W Watykanie trwa konklawe z udziałem 133 kardynałów elektorów, pochodzących z 5 kontynentów i 71 krajów. Po dwóch porannych głosowaniach z komina na Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym, co oznacza, kardynałowie nie wybrali jeszcze nowego papieża. W gronie elektorów jest czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś.
NA ŻYWO:
8 maja - Drugi dzień konklawe
Przerwa przed kolejną turą głosowań
Kardynałowie mają teraz przerwę obiadową w Domu św. Marty. Ponownie powrócą do Kaplicy Sykstyńskiej o godz. 16.30. Godzinę później można oczekiwać na biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, jeśli wybór zostanie dokonany. W przeciwnym wypadku o rezultacie głosowania, pozytywnym bądź negatywnym, dowiemy się ok. godz. 19.30.
Trzecie głosowanie bez decyzji!
Po drugim dzisiejszym głosowaniu nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się czarny dym. Oznacza to, że kardynałowie wciąż nie wybrali nowego papieża.
O godz. 10:30 nie pojawił się dym na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Oznacza to, że kardynałowie nie dokonali wyboru. Kolejne głosowanie nastąpi jeszcze przed południem, a dymu należy wypatrywać ok. 12:30.
O godz. 9.15 kardynałowie powrócili do Kaplicy Sykstyńskiej. Kościół trwa na modlitwie o dobry wybór nowego papieża. Sami kardynałowie modlili w tej intencji na porannej Eucharystii i jutrzni w Kaplicy Paulińskiej. Wierni modlą się na Placu Św. Piotra
Cztery możliwe głosowania
W drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.
W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów- 133. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Rano o godzinie 8 elektorzy zgromadzą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego na Mszy. Następnie po godzinie 9 udadzą się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpią do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.
O 16.30 po przerwie na obiad w Domu Świętej Marty kardynałowie wrócą do kaplicy z freskami Michała Anioła na dwa następne głosowania. Jeżeli pierwsze z popołudniowych zakończy się wyborem papieża, to białego dymu można oczekiwać około 17.30. Po drugim głosowaniu dym czarny lub biały pojawi się około 19.30, o ile nie dojdzie, jak w środę, do opóźnień.
7 maja - Pierwszy dzień konklawe
Jutro kolejne głosowania
Począwszy od czwartku będą odbywać się po dwa głosowania rano i dwa po południu. Po 13 głosowaniach przewidziana jest 24-godzinna przerwa.
Czarny dym nad Kaplicą Sykstyńską
O godz. 21:00 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się czarny dym, który oznacza brak wyboru nowego Następcy św. Piotra. W dniu rozpoczęcia konklawe odbyło się jedno skrutinium.
Do wyboru potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Na placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania zgromadziło się około 45 tysięcy osób. Oczekiwanie trwało ponad trzy godziny ze względu na wysoką liczbę elektorów; największą w historii.
30 tys. osób zgromadziło się na Placu Świętego Piotra
Już około 30 tysięcy osób zgromadziło się w wieczorem na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na rozpoczętym tego dnia konklawe. Ludzie wpatrują się w komin na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, z którego uniesie się dym obwieszczający rezultat głosowania.
Przed bazyliką watykańską i wokół placu stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi i turyści z całego świata.
Cały czas napływają kolejne osoby i grupy.
Powiewają flagi wielu krajów, między innymi Brazylii, Argentyny, Meksyku, USA i Polski.
NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY!
Watykańskie media przygotowały skrót wideo z uroczystego rozpoczęcia konklawe.
Setki osób na Placu Św. Piotra czekają na rezultat pierwszego głosowania na konklawe
Setki osób zgromadziły się na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia. Wynik głosowania obwieści dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, najwcześniej po godzinie 19.
Na placu przed Bazyliką Watykańską stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi, turyści z całego świata. Niektóre grupy wiernych trzymają flagi swoich krajów. Przybywa coraz więcej osób.
