Skład nowego rządu Ukrainy zostanie ogłoszony na Majdanie. RELACJA NA ŻYWO

fot. PAP / EPA
fot. PAP / EPA

Ukraina poszukuje byłego prezydenta. Za odsuniętym od władzy Wiktorem Janukowyczem wysłano list gończy. W piątek uciekł on z Kijowa i ukrywa się najprawdopodobniej we wschodnich regionach kraju. Jak poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow, po raz ostatni widziany był na Krymie na południu kraju.

Relację z wydarzeń na Ukrainie będziemy aktualizować na bieżąco.


 

23.50 W związku z możliwą destabilizacją sytuacji na Krymie w stan podwyższonej gotowości bojowej postawiona została stacjonująca tam Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej - informuje na swojej stronie internetowej "Niezawisimaja Gazieta". Gazeta podaje również, że na ulicach Sewastopola pojawił się rosyjski transporter opancerzony.

22.55 Skład rządu zaufania narodowego Ukrainy zostanie ogłoszony w środę na wiecu na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od listopada trwały protesty przeciwko ekipie odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

Czytaj też: W środę poznamy skład nowego rządu Ukrainy. W jego skład wejdą przedstawiciele Rady Majdanu. Opozycja zaprasza na wielki wiec

20.15 Rosyjska flaga państwowa zawisła we wtorek w Symferopolu nad parlamentem należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu, a pełniący obowiązku ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow ostrzegł przed przejawami separatyzmu w kraju.

Kilkaset osób zgromadzonych przed parlamentem w Symferopolu domagało się zapewnienia autonomii większej niezależności od władz centralnych Ukrainy i skandowało: "Rosja, Rosja!". Prorosyjskie organizacje demonstrowały tego dnia także w Sewastopolu, mieście stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

 

Gdy do dymisji podał się tam dotychczasowy mer Wołodymyr Jacuba, przedstawiciel Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, ludzie na wiecu wybrali na jego miejsce rosyjskiego przedsiębiorcę Aleksieja Czałyja. Władze centralne nie uznały tego wyboru.

18. 30. Powstanie centrum koordynujące pomoc Ukrainie, a paczki z pomocą dla Ukrainy wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej zostały zwolnione z opłat - ogłoszono po spotkaniu ministrów pracy oraz administracji z organizacjami pożytku publicznego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 50 organizacji pozarządowych zajmujących się obroną praw człowieka, pomocą społeczną, współpracą rozwojową oraz działających na rzecz społeczności ukraińskiej, m.in. Amnesty International, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Związek Harcerstwa Polskiego, organizacje kościelne, w tym Caritas.

18. 10 W związku z możliwą destabilizacją sytuacji na Krymie w stan podwyższonej gotowości bojowej postawiona została stacjonująca tam Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja podwyższyła gotowość bojową Floty Czarnomorskiej. Kreml ostro wkracza w nową sytuacje na Ukrainie. Brzmią realne groźby

17. 30 Politycy PiS rozmawiali z politykami Udaru i Batkiwszczyny.

- Jest bardzo duża szansa na powołanie rządu na Ukrainie w najbliższym czasie. Na jego czele może stanąć b. szef dyplomacji Petro Poroszenko; jest jednak wiele podziałów w dawnej opozycji - to wnioski z rozmów.

W ocenie europosła PiS Ryszarda Czarneckiego panuje przekonanie, że pojawiające się informacje o napaściach na członków administracji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i członków rządu są prawdopodobnie dziełem prowokatorów i mają pokazać, że po zmianie władzy panuje chaos.

16.50 Tusk: pomoc UE i MFW to także w części pomoc Polski

 

Pomoc dla Ukrainy musi być obwarowana warunkami; potrzebne jest m.in.ograniczenie korupcji w tym kraju, budowa państwa prawa i mocnych instytucji - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że pomoc UE i MFW dla Kijowa jest w części i pomocą Polski.

 

Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poinformował, że ministrowie przyjęli założenia polskiej polityki zagranicznej w 2014 r. i wysłuchali informacji szefa MSZ dotyczącej sytuacji na Ukrainie. W konferencji wziął udział także szef MSZ Radosław Sikorski.

To, co się dzisiaj dzieje na Ukrainie, m.in. obrady parlamentu, są znakiem nadziei dla Ukrainy, ale też dla Europy, że rewolucja, która ma miejsce, będzie powodowała powstawanie lub przekształcanie instytucji, dzięki którym możliwe będzie nie tylko budowanie nowoczesnego państwa demokratycznego, ale będzie możliwa ewentualna absorbcja pomocy, którą świat przygotowuje dla Ukrainy - powiedział Tusk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ego ministra nie pozwala na ustosunkowanie się do zarzutów opozycji. Premier: Sikorski uratował życie bardzo wielu ludziom

16.30 W Krzemieńczuku powalono największy - 15metrowy - pomnik Lenina.



15.30 Klujew podał się do dymisji; jest ranny

 

Szef administracji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Andrij Klujew, podał się do dymisji z zajmowanego stanowiska, a obecnie znajduje się w szpitalu w Kijowie "ranny po napaści na jego dom" - poinformował we wtorek rzecznik Klujewa.

