Samolot linii Malaysia Airlines rozbił się w obwodzie donieckim, na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Kijów i rebelianci oskarżają się nawzajem o zestrzelenie Boeinga 777. W katastrofie zginęło 298 osób.
22:00 Brytyjski rząd obwinia prorosyjskich separatystów
Rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona powiedział dziś wieczorem, że jest coraz bardziej prawdopodobne, iż to prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy zestrzelili malezyjski samolot z 298 osobami na pokładzie.
Oceniamy, że - bez nieodpartych informacji, które by temu przeczyły - jest coraz bardziej prawdopodobne, iż MH17 (numer lotu maszyny Malaysia Airlines) został zestrzelony przez pocisk rakietowy separatystów
— powiedział rzecznik i dodał, że wśród ofiar są także Brytyjczycy.
Według rzecznika separatyści odpalili w czwartek pocisk rakietowy z miasta Torez, znajdującego się na obszarze pod ich kontrolą.
21:00 Rosyjskie media prześcigają się w dezinformacji. Kolejna wrzutka mówi, że samolot przewoził trupy
Znaczna część zwłok była nieświeża, ludzie umarli kilka dni wcześniej
– tak lider ukraińskich separatystów Igor Striełkow opisywał szczątki ciał pasażerów zestrzelonego wczoraj malezyjskiego boeinga. CZYTAJ WIĘCEJ
20:30 Mapa obecności rosyjskich terrorystów na Ukrainie
Prorosyjscy terroryści, którzy nie dopuszczają przedstawicieli władz Ukrainy i obserwatorów OBWE na miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, kontrolują południowo-wschodnią część obwodu ługańskiego i północno-wschodnią obwodu donieckiego.
Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) opublikowała dokładną mapę, na której pokazano miejsca zajęte przez siły rządowej operacji antyterrorystycznej i tereny pozostające w rękach separatystów.
RBNiO poinformowała, że siły rządowe wciąż zaciskają pierścień wokół rebeliantów i w ostatnim czasie przesunęły się o 10-25 kilometrów w głąb kontrolowanych przez nią terytoriów. Obecnie starają się odciąć ich od granicy z Rosją, skąd - zdaniem ukraińskich władz - wciąż nadsyłane jest im wsparcie w ludziach i sprzęcie wojskowym.
W rejonie granicy (z Rosją) utrzymują się wyznaczone linie (podziału między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi), jednak nie mamy pełnej możliwości kontrolowania granicy państwowej
— czytamy w komunikacie.
Na mapie RBNiO widać, że terytorium, które znajduje się w rękach rosyjskich wojskowych, ciągnie się od wsi Mykołajiwka w obwodzie ługańskim przy granicy z Rosją, przez Ługańsk, a następnie wysuwa się na północ obwodu ługańskiego i obejmuje miasta Siewierodonieck i Lisiczańsk.
Na południe od tych punktów, w obwodzie donieckim, separatyści znajdują się w Gorłówce i w położonym na południe od niego Doniecku i zajmują terytoria w rejonie miast Szachtarsk i Torez, w okolicach których spadł samolot malezyjskich linii lotniczych. Dalej linia ich obecności prowadzi przez miasto Roweńky do Izwarino nad granicą rosyjską.
Bojownicy prorosyjscy uzbrojeni są w broń maszynową i dysponują transporterami opancerzonymi, co najmniej kilkoma czołgami oraz zestawami rakietowymi. W informacjach z pola walki często mówi się o używaniu przez nich wyrzutni rakietowych Grad, a w związku z katastrofą malezyjskiego samolotu – o systemach rakiet ziemia-powietrze Buk.
20:15 Nowe sankcje wobec rosyjskich firm do końca lipca
Rada UE przyjęła w piątek tzw. rozszerzoną podstawę prawną, która umożliwi obejmowanie sankcjami rosyjskich firm wspierających destabilizację Ukrainy. Pierwsza lista takich przedsiębiorstw ma być ustalona do końca lipca.
Jak napisano w piątkowym komunikacie Rady UE, przyjęcie rozszerzonej podstawy prawnej „otwiera drogę do zamrożenia aktywów podmiotom, które materialnie lub finansowo wspierają działania (skierowane) przeciwko integralności terytorialnej Ukrainy, jej suwerenności i niepodległości”.
Zgodnie ze wskazaniami przywódców unijnych, Rada UE przyjmie pierwszą listę takich firm, także z Rosji, do końca lipca - dodaje komunikat.
Środowy szczyt UE zapowiedział, że rozszerzy sankcje wobec rosyjskich firm, wspierających destabilizację Ukrainy. „Rada Europejska zgodziła się na rozszerzenie restrykcji w celu objęcia nimi spółek, w tym z Federacji Rosyjskiej, które materialnie bądź finansowo wspierają działania, podważające albo zagrażające suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy” - ogłosiła Unia w dokumencie końcowym szczytu.