Uroczyste skrutinium
za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej nastąpi uroczyste skrutinium.
Karty do głosowania (minimum dwie lub trzy) rozdają elektorom ceremoniarze. Następnie opuszczają oni Kaplicę Sykstyńską. Drzwi za nimi zamyka „najmłodszy stażem” kardynał diakon, który losuje też spośród elektorów dziewięć osób.
Po trzech skrutatorów (zliczających głosy), infirmierzy (zbierający głosy elektorów chorych, pozostających w swoich pokojach) oraz rewizorów (sprawdzających pracę skrutatorów). Na przygotowanej karcie z napisem „Eligo in Summum Pontificem” kardynałowie muszą napisać nazwisko wybranego kandydata i to w taki sposób, by nie zdradzało to charakteru pisma. Kardynał podchodzi do urny, kładzie kartę, złożoną we czworo, na patenę, wypowiadając słowa:
„Powołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos jest dany na tego, który - według woli Bożej- powinien być, moim zdaniem, wybrany”.
Następnie nachyla patenę nad urną, wprowadzając w ten sposób kartę z zapisanym nazwiskiem do urny.
Extra omnes! Ruszyło konklawe
Mistrz papieskich celebracji liturgicznych abp Diego Giovanni Ravelli oświadczył:
„Extra omnes” („Wszyscy na zewnątrz”)
To oznacza, że wszyscy nieuprawnieni mają opuścić Kaplicę Sykstyńską, której drzwi są zamykane.
Pozostaje jedynie mistrz ceremonii i kaznodzieja wyznaczony do wygłoszenia medytacji. W przypadku obecnego konklawe konferencję wygłosi kard. Raniero Cantalamessa, OFMCap, emerytowany kaznodzieja Domu Papieskiego. Po medytacji również on oraz mistrz ceremonii wychodzą.
Tak rozpoczyna się, już osłonięte tajemnicą, konklawe. Jeszcze wieczorem tego samego dnia odbędzie się pierwsze głosowanie.
Modlitwa i przysięga
Po uprzednim odczytaniu przez Dziekana Kolegium Kardynalskiego treści przysięgi zamieszczonej w konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis, pojedynczo kardynałowie elektorzy podchodzą do otwartego Ewangeliarza i wypowiadają następujące zdanie, składając przysięgę:
Et ego N. Cardinalis N. spondeo, voveo ac iuro. Sic me Deus adiuvet et haec Sancta Dei Evangelia, quae manu mea tango. // Ja, N. Kardynał N., przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam. Tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam.
To niejako potwierdzenie odczytanej wcześniej przez wszystkich purpuratów roty zobowiązującej elektorów do zachowania tajemnicy związanej z wyborem papieża. Podczas składania przysięgi w Kaplicy Sykstyńskiej mogą być obecni: substytut do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu, sekretarz do spraw relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi, regent Domu Papieskiego, zakonnicy obsługujący zakrystię papieską, kapłani wyznaczeni jako spowiednicy, pułkownik Gwardii Szwajcarskiej.
„Veni Creator Spiritus”
Po wejściu do Kaplicy Sykstyńskiej, każdy z kardynałów elektorów zajął wyznaczone miejsce przy biurkach ustawionych wzdłuż ścian.
Odśpiewywany jest hymn „Veni Creator Spiritus” („O Stworzycielu Duchu przyjdź”).
Procesja do Kaplicy Sykstyńskiej
Kardynałowie elektorzy zmierzają w procesji do Kaplicy Sykstyńskiej! Kantorzy intonują Litanię do Świętych.
Procesję prowadzi ceremoniarz niosący krzyż. Za nim - sekretarz konklawe i jednocześnie wicekamerling Kościoła Rzymskiego abp Ilson de Jesus Montanari, mistrz papieskich celebracji liturgicznych abp Diego Ravelli wraz z ceremoniarzami, dwóch członków kolegium protonotariuszy apostolskich, dwóch członków kolegium audytorów Roty Rzymskiej, sekretarz przewodniczącego konklawe, kantorzy oraz kard. Raniero Cantalamessa. To właśnie on poprowadzi pierwszą medytację dla kardynałów elektorów.
