O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Cisza wyborcza trwała do zakończenia głosowania o godz. 21.
CZYTAJ TAKŻE: PORADNIK przed wyborami parlamentarnymi 2019. Kogo wybieramy? Jak oddać ważny głos? SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!
Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 30 111 281 wyborców; wybory odbędą się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych jest dla osób z niepełnosprawnościami. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym z 320 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski; w wyborach do Sejmu będą wybierali kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu - kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa - Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór wyborczy do telewizji wPolsce.pl. Start o godzinie 21:00.
NA ŻYWO
20:59
Niektóre lokale są już zamykane.
20:50
138 osób zagłosowało w niedzielę w wyborach do parlamentu RP w obwodzie wyborczym nr 27 w siedzibie Ambasady RP w Mińsku.
20:28
W polskich wyborach parlamentarnych w Wilnie, które zostały zorganizowane w budynku ambasady RP, udział wzięło ok. 850 osób. Jest to rekordowa liczba w porównaniu z poprzednimi polskimi wyborami zorganizowanymi na Litwie.
Takiej liczby nigdy dotąd nie odnotowaliśmy
— powiedział PAP przewodniczący komisji Marian Sokalski.
20:25
Lubuska policja miała dotychczas 12 zgłoszeń związanych z wyborami. Dominują te o rozwieszaniu bądź ściąganiu lub niszczeniu plakatów wyborczych. Były też dwa przypadki zabronionej agitacji wyborczej - poinformował PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.
20:12 Kolejne zgłoszenia o incydentach związanych z wyborami!
10 zawiadomień o incydentach związanych z wyborami odnotowała dotychczas policja na Warmii i Mazurach - podała komenda wojewódzka w Olsztynie.
Funkcjonariuszom zgłoszono w niedzielę m.in. przypadki nielegalnej agitacji i wyniesienia kart do głosowania.
19:30 Pijany mężczyzna w Nowym Tomyślu podarł wydane mu karty do głosowania
Zastępca naczelnika wydziału prewencji nowotomyskiej komendy policji asp. sztab. Krzysztof Wyrwa powiedział w niedzielę PAP, że mężczyzna, który podarł karty do głosowania w Nowym Tomyślu miał około 3 promili alkoholu w organizmie.
„Mężczyzna pobrał dwie karty do głosowania, do sejmu i do senatu, które następnie ostentacyjnie zniszczył w lokalu wyborczym”
– powiedział policjant. Dodał, że wobec pijanego będzie prowadzone postępowanie ws. wykroczenia.
Kilka godzin wcześniej w jednej z miejscowości gminy Opalenica (pow. nowotomyski) jeden z wyborców wrzucił do urny kartę do głosowania do sejmu, ale wyniósł z lokalu wyborczego wydaną mu kartę z kandydatami do senatu.
„Czynności podjęte przez policjantów doprowadziły do tego, że karta została mu odebrana, zwrócona do lokalu wyborczego. Wobec mężczyzny będzie prowadzone postępowanie przygotowawcze za złamanie przepisu kodeksu wyborczego”
-– wyjaśnił Wyrwa.
Zgodnie z art. 497a znowelizowanego kodeksu wyborczego kto w dniu wyborów wynosi karty do głosowania poza lokal wyborczy podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
18:33 Frekwencja na godz. 17.00 - 45,94 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godzinę 17.00. W stosunku do 2015 roku wzrosła ona o 7 procent. Wówczas frekwencja na godz. 17.00 wyniosła 38,97 proc.
Uprawnionych do udziału w wyborach było 29 623 460 osób. Do godz. 17:00 wydano 13 609 726 kart do głosowania, co stanowi 45,94 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - podała PKW.
18:40 Nietrzeźwy członek komisji wyborczej w Szczecinie
Policja otrzymała zgłoszenie, że członek komisji wyborczej w jednej z komisji w Szczecinie jest pijany – powiedziała Rudzińska. Jak dodała, okazało się, że człowiek ten jest nietrzeźwy. Policja wyjaśnia obecnie sprawę.
