Rolnicy mają powody do obawRolnicy mają powody do obaw. Umowa o wolnym handlu z Ameryką Południową ma być zatwierdzona jeszcze przed unijnymi wakacjami

Zatwierdzenie umowy zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, o czym informuje agencja Reuters.
Zatwierdzenie umowy zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, o czym informuje agencja Reuters. Przeciwnicy porozumienia, otwierającego europejski rynek na towary z Brazylii, Argentyny, Urugwaju i Paragwaju, twierdzili, że należy wpisać do dokumentów klauzule umożliwiające ograniczenie importu w wyjątkowych sytuacjach, jednak unijny komisarz jest temu przeciwny. Według Reutersa Hansen uważa, że wymagałoby to ponownego otwarcia negocjacji, co w obecnej sytuacji „nie byłoby pomocne”. Opinia Hansena to sygnał, że Bruksela nie zamierza wprowadzać żadnych zmian do porozumienia i doprowadzić do jego szybkiego zatwierdzenia.
Sposób na zablokowanie umowy
Do tego urzędnicy Komisji Europejskiej znaleźli nowy sposób na zatwierdzenie umowy na unijnym forum, i to pomimo sprzeciwu niektórych krajów – w tym Francji czy Polski. Protesty rolników przeciwko umowie z Mercosur odbywały się nie tylko w tych krajach, ale i w innych, jak Hiszpania czy Czechy. Przypomnimy - obecny polski rząd formalnie jest przeciwny umowie, ale nie ma informacji, że zbudował koalicję blokującą jej przyjęcie.