Dotychczas uważano, że szef administracji Janukowycza ukrywa się wraz z nim w obawie przed odpowiedzialnością za zabójstwo cywilów podczas antyrządowych zamieszek w Kijowie w ubiegłym tygodniu. Klujew twierdzi, że ostatni raz widział się z Janukowyczem w sobotę


15.20  Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn opowiedział się za zorganizowaniem międzynarodowej konferencji darczyńców w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy.

 

Ponieważ zasoby, jakimi dysponuje UE, znajdują się głównie w państwach członkowskich, poparłbym pomysł konferencji darczyńców dla Ukrainy, aby umożliwić złożenie z zasobów krajów członkowskich UE oraz innych państw europejskich pakietu znacznego wsparcia dla Ukrainy

 

- powiedział Rehn na konferencji prasowej w Strasburgu.

 

14.50 W MPiPS spotkanie ws. pomocy dla Ukrainy

Jak pomóc obywatelom Ukrainy - to temat spotkania organizacji pozarządowych z ministrami: pracy i polityki społecznej oraz administracji i cyfryzacji, które rozpoczęło się we wtorek po południu w MPiPS. Organizatorem spotkania jest Rada Działalności Pożytku Publicznego.

W spotkaniu udział zadeklarowali przedstawiciele 48 organizacji pozarządowych zajmujących się obroną praw człowieka, pomocą społeczną, działających na rzecz społeczności ukraińskiej i zajmujących się współpracą rozwojową.

14.30 Na razie Ukraina ma gaz

Najbliższe tygodnie są bezpieczne dla Ukrainy, jeśli chodzi o zaopatrzenie w gaz - magazyny są zapełnione, a zima jest łagodna. Odcięcie dostaw przez Rosję mogłoby być jednak dla kraju w dłuższej perspektywie niebezpieczne.

Jak mówi ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Arkadiusz Sarna, obecnie Ukraina nie kupuje gazu z Rosji, bo nie ma na to pieniędzy, a pobiera gaz ze swoich magazynów. Stosunkowo łagodna zima sprawia też, że zapotrzebowanie na ten surowiec jest mniejsze, niż zazwyczaj. To sprawia, że najbliższe tygodnie będą dla kraju bezpieczne. "Kwestia gazu byłaby dla Ukrainy groźniejsza, gdyby to wszystko działo się w listopadzie czy grudniu" - powiedział Sarna. Jak dodał, ryzyko odcięcia dostaw jednak istnieje.

13.50 Berkut we Lwowie na kolanach błaga mieszkańców o przebaczenie za działania na Majdanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Berkut na kolanach. Milicjanci tłumiący protesty na Majdanie błagają mieszkańców Lwowa o przebaczenie. ZOBACZ WIDEO

13.20 Ashton: Nowy rząd Ukrainy musi być "inkluzywny"

Rząd, który powstanie na Ukrainie po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza musi być "inkluzywny" - oświadczyła we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Podkreśliła, że "wiemy o silnych więziach między Ukrainą a Rosją i rozumiemy je", a jednocześnie wskazała na konieczność wysłania "mocnego sygnału" w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.

Ashton oświadczyła, że przybyła na Ukrainę, by okazać temu krajowi mocne wsparcie, pomóc mu w tym, by pozostał silny i szedł naprzód drogą, którą wybierze. Dodała też, że Rosja jako sąsiad powinna pomóc Ukrainie kroczyć drogą, której życzy sobie sam Kijów.

13.00 Lewandowski: UE może udzielić Ukrainie 1 mld euro pomocy pomostowej

Unia Europejska może udzielić Ukrainie doraźnej pomocy w wysokości 1 mld euro, ale pod warunkiem uzgodnienia przez ten kraj programu reform z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - poinformował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Według komisarza pierwsze raty wsparcia mogłyby popłynąć do Kijowa już w marcu.

12.40 Janukowycz stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym?

Parlament Ukrainy uznał jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i zagłosował za postawieniem przed nim odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i dwóch jego współpracowników, obarczanych odpowiedzialnością za ciężkie zbrodnie.

W przyjętej we wtorek rezolucji Rady Najwyższej (parlamentu) podkreślono, że Janukowycz i jego współpracownicy - były szef MSW Witalij Zacharczenko i były prokurator generalny Wiktor Pszonka - spowodowali śmierć ponad 100 obywateli Ukrainy i innych krajów, a także obrażenia u ponad 2 tys. ludzi.

