na sektor energetyczny mogłyby dodatkowo podnieść ceny ropy i gazu, a w rezultacie wzbogacić prezydenta Rosji Władimira Putina.
Przedstawicielka Białego Domu zadeklarowała również otwartość USA na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, choć oceniła, że prawdopodobnie większość uciekających przed inwazją będzie chciała pozostać w Europie.
21:50. Niemcy wzmocnią NATO
Niemcy wzmocnią NATO dodatkowymi żołnierzami i systemami uzbrojenia - zapowiedziała w piątek minister obrony Christine Lambrecht. „Niemcy są wiarygodnym partnerem w NATO, a sojusznicy mogą na nich polegać” – zapewniła.
Dostarczymy więcej żołnierzy. Zajmiemy się także obserwacją z powietrza i obroną przeciwlotniczą. Teraz koordynujemy szczegóły w ramach NATO
—powiedziała Lambrecht. „Mamy największy po USA wkład w NATO, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy. Obecnie jest to ok. 13 tys. żołnierzy w siłach szybkiego reagowania” - dodała.
W piątek wieczorem Lambrecht poinformowała, że Niemcy skierują na Słowację ok. 150 żołnierzy. Słowacja poprosiła o wsparcie w ramach NATO.
Lambrecht wyraziła zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie. Dodała, że szanse na dialog z prezydentem Rosji Władimirem Putinem maleją. „(…) pokazujemy, że nie dajemy się zastraszyć” – podkreśliła Lambrecht.
Atak na jednego sojusznika byłby atakiem na nas wszystkich, z poważnymi konsekwencjami dla Rosji. Putin jest tego świadomy
—zaznaczyła minister w wypowiedzi dla agencji dpa.
19:55. Rau: w sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu
Kierunek dyskusji unijnych ministrów spraw zagranicznych potwierdzał, że w sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu - powiedział w piątek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Brukseli.
19:50. Putin i Ławrow na liście sankcji UE i Wielkiej Brytanii
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE - poinformował w piątek po spotkaniu szefów MSZ państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Taką samą decyzję podjęła Wielka Brytania.
CZYTAJ WIĘCEJ: Putin i Ławrow doigrali się! Zostali dodani do listy sankcji UE. Podobną decyzję podjął Londyn. Co z wyłączeniem Rosji z systemu SWIFT?
19:30. Włochy zmieniają zdaję ws. systemu SWIFT
Włochy nie wetują wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT - zapewnił w piątek szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio w Brukseli. Podkreślił, że jego kraj zawsze głosuje zgodnie z linią Unii Europejskiej.
Wcześniej Włochy były wymieniane jako kraj, który nie zgadza się na tę formę sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.
Minister Di Maio, cytowany przez agencję Ansa, oświadczył odnosząc się do sprawy SWIFT:
Nie ma żadnego weta, Włochy zawsze głosowały w sposób zgodny z innymi krajami członkowskimi nad propozycjami Komisji Europejskiej..
Pracujemy nad trzecim pakietem” sankcji
—dodał.
Szef włoskiej dyplomacji stwierdził:
Ta wojna może zdestabilizować cały kontynent i dlatego w Brukseli wszyscy zgodnie przegłosowali pakiet bardzo ostrych sankcji, nie tylko wobec (prezydenta Rosji Władimira) Putina i (szefa MSZ Siergieja) Ławrowa, ale także banków, firm państwowych, całych sektorów gospodarczych.
To kolejny krok, by dyplomatycznie i politycznie odizolować Rosję
—wskazał Di Maio.
18:00. Rosja została zawieszona w Radzie Europy!
Rosja została zawieszona w Radzie Europy - powiedział w piątek PAP rzecznik tej organizacji Panos Kakawiatos. Taką decyzję podjął Komitet Ministrów RE.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja została zawieszona w Radzie Europy! Müller: To jest dobry sygnał społeczności międzynarodowej. Nie ma akceptacji dla agresji
Historyczna skala sankcji
Jeśli chodzi o skutki finansowe, nałożone w czwartek sankcje przeciwko Rosji są największe w historii - powiedział zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Daleep Singh. Dodał, że nadal „wszystkie opcje są na stole”, w tym wykluczenie Rosji z systemu SWIFT.
„Bez wątpienia, to były najpoważniejsze sankcje nałożone dotąd na Rosję i można powiedzieć, że najpoważniejsze, jakie kiedykolwiek nałożono, jeśli spojrzymy na całkowity efekt finansowy na Rosję” - powiedział Singh podczas konferencji prasowej Białego Domu.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojna zaatakowały Ukrainę. Rosyjski atak rozpoczął się od ostrzału wielu ukraińskich miast, w tym stolicy - Kijowa. Jak na ten skandaliczny akt agresji zareagowała opinia międzynarodowa? Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy reakcję wolnego świata na bandyckie zachowanie Władimira Putina.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. Rosja zaatakowała Ukrainę! Trwa druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego. Rosjanie atakują lotnisko w pobliżu Kijowa
28 lutego 2022 r.
19:50. Finlandia wspomoże Ukrainę karabinami i granatnikami
Finlandia postanowiła wesprzeć Ukrainę, także uzbrojeniem – oświadczyła w poniedziałek wieczorem premier Sanna Marin po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu. Przekazane zostaną m.in. karabiny automatyczne i granatniki.
Według Marin, liderki socjaldemokratów, rządowa koalicja była jednomyślna, a „decyzja jest historyczna” i została podjęta wspólnie z prezydentem Saulim Niinisto. Przekazane uzbrojenie nie zagrozi własnym zdolnościom obronnym Finlandii – podkreśliła szefowa fińskiego rządu.
Zgodnie z decyzją gabinetu oraz fińskich sił zbrojnych, na Ukrainę wysłane zostanie 2,5 tys. karabinów automatycznych, 150 tys. naboi, 1,5 tys. granatników przeciwpancernych i 70 tys. racji żywnościowych dla wojska.
Europa jest zjednoczona jak nigdy, Rosja jest osamotniona jak nigdy
—dodała Marin, podkreślając przy tym, że to Władimir Putin rozpoczął wojnę, nie Rosjanie. Przypomniała to, co fińskie władze ogłosiły także pierwszego dnia napaści na Ukrainę, że „stosunek Finlandii do Rosji uległ zmianie”.
Decyzja jest określana jako „wyjątkowa”, gdyż zgodnie z oficjalną polityką fińskiego rządu „Finlandia nie eksportuje broni do obszarów objętych konfliktem”, co stanowiło dla nienależącego do NATO kraju, podtrzymanie wieloletniej tradycji o „pozostawaniu poza sytuacjami konfliktowymi”.
W niedzielę rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie wojskowego sprzętu ochronnego, jak kamizelki, hełmy - po 2 tys. sztuk, a także 100 par noszy oraz wyposażenie dwóch stacji pierwszej pomocy. Finlandia wsparła Ukrainę także finansowo oraz w formie materialnej pomocy humanitarnej (w lutym zdecydowano o przyznaniu łącznie dodatkowych 14 mln euro).
19:20. Brytyjczycy rozszerzają sankcje na Rosję
Brytyjski rząd w ramach kolejnych sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę ogłosił w poniedziałek, że zabroni rosyjskim bankom rozliczania płatności w funtach, zamrozi aktywa trzech kolejnych banków oraz zabroni rosyjskim statkom wpływania do brytyjskich portów.
