Czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także w zakresie polityki obronnej. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier May o decyzji KE: Kwestie konstytucyjne to wewnętrzna sprawa poszczególnych krajów
W czwartek w Warszawie odbywają się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się też z żołnierzami i weteranami obu krajów.
Morawiecki uczestniczył w czwartek we wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.
Przed rozpoczęciem konferencji szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.
Morawiecki ocenił, że czwartkowe polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne.
Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską
— mówił.
W obszarze samego brexitu dążymy do tego, żeby nasi partnerzy z Wielkiej Brytanii mieli jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb, bezprecedensowy tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w ten okres przejściowy, a następnie utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie w porównaniu do tego, jak do tej pory była ta współpraca realizowana na forum UE
— powiedział.
Jak dodał, fakt, że Wielka Brytania dalej zostaje częścią Europy, jest dla Polski „fundamentalnie ważny”, a brexit powinien prowadzić do możliwie bezproblemowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z utrzymaniem współpracy na wielu polach
Morawiecki podkreślił, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w zakresie obronności, ale praktycznie we wszystkich kwestiach przedstawiciele obu rządów mówili „praktycznie takim samym językiem” m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.
Morawiecki podkreślił, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w zakresie obronności, ale praktycznie we wszystkich kwestiach przedstawiciele obu rządów mówili „praktycznie takim samym językiem” m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.
Jak dodał, Wielka Brytania jest obecnie w procesie brexitu, lecz wychodzi z UE, ale nie opuszcza Europy. „Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej, polityki zagranicznej” - mówił.
Premier zaznaczył, że czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także bilateralnej w zakresie polityki obronnej. W tym kontekście przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.
Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje, konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii i światu
— powiedział Morawiecki.
Jak dodał, polscy żołnierze przyczynili się do obrony Wielkiej Brytanii w 1940 roku.
Wszystkie czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy ją wspólnie z naszymi sojusznikami
— mówił.
May podkreśliła, że Polska i Wielka Brytania mają za sobą „bardzo długą tradycję walki ramię w ramię, braterstwa broni, działania jako partnerzy i sojusznicy”. Zaznaczyła, że obecnie 150 brytyjskich żołnierzy służy na wschodzie Polski.
Zaznaczyła, że żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników, którzy walczyli o wolność Wielkiej Brytanii i Europy podczas Bitwy o Anglię.
Nad niebem południowej Anglii Dywizjon 303 zestrzelił więcej wrogich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon w ramach sojuszniczych wojsk lotniczych
— mówiła szefowa brytyjskiego rządu.
Podkreśliła, że Wielka Brytania jest bardzo wdzięczna polskim weteranom II wojny światowej.
May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.
Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. „Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - powiedziała May.
Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory
— dodała szefowa brytyjskiego rządu.
May podkreśliła, że zapewniła Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić „wspólnych wartości i interesów”.
Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE
— dodała brytyjska premier.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/373111-polska-podpisala-z-wielka-brytania-traktat-obronny-premier-morawiecki-wyraznie-widzimy-wspolne-dzialania-pola-i-interesy