Modlitwa w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego
Liturgię prowadzi kardynał Pietro Parolin, pierwszy spośród kardynałów biskupów uprawnionych do udziału w konklawe.
Wkrótce rozpoczęcie konklawe!
Msza święta o wybór papieża, uroczysta procesja, extra omnes i pierwszy dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej - to kluczowe elementy pierwszego dnia konklawe. O 16.30 rozpoczyna się ceremonia wejścia na konklawe.
O godzinie 15.45 kardynałowie udali się z Domu Świętej Marty do Pałacu Apostolskiego. Z Kaplicy Paolińskiej nastąpi wejście na konklawe do Kaplicy Sykstyńskiej. Śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych oraz hymn do Ducha Świętego „Veni Creator” elektorzy wejdą na miejsce, które na mocy Konstytucji apostolskiej jest obecnie stałą siedzibą konklawe.
Przy wejściu do Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje kolejność według rangi i kreacji kardynalskiej, a zatem: od „najmłodszego” kardynała diakona (Koovakad) do najstarszego kardynała biskupa (Parolin).
Harmonogram
Jeśli 7 maja nie dojdzie do wyboru papieża, program konklawe następnego dnia lub dni będzie wyglądać następująco: rano Msza św. i Jutrznia w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, potem ok. 9.15 modlitwa w Kaplicy Sykstyńskiej i głosowanie. Możliwy dym o godz. 10.30 i 12.00. Następnie kardynałowie udadzą się na obiad i wrócą po południu na kolejne sesje głosowań. Możliwe ukazanie się dymu o 17.30 lub 19.00.
Dymy o godz. 10.30 i 17.30 możliwe tylko wtedy, jeśli dojdzie do wyboru papieża. Jeżeli nie dojdzie do wyboru, wówczas karty do głosowania pali się raz po dwóch sesjach głosowania, a więc po sesji przedpołudniowej ok. godz. 12.00 i po sesji wieczornej ok. godz. 19.00.
Teoretycznie papież może zostać wybrany już wieczorem w dniu rozpoczęcia konklawe. Wówczas przeprowadza się pierwsze głosowanie. Dzieje się tak od 2005 roku, wcześniej głosowania odbywały się od rana drugiego dnia. Jednak w ostatnim wieku najszybciej papieża wybrano w 1939 roku. Kard. Eugenio Pacelli, późniejszy Pius XII, zyskał wymagane poparcie już w trzecim głosowaniu. Także w drugim dniu konklawe kończyło się w 2005 i w 2013 roku
Zasady wyboru
Decyzją papieża Jana Pawła II zniesione zostały sposoby wyboru, zwane „przez aklamację lub natchnienie” oraz „przez kompromis” (kompromis przewidywał możliwość scedowanie prawa głosu przez wszystkich kardynałów na rzecz kilku określonych kardynałów, którzy dokonywali wyboru). Zgodnie z tą decyzją wybór Biskupa Rzymu jest dokonywany wyłącznie przez głosowanie wszystkich kardynałów elektorów uczestniczących w konklawe. Do dokonania wyboru wymaga się, aby elekt otrzymał co najmniej dwie trzecie głosów elektorów obecnych i głosujących, czyli co najmniej dwie trzecie faktycznie oddanych głosów. W przypadku obecnego konklawe liczba ta wynosi 89 głosów.
Pierwsze głosowanie odbywa się bezpośrednio po zakończeniu czynności związanych z wejściem na konklawe, czyli odbędzie się już dziś (7 maja) po południu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
red/PAP/vaticannews.va
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/728769-relacja-drugi-dzien-konklawe-czarny-dym-po-3-glosowaniu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.