Przemawiając w Izbie Gmin, szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss przyznała, że wojna „może trwać miesiącami i latami”, ale zapewniła, że Wielka Brytania jest „gotowa ponieść ofiary ekonomiczne” w celu wsparcia Ukrainy, utrzyma sankcje „tak długo, jak będzie to konieczne” i jest „zdeterminowana, aby pójść dużo, dużo dalej”.
Zapowiedziała, że rząd wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach. Wskazała, że ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach - i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach - „zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem”.
Ponadto zamrożone zostają aktywa trzech kolejnych banków - Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF, ale Truss ogłosiła, że w ciągu kilku dni nastąpi „całkowite zamrożenie aktywów wszystkich rosyjskich banków” oraz zostaną przedstawione przepisy, które uniemożliwią państwu rosyjskiemu zaciąganie długów w Wielkiej Brytanii.
Truss powiedziała, że wprowadzony zakaz eksportu z Wielkiej Brytanii do Rosji obejmie wysokiej klasy sprzęt technologiczny, taki jak sprzęt morski i nawigacyjny, co „stępi rosyjski potencjał wojskowo-przemysłowy i na wiele lat będzie działał jako czynnik hamujący gospodarkę Rosji”.
Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyznała, że Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy będą musieli ponieść pewne trudności gospodarcze w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję.
Ale nasze trudności są niczym w porównaniu z tymi, które przeżywają mieszkańcy Ukrainy. Liczba ofiar śmiertelnych rośnie, a ponad 300 tys. osób już musiało opuścić swoje domy. Jest to walka o wolność i samostanowienie Ukrainy, ale jest to także walka o wolność i demokrację na całym świecie. I o przetrwanie całej i wolnej Europy
—podkreśliła.
Równolegle minister transportu Grant Shapps poinformował, że wysłał zalecenie do władz wszystkich portów w kraju, by nie wpuszczały do nich jakichkolwiek statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych, będących własnością, kontrolowanych, czarterowanych lub obsługiwanych przez Rosjan.
Sektor morski ma fundamentalne znaczenie dla handlu międzynarodowego i musimy odegrać naszą rolę w ograniczaniu interesów gospodarczych Rosji i pociągnięciu rosyjskiego rządu do odpowiedzialności
—oświadczył Shapps. Zapowiedział, że formalne sankcje zabraniające rosyjskim statkom wstępu do brytyjskich portów zostaną opublikowane niezwłocznie.
W związku z wprowadzonym w czwartek zamknięciem brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych oraz analogiczną odpowiedzią Rosji, brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w poniedziałek, że odradza wszelkich podróży do tego kraju.
08:30. Japonia nałoży sankcje na Białoruś?
Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył w poniedziałek, że jego rząd rozważa nałożenie sankcji na Białoruś, gdyż wspiera ona agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku – przekazał szef MSZ Yoshimasa Hayashi.
Kishida potępił również prezydenta Rosji Władimira Putina za postawienie wojsk jądrowych w stan gotowości.
To ryzykowne zachowanie, które dodatkowo destabilizuje sytuację
— ocenił.
Białoruś wspiera działania militarne Rosji, co stanowczo potępiamy. Zamierzamy szybko dojść do porozumienia” w sprawie sankcji
— powiedział Kishida w czasie obrad komisji budżetowej w wyższej izbie parlamentu.
Japonia rozważa „środki przeciwko osobom, w tym wysokiej rangi urzędnikom państwowym” na Białorusi – oświadczył na tej samej sesji szef japońskiej dyplomacji Hayashi, cytowany przez agencję Kyodo.
27 lutego 2022 r.
23:40. Polskie myśliwce dla Ukrainy
Polska przekaże Ukrainie samoloty MiG-29? Taką informacje można wyczytać ze słów szefa europejskiej dyplomacji.
22:52. Unijne wsparcie dla Ukrainy
Chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę; zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i 50 mln euro na zasoby nieofensywne - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy
– mówił szef unijnej dyplomacji.
21:27. PZPN reaguje na decyzję FIFA
„Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim” - brzmi fragment oświadczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej, pod którym podpisał się prezes PZPN Cezary Kulesza.
19:00. Szwecja wesprze Ukrainę
Wesprzemy ukraińskie wojsko sprzętem i pieniędzmi - poinformowała w niedzielę wieczorem premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie przekaże Ukrainie m.in. granatniki przeciwpancerne.
W sytuacji, gdy zagrożony jest cały europejski system bezpieczeństwa, trzeba podejmować nadzwyczajne decyzje
—podkreśliła Andersson. Przypomniała, że „nie jest szwedzka praktyką, aby wysyłać sprzęt wojskowy do miejsc konfliktów”.
Ostatni raz Szwecja przekazała broń w 1939 roku Finlandii, gdy kraj ten został zaatakowany przez Związek Radziecki.
Rząd Szwecji gotów jest wysłać Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 135 tys. porcji racji żywnościowych przeznaczonych do wykorzystania w warunkach polowych.
Andersson zapowiedziała również, że wartość szwedzkiej pomocy humanitarnej na Ukrainę wzrośnie do kwoty 500 mln koron (ok. 47 mln euro).
Szefowa szwedzkiego rządu pytana przez dziennikarzy, dlaczego Szwecja tak późno w stosunku do innych krajów podjęła decyzję o przekazaniu ukraińskiemu wojsku sprzętu, odpowiedziała, że „państwa mają różną historię i przepisy”.
17:30. Kanada zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Decyzja weszła już w życie – poinformował w niedzielę minister transportu Kanady Omar Alghabra.
Ze skutkiem natychmiastowym kanadyjska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla wszystkich rosyjskich przewoźników. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej niczym niesprowokowany atak na Ukrainę
—napisał na Twitterze Alghabra.
Minister spraw zagranicznych Melanie Joly napisała na Twitterze, że decyzja dotyczy wszystkich rosyjskich samolotów, także czarterowych czy wykorzystywanych przez rosyjskich przewoźników.
Rosyjskie linie Aerofłot korzystały z korytarzy powietrznych nad Kanadą nie tylko w lotach do kanadyjskich lotnisk, także m.in. w drodze do USA.
Kanada wprowadziła dotychczas trzy serie sankcji wobec Moskwy, w tym – w piątek – wobec prezydenta Władimira Putina. Kanada poparła odłączenie Rosji od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Udzieliła też pomocy wojskowej Ukrainie, której m.in. przekazała dwa transporty broni.
17:25. Japonia zamraża aktywa Putina
Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – oświadczył w niedzielę premier Fumio Kishida.
Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej
—powiedział dziennikarzom Kishida, potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. Podkreślił, że narusza ona prawo międzynarodowe i suwerenność tego kraju.
Władze Japonii nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji, przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.
13:40. „Ta wojna musi się skończyć”
Węgry chciałyby, by jak najszybciej doszło do rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych – oświadczył w niedzielę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, dodając, że w ostatnich dniach około 66 tys. osób przybyło na Węgry z Ukrainy.
Jesteśmy w naszym regionie świadkami jednej z największych katastrof humanitarnych, jakich doświadczyło nasze pokolenie
—powiedział Szijjarto w mieście granicznym Zahony, dodając:
Ta wojna musi się skończyć.
W sobotę Szijjarto zaproponował władzom Ukrainy i Rosji Budapeszt jako miejsce dwustronnych rozmów.
Dodał, że Węgry pomogą też przyjąć część mieszkańców Ukrainy, którzy przybyli na przepełnioną granicę słowacką.