Na Pomorzu Zachodnim policja zarejestrowała kilkanaście wykroczeń związanych z trwającymi wyborami. To głównie zrywanie i zaklejanie plakatów wyborczych kandydatów. Policjanci ukarali mandatami kilka osób.
18:30 KGP: 11 przestępstw i 208 wykroczeń
W całym kraju od początku ciszy wyborczej odnotowaliśmy 11 przestępstw oraz 208 wykroczeń
— poinformował aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.
Według danych - podanych przez KGP w niedzielę o godz. 18.00 - od początku trwania ciszy wyborczej w całym kraju odnotowano 11 przestępstw, w tym cztery z kodeksu karnego. Dwa z nich dotyczyły zniszczenia cudzej rzeczy, a dwa zniesławienia. Pozostałe siedem przestępstw dotyczyło kodeksu wyborczego z czego cztery incydenty dotyczyły publicznego podawania wyników sondaży wyborczych, a trzy wynoszenia kart do glosowania.
Funkcjonariusze odnotowali 208 wykroczeń, z czego 95 dotyczyło kodeksu wyborczego, a 113 kodeksu wykroczeń.
„Z kodeksu wyborczego mieliśmy 18 incydentów dotyczących umieszczanie materiałów wyborczych, 6 przypadków prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędu administracji publicznej oraz 71 incydentów prowadzenia agitacji wyborczej”
— przekazał policjant.
Poinformował, że odnotowano 100 incydentów z kodeksu wykroczeń dotyczących uszkadzania ogłoszeń, jednego bezprawnego umieszczania reklam, jednego naruszenia warunków sytuowania reklam, osiem kradzieży, dwa wywołanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia oraz jeden zakłócenia spokoju publicznego. Dodał też, że przez cały okres trwania ciszy wyborczej policjanci zatrzymali trzy osoby.
18:00 We Wrocławiu wydano 92 karty do głosowania do Senatu z niewłaściwego okręgu
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 282 na wrocławskich Osobowicach wydano 92 karty do głosowania do Senatu z niewłaściwego okręgu. Głosy oddane na tych kartach będą nieważne – powiedział PAP Tomasz Szczepański, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.
Do pomyłki doszło w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 282 na wrocławskich Osobowicach. Jak powiedział PAP Tomasz Szczepański, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu, komisja przez pomyłkę wydała wyborcom 92 kary do głosowania do Senatu z okręgu 7, a powinna wydać karty z okręgu nr 8.
„Po tym, jak wykryto błąd karty zostały wymienione na prawidłowe i głosowanie przebiega tam już prawidłowo” - powiedział dyrektor. Szczepański podkreślił, że głosy oddane na 92, nieprawidłowo wydanych, kartach, będą uznane za nieważne. „Nie będą one brane pod uwagę przy liczeniu głosów”
— powiedział.
Dodał, że po wyborach delegatura KBW będzie wyjaśniać jak doszło do pomyłki.
„Będziemy ustalać, czy komisja przeliczyła kart rano przed rozpoczęciem głosowania; czy karty zostały źle zapakowane, źle przekazane”
— powiedział dyrektor.
Szczepański dodał, że poza tą pomyłką nie odnotowano na terenie wrocławskie delegatury KBW incydentów związanych z głosowaniem.
16:30.Premier Mateusz Morawiecki zagłosował w wyborach w lokalu wyborczym w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 113 przy ulicy Spartańskiej 4 na warszawskim Mokotowie, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa nr 205 im. Żołnierzy Powstania Warszawskiego.
16:00. Poza granicami Polski przed lokalami wyborczymi ustawiają się długie kolejki
Rekordowe zainteresowanie przebywających w Wielkiej Brytanii Polaków niedzielnymi wyborami do Sejmu i Senatu widać po długich kolejkach przed lokalami wyborczymi. Jak informuje ambasada RP, wybory przebiegają na razie bez zakłóceń.
