Komisja weryfikacyjna rozpoczęła we wtorek po godz. 10 badanie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze-Północ. Po budynek zgłosił się kurator reprezentujący blisko 130-letnią osobę, stołeczny BGN wydał decyzję o zwrocie w 2011 r., jednak nie doszło do jej wydania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaleta o Łochowskiej 38: „Pan Józef Pawlak, urodzony w 1883 r., w 2009 r. cudownie odnalazł się w aktach sądowych”
RELACJA NA ŻYWO:
17:30 Zamknięto posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej.
17:27
16.57 Pełnomocnicy Hanny Gronkiwicz-Waltz przekonują, że nie wpływali przed rozprawą na Annę Zwierz, radcę prawnego warszawskiego ratusza, która nie chciała składać zeznań ze względu na tajemnicę zawodową.
16.45 Świadek kończy zeznanania. Członkowie komisji zadają pytania pełnomocnikom Hanny Gronkiewicz-Waltz. Poseł Mosiński pyta,dlaczego ratusz, nie reagował na pytania i wątpliwości burmistrza Pragi Północ. Ostra odpowiedź pełnomocnika, który twierdzi, że burmistrz niczego nie ustalił.
To dlaczego przez 8 lat uzstalaliście, czy pan Pawlak był żyjącym, czy nieżyjący, a urzednikom burmistrza zajęło to tylko kilka godzin?
– celnie odcina się poseł Mosiński.
16.32 Świadek przyznaje, że intereowały go budynki reprywatyzowane z mieszkańcami. Jedną z nich, przy Skaryszewskiej 11 Komisja Weryfikacyjna zajmie się za dwa tygodnie.
16.30 Świadek twierdzi, że nie wiedział o żadnych nieprawidłowościach w sprawie kamienicy na Pradze. Okazuje się, że spółka AC przejęła już trzy reprywatyzowane kamienice, w jednej zakupiła udziały.
16.27. Zeznaje Jacek Kucharski z firmy AUGUST CAPITAL, która chciała kupić kamienicę przy Łochowskiej 38.
Moja firma zajmuje się kupowaniem, renowacją i sprzedaży kamienic.
– zeznał.
16.11 Komisja ogłasza przerwę. Tuż poniej zeznania złozy ostatni świadek.
15.50 Adwokat Hanny Gronkiewicz-Waltz jest niezadowolony z powodu lustrowania Zbigniewa Lichockiego. Pozwala sobie na ironiczne komentarze.
Widzę, ze ta komisja bardziej przypomina komisję ds. służb specjalnych, prowadzonej przez b. szefa MON Antoniego Macierewicza, zwanego „ministrem wojny”.
– sili się na złośliwości pełnomocnik prezydent Warszawy.
15:40 Czy kurator 130-latka znał jego datę urodzenia?
Nie przypominam sobie, aby ta wiedza była moim udziałem
— stwierdził Zbigniew Lichocki.
15:37 Świadek pytany, czy miasto wiedziało o jego pracy dla SKW, odparł:
Ja występowałem jako radca prawny… Nigdy nie uzyskałem informacji, ani nie dano mi do zrozumienia, że mają wiedzę, że jestem w innych miejscach zatrudniony.
15:20
Najważniejszy prawnik w kontrwywiadzie wojskowym w czasach PO/PSL na boku odzyskiwał w Warszawie kamienicę jako kurator 135latka, zmarłego od 70lat. Jednak szok
— komentuje Sebastian Kaleta.
15:10 Sebastian Kaleta, członek Komisji Weryfikacyjnej na Twitterze:
Gdyby nie ten burmistrz, Łochowska 38 byłaby dziś w rękach 135 letniego Józefa Pawlaka. On jako pierwszy zwrócił uwagę na problem potrzeby ustalenia jego losów. Skutecznie.
15:00
Właśnie Komisja Weryfikacyjna odkryła, że kurator 130-letniej osoby był pracownikiem służb w PRL, UOP a w okresie rządów PO - dyrektorem Służby Kontrwywiadu. Mówi, że na działalność w reprywatyzacji miał … zgodę przełożonych
— napisał na Twitterze wiceminister Patryk Jaki.
14:48 Lichocki zeznał, że w charakterze pracownika cywilnego - radcy prawnego, pracował w różnych służbach mundurowych, w tym Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.
14:35
Szukaliśmy Pana Pawlaka. Nie wykluczam, że wysyłałem pisma jako kurator. Nie wiem dlaczego nie zwróciłem się do Archiwum Akt Państwowych
— mówił przesłuchiwany kurator.
14:25
14:14
14:10
Moja ocena i wiedza była taka, że wiek był zaawansowany, ale wydawało nam się - również bezpośrednio zainteresowanym sprawie - jest to teoretycznie możliwe, że [Józef Pawlak - red] żyje
—zeznał Lichocki.
14:03 Zbigniew Lichocki przekonywał członków Komisji, swoje obowiązki wykonywał - i nadal wykonuje - „uczciwie i jak najrzetelniej”.