13:24. Wśród Szwedów rośnie poparcie dla wstąpienia do NATO
Po inwazji Rosji na Ukrainę w Szwecji wzrosło poparcie dla członkostwa w NATO: za wstąpieniem do Sojuszu opowiada się 41 proc. Szwedów (wobec 37 proc. w styczniu), przeciwnych jest 35 proc., a 24 proc. nie ma zdania - wynika z najnowszego sondażu ośrodka badania opinii Novus.
Jednocześnie znacznie wzrosła obawa Szwedów przed Rosją. Ze stwierdzeniem, że rosyjskie mocarstwo zagraża Szwecji zgodziło się 75 proc. badanych, podczas gdy w styczniu taką opinię wyrażało 59 proc.
Szwecja nie jest członkiem NATO, ale ściśle współpracuje z Sojuszem. W 2020 roku parlament głosami prawicowej opozycji przegłosował tzw. opcję NATO, zobowiązującą rząd do gotowości do wstąpienia w Sojuszu. Premier Magdalena Andersson odmawia na razie rozpatrzenia tego wniosku. Po ataku Rosji na Ukrainę szefowa szwedzkiego rządu powtórzyła, że Szwecja pozostaje państwem, który nie zawiera sojuszy wojskowych. Powołało się przy tym na wieloletnią tradycję tego kraju.
12:51. Włochy zamknęły przestrzeń powietrzną dla Rosji
Włochy zamknęły przestrzeń powietrzną dla Rosji - poinformował w niedzielę rząd premiera Mario Draghiego. Decyzję taką podjęła już większość krajów Unii Europejskiej.
Źródła unijne podały, że UE przygotowuje wspólne zamknięcie przestrzeni powietrznej dla Rosji.
Unijny zakaz lotów może być częścią nowego pakietu sankcji wobec Moskwy za napaść na Ukrainę.
Ta kwestia zostanie omówiona w niedzielę przez ministrów spraw zagranicznych UE na wideokonferencji.
11:20. Rumunia wyśle na Ukrainę paliwo, amunicję i sprzęt wojskowy za 3 mln euro
Rumunia wyśle na Ukrainę sprzęt wojskowy, amunicję, paliwo i inne zaopatrzenie warte w sumie 3 mln euro - zapowiedział w niedzielę rzecznik rumuńskiego rządu Dan Carbunaru. Dodał, że ranni Ukraińcy będą mogli być leczeni w wojskowych i cywilnych rumuńskich szpitalach.
W dostawach znajdą się m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy, zapasy jedzenia i wody - doprecyzował Carbunaru.
Dodał, że w porozumieniu z ukraińską strażą graniczną rumuńskie karetki będą odbierać dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze z długiej kolejki czekających na przekroczenie ukraińsko-rumuńskiej granicy na przejściu w Siret.
W Rumunii samorządy regionów graniczących z Ukrainą już organizują konwoje z pomocą, w tym z jedzeniem, kocami i ciepłymi ubraniami, które kierują się do Sołotwyna i Czerniowców.
10:00. Niemiecka prasa komentuje wizytę Morawieckiego w Berlinie
Co teraz zrobią Niemcy? Czy skorygują trwale swoją politykę wobec Berlina? Dzisiejsze reakcje prasy niemieckiej są co najmniej dwuznaczne. Nawet teraz, w obliczu brutalnej wojny, w obliczu heroicznego - i skutecznego - oporu armii ukraińskiej - wielu niemieckich dziennikarzy nie stawia kropki nad.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Spiegel”: „Premier Polski jako jedyny publicznie opisał dylemat Unii Europejskiej: jej zależność od rosyjskiego gazu i ropy”
09:00 Australia będzie dostarczać Ukrainie broń
Australia będzie dostarczać Ukrainie broń - powiadomił w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Wcześniej Australia ogłosiła wysłanie do Ukrainy sprzętu wojskowego i pomocy medycznej, ale nie broni. Morrison zapowiedział też dalsze wsparcie humanitarne dla walczącej z Rosją Ukrainy.
W sprawie Ukrainy rząd Australii będzie nadal opowiadał się po słusznej stronie
—powiedział Morrison ogłaszając swoją decyzję. Przedtem wziął udział w mszy w ukraińskim kościele greckokatolickim w Sydney.
Już dostarczamy Ukrainie znaczącą pomoc, która nie obejmuje śmiercionośnej broni, ale teraz będziemy się starać zapewnić wszelkie możliwe wsparcie, także w tym obszarze
—zaznaczył Morrison. Dodał, że dostawy broni dla Ukrainy będą się odbywały we współpracy z partnerami z NATO, szczególnie USA i Wielką Brytanią.
Morrison zapowiedział też ułatwienia wizowe dla ukraińskich uchodźców wojennych oraz zwiększeniu pomocy humanitarnej dla tego kraju.
05:00 Tokio myśli nad dalszymi sankcjami na Rosję
Japonia w koordynacji z pozostałymi członkami grupy G7 zdecyduje, czy nakładać dalsze sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę – ogłosił w niedzielę szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi. Wcześniej kraje zachodnie zapowiedziały odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT.
Musimy odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wpływ na rynki finansowe” i kroki podejmowane przez kraje zachodnie
—oświadczył w programie telewizyjnym Hayashi, zapytany o stanowisko Japonii wobec zablokowania rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT.
Władze Japonii potępiły agresję Rosji na Ukrainę i nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji. Przewidują one zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii i restrykcje wizowe dla szeregu podmiotów.
02:10. Portugalia wyśle broń Ukrainie
Rząd Portugalii wyraził zgodę na wysłanie broni dla Ukrainy walczącej z rozpoczętą w czwartek rosyjską inwazją. Ogłosił też zakaz wydawania obywatelom Rosji tzw. złotych wiz umożliwiających pobyt stały w Portugalii osobom spoza UE.
W sobotnim komunikacie ministerstwo obrony w Lizbonie podało na Twitterze, że uzbrojenie zostanie wysłane na prośbę władz Ukrainy.
Resort sprecyzował, że wśród broni i sprzętu wojskowego, jaki zostanie skierowany na Ukrainę, są m.in. karabiny automatyczne G3, granaty i amunicja różnego kalibru, noktowizory, przenośne radiostacje oraz kamizelki kuloodporne i hełmy.
W sobotę wieczorem szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva ogłosił, że Rosjanie nie otrzymają już wydawanych od 2012 roku złotych wiz. Uprawniały one do stałego pobytu w tym kraju po dokonaniu inwestycji lub nabyciu nieruchomości.
02:00. Kreml ukrywa przed Rosjanami sytuację na Ukrainie
Władze Rosji miały ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych, by ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły operacji zbrojnej na Ukrainie, która nie idzie tak, jak zakładano - poinformowało w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjskie siły nie czynią takich postępów, jakie planowały. Zmagają się z problemami logistycznymi i silnym oporem ukraińskim. Siły rosyjskie ponoszą straty w ludziach, a pewna liczba rosyjskich żołnierzy została wzięta do niewoli przez siły ukraińskie. Rosyjski rząd podobno ograniczył dostęp do kilku platform mediów społecznościowych, próbując ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły sytuacji na Ukrainie
—napisało ministerstwo obrony w zamieszczanej na Twitterze aktualizacji wywiadowczej.
