Dekomunizacja Placu Wolności w Katowicach. Są szanse, że zielony potworek przestanie szpecić jeden z centralnych placów miasta

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Jak donosi katowicka „Gazeta Wyborcza” Prezydent Katowic Piotr Uszok skierował pismo do ambasadora Rosji w sprawie przeniesienia pomnika żołnierzy Armii Czerwonej z Placu Wolności na cmentarz. Mam nadzieję, że zostanie zrealizowany postulat środowisk niepodległościowych w Katowicach i uchwała rady miasta jeszcze z 1990 r. Katowiccy radni PiS podnosili ten postulat już w poprzedniej kadencji i dzięki naszej interpelacji są szanse, że zielony potworek przestanie szpecić jeden z centralnych placów miasta.

Miejsce lokalizacji pomnika ma swoją historię. W 1989 r. na ówczesnym Wilhelmsplatz umieszczono pomnik dwóch cesarzy Wilhelma i Fryderyka. 13.12.1920 r. pomnik wysadzili w powietrze członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1923 r. w tym samym miejscu utworzono Grób Nieznanego Powstańca Śląskiego. W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli Wojciech Korfanty i Prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Obecny pomnik powstał w 1945 r. i upamiętnia żołnierzy sowieckich. Stał stosunkowo spokojnie do 1988 r. gdy w trakcie demonstracji NZS i KPN był obrzucany czerwoną farbą. 13.12.1989 r. chyba po raz ostatni w Polsce ZOMO interweniowało w obronie pomnika jak i podpalanego Komitetu Wojewódzkiego PZPR rozpraszając manifestującą młodzież.

Już w 1990 r. rada miasta Katowice podjęła uchwałę o przeniesieniu pomnika. Jednak urzędnicy magistratu jakoś zawsze zapominali o sprawie przy kolejnych remontach placu. Gdy o sprawie wspomniałem będąc już radnym z PiS w 2006 r. katowicka „GW” rozpętała histerię. Podano kosmiczny koszt przenosin 500 tys. i pytano osoby prowadzące działalność charytatywną, co mogliby za to zrobić dla biednych dzieci. Jednak w sondzie internetowej na stronie katowickiej GW nieoczekiwanie większość głosujących poparła usunięcie pomnika. Następnego dnia zaskoczeni redaktorzy pisali już tylko o kosztach rzędu 100 tys. zł.

Plany usunięcia pomnika zaowocowały inicjatywami zastąpienia starego nowym pomnikiem. Stowarzyszenia Pokolenie i NZS 1980 proponowały uhonorowanie prezydenta USA Ronalda Reagana. Stowarzyszenie Powstania 90 związane z PO chciało przywrócenia przedwojennego Grobu Nieznanego Powstańca. RAŚ chciał uhonorowania ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 r. i zmiany nazwy placu. Dyskusja na temat nowego obiektu na placu na pewno jeszcze przed nami.

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych