W całym kraju odbywają się dziś wydarzenia z okazji Święta Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Centralne uroczystości rozpoczęły się po godz. 12 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Zwieńczyła je defilada z udziałem 1500 żołnierzy, ok. 200 pojazdów i kilkudziesięciu statków powietrznych.
Uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego w Warszawie zwieńczyła defilada z udziałem 1500 żołnierzy, ok. 200 pojazdów i kilkudziesięciu statków powietrznych.
Jak co roku, w defiladzie wzięli udział także sojusznicy. Tym razem byli wśród nich żołnierze pododdziałów przysłanych przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki. Przemaszerowali m.in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni, kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich wystawiło poczty sztandarowe.
Po defiladzie zaplanowano na Agrykoli wojskowy piknik. Jak poinformowało DGRSZ, do 18.00 będzie czynna wystawa sprzętu wojskowego, będzie można odwiedzić stoiska poszczególnych jednostek wojskowych, obejrzeć większość sprzętu pokazanego także na defiladzie.
Przygotowano ponadto pokazy dynamiczne, tor saperski oraz punkty promocyjne MON i instytucji wojskowych. Dodatkową ekspozycje sprzętu zorganizowano w Radzyminie, a w Ossowie przewidziano rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej
RELACJA NA ŻYWO:
13:28. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wraz wiceministrem Michałem Dworczykiem i kadrą kierowniczą Wojska Polskiego składają wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
13:20. Defilada wojsk zmechanizowanych:
12.45. Trwa uroczysta defilada wojskowa ulicami Warszawy. Najpierw zaprezentowały się powietrzne. Zaplanowano udział ponad 60 statków powietrznych. Wśród nich znajdują się Iskry, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi8 oraz amerykańskie Apache, Chinook i Black Hawk. Po śmigłowcach przelecą samoloty transportowe m.in. CASA C-295M, Hercules i Bryza, bojowe F-16 i MiG-29
12:41.
15 sierpnia, to co roku bardzo ważny dzień na świecie i to od V wieku. To święto chrześcijan, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale dla nas Polaków od 97. lat, to także święto niezwykle wzruszające, święto wielkości Rzeczypospolitej, święto polskiego oręża i wielkości nas jako narodu, z czego jesteśmy szczególnie dumni. To wielkie święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej, w odpieraniu napaści bolszewickiej
— mówił w swoim okolicznościowym przemówieniu podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.
Są różne koncepcje, różne wizje, ale jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce, rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne, a dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita. To jest armia Rzeczpospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna, to armia, którą powinniśmy wspólnie kształtować, to armia, która własną piersią broni Polski
— dodał.
12:37. Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
12:29.
To święto naszej wielkiej dumy z wartości, z oręża oraz z postaw Polaków
— podkreślił prezydent.
Wiara dodała sił ponad milionowi naszych żołnierzy tamtego dnia 1920 roku, to był pokaz polskiego ducha. Wtedy wszyscy stanęli razem niezależnie od różnic w poglądach politycznych, umieli się zgodzić
— mówił Andrzej Duda.
12:20. Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego.
12:18. Prezydent Andrzej Duda wręcza Order Zasługi RP dówódcy wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki w Europie gen. Benowi Hodgesowi.
12:16. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.
12:13. Dokonano uroczystego wciągnięcia proporca prezydenckiego.
12:12. Prezydent dotarł pod Belweder.
12:00. Prezydent Andrzej Duda rozpoczął defiladę wojskową na ulicach stolicy. Kolumna przejeżdża w kierunku Belwederu.
11:50. Minister Antoni Macierewicz przed Belwederem.
11:25. Coraz bliżej do rozpoczęcia wielkiej defilady wojskowej w stolicy.
11.23. Obchody Święta Wojskiego Polskiego mają miejsce w wielu polskich miastach.
11:20. „W Święto Wojska Polskiego pamiętamy także o tych, którzy służą poza granicami naszego kraju” - podkreśla MON.
11:15. Minister Antoni Macierewicz wraz z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomników śp. Marii i Lecha Kaczyńskich na Polanie Dębów Pamięci przy kaplicy w Ossowie.
Polacy służąc takim wartościom, budują swój naród, jako wielki pomnik dla Boga, dla ludzkości, dla przyszłości. Budują świadectwo, jak być wiernym najwyższym wartościom, świadectwo dające nam wielką moralną siłę i zdolność do odbudowy niepodległości naszego kraju, naszej ojczyzny
— szef MON.
11:13. Swoje święto polscy żołnierze obchodzą także poza granicami kraju.
11.00. „Wojsko to przedewszystkim służba”. Żołnierze z ciężkim sprzętem od świtu pracują udrażniając Brdę i pomagając mieszkańcom.
