Wysłanniczka rządu USA ds. Holokaustu Cherrie Daniels oraz chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu złożyli wizytę roboczą u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - poinformowano w piątek na Twitterze Senatu RP. Jak informuje ambasada USA w Warszawie, Daniels składa kilkudniową wizytę w Polsce. Ma spotkać się z przedstawicielami rządu i parlamentu, naukowcami, dyrektorami muzeów i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senat chce postawić PiS pod ścianą ws. żydowskich roszczeń? „Rzeczpospolita”: Chodzi o wezwanie rządu do rozmów z USA
CZYTAJ TAKŻE: Senat będzie grać reprywatyzacją i Izraelem? Szynkowski vel Sęk wprost: „Rzecz niemająca nic wspólnego z polską racją stanu”
Wizytę roboczą u Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego złożyli wysłanniczka rządu USA ds. Holokaustu Pani Cherrie Daniels oraz Chargé d’Affaires Ambasady USA w RP Pan Bix Aliu
— podano na Twitterze Senatu.
Swoją wizytę, która potrwa od 2 do 11 lipca Charrie Daniels rozpoczęła od spotkania z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Amerykańska ambasada przypomniała, że to kolejna wizyta Daniels w Polsce. Poprzednia miała miejsce w styczniu 2020 roku, kiedy jako członek delegacji USA uczestniczyła w organizowanych przez rząd polski obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jak zaznaczyła ambasada USA, podczas ubiegłorocznej wizyty Daniels „i przy poparciu jej biura amerykański Departament Stanu ogłosił przyznanie dodatkowych dwóch milionów dolarów na rzecz Fundacji Auschwitz Birkenau na długoterminową konserwację Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, podnosząc ogólny wkład USA do 17 milionów dolarów”.
Ambasada podkreśliła w komunikacie, że „wizyta specjalnego wysłannika będzie skupiona na pogłębieniu współpracy USA z Polską w sprawach zarówno dwustronnych, w tym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA); Zarządu Niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość oraz Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, która nadzoruje Archiwa Arolsena”.
Daniels spotka się z polskimi przedstawicielami rządu, a także z parlamentarzystami, naukowcami, dyrektorami muzeów i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego zajmującymi się edukacją, pamięcią i badaniami nad Holocaustem
— czytamy w komunikacie ambasady Stanów Zjednoczonych.
kpc/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/557202-z-kim-jeszcze-spotka-sie-wyslanniczka-usa-ds-holokaustu