19:30 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejne nagrania rozmów prorosyjskich terrorystów. Wynika z nich, że to Rosjanie decydowali, gdzie ma być rozmieszczona bateria rakiet.
Na nagraniu z 14 lipca rozmawiają m.in. Oleg Bugrow, szef sztabu wojskowej Ługańskiej Republiki Ludowej „Oreon” – oficer GRU, który mówi, że są w posiadaniu BUK-ów. Z kolei na nagraniach z 17 lipca rozmawiają oficer „Chmurij” – Sergij Petrowskij z „Buriatem” - bojownik terrorystycznej organizacji Donieckiej Republiki Ludowej. Tematem rozmowy jest m.in. transport sytemu rakietowego przez granicę rosyjsko-ukraińską oraz rozmieszczanie we wsi Pierwomajskij – miejscu, z którego prawdopodobnie oddano strzał. POSŁUCHAJ NAGRAŃ
19:25 Edmund Klich sugeruje konieczność powołania międzynarodowej komisji do zbadania zestrzelenia malezyjskiej maszyny. To nowa postawa pułkownika. Po katastrofie smoleńskiej ufał MAK. PRZECZYTAJ, co mówił przed czterema laty, a co mówi dziś
19:17 „Zabójstwo 298 ludzi w malezyjskim samolocie przypomina o Smoleńsku i uświadamia, że Polską rządzą gówniarze. I ci gówniarze muszą odejść. Już, teraz” - komentuje dla wPolityce.pl Stanisław Janecki. CZYTAJ WIĘCEJ
19.00 Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem na temat tragedii na Ukrainie - poinformowało Centrum Informacyjnego Rządu.
Wcześniej w Waszyngtonie podczas konferencji prasowej prezydent Barack Obama powiedział, że malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru na wschodzie Ukrainy, kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Podkreślił, że separatyści na Ukrainie stale otrzymywali z Rosji wsparcie, w tym broń ciężką i przeciwlotniczą. CZYTAJ WIĘCEJ
Prezydent USA ocenił, że czwartkowa katastrofa Boeinga 777 linii Malaysia Airways była globalną tragedią i zaakcentował, że konieczne jest wiarygodne śledztwo międzynarodowe w tej sprawie. Zapewnił, że USA są gotowe udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy.
Obama wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Zarzucił Rosji, że niejednokrotnie odmawiała podjęcia działań, niezbędnych do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.
Również Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu z Donaldem Tuskiem ocenił, że zestrzelenie samolotu malezyjskiego to problem globalny.
W piątek Donald Tusk o katastrofie rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande’em i premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Na konferencji prasowej po spotkaniu z szefami MSW, MSZ i MON Tusk oświadczył, że zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy jest aktem terroru.
18:10
Dowody wskazują, że samolot został zestrzelony przez pocisk ziemia-powietrze, który został wystrzelony z terytorium kontrolowanego przez separatystów wspieranych przez Rosję
— oświadczył na specjalnej konferencji prasowej prezydent USA Barack Obama.
Jak dodał - nie jest to pierwszy raz, kiedy samolot został zestrzelony na wschodniej Ukrainie. W ciągu ostatnich kilku tygodni, separatyści wspierani przez Rosję zestrzelili ukraiński samolot transportowy, ukraiński śmigłowiec oraz wzięli odpowiedzialność za zestrzelenie myśliwca.
Obama podkreślił, że separatyści otrzymywali stałe wsparcie od Rosji. Również broń ciężką i przeciwlotniczą.
Jak zapowiedział, musi zostać przeprowadzone wiarygodne międzynarodowe śledztwo. Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła to i wszyscy jej członkowie, również Rosja.
17:26 - Kolejna dziennikarka Russia Today zrezygnowała dziś z pracy w rosyjskiej telewizji. Korespondentka RT w Londynie Sara Firth przyznała, że „kłamała dla Putina”.
Dziennikarze Russia Today pracują dla Putina i szerzą kłamstwa. Szczególnie na temat Ukrainy. Oczekuje się od nas, byśmy ignorowali prawdę. Mam dość
—tłumaczy Firth. Dziennikarka twierdzi, że sposób w jaki RT informowała o katastrofie malezyjskiego Boeinga był „kroplą, która przepełniła czarę.
Wszystkie media na świecie mówiły o odpowiedzialności rosyjskich separatystów. A w Russia Today oskarżaliśmy o zestrzelenie maszyny Ukraińców. To szokująca dezinformacja, której nie jestem w stanie firmować
—dodała. Firth pracowała w Russia Today przez ponad pięć lat. Tu rozpoczęła swoją telewizyjną karierę.