00:50. Johnson: Trzeba bardziej pomóc Ukraińcom
Brytyjski premier Boris Johnson ocenił w sobotę wieczorem, że Ukraińcy „bohatersko walczą” i w niektórych miejscach odnoszą „wielkie sukcesy”, ale podkreślił, że trzeba zrobić więcej, by „zmienić trudną sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina” po rosyjskiej inwazji.
Wskazał przede wszystkim na konieczność wykluczenia Rosji z globalnego systemu płatności SWIFT. Mówił, że coraz więcej krajów popiera takie działanie i coraz więcej deklaruje, że nie będzie tego blokować.
Johnson mówił o tym podczas wizyty w bazie lotniczej RAF Brize Norton, skąd odlatują do krajów Europy Środkowo-Wschodniej żołnierze, którzy będą pomagać w zarządzaniu kryzysem uchodźczym będącym efektem rosyjskiej inwazji. Wkrótce potem Wielka Brytania wraz Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, Francją, Niemcami, Włochami i Kanadą poinformowały o wyłączeniu ze SWIFT-u części rosyjskich banków.
Sprawy nie idą w całości po myśli prezydenta Putina. Wręcz przeciwnie, Ukraińcy walczą bohatersko, a w niektórych miejscach z wielkim powodzeniem
—powiedział Johnson. Dodał, że popełniane są „straszne okrucieństwa”, ale zapewnił Wielka Brytania robi „wszystko, co w jej mocy, by zmienić ciężkie położenie, w jakim znalazła się Ukraina”.
Zapytany, czy Wielka Brytania przyjmie uchodźców z Ukrainy, premier odpowiedział, że „oczywiście” tak się stanie.
00:30. Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie
Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie - poinformował w sobotę Elon Musk, szef firmy SpaceX, która dostarcza Internet za pośrednictwem konstelacji satelit. O taką możliwość zaapelował wcześniej wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.
Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na orbitach o wysokości około 550 km, czyli dość niskich. SpaceX zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy satelitów, a podobne konstelacje chcą wystrzelić także inne firmy, np. Amazon czy Facebook.
W sobotę wicepremier Ukrainy i Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fedorow zaapelował w mediach społecznościowych do Elona Muska, szefa firmy SpaceX, o to, aby udostępnił Ukrainie stacje Starlink.
Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie. Więcej terminali jest w drodze
—odpisał Elon Musk na Twitterze.
26 lutego 2022 r.
Unijny pakiet pomocy dla Ukrainy
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że w niedzielę na wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw UE zaproponuję pakiet pomocy nadzwyczajnej dla ukraińskich sił zbrojnych.
Jutro o 18.00 zwołuję wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE, aby przyjąć dalsze środki wspierające Ukrainę, przeciwko agresji Rosji. Zaproponuję pakiet pomocy nadzwyczajnej dla ukraińskich sił zbrojnych, aby wesprzeć je w heroicznej walce
— napisał Borrell w sobotę na Twitterze.
19:55. Niemcy jednak dostarczą broń Ukrainie!
Ministerstwo obrony Niemiec zatwierdziło dostawę 400 ręcznych granatników przeciwpancernych na Ukrainę za pośrednictwem Holandii – poinformował w sobotę niemiecki resort.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Apel premiera Morawieckiego przyniósł skutek? Niemcy przekażą Ukrainie broń za pośrednictwem Holandii! Podano szczegóły
18:34. Rozmowy Morawiecki-Scholz. Co ustalono?
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, by dać sygnał, że Europa musi tu i teraz przyjąć miażdżące sankcje dla Rosji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Dziś jest ten test - podkreślił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakończyły się rozmowy Morawiecki-Scholz. Rzecznik rządu: Europa musi w niezbędny sposób, tu i teraz przyjąć miażdżące sankcje
17:09: Polska zwołuje nadzwyczajne posiedzenie OBWE
Polska zwołuje na niedzielę nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformowało w sobotę Stałe Przedstawicielstwo RP OBWE w Wiedniu.
Polska zwołuje jutro rano nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej OBWE. Program: trwająca agresja Rosji na Ukrainę. Popierając Ukrainę, powinniśmy również wykorzystywać wszystkie fora międzynarodowe do potępiania działań rosyjskich
— napisano w sobotę na profilu Stałego Przedstawicielstwa Polski w OBWE w Wiedniu na Twitterze.
1 stycznia 2022 roku Polska objęła roczne przewodnictwo OBWE
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest międzynarodowym stowarzyszeniem, której podstawowym celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie, kontrola zbrojeń oraz promowanie praw człowieka, wolności prasy i uczciwych wyborów. Skupia w swoich strukturach 57 państw, w tym również kraje leżące poza Starym Kontynentem, jak np. Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan czy też Mongolia. Główna siedziba organizacji mieści się w Wiedniu.
16:35 Orban: Nie zablokujemy żadnych sankcji
Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej przeciw Rosji i żadnych nie zablokują – oświadczył w sobotę premier Węgier Viktor Orban, odwiedzając granicę ukraińsko-węgierską.
CZYTAJ WIĘCEJ: Orban rozwiewa wątpliwości: „Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej przeciw Rosji i żadnych nie zablokują”
15:57. Turcja zaprzecza
Turcja zaprzecza doniesieniom, że zablokuje cieśniny Dardanele i Bosfor dla statków rosyjskich.
15:35 Prezydent Duda: Polska za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w UE
Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej; status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym - stwierdził w sobotę prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jasne stanowisko prezydenta Dudy: „Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”
14:50: Zełenski dziękuje Turcji za blokadę cieśniny Bosfor
Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoganowi za silne wsparcie. Zakaz wpłynięcia rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znacząca pomoc wojskowa, humanitarna są dziś niezwykle ważne. Mieszkańcy Ukrainy nigdy tego nie zapomną!
— napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.
14:40 Wiceszef MSZ: To nie Węgry blokują odcięcie Rosji od systemu SWIFT
Węgry nie będą tutaj niczego blokować; to nie Węgry są tym państwem w UE, który blokuje sankcje - podkreślił w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do rozmów o odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Wyraził nadzieję, że „drobna część” takich krajów będzie się zmniejszała „za chwilę do zera”.
Wiceszef polskiej dyplomacji, pytany w TVP Info o efekty jego sobotnich rozmów m.in. z ambasadorem Węgier w Polsce ws. odcięcia Rosji od systemu SWIFT, oświadczył, że Orsolya Zsuzsanna Kovács, która rozmawiała z nim przed południem „potwierdziła, to, o czym my wiedzieliśmy już wcześniej”.
Chciałbym to bardzo mocno podkreślić: Węgry nie będą tutaj niczego blokować
— oświadczył.
Zresztą taka pozycja rządu Viktora Orbana już od dłuższego czasu
— zaznaczył.
Różne bardzo fałszywe czasami wiadomości krążyły i warto to zdementować
— powiedział wiceminister.
Jabłoński zaznaczył, że „to nie Węgry są tym państwem w Unii Europejskiej, który blokuje sankcje”.
Jest jeszcze pewna drobna część państw unijnych, które te sankcje blokują, ale mamy nadzieję, że ta część się będzie zmniejszała i to za chwilę do zera
— powiedział. Wiceminister SZ przypomniał w tym kontekście, że premier Mateusz Morawiecki udał się w tej sprawie w sobotę do Berlina na rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Po uwadze, że w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, że to właśnie Węgry są tym jedynym państwem, które blokują dalsze sankcje na Rosję, a okazuje się, że to właśnie państwa zachodnie, konkretnie jedno państwo w tej chwili próbuję blokować te sankcje, Jabłoński został zapytany, czy możemy powiedzieć wprost, o której państwo chodzi.
Nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, że Niemcy, a to publicznie to mówił kanclerz Olaf Scholz, że nie byli entuzjastami zablokowania systemu SWIFT dla Rosji. Jeszcze na szczycie Rady Europejskiej zwołanej na wniosek premiera Morawieckiego, kiedy te sankcje zostały przygotowane, tam Polska też taką propozycję zgłosiła. Ta propozycja była popierana przez zdecydowaną większość państw Unii Europejskiej, ale tam wymagana jest jednomyślność. Tej jednomyślności jeszcze w czwartek nie było
— przypomniał Jabłoński.
Jak dodał, w sobotę „mamy sytuację nieco inną”.
Także dlatego, że gdy premier wrócił z Brukseli, podjęliśmy wczoraj rano decyzję, że trzeba indywidualnie rozmawiać z poszczególnymi krajami, rozpoczynać to działanie sankcyjne też od samych siebie
— mówił.
Dlatego zamknęliśmy przestrzeń powietrzną, dlatego polska reprezentacja nie zagra z Rosją i kolejne kraje się przyłączają, kolejne kraje zamykają przestrzeń powietrzną. Także jeśli chodzi o świat sportowy, będzie Rosja - mamy taką nadzieję - konsekwentnie izolowana
— podkreślił wiceminister.
Jabłoński wskazał także na sobotnie „sygnały z Włoch”.
Rano premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z (prezydentem Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim. Mówił, że Włochy nie będą tego (systemu SWIFT) blokowały
— relacjonował.
Wiceszef MSZ dodał, że zobaczymy teraz, z czym premier Morawiecki „wróci z Berlina”.
Myślę że mamy coraz większe powody do optymizmu, ale oczywiście ta presja musi być kontynuowana
— podkreślił.
Pytany, kiedy ograniczenia związane z odcięciem Rosji od systemu SWIFT zaczęłyby obowiązywać, gdyby udało się do takiego rozszerzenia sankcji przekonać Niemcy, Jabłoński odparł, że „wszystko jest kwestią decyzji politycznej, sprawnego wprowadzenia tego mechanizmu”.
Tutaj eksperci wskazują, że konieczna jest także indywidualne odcięcie poszczególnych banków od finansowania; eksperci będą w szczegółach to przygotowywali
— dodał.
Jak podkreślił, „ważne jest, żeby już dziś Władimir Putin zdawał sobie sprawę z tego, jakie czekają konsekwencje, że ta wojna, którą rozpoczął, ten atak na państwo, które niczego nie sprowokowało, które nie jest niczemu winna, agresywne atak, w którym po prostu morduje także ludność cywilną, że to się spotka z odpowiedzią”.
Ta odpowiedź jest przygotowywana, ta odpowiedź będzie bardzo zdecydowana, bardzo mocno nad tym pracujemy
— oświadczył.
Pytany, czy planowane są kolejne rozmowy spotkania międzynarodowe i czy być może będą one organizowane w Polsce, wiceszef polskiej dyplomacji odparł, że „z całą pewnością kolejne spotkania będą”.
Przypomniał, że w piątek w Warszawie odbyło się ważne spotkanie zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
W tym gronie państw Europy Środkowej, państw, które najlepiej rozumieją rosyjską agresję, państw, które od miesięcy ostrzegały, że grozi nam wojna, Polska była tutaj państwem, które często było nawet oskarżane o rusofobię, o to, że zbyt mocno straszymy Putinem, czy Rosją. Niestety nie cieszymy się z tego, ale nasze obawy się potwierdziły
— zaznaczył.
Dzisiaj jest czas na wyciągnięcie wniosków z tych błędów popełnionych przez państwa, które to zagrożenie po prostu lekceważyły. Mamy nadzieję, że ta postawa zmieni się konsekwentnie, i że przede wszystkim będziemy w stanie zatrzymać te wojnę, bo to jest absolutnie kluczowe dzisiaj, żebyśmy zatrzymali działania wojenne, żebyśmy obronili Ukrainę. Tylko w ten sposób możemy do tego doprowadzić, żeby Putin po prostu wycofał się, jeśli będzie to dla niego zbyt bolesne, ta odpowiedź sankcyjna
— oświadczył.
14:30 MSZ odradza Polakom podróże do Rosji i Białorusi
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza polskim obywatelom wszelkie podróże do Rosji i Białorusi - poinformowało w sobotę Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i wydarzeniami wojennymi w regionie - podkreślono.
W związku z sytuacją na Ukrainie i związanym z tym faktem zawieszeniem połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski drogą lądową Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej
— napisano w komunikacie zamieszczonym w sobotę na stronie MSZ.
MSZ prosi o śledzenie komunikatów na stronie resortu i na stronach placówek polskich w Rosji oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie „Odyseusz”.
MSZ w kolejnym komunikacie podkreśliło, że „ze względu na wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie”, resort „odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi”.
W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa
— napisano.
MSZ podało, że działają dwa przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Bobrowniki – Berestowica oraz Terespol-Brześć. Ponadto działa przejście graniczne obsługujące wyłącznie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze.
Jak podał resort, osoby przebywające w Białorusi powinny bezwzględnie zarejestrować się w systemie „Odyseusz”, na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych; przygotować się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu; przygotować i mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny; zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu.
14:10 Premier Włoch zapewnia o poparciu dla sankcji na Rosję, w tym ws. SWIFT
Premier Włoch Mario Draghi zapewnił ponownie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jego rząd „w pełni popiera linię Unii Europejskiej w sprawie sankcji na Rosję, także w sprawie SWIFT”, czyli systemu bankowego. Poinformowała o tym w sobotę kancelaria szefa rządu po jego rozmowie z przywódcą Ukrainy.
Wcześniej Włochy były wymieniane jako jeden z krajów, które nie popierają odcięcia Rosji od systemu SWIFT w reakcji na napaść na Ukrainę. Już w piątek szef dyplomacji Luigi Di Maio oświadczył, że nie ma włoskiego weta w tej sprawie.
Palazzo Chigi, czyli kancelaria premiera w Rzymie, ogłosiła także w komunikacie, że podczas telefonicznej rozmowy Mario Draghi powiedział, że „Włochy dostarczą Ukrainie pomoc, by się broniła”.
Dodano, że Draghi zadzwonił do Zełenskiego, by „wyrazić solidarność i bliskość Włoch z nim i z narodem ukraińskim w obliczu ataku Federacji Rosyjskiej”. Zełenski podziękował Włochom za wsparcie i bliskość.
Obaj politycy umówili się, że pozostaną w ścisłym kontakcie w najbliższej przyszłości - głosi nota.
13:46. Mocne wystąpienie premiera Morawieckiego w Berlinie: „5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart”
Rosja nie tylko napadła na Ukrainę, nie tylko chce pozbawić Ukrainę jej suwerenności, nie tylko zabija cywilów, dzieci, kobiety, żołnierzy, ale Rosja chce naruszyć cały porządek pokoju, który został ustalony po II wojnie światowej. Rosja chce zniszczyć nasz świat, taki, jaki znamy. Teraz musimy działać, nie ma ani chwili do stracenia
— powiedział premier Mateusz Morawiecki w Berlinie przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec.
