Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko nierzetelnej ocenie stanu wolności prasy w Polsce w 2020 r. zawartej w raporcie organizacji “Reporterzy bez Granic”. Po raz piaty z rzędu zostało obniżone miejsce Polski w tym rankingu. Wynika z niego także, że poziom wolności mediów w naszym kraju jest obecnie najniższy w historii . Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP podkreśla: „Jest to ocena nierzetelna i krzywdząca dla Polski, ponieważ nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy, jaki jest w naszym kraju”.
CZYTAJ WIĘCEJ: -W uczciwym rankingu wolności słowa Polska powinna zająć jedno z pierwszych miejsc w Europie. Mamy żywą, wolną debatę
Spadek Polski w rankingu wolności mediów
Nasz kraj w światowym indeksie wolności prasy 2020 zajął 62. miejsce i w zestawieniu spadł o 3 pozycje.Od roku 2015 r. w rankingu organizacji Reporterzy bez Granic Polska jest systematycznie umieszczana coraz niżej. Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie (kolejno: Norwegia, Finlandia, Dania i Szwecja).
Protest CMWP SDP
CMWP SDP podkreśla, iż jest to ocena nierzetelna i krzywdząca dla Polski, ponieważ nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy, jaki jest w naszym kraju
—czytamy na stronie cmwp.sdp.pl.
CMWP SDP podkreśla, że system prasowy w Polsce zabezpiecza wolność mediów w sposób wystarczający i analogiczny, jak w krajach o ugruntowanej demokracji.
Spadek Polski w ogólnoświatowym rankingu wolności mediów aż o 44 miejsca w stosunku do „Raportu” z roku 2015 r. w ocenie CMWP SDP jest absolutnie niezrozumiały i nieuzasadniony
—czytamy w stanowisku organizacji.
Warto zwrócić uwagę na to, że autorzy „Raportu” nie po raz pierwszy w swoim opracowaniu uwzględniają jedynie te argumenty, które uzasadniają postawioną z góry tezę o niskim poziomie wolności słowa w Polsce, a pomijają te, które mogą tej tezie zaprzeczyć.
Raport staje się narzędziem w konfrontacji opcji politycznych w naszej części Europy, opowiadając się jednoznacznie po jednej stronie sporu politycznego, w Polsce – po stronie przeciwników aktualnie rządzącego obozu politycznego
—stwierdza CMWP SDP i informuje:
Przykładowo w uzasadnieniu tegorocznego spadku w rankingu wskazano m.in. iż podejmowane przez obecny rząd próby kontroli systemu wymiaru sprawiedliwości zaczynają mieć wpływ na wolność wypowiedzi w niezależnych mediach – nie podano jednak żadnych przykładów mogących uzasadnić tę radykalną tezę. W Raporcie napisano także, iż w Polsce rosną sankcje wobec prasy w sprawach o zniesławienie.
Według raportu to „Gazeta Wyborcza” pozostaje głównym celem ataków rządowych i sądowych”, nie podano jednak żadnych dowodów na tę tezę.
Raport ten nie zauważa też różnorodności mediów w Polsce, dlatego CWMP SDP apeluje:
o ostrożność i rzetelność przy cytowaniu wniosków zawartych w tym Raporcie oraz przestrzega przed ich uogólnianiem w mediach ze względu niewielki i subiektywnie wyselekcjonowany materiał badawczy, jaki poddano analizie oraz brak obiektywizmu i rzetelności przy jego ocenie.
aes/cmwp.sdp.pl
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/496920-raport-polityczny-spadek-polski-w-rankingu-wolnosci-prasy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.