10:50. Delegacja PSL złożyła kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.
Jesteśmy dumni, że nasi przodkowie uratowali Polskę, Europę, a może i świat prze bolszewicką zawieruchą
— powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski.
Obronili ją także dlatego, że mieli wspaniałych przywódców, a niekwestionowanym przywódcą był Wincenty Witos
— dodał polityk.
10:45. Ostatnie przygotowania wojsk do defilady.
10:37. Szef MON Wojsko Polskie Antoni Macierewicz z okazji Święta Wojska Polskiego złożył życzenia żołnierzom.
15 sierpnia to najwspanialszy dzień w historii Wojska Polskiego, w naszych tysiącletnich dziejach nie było tak wspaniałego, o tak nieprawdopodobnych konsekwencjach zwycięstwa jak to, które Wojsko Polskie, nasi żołnierze odnieśli 15 sierpnia 1920 roku. Jesteście ich następcami, jesteście ich dziedzicami, dlatego na Wasze ręce dla całej armii składam dzisiaj najlepsze życzenia i serdeczne gratulacje
— napisał minister obrony narodowej w życzeniach zamieszczonych we wtorek na stronie internetowej MON.
CZYTAJ WIĘCEJ: Życzenia szefa MON dla wojskowych: Nasi żołnierze odnieśli 15 sierpnia zwycięstwo. „Jesteście ich dziedzicami”. WIDEO
10:32. Prezydent złożył także wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Następnie przy Belwederze mają odbyć się uroczystości państwowe, z udziałem najwyższych władz, podczas których ma wystąpić prezydent Duda.
10:29. Prezydent Andrzej Duda we wtorek z okazji Święta Wojska Polskiego złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama, a także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i szef BBN Paweł Soloch.
10:12. W powietrze wzbijają się pierwsze samoloty z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, które wezmą udział w defiladzie wojskowej.
10:02. Zakończyła się uroczysta msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego.
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek mówił w homilii:
Armia Czerwona chciała nie tylko zniewolić Polskę, ale także zanieść na szablach ideę rewolucji do krajów Europy Zachodniej. Celem bolszewików było obalenie istniejącego porządku rzeczy, zbudowanego na chrześcijańskich wartościach i zaprowadzenie nowego, bez odniesienia do Boga. W tym przełomowym momencie Polacy chwycili za broń gotowi oddać życie w obronie Ojczyzny.
CZYTAJ WIĘCEJ Rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do modlitwy w intencji Ojczyzny. Bp Guzdek: prośmy Boga o ducha zgody. ZOBACZ ZDJĘCIA
09:16. W katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, udział w niej biorą m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz szef MON Antoni Macierewicz i szef BBN Paweł Soloch.
Msza rozpoczyna wtorkowe uroczystości Święta Wojska Polskiego, które odbędą się dziś w Warszawie.
09.00. Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk w rozmowie z portalem wPolityce.pl podkreślił ogromne zobowiązanie moralne całego Narodu, jakie trzeba wypełnić poprzez budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej.
Polacy uratowali więc nie tylko odrodzoną dwa lata wcześniej Ojczyznę, ale także kraje Europy Zachodniej, które dzięki temu nigdy nie doświadczyły bolszewizmu. To, że do tej pory wydarzenie to nie zostało należycie upamiętnione, należy ocenić bardzo negatywnie
— powiedział wiceminister.
CZYTAJ WIĘCEJ: TRZY PYTANIA DO… wiceministra Dworczyka: „Budową Muzeum Bitwy Warszawskiej wypełniamy moralne zobowiązanie Narodu”
Wczoraj - 14 sierpnia - w przeddzień Święta Wojska Polskiego podczas Apelu Pamięci na Cmentarzu Powązkowskim prezydent Andrzej Duda wręczył na ręce członków rodzin pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Apel Pamięci i pośmiertne nominacje. Uroczystości na Powązkach w przededniu Święta Wojska Polskiego. ZDJĘCIA I WIDEO
W tym roku prezydent nie wręczy nominacji generalskich. Jako powód ośrodek prezydencki podał trwające prace nad zmiana systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz brak uzgodnień w tej sprawie. Prezydent odznaczy natomiast dowódcę wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Bena Hodgesa.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Z okazji 15 siepnia święta Wojska Polskiego, które przypada na 15 sierpnia, Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało specjalny film promocyjny: „Z poligonu na defiladę”.
ak/wPolityce.pl/PAP/tvpparlament.pl/TVP info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/353244-swieto-wojska-polskiego-uroczystosci-zwienczyla-wielka-defilada-wojskowa-na-ulicach-stolicy-zdjecia-i-wideo