Mający siedzibę w Hadze MTK podał tymczasem, że Ukraina nie zwróciła się jeszcze formalnie o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie oskarżeń pod adresem Janukowycza.

ZOBACZ TAKŻE: Nagranie z brutalnych starć na ul. Instytuckiej w Kijowie. Śmierć poniosło wówczas ok. 50 demonstrantów. UWAGA DRASTYCZNY MATERIAŁ

12.10 Szef komisji spraw zagranicznych PE sceptycznie o szansach na obietnicę członkostwa dla Ukrainy

Niemiecki chadek Elmar Brok, sceptycznie ocenił we wtorek szanse na otrzymanie przez Ukrainę w najbliższym czasie obietnicy członkostwa w UE. Jego zdaniem latem br. podpisana może zostać umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

Ukraina ma już perspektywę europejską. Umowa o stowarzyszeniu i pogłębionej strefie wolnego handlu jest częścią tej perspektywy - powiedział Brok na konferencji prasowej w Strasburgu, po powrocie delegacji europarlamentu z Kijowa.

12.00 Rozpoczęła się kampania przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie

Na Ukrainie wystartowała we wtorek kampania przed wyznaczonymi na 25 maja wcześniejszymi wyborami prezydenckimi, które ogłoszono w związku z obaleniem dotychczasowego szefa państwa Wiktora Janukowycza.

Od wtorku Centralna Komisja Wyborcza rejestruje kandydatów na to stanowisko. Może się o nie ubiegać osoba, która ukończyła 35 lat, posiada prawo wyborcze, włada językiem państwowym (ukraińskim) i do dnia wyborów mieszkała na Ukrainie przez dziesięć lat.

Na razie nie wiadomo dokładnie, który z ukraińskich polityków zechce walczyć o fotel prezydencki. Wcześniej zapowiadał to przywódca partii UDAR, znany bokser Witalij Kliczko. Wśród kandydatów wymieniana jest wypuszczona w sobotę z więzienia była premier Julia Tymoszenko.

11.50 Rosja masowo wydaje na Krymie swoje paszporty

Delegacja rosyjskiej Dumy przyleciała na Krym i wyraźnie dała do zrozumienia, że nie zamierza tak łatwo odpuszczać Ukrainy:

Jeśli parlament krymskiej autonomii lub jej mieszkańcy wyrażą życzenie przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej, Rosja gotowa jest szybko rozpatrzyć taki wniosek

- oświadczył Leonid Słuckij, szef delegacji. Ukraińskie media alarmują, że Rosja zaczyna masowe wydawanie swoich paszportów na półwyspie.

Były prezydent Gruzji ostrzega przed powtórką z Kaukazu:

Zła wiadomość jest taka, że na pewno Putin będzie tam coś robił. Dobra wiadomość jest taka, że już wiecie, że coś będzie tam robił. Bo on już wszystko to robił wcześniej w Południowej Osetii i Abchazji. Wydaje paszporty, będzie chciał robić prowokacje, będzie chciał wykorzystać swoją flotę po to, żeby zablokować przesmyk łączący Krym z resztą Ukrainy i ustanowić tam rosyjski korytarz

- mówi Saakaszwili.


11.40 Radosław Sikorski broni swoich słów: "Miałem rację, że krwawa rozprawa z Majdanem była możliwa".

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że jednym ze źródeł wsparcia reform na Ukrainie powinno być zamrażanie zagranicznych kont Wiktora Janukowycza i ludzi z nim związanych. Podkreślił, że podpisane w piątek w Kijowie porozumienie doprowadziło do uspokojenia sytuacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Radosław Sikorski broni swoich słów: "Miałem rację, że krwawa rozprawa z Majdanem była możliwa". Zdaniem szefa MSZ jego interwencja odniosła pozytywny skutek

11.30 Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow: Zachód nie powinien ingerować w wewnętrzne sprawy Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że kraje zachodnie nie powinny ingerować w sprawy wewnętrzne Ukrainy, a kontakty z różnymi siłami politycznymi w tym kraju winny wykorzystać do uspokojenia sytuacji.

Szef MSZ Rosji również ostrzegł, że ewentualne zakazanie rosyjskim stacjom telewizyjnym nadawania na Ukrainie będzie poważnym naruszeniem wolności słowa. Wyraził zaniepokojenie z powodu uchylenia przez parlament Ukrainy ustawy o językach, podkreślając, że dotyczyła ona nie tylko Rosjan, ale także Polaków, Rumunów i innych narodów.

10.45 Tworzenie rządu przełożone do czwartku

Ukraiński parlament ma zatwierdzić skład nowego rządu do najbliższego czwartku - oświadczył we wtorek przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow, który pełni jednocześnie obowiązki prezydenta kraju.

Według nadchodzących z parlamentu nieoficjalnych informacji posłowie nie mogą porozumieć się przede wszystkim co do kandydatury premiera. Wcześniej zapowiadano, że rząd powstanie we wtorek.

