Papież Leon XIV przyjął na audiencji ludzi mediów. Podczas spotkania z dziennikarzami Ojciec Święty podziękował za pracę w środkach masowego przekazu, wskazując jednocześnie na misję głoszenia prawdy. „Dziękuję za waszą służbę prawdzie” — powiedział papież. Dziennikarze powitali go z ogromnym aplauzem, a jego wystąpienie kilka razy przerywane było oklaskami.
Musimy powiedzieć „nie” wojnie słów i obrazów. Musimy odrzucić paradygmat wojny
— powiedział papież.
Wyraził także wsparcie dla dziennikarzy więzionych z powodu głoszenia prawdy i zaapelował o ich uwolnienie.
Tylko świadomi obywatele mogą podejmować wolne decyzje”
— podkreślił Leon XIV.
Odpowiedzialność za przekaz
Dziś jednym z najważniejszych wyzwań jest promowanie komunikacji, która może wyprowadzić nas z „wieży Babel”, w której czasami się znajdujemy. Z zamętu języków pozbawionych miłości, które często są ideologiczne lub partykularne”
— zauważył papież.
Dlatego wasza posługa, słowa których używacie i styl, który przyjmujecie jest kluczowy. Jak wiecie, komunikacja to nie tylko przekazywanie informacji, ale także tworzenie kultury, środowisk ludzkich i cyfrowych, które stają się przestrzeniami dialogu i dyskusji. Patrząc na rozwój technologii, ta misja staje się coraz bardziej konieczna. Myślę tu szczególnie o sztucznej inteligencji, która posiada ogromny potencjał, lecz wymaga odpowiedzialności i rozeznania, aby mogła być wykorzystywana dla dobra wszystkich
— podkreślił, dodając że ta odpowiedzialność dotyczy każdego, proporcjonalnie do jego wieku i roli w społeczeństwie. Cytując św. Augustyna, przypomniał, że to my kształtujemy czasy, w których żyjemy: „Żyjmy dobrze, a czasy będą dobre. To my jesteśmy czasami” (Kazanie 311). Leon XIV wskazał, że żyjemy w czasach, w których trudno się odnaleźć i które trudno opisać.
„Stanowią one wyzwanie dla nas wszystkich, przed którym nie powinniśmy uciekać. Przeciwnie, wymagają one od każdego z nas, niezależnie od pełnionej roli i posługi, aby nie ulegać przeciętności” – zaznaczył papież.
Rozbrójmy komunikację od nienawiści
Leon XIV przywołał przesłanie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu:
„Rozbrójmy komunikację od wszelkich uprzedzeń i uraz, fanatyzmu, a nawet nienawiści; uwolnijmy ją od agresji”. Papież zauważył, że jako ludzkość nie potrzebujemy „głośnej, brutalnej komunikacji, lecz komunikacji, która potrafi słuchać i zbierać głosy słabych, którzy nie mają głosu”.
Ojciec Święty zaapelował ponadto, by „rozbroić słowa”, by w ten sposób pomóc „rozbroić świat”.
„Rozbrojona i rozbrajająca komunikacja pozwala nam podzielić się innym spojrzeniem na świat i działać w sposób zgodny z naszą ludzką godnością” – mówił.
Podziękowanie za wierność prawdzie
Papież podziękował dziennikarzom także za przełamywanie stereotypów o Kościele:
„Dziękuję wam, ponieważ uchwyciliście istotę tego, kim jesteśmy, i przekazaliście ją całemu światu za pośrednictwem wszelkich dostępnych środków przekazu”
– powiedział Leon XIV. Ojciec Święty zaapelował do ludzi mediów, by świadomie i odważnie wybierali „drogę komunikacji na rzecz pokoju”.
W audiencji w Auli Pawła VI udział biorą watykaniści pracujący na stałe w Rzymie i wysłannicy mediów z całego świata, którzy w minionych tygodniach relacjonowali uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka i konklawe.
Tradycję spotkań z dziennikarzami wprowadził Jan Paweł II. Przyjął ich w Watykanie 21 października 1978 roku, w przeddzień inauguracji pontyfikatu. Inicjatywa wybranego pięć dni wcześniej papieża z Polski wywołała ogromne zdumienie za Spiżową Bramą.
Nie było żadnych zaproszeń ani akredytacji czy też listy uczestników spotkania. Nieliczni polscy dziennikarze, którzy wzięli w nim udział, wspominali, że przy wejściu do Watykanu wystarczyło powiedzieć „Polacco” i natychmiast byli wpuszczani. Spotkanie z setkami wysłanników mediów z wielu krajów miało całkowicie spontaniczny charakter. Obowiązywały wtedy znacznie mniej surowe zasady bezpieczeństwa.
Każdy mógł podejść do Jana Pawła II i zadać mu pytanie. „Ale mi dzisiaj dają szkołę” - powiedział wtedy papież podsumowując klimat spotkania po udzieleniu wielu krótkich wywiadów.
mall / PAP, Vatican News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/729199-pierwsze-spotkanie-leona-xiv-z-dziennikarzami-wideo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.