Tłumy wyborców przybywają od rana do ambasady RP w Rzymie, by oddać głos w wyborach parlamentarnych. Przed placówką ustawiła się kolejka długości kilkuset metrów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wspaniała determinacja wyborców! Nawet kilka godzin trzeba czekać na oddanie głosu za granicą. Kolejki także w Polsce. ZDJĘCIA
15:20. Polscy Sprawiedliwi wraz z delegacją państwową oddali głosy w Tel Awiwie
Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i weterani II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową przybyli w niedzielę do Izraela, oddali głosy w wyborach parlamentarnych. Podczas głosowania w Ambasadzie RP w Tel Awiwie podkreślali, że to ich obowiązek.
15:15. W jednej z komisji na wyborcę spadło godło
W jednej z komisji wyborczych na warszawskiej Woli na mężczyznę, który przyszedł zagłosować, spadło godło, uderzając go w głowę. Potwierdzam, że doszło do takiego zdarzenia - przekazał w niedzielę PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie Przemysław Niewiadomski
Do zdarzenia doszło w komisji obwodowej nr 283 w Warszawie, znajdującej się w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 przy ul. Zawiszy 13.
Jak potwierdził w rozmowie z PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, ze ściany spadło godło, które uderzyło w głowę jednego z wyborców, który przyszedł oddać głos.
14:45. W głosowaniu wzięli udział m.in. Elżbieta Witek, Joachim Brudziński i Piotr Gliński
14:30. Prezes TK Julia Przyłębska i jej mąż ambasador RP Andrzej Przyłębski, oddali swoje głosy w Berlinie
14:20. Pijana przewodnicząca komisji wyborczej w pow. jędrzejowskim
Ponad promil alkoholu w organizmie miała 35-latka, która zgłosiła się w niedzielę rano do pracy jako przewodnicząca jednej z obwodowych komisji wyborczych w powiecie jędrzejowskim (Świętokrzyskie). Kobietę odsunięto od pracy w komisji – poinformowała policja.
Kobietę odsunięto od pracy w komisji, a obowiązki przejął jej zastępca.
14:17. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oddał głos w wyborach parlamentarnych
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zagłosował w wyborach parlamentarnych w lokalu wyborczym w Warszawie. Po oddaniu głosu powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, że frekwencja w wyborach do parlamentu będzie wysoka.
14:06. Wałęsa: obojętnie, kto wygra, będzie naprawdę wiele problemów
Obojętnie, kto wygra, będzie naprawdę wiele problemów – powiedział w niedzielę Gdańsku, po oddaniu głosu w wyborach do parlamentu były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem wyjątkowo trudno jest przewidzieć frekwencję.
14:05. Para prezydencka oddała swoje głosy w Krakowie.
Prezydent Andrzej Duda skomentował ostatnie doniesienia frekwencyjne. Zwrócił uwagę na fakt licznego udziału w wyborach Polaków za granicą.
Społeczeństwo idzie i świadomie podejmuje decyzje. To branie odpowiedzialności za Polskę w swoje ręce
— powiedział prezydent.
Dlatego, że jeżeli jest wysoka frekwencja, to wynik wyborów w większym stopniu odzwierciedla rzeczywiste preferencje społeczne
— mówił Andrzej Duda.
Mam nadzieję, że wszyscy pójdą do wyborów
— dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Para prezydencka już po głosowaniu. Andrzej Duda: „To jest bardzo istotne, to jest branie odpowiedzialności za kraj, za Polskę”
13:33. PKW o frekwencji i przebiegu wyborów
Do godziny 12:00 frekwencja wyniosła 18,14 proc.
Swój głos oddało już ponad 5 mln Polaków.
Najwyższą frekwencję - 23,32 proc. - odnotowano w Nowym Sączu. W Bielsku-Białej głosowało 21,55 proc. uprawnionych, a w Tarnowie 21,49 proc.
Najniższa frekwencja zanotowana została w Opolu (15,26 proc.), Gdańsku (15,39 proc.) oraz w Zielonej Górze (15,59 proc.).
W kwestii województw, najwyższa frekwencja przypada na woj. małopolski (21,13 proc.), podkarpackie (20,26 proc.) oraz podlaskie (20,19 proc.)