Polecam przegłosowanie w czwartek składu rządu zaufania narodowego - powiedział Turczynow przemawiając w parlamencie we wtorek.

10.35 MSW: 54 Ukraińców przebywa na leczeniu w Polsce

Obecnie na leczeniu w Polsce przebywa 54 obywateli Ukrainy - poinformowało we wtorek MSW. W nocy z poniedziałku na wtorek do szpitali trafiło kolejnych 18 poszkodowanych w starciach na kijowskim Majdanie.

Jak poinformowało MSW, Ukraińcy hospitalizowani są w ośmiu szpitalach: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Przemyślu, Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim, Jarosławiu i Zamościu.

Z informacji PAP wynika, że wśród hospitalizowanych w Polsce Ukraińców nie ma osób w stanie zagrożenia życia. Większość poszkodowanych ma urazy głowy, urazy ortopedyczne i okulistyczne.

10.20 Resort zdrowia: od 18 lutego 82 osoby straciły życie w starciach

Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało we wtorek, że w następstwie zamieszek w centrum Kijowa i starć między przeciwnikami władz a opozycją od 18 lutego śmierć poniosło 82 ludzi, a ucierpiało w różnym stopniu 713 osób, z których 479 hospitalizowano.

9.45 Prezydent Komorowski o zmianach na Ukrainie: dokonują się z niejasnością w kwestiach formalno-konstytucyjnych.

Zmiana władzy na Ukrainie dokonuje się z niejasnością w kwestiach formalno-konstytucyjnych, ale taka jest natura rewolucji

- stwierdził prezydent Bronisław Komorowski w radiu RMF FM. Według niego, demokratyczne wybory dadzą wystarczającą legitymację dla sprawowania postrewolucyjnej władzy na Ukrainie.

Oceniając sposób odsunięcia Janukowycza od władzy Komorowski stwierdził: "Zobaczymy co z tego wyniknie dalej. Ja mogę powiedzieć: jedno jest pewne, że tak się stało. A skoro się stało, to nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem. Tylko trzeba brać się do roboty i próbować znajdować optymalne rozwiązania w ramach zaistniałej sytuacji."

CZYTAJ WIĘCEJ: Bronisława Komorowskiego analizy międzynarodowe. Odwołanie Janukowycza? "Jedno jest pewne, że tak się stało. A skoro się stało, to nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem"

9.30 Brak formalnych dokumentów pozwalających na ściganie Janukowycza

Ani organy wewnętrzne, ani straż graniczna Ukrainy nie dysponują formalnymi

dokumentami pozwalającymi na ściganie obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza - donosi dziennik

"Kommiersant-Ukraina".

 

 

Wiarygodność doniesień, że pan Janukowycz pozostaje na terytorium kraju i zostanie zatrzymany,

poważnie się zmniejszyła. Ani milicja, ani Państwowa Straż Graniczna nie otrzymały dotąd oficjalnej informacji o poszukiwaniach byłego szefa państwa - czytamy w dzienniku we wtorek.

9.15 Światowy Kongres Żydów apeluje o brak tolerancji dla antysemityzmu dla Ukrainie

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder wyraził nadzieję na "demokratyczną i pokojową przyszłość na Ukrainie". Wezwał ukraińskie władze, by chroniły prawa wszystkich obywateli i realizowały politykę "zero tolerancji" wobec antysemityzmu.

20:30 Hollande do Putina: Ukraina musi zachować integralność terytorialną

Prezydent Francji Francois Hollande, podczas rozmowy z prezydentem Rosji powiedział, że integralność terytorialna Ukrainy musi zostać zachowana, a kraj powinien przejść pokojową transformację - poinformował Pałac Elizejski. Hollande podkreślił że Ukraina musi przejść "pokojową przemianę" i należy zrobić wszystko, aby wspomóc finansowo ten kraj w bardzo trudnym dla niego okresie, "aby ułatwić jego modernizację gospodarczą". Prezydent Francji podkreślił też, że Unia Europejska i Rosja powinny współpracować w tej materii.

Hollande wspomniał, że niezmiernie ważne jest utworzenie na Ukrainie rządu "stanowiącego szeroką reprezentację (społeczną), który pozwoli na zorganizowanie wyborów prezydenckich i wprowadzenie koniecznych reform."

Z podobnym apelem do Putina zwrócił się prezydent USA Barack Obama i niemiecka kanclerz Angela Merkel, którzy rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji w weekend.

20.00 Rosja gotowa przekazać 2 mld dol. Ukrainie, ale chce "jasnej sytuacji" co do składu rządu. Takie stanowisko ws. kolejnej transzy kredytu przekazał rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew.

Około 2 miliardów, kolejna transza gotowa. Lecz nie wiemy, kto jest naszym partnerem, nie wiemy, jaki jest rząd i jaki ma program

- powiedział Ulukajew dziennikarzom w Waszyngtonie, twierdząc że władze rosyjskie zrobiły przerwę, aby prześledzić rozwój sytuacji.

Jeśli widzimy negatywny dla nas rozwój wydarzeń, będziemy bronić swych interesów

- oświadczył.

19.10 Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powołała specjalnego wysłannika ds. Ukrainy. Zaproponowała też utworzenie międzynarodowej grupy kontaktowej, aby wesprzeć Ukrainę w procesie transformacji politycznej. Jak przekonywał obecny przewodniczący OBWE, szef MSZ Szwajcarii Didier Burkhalter, organizacja "dzięki bezstronności i inkluzywnemu charakterowi dysponuje niezbędnymi cechami, aby być gospodarzem i koordynatorem" międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy.

19. 00 Odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz wciąż znajduje się na Ukrainie - oświadczył szef służby bezpieczeństwa (SBU) Wałentyn Naływajczenko. O tym, że Janukowycz jest na Ukrainie, poinformowała także jego doradczyni Hanna Herman.

- Tak, jest na terytorium Ukrainy. Gdybyśmy wiedzieli gdzie, to raportowalibyśmy już o wykonaniu wydanego przez prokuraturę nakazu jego zatrzymania - przekazał Naływajczenko.

Zadeklarował, że społeczeństwo będzie na bieżąco informowane o poszukiwaniach ściganego listem gończym obalonego szefa państwa.

18.45 Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała w Kijowie, że państwa UE publicznie wyrażają swe poparcie dla Ukrainy. Wg Ashton "udzielenie niezbędnych środków pozwoli wykonać nakreślone plany" - pisze agencja Interfax-Ukraina.

- Jesteśmy gotowi poprzeć Ukrainę i przekazać innym państwom sygnał, że wasz kraj nie tylko rozwiązuje problemy przeszłości, lecz również patrzy w przyszłość - powiedziała wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych na spotkaniu z przewodniczącym parlamentu i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

18.30 Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do sił politycznych, które przejęły odpowiedzialność za Ukrainę, o zachowanie integralności kraju. Według rzecznika rządu w Berlinie Angela Merkel i Julia Tymoszenko nie ustaliły terminu spotkania.

- Ci, którzy obecnie przejmują odpowiedzialność, muszą utrzymać integralność kraju. Ten cel musi znaleźć odbicie w składzie i w programie politycznym powstającego rządu" - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert.

Jak zaznaczył, nowe władze muszą uwzględnić, wychodząc im naprzeciw, interesy wschodu i południa Ukrainy, także Krymu.

18.15 Moskwa stara się wypracować nową strategię wobec Kijowa. Najgorszym scenariuszem byłaby interwencja na Ukrainie. To, co stało się w Kijowie to największa porażka Rosji od piętnastu lat - powiedział Witalij Portnikow, ukraiński politolog i dziennikarz.

18.00 W Bazylice Świętego Piotra modlono się o pokój i dialog na Ukrainie. Modlitwie przewodniczył arcybiskup Swiatosław Szewczuk z ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

17.50 Pięćdziesiąt osób jest podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów; listę otwiera Wiktor Janukowycz - oświadczył Jurij Machnycki, który został mianowany przez parlament szefem prokuratury.

17.40 Rosja wyraziła "skrajne zaniepokojenie" rozwojem sytuacji na Ukrainie; w wydanym w poniedziałek oświadczeniu MSZ krytykuje zarówno nowe władze ukraińskie, w tym a ograniczanie praw osób rosyjskojęzycznych, jak i Zachód za brak poparcia umowy, którą firmował.
Rosyjski MSZ napisał w poniedziałek, że porozumienie z 21 lutego nie jest realizowane, mimo że świadkami jego podpisania byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji, a USA, UE i inni witali dokument z zadowoleniem.

16.30 Pojawiły się kolejne pogłoski o ucieczce Wiktora Janukowycza. Ołeh Tiahnybok, lider opozycyjnej Swobody powiedział:

- Jest informacja, że Janukowycz znajduje się w Sewastopolu. Ponoć dziś Rosjanie przysłali tam wojskową łódź z trzystoma żołnierzami piechoty morskiej. Mają oni zabrać Janukowycza do Noworosyjska. Jeśli już tego nie zrobili. Nie udało mu się drogą powietrzną ani drogami lądowymi, więc  będzie ewakuowany drogą morską.

16.05 "Moskwa prawdopodobnie ma świadomość, że porażka Wiktora Janukowycza na Ukrainie to w dużej mierze skutek jej błędów" - uważa dziennik "Wiedomosti". "Problem polega na tym, jakie wnioski wyciągną Kreml i społeczeństwo rosyjskie" - zaznacza.