CZYTAJ TAKŻE: Mocne wystąpienie premiera w Berlinie! „5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc żołnierzom ukraińskim”
Rosja ma dużo silniejszą armię, a jednak Ukraińcy bronią się do ostatniej kropli krwi. Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, jaki widzimy w niektórych krajach zachodnich, także niestety tutaj w Niemczech
— mówił premier.
Po to przyjechałem tutaj do kanclerza Olafa Scholza po to, aby wstrząsnąć sumieniem Niemiec, żeby zdecydowali się wreszcie na miażdżące sankcje, które będą tak zdecydowane, żeby wpłynęły na decyzje Kremla
— zaznaczył.
Nie tylko Nord Stream 2, musimy zamknąć Nord Stream 1, uniezależnić się od rosyjskich węglowodorów, od gazu, od ropy, od węgla, ale także zamrozić i konfiskować majątki oligarchów(…) Musimy odciąć rosyjskie firmy od finansowania na rynkach kapitałowych. (…) Zamknąć SWIFT dla Rosji. Wszystkie sankcje powinny być na stole
— podkreślił.
W Niemczech powinni też dobrze zastanowić się, co znaczy to przysłowie. 5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc, tak jak powiedział prezydent Litwy. Musi być też realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy chcą walczyć
— powiedział.
12:43. Premier po rozmowie z Viktorem Orbanem: Zapewnił mnie o poparciu dla sankcji
CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Morawiecki: Premier Orban zapewnił mnie o poparciu dla sankcji wobec Rosji, w tym o zablokowaniu systemu SWIFT
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w sobotę po raz kolejny rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który zapewnił go o poparciu dla daleko idących sankcji wobec Rosji, w tym w kwestii zablokowania systemu SWIFT. Zoltan Kovacs, rzecznik węgierskiego, w rozmowie z portalem wPolityce.pl potwierdził, że Węgry nie są przeciwko wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT.
Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT
— napisał premier na Twitterze.
Ambasador Węgier w Polsce potwierdziła informacje z wpisu premiera Morawieckiego.
Węgry po raz kolejny zapewnił o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT. #StopFakeNews
— napisała na Twitterze Orsolya Kovács, ambasador Węgier w Polsce.
11:45. Słowacja wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę
Słowacja wyśle na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości 2,6 mln euro i inną pomoc wartą 8,4 mln euro - informują w sobotę słowackie media. Minister obrony Jaroslav Ned’ przekazał, że ewakuowany z Kijowa personel ambasady słowackiej na Ukrainie przybył do Rumunii.
Kolumna ewakuacyjna ambasady słowackiej w Kijowie, do której dołączyli koledzy z ambasady słoweńskiej w Kijowie kilka minut temu, przekroczyła granicę z Rumunią
— powiadomił Nad’ na Twitterze w sobotę rano.
11:44. Premier Litwy: Nie ma już większego sprzeciwu ws. odłączenia Rosji od SWIFT
Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała w sobotę, że nie ma już większego sprzeciwu wobec odłączenia rosyjskich banków od międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT. Szef resortu obrony Arvydas Anuszauskas przekazał informację, że Holandia przyśle na Litwę dodatkowo 70 żołnierzy.
Premier Szimonyte podczas konferencji prasowej nie podała, kiedy ma zapaść decyzja w sprawie odłączenia Rosji od SWIFT. Wskazała, że „naszym celem jest, by decyzja została podjęta jak najszybciej”.
Towarzyszący szefowej rządu podczas konferencji minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas poinformował, że Holandia przyśle na Litwę dodatkowo 70 żołnierzy w celu wzmocnienia międzynarodowego batalionu NATO, którzy stacjonuje w centralnej części kraju, w Rukli.
Wcześniej batalion NATO wzmocnili Niemcy, którzy mu przewodniczą, przesyłając dodatkowo 360 żołnierzy i sprzęt wojskowy. Norwegia przysłała dodatkowo 50 żołnierzy.
Batalion liczy blisko 2 tys. żołnierzy. Ponad połowę stanowią Niemcy, poza nimi są to Belgowie, Czesi, Luksemburczycy, Holendrzy i Norwedzy.
11:42. Czeski rząd: Wyślemy Ukrainie broń i amunicję
Czeski rząd zatwierdził w sobotę wysłanie do Ukrainy broni i amunicji wartej 188 mln koron (ok. 7,6 mln euro), która ma pomóc w obronie przed rosyjską inwazją - poinformowało czeskie ministerstwo obrony narodowej.
Czechy dostarczą Ukrainie m.in. karabiny i pistolety maszynowe, karabiny snajperskie, pistolety oraz amunicję do tej broni - przekazało ministerstwo na Twitterze. Dodano, że uzbrojenie zostanie dostarczone w miejsce wskazane przez stronę ukraińską.
Nasza pomoc i wsparcie będą kontynuowane
— zapewniono.
11:40. Ambasada Holandii na Ukrainie zostanie przeniesiona do Polski
Ambasador Niderlandów na Ukrainie Jennes de Mol wraz ze swoim personelem przeniesie się do Jarosławia w Polsce - poinformowało w sobotę rano holenderskie MSZ. Ambasada wcześniej została przeniesiona z Kijowa do Lwowa.
Dalsze przeniesienie placówki na teren Polski jest spowodowane wzrostem niebezpieczeństwa we Lwowie, spowodowanym atakiem Rosji na Ukrainę - uzasadniono.
Dodano, że przenoszona obecnie do Jarosławia ambasada pomaga obywatelom holenderskim, którzy chcą opuścić teren Ukrainy.
9:46. Szef niemieckiego wywiadu zaskoczony
Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND), Bruno Kahl, został zaskoczony atakiem Rosji podczas swojego pobytu na Ukrainie i z dużym trudem udało mu się wrócić na terytorium UE - piszą w sobotę niemieckie media.
Kahl udał się na Ukrainę w środę „w celu przeprowadzenia pilnych rozmów na temat obecnej sytuacji” - poinformowała BND. Jego podróż powrotna była trudna i przedłużona z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej oraz „z powodu równoległego napływu uchodźców” - czytamy w sobotę na portalu dziennika „Welt”.
O wydarzeniach tych jako pierwsze poinformowało czasopismo „Focus”, w którym podano, że w celu sprowadzenia Kahla z Kijowa do Polski wysłano jednostkę specjalną BND. Inny konwój, któremu towarzyszyły oddziały specjalne Policji Federalnej, przeznaczone specjalnie dla niemieckich dyplomatów i oficerów łącznikowych Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA), nie był w stanie dotrzeć na czas do szefa tajnych służb.
„Der Spiegel” donosi, że kręgi bezpieczeństwa zaprzeczyły relacji „Focusa”. Pisze, że Kahl został wywieziony z kraju wraz z członkami swojej delegacji i innymi niemieckimi urzędnikami w konwoju pojazdów, zgromadzonym w krótkim czasie. W akcji nie brała udziału jednostka specjalna.
9:45. Węgry proponują Budapeszt jako miejsce rozmów
Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zaproponował władzom Ukrainy i Rosji Budapeszt jako miejsce dwustronnych rozmów. Szijjarto powiedział o tym w sobotę w nagraniu na Facebooku.
Zadzwoniłem do swojego kolegi (szefa dyplomacji rosyjskiej) Siergieja Ławrowa i zaproponowałem mu, żeby te rozmowy przeprowadzono w Budapeszcie. Budapeszt może być bezpiecznym miejscem zarówno dla delegacji rosyjskiej, jak i ukraińskiej. Tę propozycję przedstawiłem także ukraińskiemu rządowi
— oznajmił Szijjarto.