W porównaniu do wyborów do Parlamentu Europejskiego, frekwencja w tym samym czasie jest obecnie wyższa o 3,75 proc. W porównaniu do wyborów z 2015 roku, frekwencja jest wyższa o 1,67 proc.
12:46. Minister Jadwiga Emilewicz głosowała w Poznaniu
12:45. W Szczecinie głosował minister Marek Gróbarczyk
12:40. Przed lokalami wyborczymi w kraju i za granicą ustawiają się kolejki Polaków, którzy chcą oddać swój głos
Jak informują użytkownicy Twittera, przed lokalami wyborczymi za granicą i w Polsce ustawiają się długie kolejki chętnych do oddania głosu. W niektórych miejscach czas oczekiwania wynosi nawet 2 godziny!
CZYTAJ WIĘCEJ: Wspaniała determinacja wyborców! Nawet kilka godzin trzeba czekać na oddanie głosu za granicą. Kolejki także w Polsce. ZDJĘCIA
12:20. Swój głos oddał Paweł Kukiz
12:10 W Sopocie głosował Donald Tusk
12:07. Zbigniew Ziobro zagłosował w wyborach parlamentarnych
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w niedzielę zagłosował w wyborach parlamentarnych w lokalu wyborczym w Kielcach. Podkreślił, że głosowanie to obywatelski obowiązek.
11:59. Członek komisji wyborczej na Ursynowie przyszedł do lokalu z bronią
Członek jednej z ursynowskich komisji wyborczych przyszedł do lokalu wyborczego z bronią. Zdarzyło się to przed rozpoczęciem głosowania, zanim jeszcze lokal wyborczy został otwarty - powiedział PAP Wojciech Dąbrówka z Państwowej Komisji Wyborczej.
Rzecznik PKW wyjaśnił, że została podjęta interwencja policji. „Głosowanie rozpoczęło się o czasie i przebiega prawidłowo” - poinformował Wojciech Dąbrówka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Członek komisji przyszedł do lokalu wyborczego z bronią. Rzecznik Policji: „Na miejsce udał się jeden z patroli”
11:42. Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie zatwierdziła 23 protokoły z zagranicy.
Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie zatwierdziła 23 protokoły z zagranicy, z półkuli zachodniej, gdzie zakończyło się już głosowanie. Ze względu na różnicę czasu głosowano tam dzień wcześniej, 12 października.
11:40. Polacy oddają swoje głosy w wyborach parlamentarnych także w ambasadzie RP w Wilnie
11:33. Wicepremier Jarosław Gowin zagłosował w wyborach parlamentarnych
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zagłosował w niedzielę w lokalu wyborczym w Krakowie. Jak ocenił w rozmowie z dziennikarzami, „każdy werdykt demokracji trzeba uszanować”.
11:30. W wyborach wziął udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski
11:29. Małgorzata Kidawa-Błońska głosowała w Warszawie
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO) wzięła udział w niedzielę w głosowaniu. Jej zdaniem są to bardzo ważne wybory, pokażą jakim krajem będzie Polska.
11:27. Prowokatorzy ruszyli do kościołów!
Lewicowi aktywiści zamierzają nagrywać dzisiejsze kazania w kościołach w poszukiwaniu wątków politycznych.
Zapraszam na Mszę św. nie tylko jutro: poznajcie Ewangelię, zrozumcie, czym jest Kościół
— napisał na Twitterze ks. Marek Lis w odpowiedzi na akcję.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prowokatorzy ruszyli do kościołów! „Silni razem kolesie już rano mnie poinformowali, że wybiorą się do wielu kościołów z dyktafonami”
11:22. Władysław Kosiniak-Kamysz zagłosował w wyborach
Miarą współczesnego patriotyzmu jest też udział w wyborach – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w niedzielę zagłosował w obwodowej komisji wyborczej w Zagórzanach.
11:16. Swój głos w wyborach parlamentarnych oddał jezuita, o. Wojciech Ziółek, który do lokalu wyborczego jechał… 33 godziny pociągiem
Czule, gorąco, z szacunkiem dla innych i z fantazją, na jaką tylko mnie stać: POLSKO, KOCHAM CIĘ! Wszystko
— napisał na Twitterze Jezuita.