W obecnym konflikcie na Ukrainie "Rosja otwarcie poparła jedną ze stron, nie nawiązawszy kontaktów z jej oponentami", a dzięki radom z Moskwy "stronnicy Wiktora Janukowycza próbowali twardo zdusić rywali" - pisze w poniedziałek opiniotwórcza gazeta.

16.00 Julia Tymoszenko zaproponowała liderom Majdanu wejście do rządu. Ich reakcja na tę propozycję na razie jest niezanana.

15:33 Donald Tusk w Białymstoku:

Zawsze uważałem i będę to mówił moim ukraińskim przyjaciołom: poczucie sprawiedliwości wymaga karania tych, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie, a mieliśmy na pewno do czynienia ze zbrodnią w Kijowie - co do tego nie ma wątpliwości

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier deklaruje pomoc dla Ukrainy, ale bez przesady. "Polska nie będzie tutaj jakimś kluczowym donatorem, nie wyprujemy sobie żył..."

15:21 W szpitalach na terenie całej polski leczonych jest aktualnie 36 Ukraińców rannych w zamieszkach, do których doszło w ich kraju. Głównymi przyczynami ich hospitalizacji są urazy ortopedyczne, okulistyczne i rany postrzałowe - poinformowało MSW.

Natomiast Urząd Do Spraw Cudzoziemców podaje, że od początku roku do poniedziałku wnioski o status uchodźcy złożyło 45 obywateli Ukrainy; tuż przed ubiegłotygodniowymi zamieszkami tych wniosków było 24.

15:15 Niemcy i Hiszpania zaapelowały w poniedziałek do Rosji o współpracę z Unią Europejską przy rozwiązywaniu obecnego kryzysu politycznego na Ukrainie.

UE i Rosja muszą chwilowo przestać zwracać uwagę na to, czy Ukraina orientuje się na Zachód, czy na Wschód

- powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuelem Garcią-Margallo w Madrycie.

UE powinna wspólnie z Rosją zapobiec gospodarczemu załamaniu się Ukrainy, gdyż w takim przypadku "obciążenie finansowe dla samej UE lub samej Rosji byłoby zbyt duże" - zaznaczył Steinmeier.

Dodał, że niebezpieczeństwo podziału Ukrainy nie zostało jeszcze usunięte i dlatego trzeba utworzyć rząd przejściowy, w którym reprezentowane będą wszystkie regiony państwa.

15:11 Blisko 600 tys. zł zebrała dotąd Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w wydarzeniach na Ukrainie – poinformował KAI Paweł Kęska rzecznik tej organizacji. Sumę tę zebrano dzięki SMS-owej akcji pomocy uruchomionej 19 lutego.

CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI CARITAS

14:55 Kolejny dzień uroczystych pogrzebów ofiar starć w Kijowie oraz nabożeństw żałobnych z udziałem duchowieństwa różnych Kościołów. W ukraińskiej stolicy ludzie składają kwiaty i zapalają znicze na Euromajdanie i przy ul. Instytuckiej, gdzie zginęło najwięcej manifestantów.

W kwaterze zasłużonych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie 23 lutego został pochowany Andrij Dygdałowycz z podlwowskiej wsi Sokolniki, a dzisiaj Bogdan Ilkiw ze Szczerca. Miesiąc temu został tam pochowany zamordowany w Kijowie przez nieznanych sprawców lwowski naukowiec Jurij Werbyćkyj.

Oddali swoje życie za nas wszystkich, abyśmy się stali innymi

– powiedział prezydent miasta Lwowa Andrij Sadowyj, który ogłosił trzydniową żałobę. (KAI)

14:48 Na miejsce obalonego w grudniu ub.r. pomnika W. Lenina w Kijowie należy postawić posąg Matki Bożej - uważa katolicki biskup Stanisław Szyrokoradiuk. Z trybuny kijowskiego Majdanu 24 lutego odkreślił, że przemawia za tym kilka ważnych czynników: symbolika dat i miłość, jaką żywią do Niej zarówno katolicy, jak i prawosławni.

Demontaż pomnika dawnego przywódcy bolszewickiego nastąpił 8 grudnia 2013, gdy Kościół katolicki świętuje Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny - stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej i administrator apostolski diecezji łuckiej. (KAI)

14:40 Uznanie przez część państw Zachodu nowych władz na Ukrainie jest "aberracją", legitymacja wielu organów władzy na Ukrainie budzi duże wątpliwości; w Kijowie nie ma uprawnionych partnerów do dialogu - oznajmił w poniedziałek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Podając w wątpliwość legitymację szeregu organów władzy na Ukrainie, Miedwiediew powiedział agencji Interfax w Soczi:

Niektórzy nasi zagraniczni, zachodni partnerzy uważają inaczej - uważają, że są to legalne organy. Nie wiem, jaką konstytucję oni czytali, ale wydaje mi się, że to jakaś aberracja świadomości, jeśli posiadającym legitymację nazywa się to, co w istocie jest rezultatem zbrojnego buntu. Jeśli uważać za rząd ludzi, którzy w czarnych maskach i z kałasznikowami ganiają po Kijowa, to z takim rządem będzie nam trudno pracować

- mówił.