09:13. Ukraina otrzyma sprzęt od sojuszników
Jedzie do nas broń i sprzęt - napisał w sobotę rano na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jedzie do nas broń i sprzęt od naszych partnerów. Koalicja antywojenna działa!
— ocenił Zełenski.
06:46. Biden chce miliardów na pomoc wojskową dla Ukrainy
Administracja Bidena zwróci się do Kongresu o 6,4 mld dol. na odpowiedź na rosyjską inwazję Ukrainy. Fundusze mają być przeznaczone na pomoc wojskową i humanitarną dla regionu - informuje Associated Press powolując się na poinformowane źródła.
Według tych źródeł większa część pieniędzy ma trafić do Departamentu (ministerstwa) Obrony i Departamentu Stanu a także do Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), która zajmuje się cywilną pomocą zagraniczną.
Mniejsze sumy otrzymają Departamenty Skarbu i Handlu, których zadaniem w kryzysie ukraińskim będzie wdrożenie sankcji przeciwko Rosji, jej instytucjom finansowym i firmom.
Jak informuje AP szczegóły propozycji wyjaśnili w piątek przedstawicielom Kongresu wysokiej rangi urzędnicy Białego Domu.
00:30. Rosja zawetowała rezolucję RB ONZ nakazującą Moskwie wycofanie wojsk z Ukrainy
Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła w piątek rezolucji wzywającej Moskwę do zatrzymania agresji wojskowej na Ukrainę; Rosja użyła weta - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.
Przed godz. 18 czasu nowojorskiego (godz. 24 czasu polskiego) Szczerski poinformował na Twitterze, że rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy nie została przyjęta.
Szczerski zamieścił zdjęcie z głosowania członków rady.
Moment głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją wzywającą Rosję do zatrzymania agresji na Ukrainę; przeciw tylko Rosja z prawem weta - rezolucja przez to nie została przyjęta
— napisał dyplomata.
Dyrektor w think-tanku ONZ International Crisis Group Richard Gowan poinformował z kolei na Twitterze, że podczas głosowania Rosja złożyła weto do rezolucji, a Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie - wstrzymały się od głosu. Jak dodał, wahająca się w ciągu dnia Brazylia ostatecznie rezolucję poparła.
Jak informował wcześniej Szcerski, Polska byłą jednym z wnioskodawców rezolucji.
Od czwartku trwa zakrojona na szeroką skalę rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy z wielu kierunków.
00:20. Kanada nakłada sankcję na Putina i Ławrowa. To jednak nie wszystko!
Kanada nałożyła sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, jego szefa gabinetu Siergieja Iwanowa i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa., Domaga się też wykluczenia Rosji z systemu SWIFT i wprowadziła nowe sankcje wobec Białorusi.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kanada nałożyła sankcje na Putina i Ławrowa. Chce również wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. „Putin dokonał błędów w kalkulacjach”
25 lutego 2022 r.
23:58. „To jest tragedia dla Ukrainy, ale także dla Rosji”
Ta tragedia może i musi się zakończyć - powiedział brytyjski premier Boris Johnson, zwracając się bezpośrednio do Ukraińców i Rosjan. Część zamieszczonego w piątek wieczorem na Twitterze przesłania wygłosił po ukraińsku, a część po rosyjsku.
Sceny, które rozgrywają się na ulicach i polach Ukrainy, są niczym innym jak tragedią. Dzielni młodzi żołnierze i niewinni cywile są dziesiątkowani, czołgi rozjeżdżają miasta i miasteczka, a pociski na oślep spadają z nieba. Minęło jedno pokolenie albo więcej od czasu, gdy byliśmy świadkami takiego rozlewu krwi w Europie. Mieliśmy nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli oglądać takich scen
—mówił Johnson w dwuminutowym nagraniu wideo.
Naród brytyjski stoi razem z naszymi ukraińskimi braćmi i siostrami w obliczu tej nieuzasadnionej napaści na waszą ojczyznę. Oddajemy hołd zaciekłej odwadze i patriotyzmowi waszego rządu, wojska i narodu
—zapewnił, dodając, że pozostaje w kontakcie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
To jest tragedia dla Ukrainy, ale także dla Rosji. Rosja, podobnie jak Ukraina, jest wspaniałym krajem o bogatej historii i dumnym narodzie. (…) Jednak działania (prezydenta Władimira) Putina prowadzą do całkowitej izolacji Rosji, odrzucanej przez resztę społeczności międzynarodowej, dotkniętej potężnymi sankcjami gospodarczymi i stojącej w obliczu niepotrzebnej i krwawej wojny, która już kosztuje niezliczoną liczbę istnień ludzkich, od niewinnych Ukraińców po rosyjskich żołnierzy, którzy już nigdy nie zobaczą swoich rodzin
—mówił Johnson, po czym powiedział po rosyjsku:
Nie wierzę, że ta wojna toczy się w waszym imieniu.
Ten konflikt, ta tragedia może i musi się zakończyć
—podkreślił, po czym przechodząc na ukraiński dodał:
Bo świat potrzebuje wolnej i suwerennej Ukrainy. Chwała Ukrainie!.
23.30. Tajwan dołączy do sankcji nałożonych na Rosję
Tajwan dołączy do sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i inne kraje – podało w piątek MSZ w Tajpej, nie informując na razie o szczegółach planowanych retorsji.
Aby zmusić Rosję do zaprzestania agresji militarnej na Ukrainę i jak najszybszego wznowienia pokojowego dialogu między stronami, rząd Republiki Chińskiej zapowiada przystąpienie do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji
—przekazało MSZ w oświadczeniu.
MSZ potępiło rosyjską inwazję na Ukrainę.
Tajwan sprzeciwia się wszelkim jednostronnym zmianom statusu quo siłą lub przymusem oraz wspiera pokojowy, racjonalny dialog i negocjacje pomiędzy krajami w ramach prawa międzynarodowego, w celu rozwiązania różnic
—dodało MSZ.
Minister gospodarki Wang Mei-hua przekazała, że Tajwan omawia z sojusznikami, czego dotyczyć będą sankcje. Szczegóły mają zostać podane w najbliższym czasie.
Tajwański koncern TSMC, największy światowy producent podzespołów elektronicznych i główny dostawca dla firm takich jak Apple, potwierdził, że jest „w pełni zaangażowany na rzecz przestrzegania nowych zasad kontroli eksportu” i posiada solidny system, który na to pozwoli. Właśnie przemysł wysokich technologii media wymieniały jako prawdopodobny cel sankcji nałożonych przez Tajwan.
Prezydent Caj Ing-wen w piątek powiedziała, że sytuacja na Ukrainie zasadniczo różni się od tej w Cieśninie Tajwańskiej. Według niej cieśnina stanowi naturalną barierę, a Tajwan ma wyjątkową pozycję geostrategiczną, a zaangażowanie nadal rozwijającej się armii i wsparcie międzynarodowe dają Tajwanowi silne poczucie bezpieczeństwa.
To już kolejna w ostatnich dniach wypowiedź prezydent podkreślająca, że nie należy porównywać sytuacji na Ukrainie do tej na Tajwanie.
Pod względem czynników geostrategicznych, geografii i roli w międzynarodowych łańcuchach dostaw sytuacja Tajwanu i Ukrainy zasadniczo się różni
—mówiła Caj w środę.