CZYTAJ WIĘCEJ: 33 godziny pociągiem z Syberii, żeby oddać głos. Niesamowita historia polskiego jezuity. „Nie szczędź głosu Ojczyźnie!”
11:00 Tusk w ciszę wyborczą: „Rude(!) wilki nie potrafią żyć w niewoli”
Wygląda na to, że obowiązująca cisza wyborcza nie zniechęca niektórych polityków do prowadzenia agitacji, nawet tej ukrytej, podszeptującej. Swoją finezję chciał pokazać szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który na Twitterze zamieścił dość osobliwy wpis, który - mimo wszystko - można jednak odebrać jednoznacznie.
CZYTAJ WIĘCEJ: A miało być z finezją… Tusk w ciszę wyborczą: „Rude(!) wilki nie potrafią żyć w niewoli. Trzeba zachować ten gatunek”. KOMENTARZE
10:55. Szefowa KBW: Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie zatwierdziła 23 protokoły z zagranicy
Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie zatwierdziła 23 protokoły z zagranicy z półkuli zachodniej, gdzie zakończyło się już głosowanie - poinformowała w niedzielę szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
10:53. PKW: pożar w lokalu wyborczym w gminie Szubin nie grozi przedłużeniem ciszy wyborczej
Pożar w jednym z lokali Obwodowej Komisji Wyborczej nie grozi przedłużeniem ciszy wyborczej - zapewnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz. Chodzi o pożar, który w niedzielę rano wybuchł w lokalu wyborczym w gminie Szubin (województwo kujawsko-pomorskie).
10:41 Bronisław Komorowski zagłosował w wyborach parlamentarnych
Były prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką zagłosowali w niedzielę rano w lokalu wyborczym w Warszawie. „Zachęcam wszystkich, by poszli na wybory” - powiedział Komorowski po wyjściu z lokalu wyborczego.
To bardzo, bardzo ważne wybory
— skomentował były prezydent dla PAP.
I podkreślił:
Każdy głos dziś oddany jest bardzo, bardzo, bardzo ważny.
10:39. PKW: 64 incydenty z naruszeniem ciszy wyborczej
Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała do godz.6 rano w niedzielę 64 incydenty w związku z naruszeniem ciszy wyborczej - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący PKW, Wiesław Kozielewicz.
Pod tym pojęciem rozumiemy zdarzenia losowe, jak też zachowania osób - wyborców, bądź kandydatów, które naruszają przepisy prawa wyborczego, bądź przepisy prawa karnego, czy też prawa o wykroczeniach odnośnie zachowań, które nie są przestępstwami czy wykroczeniami wyborczymi, ale zostały popełnione w związku z wyborami
— wyjaśnił przewodniczący PKW.
Kozielewicz poinformował, że z informacji Komendy Głównej Policji na godzinę 6.00 wynika, że w całym kraju odnotowano „zaledwie” 64 przypadki naruszenia ciszy wyborczej, najwięcej w Białymstoku (15 takich zdarzeń) i Szczecinie (10 przypadków). Doszło też w 7. przypadkach do kradzieży banerów wyborczych. Odnotowano również 12. przypadków umieszczania materiałów wyborczych. Ponadto w 45. przypadkach doszło do prowadzenia agitacji wyborczej w innej formie niż umieszczanie materiałów wyborczych.
Szef PKW podkreśli także, że w 3. przypadkach doszło do podania do wyników badania opinii publicznej. Zaznaczył, że za takie wykroczenie grozi kara grzywny od 500 tys. zł do 1 mln zł. Jak podkreślił Kozielewicz, nie pamięta przypadków, by do upublicznienia sondaży w czasie trwania ciszy wyborczej dochodziło w poprzednich wyborach.
10:33. Włodzimierz Czarzasty głosował w Sosnowcu
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zagłosował w niedzielę rano w lokalu wyborczym w Sosnowcu. Apelował o udział w wyborach i przekonywał, że im wyższa będzie frekwencja, tym parlament lepiej będzie odzwierciedlał poglądy obywateli.