Dodał, że jeśli na Ukrainie "powstaną normalne nowoczesne władze, dla których podstawą będą prawa i konstytucja Ukrainy, to będziemy gotowi do wznowienia takich relacji". Teraz, jak ocenił, na Ukrainie "nie ma z kim rozmawiać".

Premier Rosji wskazał, że odwołanie na konsultacje do Moskwy ambasadora Rosji w Kijowie oznacza, że dla władz rosyjskich wydarzenia na Ukrainie są niezrozumiałe. "Oznacza, że niejasne jest dla nas to, co dzieje się w kraju, i że istnieje zagrożenie dla naszych interesów, życia i zdrowia naszych obywateli" - tłumaczył.

Przypomniał, że porozumienia z grudnia zeszłego roku, dotyczące warunków zakupu przez Ukrainę rosyjskiego gazu, są obwarowane pewnymi terminami realizacji. "To, co będzie się działo, kiedy te terminy upłyną, jest kwestią do przedyskutowania z władzami ukraińskich firm i z rządem Ukrainy, jeśli taki się tam kiedyś pojawi" - dodał.

14.09 Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew  w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Handelsblatt" zagroził Ukrainie podniesieniem ceł importowych w przypadku podpisania przez władze w Kijowie umowy stowarzyszeniowej z UE. "Handelsblatt"  zwraca też uwagę, że Rosja w odpowiedzi na zmianę władzy w Kijowie wstrzymała pomoc finansową dla Ukrainy.

13.40 Od jutra rusza kampania wyborcza na Ukrainie. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła w poniedziałek, że kampania przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi startuje automatycznie we wtorek, 25 lutego i nie ma potrzeby ogłaszania jej początku.

Kampania wyborcza rozpoczyna się automatycznie zgodnie z decyzją Rady Najwyższej (parlamentu) o wyznaczeniu przedterminowych wyborów prezydenckich na 25 maja. CKW nie będzie w związku z tym ogłaszać początku kampanii wyborczej

- poinformowały służby prasowe komisji.

13. 20 Unia Europejska gotowa jest udzielić Ukrainie wsparcia finansowego od razu po powołaniu nowego rządu - oświadczył w poniedziałek w Kijowie szef komisji spraw zagranicznych PE,niemiecki chadek Elmar Brok.Polityk uznał za legalne obecne władze Ukrainy, które rządzą krajem po upadku ekipy odsuniętego od władzy Wiktora Janukowycza.

12:40.  Według MSZ Rosji doradczyni prezydenta USA Susan Rice powinna wzywać własny rząd, a nie Rosję, do powstrzymania się od zagranicznych interwencji zbrojnych. W ten sposób komentuje w poniedziałek źródło w MSZ ostrzeżenie Rice przed interwencją Rosji na Ukrainie.

Rice, doradczyni Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla NBC, że byłoby "bardzo poważnym błędem", gdyby Rosja wysłała wojska na Ukrainę.

12.35 Wiceszef Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Iljas Umachanow powiedział na spotkaniu z ambasadorem RP Wojciechem Zajączkowskim, że polscy i rosyjscy parlamentarzyści mogą pomóc ustabilizować sytuację na Ukrainie.

Obserwujemy z obawą to, co się dzieje na Ukrainie i wydaje mi się, że nikt tak jak Rosja i Polska nie jest zainteresowany tym, aby sytuacja ustabilizowała się

- oznajmił Umachanow na spotkaniu podkreślając, że parlamentarzyści obydwu krajów "mogliby wnieść swój wkład" w ten proces.

12:30. W Kerczu na Krymie tłum, mimo sprzeciwu władz, podczas protestu zdjął ukraińską flagę i wywiesił rosyjską. Do manifestacji, idących pod rosyjskimi flagami, doszło również w Odessie i Sewastopolu.

12:00.  Wiceszef Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Iljas Umachanow powiedział w poniedziałek na spotkaniu z ambasadorem RP Wojciechem Zajączkowskim, że polscy i rosyjscy parlamentarzyści mogą pomóc ustabilizować sytuację na Ukrainie.

Obserwujemy z obawą to, co się dzieje na Ukrainie i wydaje mi się, że nikt tak jak Rosja i Polska nie jest zainteresowany tym, aby sytuacja ustabilizowała się

- oznajmił Umachanow na spotkaniu podkreślając, że parlamentarzyści obydwu krajów "mogliby wnieść swój wkład" w ten proces.

11.37 Politycy PiS w poniedziałek, po raz kolejny, udają się na Ukrainę. Wiceprezes Adam Lipiński oraz europosłowie Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki mają się spotkać m.in. z przedstawicielami Batkiwszczyny i Udaru, będą też na Majdanie.