23:26. Rozmowa szefów MON Polski i Francji
Atak Rosji na Ukrainę oraz sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie, to główne tematy piątkowej rozmowy telefonicznej ministra Mariusza Błaszczaka z minister obrony Francji Florence Parly - poinformowało w piątek późnym wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
W czwartek minister Błaszczak na temat sytuacji na Ukrainie rozmawiał natomiast z szefami resortów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Ministrowie rozmawiali także z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, który uczestniczył w spotkaniu poświęconym rosyjskiej agresji na Ukrainę
—informował wtedy resort.
23:25. Bułgaria zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
Bułgaria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów - poinformowało radio publiczne w piątek wieczorem.
Samoloty rosyjskich przewoźników od północy 26 lutego mają zakaz lądowania, startowania i przelotów przez bułgarską przestrzeń powietrzną. Zakaz dotyczy również lotów nad terytorialnymi wodami Bułgarii.
Decyzja w tej sprawie zapadła w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i na znak solidarności z tym drugim państwem.
22:55. Francja wzmocni siły NATO w Estonii i Rumunii
Francja wzmocni siły NATO w Estonii i Rumunii w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i wyśle tam cztery samoloty myśliwsko-szturmowe Mirage 2000-5 oraz dwustu żołnierzy – poinformował w piątek w komunikacie Pałac Elizejski.
Żołnierze z Francji dołączą do oddziałów duńskich i brytyjskich w Estonii, a planowane rozmieszczenie taktycznej grupy NATO w Rumunii, liczącej 500 żołnierzy, zostanie przyspieszone - podał Pałac Elizejski.
22:50. Wielka Brytania uderza w rosyjskich oligarchów
Nie tylko samoloty rosyjskich linii lotniczych, ale także prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii - ogłosił w piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i każdy, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany. Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym
—poinformował Shapps na Twitterze.
W czwartek w ramach ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona pakietu sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zakazano korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk wszystkim rosyjskim liniom lotniczym, w tym narodowemu przewoźnikowi Aerofłotowi.
22:40. Amerykańskie sankcje wobec Putina i Ławrowa
Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Sankcje będą obejmować zamrożenie aktywów i zakaz podróży.
Szczegóły mają zostać opublikowane wkrótce.
Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (…) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami
—powiedziała Psaki, odnosząc się do sankcji ogłoszonych wcześniej w piątek przez UE i Wielką Brytanię.
Nie wykluczyła również kolejnych sankcji, w tym m.in. na rosyjski sektor energetyczny, mówiąc, że „wszystkie opcje są na stole”.
Nasze sankcje są zaprojektowane tak, by zaszkodzić rosyjskiej gospodarce, a nie naszej gospodarce, więc to jest kluczowa równowaga, którą staramy się utrzymać
—podkreśliła rzeczniczka. Dodała, że sankcje na sektor energetyczny mogłyby dodatkowo podnieść ceny ropy i gazu, a w rezultacie wzbogacić prezydenta Rosji Władimira Putina.
Przedstawicielka Białego Domu zadeklarowała również otwartość USA na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, choć oceniła, że prawdopodobnie większość uciekających przed inwazją będzie chciała pozostać w Europie.
21:50. Niemcy wzmocnią NATO
Niemcy wzmocnią NATO dodatkowymi żołnierzami i systemami uzbrojenia - zapowiedziała w piątek minister obrony Christine Lambrecht. „Niemcy są wiarygodnym partnerem w NATO, a sojusznicy mogą na nich polegać” – zapewniła.
Dostarczymy więcej żołnierzy. Zajmiemy się także obserwacją z powietrza i obroną przeciwlotniczą. Teraz koordynujemy szczegóły w ramach NATO
—powiedziała Lambrecht. „Mamy największy po USA wkład w NATO, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy. Obecnie jest to ok. 13 tys. żołnierzy w siłach szybkiego reagowania” - dodała.
W piątek wieczorem Lambrecht poinformowała, że Niemcy skierują na Słowację ok. 150 żołnierzy. Słowacja poprosiła o wsparcie w ramach NATO.
Lambrecht wyraziła zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie. Dodała, że szanse na dialog z prezydentem Rosji Władimirem Putinem maleją. „(…) pokazujemy, że nie dajemy się zastraszyć” – podkreśliła Lambrecht.
Atak na jednego sojusznika byłby atakiem na nas wszystkich, z poważnymi konsekwencjami dla Rosji. Putin jest tego świadomy
—zaznaczyła minister w wypowiedzi dla agencji dpa.
19:55. Rau: w sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu
Kierunek dyskusji unijnych ministrów spraw zagranicznych potwierdzał, że w sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu - powiedział w piątek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Brukseli.
19:50. Putin i Ławrow na liście sankcji UE i Wielkiej Brytanii
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE - poinformował w piątek po spotkaniu szefów MSZ państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Taką samą decyzję podjęła Wielka Brytania.
CZYTAJ WIĘCEJ: Putin i Ławrow doigrali się! Zostali dodani do listy sankcji UE. Podobną decyzję podjął Londyn. Co z wyłączeniem Rosji z systemu SWIFT?
19:30. Włochy zmieniają zdaję ws. systemu SWIFT
Włochy nie wetują wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT - zapewnił w piątek szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio w Brukseli. Podkreślił, że jego kraj zawsze głosuje zgodnie z linią Unii Europejskiej.
Wcześniej Włochy były wymieniane jako kraj, który nie zgadza się na tę formę sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.
Minister Di Maio, cytowany przez agencję Ansa, oświadczył odnosząc się do sprawy SWIFT:
Nie ma żadnego weta, Włochy zawsze głosowały w sposób zgodny z innymi krajami członkowskimi nad propozycjami Komisji Europejskiej..
Pracujemy nad trzecim pakietem” sankcji
—dodał.
Szef włoskiej dyplomacji stwierdził:
Ta wojna może zdestabilizować cały kontynent i dlatego w Brukseli wszyscy zgodnie przegłosowali pakiet bardzo ostrych sankcji, nie tylko wobec (prezydenta Rosji Władimira) Putina i (szefa MSZ Siergieja) Ławrowa, ale także banków, firm państwowych, całych sektorów gospodarczych.
To kolejny krok, by dyplomatycznie i politycznie odizolować Rosję
—wskazał Di Maio.
18:00. Rosja została zawieszona w Radzie Europy!
Rosja została zawieszona w Radzie Europy - powiedział w piątek PAP rzecznik tej organizacji Panos Kakawiatos. Taką decyzję podjął Komitet Ministrów RE.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja została zawieszona w Radzie Europy! Müller: To jest dobry sygnał społeczności międzynarodowej. Nie ma akceptacji dla agresji
Historyczna skala sankcji
Jeśli chodzi o skutki finansowe, nałożone w czwartek sankcje przeciwko Rosji są największe w historii - powiedział zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Daleep Singh. Dodał, że nadal „wszystkie opcje są na stole”, w tym wykluczenie Rosji z systemu SWIFT.
„Bez wątpienia, to były najpoważniejsze sankcje nałożone dotąd na Rosję i można powiedzieć, że najpoważniejsze, jakie kiedykolwiek nałożono, jeśli spojrzymy na całkowity efekt finansowy na Rosję” - powiedział Singh podczas konferencji prasowej Białego Domu.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/586949-relacja-jak-swiat-reaguje-na-agresje-rosji