10:20. Lokal wyborczy w Czerwonaku zamieniony w bajkowy zakład krawiecki
Mieszkańcy podpoznańskiego Czerwonaka w niedzielnych wyborach głosują w bajkowym zakładzie krawieckim. Tradycyjnie lokal wyborczy w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” został udekorowany w nietypowy sposób.
10:00. Głos w wyborach parlamentarnych oddał Adrian Zandberg
Adrian Zandberg, lider partii Lewica Razem, głosował w niedzielę rano w wyborach parlamentarnych w Warszawie. „Demokracja jest wtedy silna, kiedy bierzemy w niej udział. Idźcie państwo na wybory, bardzo was proszę” - zachęcał do głosowania Zandberg.
Zandberg głosował w obwodowej komisji wyborczej nr 87 przy ulicy Łowickiej na Mokotowie. Towarzyszyła mu żona i dwójka dzieci - starsza córka i młodszy syn.
09:35. Uszkodzone i zerwane plakaty w Toruniu i Ostromecku k. Bydgoszczy
Po dwa przypadki uszkodzenia lub zerwania plakatów wykryto w Toruniu i Ostromecku koło Bydgoszczy - poinformował w niedzielę st. asp. Piotr Duziak z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji.
W Toruniu zgłoszono, że przy ul. Wyspiańskiego uszkodzone zostały dwa plakaty wyborcze. W Ostromecku na ul. Wiślanej policjanci znaleźli rozłożone na jezdni dwa zerwane plakaty; na jednym z nich podobiźnie kandydata flamastrem domalowano wąsy. Zarówno w jednej, jak i w drugiej miejscowości nie ustalono sprawców.
09:30. Dwa kolejne zgłoszenia o incydentach związanych z ciszą wyborczą W warmińsko-mazurskim
Zawiadomienia o usunięciu banerów wyborczych i ustawieniu w trakcie ciszy wyborczej przyczepy z billboardem otrzymali funkcjonariusze na Warmii i Mazurach - podała w niedzielę policja. Dotychczas w regionie odnotowano pięć tego typu incydentów związanych z wyborami.
Jak powiedział PAP sierż. szt. Tomasz Markowski z warmińsko-mazurskiej policji, jeden ze zgłaszających poinformował, że na niestrzeżonym parkingu przy ul. Wańkowicza w Olsztynie ktoś ustawił samochodową przyczepkę, na której znajduje się billboard wyborczy. Według zgłaszającego przyczepy wcześniej tam nie było i została ustawiona prawdopodobnie w sobotę po południu, gdy obowiązywała już cisza wyborcza.
09:15. Głos w wyborach parlamentarnych oddał Grzegorz Schetyna
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zagłosował w niedzielę rano w lokalu wyborczym we Wrocławiu. „Dziś wszyscy powinni być przy urnach wyborczych” - powiedział dziennikarzom Schetyna po wyjściu z lokalu wyborczego.
09:04. Zatrzymano pięć osób, które zniszczyły plakaty wyborcze na Podlasiu
W niedzielę nad ranem policjanci z Augustowa (Podlaskie) zatrzymali pięć nietrzeźwych osób, które zniszczyły plakaty wyborcze - poinformował w niedzielę rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Poinformował, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 18 zdarzeń związanych z wyborami.
09:00 Polacy oddają swoje głosy także w Wietnamie
Jedyna komisja wyborcza, w której można oddać głos w Wietnamie znajduje się w budynku ambasady RP w Hanoi.
08:48. Dziewięć zgłoszeń naruszenia ciszy wyborczej na Śląsku
Śląska policja otrzymała dotychczas dziewięć zgłoszeń dotyczących naruszenia ciszy wyborczej. Chodzi o zabronioną podczas ciszy agitację oraz zrywanie i naklejanie plakatów z kandydatami. Sprawcy naruszenia ciszy odpowiedzą za wykroczenia.