-To kontynuacja naszych kontaktów z byłą opozycją. Byliśmy w czasie bardzo trudnym, teraz przyjeżdżamy w czasie łatwiejszym. Chcemy zapytać naszych partnerów, w jaki sposób Polska może im pomóc na forum międzynarodowym i u nas w kraju. Będziemy też z całą pewnością na Majdanie

- powiedział PAP Czarnecki.

11:30.  Ukraina została doprowadzona do bankructwa, skarb państwa jest pusty - oświadczył szef frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, Arsenij Jaceniuk, na naradzie szefów klubów Rady Najwyższej Ukrainy.

Skarb państwa rozkradziono, państwo doprowadzono do bankructwa. Nie chciałbym teraz ujawniać cyfr niesamowitego deficytu budżetowego nie tylko do końca bieżącego roku, ale do końca bieżącego miesiąca oraz problemów związanych z niewypłacaniem poborów w ciągu ostatnich dziesięciu dni. Nie mamy z czego spłacać zadłużenia

- podkreślił Jaceniuk.

10:10. Według ostatnich informacji Flota Czarnomorska Rosji wystawiła BTR-y na wjeździe do Sewastopola. To bardzo niepokojący sygnał. Jednak w tej sytuacji nie należy się gorączkować i wydawać radykalnych oświadczeń – powiedział były minister Jurij Łucenko.

Jak poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow, po raz ostatni widziany był na Krymie na południu kraju.

O liście gończym poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Informacja na dzisiejszy ranek: wszczęto śledztwo w sprawie masowych zabójstw cywili. Janukowycz wraz z szeregiem innych osób jest poszukiwany

- oświadczył Awakow.

Prezydent Ukrainy został odsunięty od władzy w miniony weekend. Do pełnienia obowiązków głowy państwa wyznaczony został nowy szef Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow.

Ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5 opublikowała nagranie z monitoringu posiadłości Wiktora Janukowycza Meżyhirie. Widać na nim usuniętego przez parlament prezydenta, który w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję i odlatuje na pokładzie śmigłowca. Na filmie widać wyjeżdżające z posiadłości ciężarówki oraz dwa śmigłowce, które odlatują z lądowiska, znajdującego się na terenie rezydencji Janukowycza pod Kijowem.

 

CZYTAJ TAKŻE: Jak mieszkał dyktator? Majdan wkroczył do legendarnej rezydencji Wiktora Janukowycza. ZOBACZ ZDJĘCIA

 

W sobotę Rada Najwyższa uznała, że Janukowycz "samowolnie odsunął się od wypełniania obowiązków”. Po głosowaniu deputowani odśpiewali hymn państwowy "Szcze ne wmerła Ukraina".

W wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Janukowycz oświadczył, że nie ustąpi z urzędu, a wydarzenia w swoim kraju określił mianem zamachu stanu. Zapowiedział, że pozostanie na Ukrainie i będzie apelował do społeczności międzynarodowej o "powstrzymanie opozycji". Decyzje parlamentu uznał za bezprawne. Zastrzegł, że pozostanie w południowo-wschodniej części kraju. Dodał, że ostatnie decyzje przyjęte przez parlament są nielegalne. Opozycjonistów nazwał "gansterami". Przekonywał, że w całym kraju spalono ponad 200 biur jego Partii Regionów. Pomysły dotyczące delegalizacji jego organizacji przyrównał do działań nazistów w Niemczech w latach trzydziestych.

mall,mc / PAP, TVP Info, Onet,twitter.com

 

------------------------------------------------

------------------------------------------------

Kup książkę wSklepiku.pl!

"Kontrola"

autor:Wiktor Suworow

Kontrola

Rosja gotowa przekazać 2 mld dol. Ukrainie, ale chce "jasnej sytuacji"

 

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew powiedział w poniedziałek, że kolejna transza kredytu dla Ukrainy - 2 mld dolarów - jest gotowa, lecz Rosja czeka, aż się wyjaśni sytuacja, w tym co do składu rządu.

 

"Około 2 miliardów, kolejna transza gotowa. Lecz nie wiemy, kto jest naszym partnerem, nie wiemy, jaki jest rząd i jaki ma program" - powiedział minister Ulukajew dziennikarzom w Waszyngtonie.

 

Według niego władze rosyjskie zrobiły przerwę, aby prześledzić rozwój sytuacji. "Jeśli widzimy negatywny dla nas rozwój wydarzeń, będziemy bronić swych interesów" - oświadczył rosyjski minister.

 

Rosja przekazała dotąd Ukrainie 3 mld z obiecanych 15 mld dolarów. Kwotę Ukraina otrzymała jeszcze w grudniu; strona rosyjska kupiła ukraińskie obligacje państwowe na tę sumę.

 

Ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniają, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015.

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.