O godzinie 14:00 oficjalnie zainaugurowany został Marsz Niepodległości. O 14:30 wyruszył z ronda Dmowskiego. Już o godzinie 13 zaczęli zbierać się uczestnicy wydarzenia. Serdecznie zapraszamy Państwa do śledzenia relacji.
CZYTAJ TAKŻE: 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę! Radosne świętowanie w kraju i za granicą. W stolicy Marsz Niepodległości
20:55. Szef MSWiA: dziękuję instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie świętować niepodległość naszego państwa
Dziękuję wszystkim instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie i godnie świętować niepodległość naszego państwa - napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA we wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że „Święto Niepodległości to symbol naszej jedności”.
Dziękuję wszystkim instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie i godnie świętować niepodległość naszego państwa. #11listopada
— napisał Mariusz Kamiński.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
20:30. Stołeczna Policja po Marszu Niepodległości: zatrzymano 56 osób, zabezpieczono ponad 1100 środków pirotechnicznych
Na tę chwilę zatrzymano 56 osób, zabezpieczono ponad 1100 środków pirotechnicznych - powiedział w sobotę wieczorem na briefingu podsumowującym Marsz Niepodległości rzecznik Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Sylwester Marczak. Zaznaczył, że był to jeden z bezpieczniejszych Marszów.
Rzecznik przekazał, że osoby zatrzymano zarówno przed, jak i w trakcie odbywającego się marszu. Byli to zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy.
Dużo osób zostało zatrzymanych w czasie czynności wyprzedzających, ale także w trakcie trwania wydarzenia. Mamy np. osobę zatrzymaną, która kierowała pojazdem pomimo obowiązującego zakazu. Ale też osoby, które posługiwały się fałszywym dokumentem
— wyjaśnił Marczak.
Podkreślił, że komendant główny policji tradycyjnie skierował do Warszawy duże siły i środki do wsparcia działań zmierzających do zabezpieczenia centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale także Marszu Niepodległości.
Mamy do czynienia ze spokojnym zgromadzeniem. Pojawiały się incydenty, takie jak zawsze
— powiedział rzecznik KSP. Wyjaśnił, że chodzi o odpalane race, czy sytuację, gdy trasę marszu zablokowali aktywiści klimatyczni.
Łącznie sześć osób usiadło na trasie. Zgodnie z przepisami organizator zwrócił się z żądaniem opuszczenia trasy przemarszu, osoby nie posłuchały. Stąd wniosek organizatora do policji o usunięcie tych osób. Działania zostały podjęte, użyto siły i przeniesiono te osoby w miejsce bezpieczne. Będą w tym przypadku skierowane wnioski do sądu o ukaranie
— wyjaśnił.
Przekazał, że najpoważniejszy incydent, do którego doszło, to zrzucanie przez grupę osób przechodzących mostem Poniatowskiego rac w kierunku stacji benzynowej, znajdującej się pod mostem.
Cztery osoby zostały zatrzymane, są z nimi prowadzone czynności
— dodał.
Większość zatrzymanych osób, około czterdziestu, to takie, które posiadały narkotyki. Kolejny raz, duża liczba osób zatrzymanych to te, które były poszukiwane
— powiedział.
Zaznaczył jednak, że dużo materiałów pojawia się już po zakończeniu wydarzeń.
Nie zdziwią się, że one pojawią. Będą poddawane szczegółowej analizie a następnie poddane ocenie prawno-karnej ze strony prokuratury
— wyjaśnił.
Marczak pytany był o incydent palenia flag Unii Europejskiej i tęczowej.
Jeśli chodzi o palenie flagi, to musimy zwrócić uwagę na przepis mówiący, skąd ta flaga pochodzi, jakie warunki muszą być spełnione, żeby można było mówić o kwalifikowaniu, jako konkretne przestępstwo. To będziemy analizować
— skomentował dodając, że najważniejsze jest bezpieczeństwo osób, a później zabezpieczenie mienia.
Przekazał, że działania polegające na kontroli pirotechnicznej zakończyły się negatywnie.
Nie znaleziono niczego
— dodał.
Ocenił, że z perspektywy policji z lat wcześniejszych, to był jeden z bezpieczniejszych Marszów Niepodległości
Przekazał, że ostateczny raport może być najwcześniej jutro rano, ale to też nie będą liczby ostateczne.
Jak to wynika z doświadczeń, bywało tak, że nawet kilka dni, czy tygodni po wydarzeniu, dochodziły nam kolejne przestępstwa
— dodał.
Podkreślił, że w Warszawie w tym czasie było kilka tysięcy policjantów.
Było to jedno z największych zabezpieczeń, biorąc pod uwagę siły policji, w ostatnich latach
— dodał.
18:58. Tramwaje wróciły na trasy, autobusy nie kursują Alejami Jerozolimskimi w centrum
Po utrudnieniach związanych z obchodami Święta Niepodległości na stołeczne ulice stopniowo powraca ruch oraz komunikacja miejska. Wszystkie tramwaje wróciły na swoje trasy, autobusy nie kursują Alejami Jerozolimskimi na odcinku rondo Dmowskiego – rondo Waszyngtona.
Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że autobusy wracają już na Aleje Jerozolimskie - od ronda Dmowskiego do placu Zawiszy i ulicę Marszałkowską na odcinku od placu Bankowego do placu Konstytucji.
Nadal nieprzejezdne w obu kierunkach pozostają Aleje Jerozolimskie na odcinku: rondo Dmowskiego – rondo Waszyngtona.
Autobusy linii: 157, 159 i 185 wróciły na swoje trasy podstawowe.
18:15. Marsz Niepodległości na błoniach Stadionu Narodowego
Jak informuje Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, coraz więcej osób gromadzi się w okolicach Stadionu Narodowego.
17:00. Koncert na Stadionie Narodowym
W ramach Marszu Niepodległości odbywają się również występy muzyczne.
Na scenie Anna Paniszewa, Polka z Kresów, z Białorusi, więzień polityczny Łukaszenki
🎶Właśnie trwa koncert zespołu IRYDION🇵🇱
15:51. Tłumy na błoniach Stadionu Narodowego
Coraz więcej uczestników jest już na błoniach Stadionu Narodowego
16:47. Warszawa rozświetlona od rac
Przesyłamy kolejną porcję zdjęć autorstwa dziennikarzy wPolityce.pl:
16:25. Zdaniem Trzaskowskiego na MN jest… 40 tys. osób
Oceniamy ten marsz na mniej więcej 40 tysięcy uczestników - powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Prezydent stolicy po godz. 16 przekazał, że sytuacja na ulicach Warszawy jest pod kontrolą, jest spokojnie. Choć podkreślił, że nadużywane są środki pirotechniczne.
Oceniamy ten marsz na mniej więcej 40 tysięcy uczestników. Mam nadzieję, że nic złego się nie stanie przez te najbliższe godziny
— podkreślił.
Wyjaśnił, że w Warszawie było zrejestrowanych kilkanaście zgromadzeń, które są od siebie oddzielone, więc zachowane jest bezpieczeństwo.
Pytany był o incydenty związane z paleniem flag Unii Europejskie i tęczowej.
Zwróciliśmy na to uwagę policji. Natomiast palenie tych flag, abstrahując od tego jaki jest tego wydźwięk, nie powodowało większego zagrożenia dla uczestników marszu
— skomentował.
Podziękował też wszystkim służbom za zabezpieczenie marszu.
16:17. Marsz powoli zmierza do Stadionu Narodowego
16:10. Zemła: Są flagi, race, uśmiechy na twarzach, spokojna atmosfera
Frekwencja nie odbiega od lat ubiegłych. Nastroje są bardzo radosne, są flagi, race, uśmiechy na twarzach, wszystko przebiega w spokojnej atmosferze. Część uczestników dotarła już do błoń Stadionu Narodowego, część cały czas się przemieszcza.
— mówił redaktor Maciej Zemła w rozmowie z redaktorem Wojciechem Biedroniem na antenie wPolsce.pl.