08:34. Zatrzymano kobietę i mężczyznę podejrzanych o zerwanie 25 plakatów wyborczych
Kobietę i mężczyznę, którzy są podejrzani o zrywanie plakatów wyborczych na terenie pow. węgrowskiego (Mazowieckie) zatrzymała policja – poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.
08:36. Szefowa KBW: zmieniono siedziby dwóch lokali wyborczych
W sobotę miały miejsce dwa incydenty, które spowodowały, że trzeba było przenieść komisje wyborcze do innych lokali - poinformowała w niedzielę w Polsat News szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
08:33. Szefowa KBW: lokale wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem
Nie mamy żadnych informacji o incydentach, które by uniemożliwiły otwarcie lokalu wyborczego, w związku z tym zgodnie z planem zostały otwarte - powiedziała w niedzielę szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Dodała, że na ten moment głosowanie przebiega bez zakłóceń.
08:30 Wzruszająca postawa 92-letniej pani Barbary
Postawa 92-letniej Barbary Syski zasługuje na szczególny szacunek. Starsza kobieta specjalnie przyjechała do konsulatu RP w Waszyngtonie, by oddać głos. Pani Barbara udzieliła również wywiadu dla Polskiego Radia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ta postawa wzrusza! 92-letnia pani Barbara przyjechała do konsulatu RP, by oddać głos. „Jestem zadowolona, że zdążyłam”. WIDEO
08:16. Jedno zgłoszenie ws. naruszenia ciszy wyborczej - agitacji na rzecz kandydata
Od chwili obwiązywania ciszy wyborczej lubuska policja otrzymała jedno zgłoszenie związane z podejrzeniem jej naruszenia. Chodzi o wykroczenie dot. agitacji na rzecz jednego z kandydatów do Sejmu na portalu społecznościowym – poinformował w niedzielę PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.
08:05. Zerwane plakaty wyborcze w Przemyślu
Dwa przypadki zerwania plakatów wyborczych w Przemyślu odnotowali w nocy z soboty na niedzielę policjanci na Podkarpaciu. Wylegitymowali też mężczyznę, który w Rakszawie niósł zwinięty plakat wyborczy - poinformowała PAP w niedzielę rzeczniczka podkarpackiej policji Marta Tabasz-Rygiel.
To kolejne przypadki naruszenia ciszy wyborczej w regionie. W sobotę policja informowała o dwóch takich zdarzeniach. Na jednej z tablic ogłoszeń w Przeworsku zostały wywieszone plakaty wyborcze jednego z kandydatów do Sejmu. Z kolei w Krośnie nieznany sprawca rzucił farbą w szybę sklepową, na której, po wewnętrznej stronie, znajdował się plakat kandydata do Sejmu. Farba częściowo zasłoniła plakat.
03:10. Na Wschodnim Wybrzeżu zakończyło się głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu
Polonia z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Massachusetts oraz innych stanów położonych we wschodniej części USA zakończyła w sobotę o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 3 w niedzielę w Polsce) głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu RP.
Lokale wyborcze na Wschodnim Wybrzeżu otwarto o godz. 7 rano czasu miejscowego (godz. 13 w Polsce). Niektóre z nich pojawiły się po raz pierwszy na wyborczej mapie w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajdujący się tam Polacy, również mogą wziąć udział w wyborach odbywających się w ich kraju ojczystym. Taki lokal pojawił się w Nowym Jorku, a mieszkańcy Long Island nie kryli zadowolenia, że po raz pierwszy mogą głosować „u siebie”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Polacy na Wschodnim Wybrzeżu USA już zagłosowali. „Bardzo dobrze, że nawet jeśli tu jesteśmy, możemy decydować o naszym kraju”
W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.
Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują także politycy Kukiz‘15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegać się będzie 5112 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów.
W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Pierwsza zaplanowana została na godz. 10, następna na godz. 13.30 kiedy podane zostaną dane o frekwencji z godz. 12. Trzecia konferencja ma być o godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.
Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów oraz frekwencji wyborczej.
Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.
PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/468107-relacja-tak-polacy-glosowali-w-wyborach-2019