Powstająca Unia Obronna prawdopodobnie będzie mieć nie 23, lecz aż 26 uczestników – wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej poza Danią, która z niezrozumiałych dla Europy i świata powodów wewnętrznych nigdy nie dołączyła do wspólnej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony UE, mimo że należy do NATO. Dania jest już jedynym państwem Unii nie uczestniczącym w Europejskiej Agencji Obrony. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii nie może wchodzić do nowych struktur unijnych w trakcie wychodzenia z całej Unii. Po ostatecznym Brexicie – najpóźniej w marcu 2019 roku – pozostanie w UE 27 krajów, spośród których 23 kraje, włącznie z Polską, ogłosiły udział w Unii Obronnej 13 listopada 2017 roku. Kolejne 3 państwa – Portugalia, Irlandia i Malta – zapowiadają prawdopodobne dołączenie przed końcem roku.
Unia Obronna to nazwa nieoficjalna, używana dla zaznaczenia podobieństwa z innymi uniami wyspecjalizowanymi wewnątrz Unii Europejskiej: Unią Gospodarczą i Walutową oraz Unią Bankową. Oficjalna, traktatowa nazwa „stała współpraca strukturalna” brzmi niejasno i nijako. Tak samo – przyjęty w wielu językach akronim PESCO, pochodzący od angielskiej nazwy oficjalnej (Permanent Structured Cooperation). Ale zawartość jest ważniejsza od nazwy. A zawartość to wielki skok naprzód w stronę nadania UE funkcji sojuszu militarnego, przewidzianej w traktatach unijnych jako otwarta opcja na przyszłość. Być może bliską przyszłość.
Powszechnie spodziewano się, że Unia Obronna przyciągnie tylko kilkanaście państw, głównie z trzonu Unii Europejskiej – zachodniej części kontynentalnej Europy, mniej więcej w granicach Imperium Rzymskiego Karola Wielkiego. Nadspodziewany sukces naboru do PESCO potwierdza, że Brexit i inne dramatyczne wydarzenia ostatnich lat powodują nie osłabienie ani spowolnienie, lecz wzmocnienie i przyspieszenie integracji unijnej. Ważny jest udział w PESCO Szwecji, Finlandii, Austria i prawdopodobnie Irlandii – wszystkich państw, które weszły do UE jako neutralne, a dziś stopniowo zbliżają się do statusu sojuszników. Zwłaszcza Szwecja i Finlandia – nie należące do NATO – mogą zostać w ramach Unii Europejskiej sojusznikami bardzo cennymi z bałtyckiej perspektywy Polski.
CZYTAJ TEŻ:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/367065-kraje-europy-glosuja-nogami-za-glebsza-integracja-sukces-tworzenia-unii-obronnej-wewnatrz-unii-europejskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.