Do watykańskiej Bazyliki Świętego Piotra przybywają rzesze wiernych z całego świata, aby pomodlić się przed trumną zmarłego w Wielkanocny Poniedziałek papieża Franciszka. Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki, by oddać hołd papieżowi Ojcu Świętemu. W związku z masowym napływem wiernych możliwe jest przedłużenie godzin otwarcia bazyliki. Miała zostać zamknięta o północy.
Wierni przechodzą przed prostą trumną, ustawioną na niewielkim podwyższeniu. Zgodnie z wolą Franciszka nie ma katafalku.
Wartę przy trumnie pełnią gwardziści szwajcarscy. Na krzesłach po obu stronach siadają niektórzy przedstawiciele duchowieństwa.
Wszyscy podchodzą nawą główną bazyliki, powoli przesuwając się w stronę miejsca wystawienia trumny. Wiele osób robi zdjęcia. Wiele osób zatrzymuje się na chwilę modlitwy. Nad sprawnym przejściem wiernych przed trumną czuwają porządkowi.
Ponad 4 godziny w kolejce… Warto tu być 🙏
— napisała w serwisie X reporterka Telewizji wPolsce24 Anna Pawelec, publikując zdjęcie z wnętrza Bazyliki.
Polecamy również relację red. Pawelec z Watykanu:
Bazylika będzie otwarta dziś do północy, jutro - od 7.00 do 24.00, pojutrze - od 7.00 do 19.00. Następnie o godz. 20 odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnim pogrzebem Franciszka na placu Świętego Piotra. Dziś rano z kaplicy Domu Świętej Marty ruszyła procesja, w której przeniesiono trumnę z ciałem Ojca Świętego do bazyliki watykańskiej.
Ceremonia zamknięcia trumny
W piątek 25 kwietnia o godzinie 20:00 rozpocznie się w Watykanie ceremonia zamknięcia trumny z ciałem papieża Franciszka.
W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny Rzymu kardynał Baldassare Reina i papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Przewodniczył będzie kamerling kard. Kevin Farrell.
Bazylika św. Piotra pozostanie otwarta dla osób, które chcą osobiście pożegnać zmarłego Papieża Franciszka przez kolejne dni w następujących godzinach: środa (od 11:00 do 24:00), czwartek (od 7:00 do 24:00), piątek (od 7:00 do 19:00).
Uroczystości pogrzebowe
Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie również przewodniczył obrzędowi pochówku papieża Franciszka dnia 26 kwietnia w bazylice Matki Bożej Większej - poinformował dziś Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.
W komunikacie wydanym w Watykanie ogłoszono, że po mszy pogrzebowej, która zostanie odprawiona w sobotę na placu Świętego Piotra, trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona.
Obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Farrell. W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki kardynał Ryłko i archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas.
Obecni będą także dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, papieski jałmużnik kardynał Krajewski, arcybiskup Edgar Pena Parra z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, regent Prefektury Domu Papieskiego ksiądz Leonardo Sapienza, kanonicy bazyliki i sekretarze Franciszka.
Testament papieża Franciszka
W opublikowanym w poniedziałek testamencie, poświęconym kwestii pochówku, papież napisał:
Proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej.
Dodał:
Pragnę, aby moja ostatnia ziemska podróż zakończyła się w tym prastarym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę przed i na zakończenie każdej podróży apostolskiej, by zawierzyć ufnie moje intencje Matce Niepokalanej i podziękować jej za łagodną i macierzyńską troskę”.
Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki
— wyjaśnił Franciszek.
Przekazał też dyspozycję:
Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus.
Wydatki na przygotowanie mojego pochówku zostaną pokryte sumą od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel, by przekazać Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji Rolandasowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej
— zaznaczył papież.
Kardynał Makrickas powiedział w wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” w środę, że papież nalegał, aby jego grób był prosty. Litewski purpurat, jedyna osoba wymieniona w papieskim testamencie, dodał, że na grobie zgodnie z życzeniem Franciszka będzie tylko jego imię Franciscus oraz krzyż, jaki nosił jako biskup.
Grób będzie wykonany z marmuru, przywiezionego z Ligurii, która była ziemią jego przodków
— dodał kardynał Makrickas. Rodzina Jorge Bergoglio pochodziła z tego włoskiego regionu oraz z Piemontu.
Litewski purpurat powiedział także, że nie zna dobroczyńcy, który zapłacił za pochówek Franciszka.
aja/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727463-wierni-z-calego-swiata-zegnaja-papieza-czeka-100-tys-osob
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.