To była bardzo niewielka grupa, oni na początku marszu ustawili się w żółtych kamizelkach, nie wykonywali żadnych prowokacji, kiedy ich mijaliśmy
— odpowiedział, pytany o obecność Obywateli RP.
Z rozmów, które odbyłem wynika, że chcieli zobaczyć, czy wszystkie zachowania na marszu są w porządku
— podkreślił Zemła.
15:52. Na trasie MN pojawiła się m.in. „Babcia Kasia”
Na czele marszu pojawili się demonstranci z tęczowymi flagami. Wśród nich była „Babcia Kasia”. Grupa aktywistów została odizolowana przez straż MN.
15:47. Marsz Niepodległości odnotowany przez NEXTA
Na profilu Nexta na platformie X zwrócono uwagę na Marsz Niepodległości. Jak czytamy w opisie, w manifestacji biorą udział dziesiątki tysięcy osób z biało-czerwonymi flagami.
To największa demonstracja patriotyczna w Europie
— podkreślono.
15:41. Ekoaktywiści próbowali zakłócić MN
Marsz próbowali zakłócić aktywiści z „Kolektywu Bombelki”. Grupa 6 osób usiadła na trasie z transparentami „Kryzys klimatyczny napędza faszyzm” oraz „Żadnego nowego gazu”.
Gdy „ekolodzy” odmówili zejścia z trasy marszu, zostali z niej zniesieni przez policję.
15:32. Na MN są też ruchy pro-life
W Marszu Niepodległości biorą udział także przedstawiciele środowiska pro-life.
15:27. „Polska państwem narodowym”
Uczestnicy skandują m.in. hasło „Polska państwem narodowym”
Polska państwem narodowym - było to oficjalne hasło ubiegłorocznego Marszu Niepodległości. W tym roku również wielotysięczny tłum podnosi to hasło!
15:24. „Sztafeta pokoleń”
W wydarzeniu biorą udział także najmłodsi Polacy.
15:20 MN przechodzi Mostem Poniatowskiego
Marsz Niepodległości, który przed godz. 15 w sobotę wyruszył z ronda Dmowskiego w Warszawie, przechodzi przez most Poniatowskiego.
Dalej manifestacja zejdzie łącznikiem na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręci na błonia Stadionu Narodowego.
Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości, która idzie na czele manifestacji. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec. Marsz przebiega spokojnie.
Tegoroczny Marsz Niepodległości idzie pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Uczestnicy mają ze sobą flagi narodowe, część nosi biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych.
Widać też transparenty z hasłami „Bóg, honor, ojczyzna”, „Tak dla życia” czy „Warto być Polakiem”. Wznoszone są okrzyki takie jak „Duma, duma, narodowa duma”, „Jeszcze Polska nie zginęła”. Niektórzy odpalają race.
15:14. Wpis Roberta Bąkiewicza
W marszu bierze udział prezes stowarzyszenia Roty Niepodległości Robert Bąkiewicz.
Idziemy! 🇵🇱
— napisał na platformie X, załączając zdjęcie.
14:44. Stowarzyszenie MN: Tysiące Polaków, dumnych Polaków
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości poinformowało na platformie X o tysiącach uczestników manifestacji.
Duma, duma, narodowa DUMA! 🇵🇱 Ulicami Warszawy maszeruje tysiące Polaków, dumnych Polaków!
14:39. Z ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczestnicy Marsz Niepodległości wyruszyli w sobotę przed godz. 15 z ronda Dmowskiego. Idący w pochodzie uczestnicy niosą biało-czerwone flagi.
Pochód prowadzi straż Marszu Niepodległości.
Uczestnicy mają ze sobą flagi narodowe, część nosi biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych. Widać też transparenty z hasłami „Bóg, honor, ojczyzna”, „Tak dla życia” czy „Warto być Polakiem”.
Marsz rozpoczął się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego. Zgromadzeni tam uczestnicy odpalili race i odśpiewali hymn Polski.
Głos zabrał Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. Powiedział do zgromadzonych: „musimy stanąć w obronie polskiej niepodległości. Ona nie obroni się sama. (…) niepodległość polega na tym ze w kluczowych sprawach decydujemy sami”.
Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec.
Jesteśmy i będziemy. Morze biało-czerwonych flag dzisiaj na #MarszNiepodleglosci2023 jaki cudny widok!❤️🇵🇱❤️
14:32. Ważne słowa uczestników MN
Wbrew temu, co sugerują środowiska lewicowo-liberalne, marsz nie jest wydarzeniem rasistowskim, czego dowodzi fakt, że zawsze chętnie uczestniczą w nim także czarnoskórzy Polacy.
James i Emmanuel chcieli Wam wszystkim przekazać, że kochają Polskę i świetnie się u nas czują 😉
14:25. Na trasie marszu pojawili się Obywatele RP
Na trasie Marszu Niepodleglosci2023 są @ObywateleRP. Zapewniają, że nie będzie żadnej blokady… Jak słyszymy - to tylko misja obserwacyjna…
— relacjonuje dziennikarz wPolsce.pl Maciej Zemła.
14:13. Uczestnicy MN odśpiewali hymn Polski
Uczestnicy o godz. 14 odpali race i odśpiewali hymn Polski.
Zgromadzeni na rondzie Dmowskiego mają ze sobą flagi narodowe, część nosi biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych. Widać też transparenty z hasłami „Bóg, honor, ojczyzna”, „Tak dla życia” czy „Warto być Polakiem”.
Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Nad rondem Dmowskiego lata policyjny śmigłowiec.
Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
14:09. Przygotowania do wymarszu
13:47. Przy rondzie Dmowskiego są przedstawiciele portalu wPolityce.pl i telewizji wPolsce.pl
Na miejscu są już przedstawiciele portalu wPolityce.pl i telewizji wPolsce.pl.
Rondo Dmowskiego w Warszawie. Do startu @StowMarszN jeszcze nieco ponad 20 minut.
13:43. Harmonogram Marszu Niepodległości
Choć sam marsz rusza o 14:30, to już od rana odbywają się towarzyszące mu wydarzenia. O 11:00 uczestnicy modlili się w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych. O 13:20 przy Rondzie Dmowskiego odbyła się modlitwa różańcowa.
Przewidziane są także koncerty (m.in. Starosielskie Bractwo Śpiewacze czy Basti) czy przemówienia okolicznościowe.
Szczegółowy harmonogram pojawił się na profilach MN w mediach społecznościowych.
13:36. Przy rondzie Dmowskiego gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości
Po godzinie 13 w pobliżu ronda Dmowskiego zaczęli gromadzić się uczestnicy Marszu Niepodległości, który w sobotę przejdzie ulicami stolicy. Wielu z nich trzyma w rękach flagi narodowe. Na trasie przemarszu widać znaczne siły policji.
Uczestnicy manifestacji po godz. 13 zaczęli gromadzić się w pobliżu ronda Dmowskiego. Wielu uczestników ma biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinane do kurtek kotyliony. Niektórzy mają też wianki i czapki w kolorach narodowych.
Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Barierkami wygrodzone zostały Aleje Jerozolimskie. W bocznych ulicach zaparkowanych jest dużo policyjnych samochodów.
W pobliżu ronda Dmowskiego słychać pojedyncze wystrzały petard.
Część ulic w najbliższej okolicy przemarszu jest zamknięta dla kierowców i pieszych; nieprzejezdne są także Al. Jerozolimskie, którymi uczestnicy przemaszerują do Mostu Poniatowskiego, a następnie przejdą Wałem Miedzeszyńskim i Wybrzeżem Szczecińskim do ul. Siwca. Marsz zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.
Oficjalnie Marsz Niepodległości rozpocznie się o godz. 14, a manifestacja z ronda Dmowskiego ma wyruszyć ok. pół godz. później. Tegoroczny przemarsz idzie pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
Po godz. 12.30 odbyła się konferencja prasowa, na której szef straży Marszu Niepodległości przekazał, że straż zabezpiecza całą trasę przemarszu.
Od rana na miejscu jest kilkuset członków straży oraz kilkuset ratowników medycznych.
red/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/670321-relacja-marsz-dotarl-juz-na-blonia-stadionu-narodowego