Roland Berger Strategy Consultants, największa niemiecka firma doradcza, przeprowadziła w 2013 r. audyt w Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Koszty audytu - jak poinformował portal „wnp.pl” - wyniósł ok. 1,5 mln zł. Według portalu sfinansowanie audytu leżało po stronie spółek węglowych, w których go przeprowadzono.
A jego wynik? Główne wnioski z raportu przedstawił w styczniu 2014 r. agencji „PAP” szef zespołu audytorów, dyrektor Przemysław Vonau. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej Roland Berger Consultants rolandberger.pl.
Jak podkreślił Vonau zadaniem audytorów była nie tylko diagnoza sytuacji w polskim górnictwie, ale także „wypracowanie rekomendacji dla spółek”. Według Vonaua nadpodaż na węgiel wynosi nawet 10 mln ton. Dlatego musi być „prowadzona redukcja potencjału wydobywczego– „poprzez rezygnację z wydobycia w nieopłacalnych miejscach i zwiększanie go tam, gdzie koszty są najniższe”.
Mimo spodziewanego w kolejnych latach wzrostu zużycia energii elektrycznej, udział węgla kamiennego w krajowym miksie energetycznym maleje i nadal będzie malał
—przekonywał. Jego zdaniem jednak wynika to z przestawienia na inne źródła energii, a nie z „importu węgla ze Wchodu”.
Wbrew przekonaniu części środowiska górniczego – import węgla ze Wschodu nie stanowi zagrożenia dla śląskiego węgla. […] Atrakcyjność polskiego rynku dla rosyjskich dostawców będzie stopniowo maleć, a „odpowiednio zrestrukturyzowane” polskie górnictwo miałoby szansę stopniowo odzyskać utracony krajowy rynek w tych regionach, gdzie dziś rosyjski węgiel jest tańszy od polskiego
—podkreślał Vonau. „Odpowiednio zrestrukturyzowane” oznacza w tym wypadku „zamknięcie nierentownych kopalń”.
W skali Kompanii Węglowej jest 5-6 kopalń, gdzie – w przypadku woli politycznej i zgody społecznej - można byłoby podjąć decyzję o jak najszybszym zamknięciu, a ich produkcję przejęłyby te kopalnie, gdzie są niskie koszty, korzystniejsze warunki i mniejsze zagrożenia naturalne
—zaznaczył. Oraz dodał, że można w ten sposób przywrócić rentowność śląskim spółkom węglowym.
Jak szybko – zależy to od tempa restrukturyzacji, niezależnie od tego, czy proces ten zostanie nazwany likwidacją, wygaszaniem wydobycia, czy będzie dokonany pod szyldem łączenia ze sobą zakładów i przemieszczania załogi
—wskazał Vonau. Mało kto zwrócił wówczas uwagę na wynik audytu niemieckiej firmy konsultingowej. Z wyjątkiem kilku portali specjalizujących się w górnictwie i energetyce (m.in. portal wnp.pl wskazywał na „kuriozalny wybór zewnętrznej, zagranicznej firmy do przeswietlenia polskich spółek węglowych). Tymczasem rząd PO-PSL zdaje się, czerpał pełnymi garściami z rekomendacji Roland Berger Strategy Consultants, przedstawiając na początku stycznia br. własny „plan restrukturyzacji” sektora węglowego.
Dlaczego wybrano akurat niemiecką spółkę doradczą, której założyciel, długoletni prezes i obecny honorowy przewodniczący rady nadzorczej Roland Berger, ma powiązania z niemieckimi kręgami rządowymi i politycznym establishmentem? „BusinessWeek” nazwał Rolanda Bergera i innych działających w orbicie rządu w Berlinie doradców ekonomicznych i politycznych „władzą za władzą” (Germany: The power behind the power”, BusinessWeek, 28.10.2001 r.).
Według „BusinessWeek” Roland Berger był doradcą socjaldemokratycznego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera już w latach 90-tych XX wieku, kiedy ten był jeszcze premierem Dolnej Saksonii”. Gdy Schröder został kanclerzem w 1998 r. zaproponował Bergerowi stanowisko ministra gospodarki. Ten jednak odmówił, bo – jak twierdzi „BusinessWeek” – ma raczej neoliberalne poglądy na temat gospodarki.
Berger to bardzo ważny, wręcz kluczowy doradca polityczny i gospodarczy
—ocenił doradca Edmunda Stoibera, ówczesnego premiera Bawarii, Hans Schleicher. Jak informuje niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche” (Wiwo) firma Roland Berger Strategy Consultants doradzała także Angeli Merkel oraz licznym niemieckim koncernom. Uczestniczyła m.in. w restrukturyzacji koncernu Opel, którą przeprowadziła na zlecenie niemieckiego rządu.
Ciekawe jest także, że firma od początku specjalizowała się w prywatyzacjach. Roland Berger Consultants (wówczas jeszcze pod nazwą Roland Berger & Partner)– jak twierdzi „Wiwo” miała znaczący udział w powstaniu „Treuhandanstalt, czyli Urzędu Powierniczego, niemieckiej agencji państwowej, która w byłej NRD przejęła własność państwową w celu jej prywatyzacji. Sam Roland Berger do dziś jest postrzegany z tego powodu jako jeden z głównych architektów enerdowskiej transformacji.
W 2011 r. , po wybuchu kryzysu finansowego w Grecji, firma wyszła z bardziej niż kontrowersyjną propozycją sprzedaży greckiego majątku państwowego „chętnym w UE”. Za pośrednictwem greckiej „Treuhandanstalt”, którą „należałoby jak najszybciej stworzyć”.
Konkretnie proponuje zebranie greckiego majątku i sprzedanie go UE za 125 mld. euro. To pokryje część długów Grecji
—zadeklarował w czerwcu 2011 r. obecny prezes Roland Berger Consulting, Martin Wittig. Jak twierdzi „Wiwo” ten plan – pod tytułem „Eureca” – kolega Wittiga, Markus Krall, przedstawił nie tylko władzom w Berlinie i Komisji Europejskiej, ale także doradcom ówczesnego prezydenta Francji, Nicolasowi Sarkozy’emu. Całe szczęście dla Greków, plan nie został nigdy zrealizowany.
Roland Berger Strategy Consultants podkreśla, że jest firmą „niezależną i międzynarodową”. Posiada biura w ponad 30 krajach, w tym w Polsce. Trudno jednak zignorować podkreślane wielokrotnie przez niemieckie media powiązania firmy z politycznym establishmentem w Berlinie, choćby rolę doradczą, którą firma pełniła przy niemieckim rządzie.
Pozostaje pytanie, dlaczego Kompania Węglowa wybrała akurat Roland Berger Strategy Consultants do przeprowadzenia wewnętrznego audytu w spółce. I to mimo iż – jak mówił wówczas prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, „można było wybrać z polskiego środowiska naukowo-badawczego ekipę, która przeprowadziłaby taki audyt”.
——————————————————————————————
Angela Merkel jakiej nie znacie:„Matka Chrzestna.Jak Angela Merkel przebudowuje Niemcy”.
Książka ukazuje prawdziwe oblicze współczesnych Niemiec pod przywództwem Merkel. Pozycja dostępna wSklepiku.pl. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/230591-niemcy-steruja-likwidacja-polskiego-gornictwa-kto-podsunal-platformie-pomysl-wygaszania-kopaln-firma-znana-z-powiazan-z-rzadem-w-berlinie