Według mojej oceny żadnymi swoimi działaniami bądź zaniechaniami nie przyczyniłem się do przysporzenia sobie bądź komukolwiek innemu jakiejkolwiek korzyści majątkowej
— powiedział kurator dla zmarłego właściciela budynku.
14:00
13:53 Komisja przesłuchuje Zbigniewa Lichockiego, kuratora dla zmarłego Józefa Pawlaka.
13:35 Kolejny lokator Łochowskiej 38 zeznaje jako świadek.
Był samotny, nie miał żadnych krewnych. Byliśmy zaskoczeni, że nagle znajdują się jacyś współwłaściciele
— mówił lokator o zmarłym właścicielu budynku.
13:30
13:28
Człowiek siedział poddenerwowany i tylko czekał, aż nas wyrzuci. Przecież właściciel nie daje mieszkań
— zeznała świadek.
13:20 Wznowiono przesłuchania. Przed Komisją zeznaje lokatorka Łochowskiej 38.
Byliśmy spokojni, wiedzieliśmy, że dawny właściciel był samotny, nie miał rodziny
— mówiła lokatorka.
12.49 Patryk Jaki podnosi pod głowowanie przerwanie przesłuchania prawnika ratuza Joanny Zwierz. Wniosek przechodzi. Przewodniczący zarządza kwadrans przerwy w rozprawie.
12.44 Patryk Jaki chce przerwania przesłuchania radcy prawnego z ratusza.
To nie ma sensu, zajmiemy się tym na posiedzeniu niejawnym.
– mówi Patryk Jaki.
12.38 Sebastian Kaleta, który sam jest radcą prawnym, przypomina świadkowi o obowiązku slkładania zeznań i odpowiedzi na pytania. Patryk Jaki zapowiada możliwośc ukraania radcy prawnego z ratusza. Świadek odpowiada półsłówkami, ewidentnie ukrywa wiedzę, zasłaniając się tajemnica radcowską.
12.27 Radca prawny ratusza potwierdza, że rozmawiała z przełozonymi o sprawie oraz z koleżankami z pracy.
My mamy swoje zadania, które chcemy wykonywac. Pani obowiązkiem jest zeznawać. Z którym dyrektorem pani rozmawiała?Czy ktoś na panią naciskał?
– dopyytyje Jaki.
Z wojciechem Latochą. Pan dyrektor mnie uspokajał.
– odpowiada prawniczka.
12.22 Poseł Robert Kropiwnicki z PO chce udowodnić, że ustawa o radcach prawnych jest ważniejsza niż ustawa o Komisji Weryfikacyjnej. Chce, by radca prawny ratusza nie odpowiadał na pytania i ukrywał informacje przed komisją.
Czy ktoś z ratusza rozmawiał z panią i sugerował, by nie przekazywac nam informacje?Czy ktoś wpływał na świadka? Zeznaje pani pod przysięgą.
– podkreśla Patryk Jaki.
Pwne informacje stanowią tahjemnice rady prawnego.
12.17 Radca prawny ratusza i była pracownica Biura Gospodarki Nieruchomociami nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania Patryka Jakiego, czy osoba nieżyjąca może mieć ustanowionego kuratora!
A nie wypadało sprawdzić, czy ta osoba żyje?
– pyta Patryk Jaki.
12.10 Radca Prawny z ratusza nie chce opdowiadać na pytania Patryka Jakiego.
Ma pani obwiązek odpowiadać na pytania!
– przypomina Patryk Jaki.
12.06 Pełnomocnik Hanny Gronkiewicz-Waltz manipuluje faktami i ostro atakuje świadka. Tak „twardzi” nie bylui, gdy przesłuchiwano czyścicieli kamienic!
Kogo pani reprezentuje? Szkoda, że nie mieliśmy takie wsparcia adwokatów, gdy walczyliśmy o tę kamienicę.
– ostro odpowiedział burmistrz Pragi.
Pełnomocnik ratusza próbuje wmówić świadkowi, że ten wydawał kamienice z lokatorami.
Pod żadną decyzją nie widnieje moje nazwisko.
– odpowiada burmistrz.
W związku z czyją decyzją wydaje pan kamienicę?
– pytał Patryk Jaki.
Zgdonie z decyzją prezydent Warszawy.
– odpoiwada burmistrz.
11.48 Burmistrz Pragi Północ po mistrzowsku obnaża podejrzaną bezczynność urzędników Hanny Gronkiewiz-Waltz: Poinformowanie organów ścigania nie koliduje z samodzielnym działaniem urzędu dzielnicy. Również Prezydent Warszawy mogła poinformować prokuraturę o nieprawidłowościach w tej sprawie
11.30. Szczyt bezczelności! Adwokat Hanny Gronkiewicz Waltz próbował udowodnić, że wyznaczanie kuratora dla osób 103 - letnich to norma! Pełnomocnik przekonuje, że ratusz zrobił sporo, by „odnaleźć” właściciela kamienicy. Burmistrz odbija argumentację mecenasa:
Widocznie moi pracownicy mieli lepsze informacje i te od nich uzyskałem.(…)Wystarczyło sprawdzić adres. Zamiast ogłoszeń w prasie, trzeba było sprawdzić ostatnie miejsce pobytu.
