Pucz fiskalny: premier uznał, że tam, gdzie ma wystarczające poparcie medialne i polityczne – nie musi kierować się nawet konstytucją

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej przeciw puczowi fiskalnemu:

Próba przeforsowania przez premiera Donalda Tuska paktu fiskalnego z pominięciem praw opozycji, gwarantowanych praktycznie przez art. 90 Konstytucji (wymóg większości ⅔ głosów przy decyzjach o delegowaniu suwerennych kompetencji państwa na organizację międzynarodową) – to nie tylko naruszenie zasad dialogu społecznego, ale bezpośredni zamach na Konstytucję.

Premier Tusk zadeklarował kiedyś, że w swej polityce „nie będzie kierował się żadną zewnętrzną normą”. Dziś uznał, że tam, gdzie ma wystarczające poparcie medialne  i polityczne – nie musi kierować się nawet Konstytucją.

Przypominamy, że szczególny obowiązek „czuwania nad przestrzeganiem Konstytucji” spoczywa (zgodnie z art. 126 Konstytucji) na Prezydencie Rzeczypospolitej. Prezydent ma obowiązek interweniować w obronie porządku konstytucyjnego i w żadnym wypadku nie zwalniają go z tego osobiste opinie na temat paktu fiskalnego. Jest wiele instrumentów, którymi Prezydent może się w tym celu posłużyć, począwszy od orędzia parlamentarnego. Bierność oznaczać będzie w tym wypadku zgodę na łamanie prawa.

Przypominamy również, że nawet w państwach forsujących pakt fiskalny (jak w Niemczech) nie budził żadnych wątpliwości fakt, że mamy do czynienia z traktatem przenoszącym uprawnienia państw narodowych na poziom Unii Europejskiej.

 

Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

Marian Piłka
Wiceprezes ZG Prawicy Rzeczypospolitej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych