Do Pana Roberta Sankowskiego, po tekście
http://wyborcza.pl/1,76842,8194717,Slawia_Powstanie_i_Wehrmacht.html
Szanowny Panie Redaktorze,
Bałem się, że Gazeta Wyborcza, którą czytam wiernie od lat, zignoruje nasz klip „Uprising” i umknie on w powodzi fantastycznych eventów organizowanych z okazji rocznicy Powstania warszawskiego, ale Wasza redakcja poszła o krok dalej i zdecydowała się kontrowersyjną promocję naszego teledysku na już drugiej stronie piątkowego wydania. To miłe, choć zupełnie nie podzielam Pańskiego poglądu wyrażonego już w tytule Pańskiego artykułu "Sławią Powstanie i Wehrmacht". Jestem przekonany, że w tekście piosenki "Wehrmacht" mowa jest jednak o młodych Niemcach w trybach bezlitosnej machiny wojennej, którzy są nie tylko sprawcami nieszczęść, ale i ofiarami wojny i nazistowskiej propagandy. W tekście piosenki pojawia się też pytanie, czy wszyscy żołnierze Wehrmachtu mieli świadomość ogromu zbrodni, w których uczestniczą. Taki spojrzenie na niemieckich żołnierzy pojawia się niejednokrotnie na łamach „Gazety Wyborczej” - zwłaszcza, gdy opisujecie dramatyczne nie raz losy Ślązaków, Mazurów czy Kaszubów, którzy dobrowolnie lub pod przymusem służyli w niemieckiej armii.
Piszę Pan: "Mimo to dziwi mnie, że na jednej płycie można opiewać bohaterstwo Warszawy i żołnierzy Wehrmachtu, którzy to powstanie tłumili". Ale wbrew temu, co pan był łaskaw napisać "Wehrmacht" nie opiewa bohaterstwa, ale pytanie o szaleństwo lub zagubienie.
"Szaleńcy na smyczy, czy młodzi ludzie, którzy zgubili swa drogę?"
W innym utworze do którego się Pan odwołuje „Ghost Division” opisującym Blitzkrieg jest także wyraźny passus:"To olbrzymie natarcie służy nazistowskiej idei".
Uwzględniając kontekst całej twórczości Sabatonu, jest oczywiste, że szwedzki zespół jest z pewnością zafascynowany wojną i batalistyką, ale zarazem ma przekonania antyfaszystowskie.Także Peter Stormare, który ma zdecydowanie liberalne poglądy i zagrał w naszym teledysku traktował swój udział w zdjęciach do teledysku jako wsparcie dla zespołu, którego ideowy przekaz jest dla niego jednoznaczny i przejrzysty - z osobistych rozmów z nim wiem, że nigdy nie zaangażowałby się na rzecz zespołu, który sławiłby Wehrmacht i niemiecki militaryzm. Sympatie zespołu są jednak wyraźne, gdy czytamy teksty 40: 1 czy Uprising. Pozytywnym bohaterem są Polacy, którzy walczą z nazizmem. Stawia Pan też kwestię "Czy zainteresowanie polskim orężem to komercyjne wyrachowanie czy autentyczna fascynacja? Trudno rozstrzygnąć, tak działa showbiznes."Od przeszło dwóch lat znam muzyków Sabatonu i wiem, że ich decyzje dotyczące repertuaru mają charakter stricte artystyczny, a do realizacji polskich teledysków nie doszłoby gdyby nie determinacja polskiej ekipy i naszych sponsorów - najpierw Stowarzyszenia Wizna 1939, a teraz Grupy SKOK.
I tak właśnie powinno być, bo to właśnie nam powinno najbardziej zależeć na promocji polskiej historii na świecie. Sabaton daje nam taką okazję, jak żaden inny zachodni zespół.
Na koniec chciałbym wrócić do sytuacji z planu zdjęciowego. Za każdym razem, gdy używaliśmy rekwizytów lub elementów scenografii zawierających symbole nazistowskie - swastyka, gapa, portret Hitlera, liderzy zespołu Joakim Broden i Par Sundstrom stanowczo reagowali, wymagając, aby elementy te usunąć lub aby nie były one w pełni czytelne. Tłumaczyli mi, że to, co w Polsce wydaje się elementem realizmu historycznego, mogłoby zostać potraktowane jako promocję nazizmu, a z takim przekazem absolutnie się nie identyfikują. Obaj muzycy przylecą do Warszawy 1 sierpnia i pozostaną w Polsce do wtorku. Mam nadzieję, że ich obecność pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości związane z twórczością Sabatonu. Z poważaniem
Jacek Raginis
reżyser teledysku "Uprising"
Proszę o publikowanie powyższego tekstu w charakterze sprostowania na mocy prawa prasowego.
PS. Zapraszam do obejrzenia teledysku "Uprising" zespołu Sabaton.
Premiera 1 sierpnia 2010 w Programie 1 TVP. Emisja w godzinach: 6.53, 8.23, 11.45, 12.47, 16.48 (przed Godziną "W"), 22.29, 00.27.
Sponsorem głównym teledysku jest grupa SKOK.
W jutrzejszej Rzeczpospolitej specjalny dodatek na temat naszej realizacji, a już teraz dwa teksty. zapraszam do lektury.
Oficjalna premiera w MySpace i na Youtube 3 sierpnia 2010.
A oto fragment klipu.
http://www.youtube.com/watch?v=gq1M8qqobdo
Występują: Mateusz Damięcki / Monika Buchowiec / Peter Stormare / Waldemar Skrzypczak,
Reżyseria: Jacek Raginis,
Zdjęcia: Andrzej Musiał,
Montaż: Bartek Bretes,
Scenografia i kostiumy: Iza Stronias,
Producent: Bogna Janiec / Studio filmowe "N",
Grupy Rekonstrukcyjne: "Radosław" / "Pomerania" / "Parasol" / "Czata 49",
Współpraca: Fadeout / Lightcraft / Sabaton.pl / Wizna 39
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/104537-raginis-rezyser-teledysku-sabatonu-o-powstaniu-do-wyborczej?mobile-app=true&theme=wiki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.