Czy w dzielnicy mieszkają osoby wieku 100 lat?(..) to pan ustalił adres i akt zgonu, czy prokuratura?
– dopytywał adwokat z ratusza.
Jakie ma znaczenie, czy burmistz, czy prokurator, czy Święty Mikołaj? Najważniejsze, że nie doszły do tego własciwe osoby!
– odpowiada Patryk Jaki.
11:00 Burmistrz ujawnił też presję, jaką wywierano na nim w tej kwestii:
Osobiście usłyszałem, że informując prokuraturę zaszkodziłem w międzynarodowych interesach jednej z osób. Naciskano na mnie również poprzez sugerowanie wszczęcia przeciwko mnie postępowań sądowych. Mieliśmy majątek wart miliony złotych, 11 rodzin w kamienicy, a urząd miasta nie sprawdził podstawowego dokumentu jak akt zgonu osoby, na którą reprywatyzowano
— tłumaczył.
Wojciech Zabłocki zeznał również, że „to sąd zdecydował o wyznaczeniu kuratora dla nieżyjącej osoby”.
Burmistrz mówił także, że domniemani właściciele nieruchomości byli roszczeniowi.
Jedną z form nacisku była groźba pozwu przeciwko mojej osobie, ale nie burmistrzowi, tylko osobie fizycznej. Stwierdzono, że pozwu nie będzie jak nie będę wstrzymywał wydania nieruchomości i „wszyscy będą zadowoleni”
— zeznał świadek przed Komisją.
10:30 Pierwszy przesłuchiwany - burmistrz Zabłocki - przekonywał:
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Warszawy nieruchomości miały być wydawane bez weryfikacji. Tymczasem dokumenty świadczące o tym, że osoba na którą zreprywatyzowano nieruchomość, miałaby ponad 100 lat odnaleźliśmy bez trudu
— mówił.
W ocenie Zabłockiego przy sprawie kamienicy przy ul. Łochowskiej mamy do czynienia albo z rażącym zaniedbaniem albo zorganizowanym procederem przestępczym.
Jakie dokumenty odnaleziono?
Podstawowym dokumentem który pozyskaliśmy był akt zgonu osoby na którą zreprywatyzowano kamienicę. Mieszkańcy wiedzieli, że ta osoba nie żyje, była samotna i nie miała potomków. Nieruchomość jest warta kilka milionów złotych. Widocznie nikomu z urzędników m.st. Warszawy nie chciało się właściwie zweryfikować dokumentów. To my jako władze dzielnicy inicjowaliśmy takie czynności.
Według doniesień medialnych, 9 grudnia 2011 r. ówczesny zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., wydał decyzję o zwrocie budynku przy Łochowskiej, mimo że połowę praw do niej miał Józef Pawlak, który urodził się w 1883 r., czyli w 2011 r. miałby 128 lat. Ostatecznie jednak nie doszło do wydania budynku.
Jako świadkowie na rozprawę zostali wezwani: burmistrz dzielnicy Praga-Północ Wojciech Zabłocki (PiS); radca prawny, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka - Zbigniew Paweł Lichocki; Jacek Kucharski z firmy August Capital, która miała kupić budynek przy Łochowskiej; radca prawny, pracownik m.st. Warszawy Anna Zwierz oraz dwójka mieszkańców Łochowskiej 38.
Poseł PiS Paweł Lisiecki z komisji weryfikacyjnej powiedział PAP, że decyzja o zwrocie budynku przy Łochowskiej 38 nie została wykonana po interwencji burmistrza Pragi-Północ Wojciecha Zabłockiego, do którego zgłosił się kurator twierdząc, że reprezentuje blisko 130-letnią osobę. Zabłocki ustalił, że nieruchomość nie powinna zostać zwrócona i zgłosił sprawę do prokuratury.
Na pewno będziemy chcieli wyjaśnić, jak to się stało, że na rzecz osoby, która nie żyła zostało ustanowione użytkowanie wieczyste
— mówi Lisiecki, który stwierdził, że ratusz nie dopełnił obowiązku sprawdzenia.
Dopiero urzędnicy w urzędzie dzielnicy to sprawdzili, że dana osoba nie żyje i to od lat 40. Zajęło im to trzy godziny. Wcześniej urzędnicy BGN wydali decyzję na rzecz osoby, która nie żyła
— mówił.
Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.
Ponadto, komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.
lw, pAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/376744-przesluchania-przed-komisja-weryfikacyjna-kurator-blisko-130-letniej-osoby-moja-ocena-byla-taka-ze-jest-to-teoretycznie-mozliwe-ze-jozef-pawlak-zyje