Po raz czwarty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnienie bohaterskich żołnierzy walczących o wolną Polskę było ostatnią inicjatywą śp. Lecha Kaczyńskiego. W całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające tych, którzy po II wojnie światowej walczyli z sowieckim okupantem.
Preambuła ustawy dotyczącej Żołnierzy Wyklętych zaczyna się od wezwania:
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Z kolei w uzasadnieniu dołączonemu do projektu zaznaczono, że święto:
jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Od samego początku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkał się z dużym odzewem i zainteresowaniem Polaków, którzy tłumnie uczestniczą w uroczystościach. Szczególne zainteresowanie niezłomnymi widać wśród młodego pokolenia Polaków.
Zainteresowaniu temu sprzyjają również prace prowadzone przez IPN, których celem jest identyfikowanie bohaterów walki o wolną Polskę zamordowanych przez komunistyczny reżim po II wojnie światowej. Dopiero dziś staje się wiadome, gdzie pogrzebani zostali bohaterowie Polski, dla których nie było miejsca w PRLowskiej rzeczywistości.
Choć Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został przyjęty przez Polaków jako ich własne święto, w wielu środowiskach hołdowanie niezłomnym wciąż wywołuje kontrowersje i opór. Fakt, że o upamiętnienie żołnierzy podziemia niepodległościowego wciąż trzeba w Polsce walczyć, mówi wiele o polskiej rzeczywistości.
O problemach z upamiętnieniem Wyklętych najlepiej świadczy fakt, że do dziś nie ma w całym kraju muzeum im poświęconego. Ostatnio resort kultury odrzucił wniosek o dofinansowanie tej instytucji.
Ta decyzja mnie bardzo dziwi i zaskakuje. Jednak mówiłem już wielokrotnie, że ta opcja rządząca bardziej skłania się ku poprzedniemu systemowi, gloryfikuje bardziej ubeków i innych „utrwalaczy” niż Żołnierzy Wyklętych. Sprawa muzeum w Ostrołęce jest najlepszym przykładem. Oficjalnie mówi się o patriotyzmie, o demokracji, ale promowani są ludzie związani z poprzednim ustrojem. Awansuje się tych ludzi, którzy w poprzednim systemie działali, byli na wysokich stanowiskach. Ich nigdy od władzy nie odsunięto, oni szli, robili kariery, a teraz podnoszą głowy.
Na szczęście jednak w wielu miejscach Polski, często wbrew oficjalnym władzom, tworzą się miejsca pamięci poświęcone niezłomnym. Co być może najważniejsze, na trwałe weszli oni do polskiej świadomości.
Polska się o nas upomni
- miał powiedzieć jeden z Wyklętych na chwilę przed rozstrzelaniem.
Z kolei Zbigniew Herbert pisał o Wyklętych:
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu żółtawy mocz i ten ślad wilczy...
Polska dziś zaczyna się upominać o Wyklętych. Zaczyna spłacać dług wdzięczności wobec tych, którzy o Polsce nie zapomnieli, którzy poświęcili się jej do końca, do najwyższej ofiary.
CHWAŁA BOHATEROM!
saż
ZOBACZ FILM O NIEZŁOMNYCH
POSŁUCHAJ PIOSENKI O WYKLĘTYCH
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/186841-o-wolna-polske-walczyli-do-konca-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-chwala-bohaterom
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.