Zawsze broniłam Russia Today przed oskarżeniami, że jest tubą propagandową Kremla. Ale to co teraz wyprawia jest okropne. Ludzie zginęli. Tak nie można
—mówi.
Wcześniej, na początku roku, z podobnych powodów rozstała się z Russia Today prezenterka Liz Wahl. Dziennikarka opuściła studio podczas programu na żywo.
Nie mogłam dalej wspierać stacji, która usprawiedliwia czyny Putina
—mówiła.
16:55 - Politycznym skutkiem rozbicia malezyjskiego samolotu będzie większa presja Unii Europejskiej na Putina, który straci sojusznika w Holendrach, przeciwnikach nakładania sankcji na Rosję - powiedział PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Igor Sutyagin.
Holandia była dotychczas największym przeciwnikiem nakładania sankcji na Moskwę, ponieważ jej gospodarka jest bardzo uzależniona od handlu z Rosją
— dodał.
Sutyagin, związany z ośrodkiem badawczym RUSI (Royal United Services Institute) sądzi jednocześnie, że w najbliższym czasie nałożenie nowych sankcji na Rosję nie wchodzi w grę, bo ich ostatnią rundę ogłoszono zaledwie dwa dni temu i trzeba odczekać, by zorientować się, co do ich skuteczności. Dochodzenie ws. ustalenia przyczyn rozbicia się malezyjskiego boeinga uważa on za „politycznie bardzo trudne” z uwagi na to, że Moskwa będzie dążyć do ukrycia lub przynajmniej zminimalizowania roli swojej i separatystów.
16:48 Strona amerykańska jest zaniepokojona brakiem poważnego śledztwa w sprawie czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy - powiedział minister transportu USA Anthony Foxx.
Zwłokę w rozpoczęciu dochodzenia nazwał „oczywistym powodem do zaniepokojenia”. W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji MSNBC podkreślił, że „dotarcie do tego, co w rzeczywistości się stało, będzie wymagało międzynarodowej współpracy”. „Jesteśmy gotowi pomóc” - zapewnił.
Foxx powiedział też, że amerykańskie władze lotnicze w następstwie katastrofy rozszerzyły zakaz amerykańskich lotów nad regionem sąsiadującym z terenami ukraińskiego konfliktu.
Oczekujemy, że społeczność międzynarodowa pójdzie za naszym przykładem
— dodał.
Do wyjazdu na miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 w obwodzie donieckim przygotowują się śledczy FBI i Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), którzy mają pełnić funkcję doradczą.
16:13 - Ofiary malezyjskiego Boeinga 777 uczczono minutą ciszy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
15:50 - Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o katastrofie malezyjskiego samolotu pasażerskiego i sytuacji na Ukrainie - poinformowała PAP rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o katastrofie malezyjskiego samolotu pasażerskiego i sytuacji na Ukrainie
— powiedziała Kidawa-Błońska. Jak dodała, Tusk z Merkel wymienili się informacjami, szukali też „wspólnego stanowiska Europy”.
15:45 Kolejne doniesienia BBC na temat narodowości ofiar. Wciąż nie ustalono skąd pochodziło czworo pasażerów Boeinga 777, lot MH17
15:35 - Linie Malysia Airlines poinformowały, że zabiegały o pozwolenie na przelot przez przestrzeń powietrzną Ukrainy na wysokości 10,7 kilometra, ale ukraińskie służby kontroli lotów poinstruowały, by wysokość ta wyniosła 10,1 km.
Przedstawiliśmy plan lotu z wnioskiem o przelot na wysokości 35 tys. stóp (10,7 km) w przestrzeni powietrznej Ukrainy. To zbliżone do +optymalnej+ wysokości
— głosi oświadczenie.
Jednak wysokość przelotu maszyny jest ustalana przez służby kontroli lotów na ziemi
— dodały malezyjskie linie, dodając, że służby ukraińskie poleciły, by wysokość ta wyniosła 33 tys. stóp (10,1 km).
Malezyjskie linie zapewniły też, że samolot, który rozbił się w czwartek po południu na wschodzie Ukrainy, miał „w porządku dokumentację serwisową” i „funkcjonował normalnie” do chwili, gdy utracono z nim kontakt.
Ostatnia kontrola techniczna została przeprowadzona 11 lipca, a maszyna latała przez 17 lat - oświadczył z kolei Huib Gorter, wiceprezydent europejskiej gałęzi Malaysia Airlines w czasie konferencji na amsterdamskim lotnisku Schiphol.
15:25 - Malezyjski samolot pasażerski, który rozbił się na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej został zestrzelony przez tamtejszych prorosyjskich separatystów - informuje w piątek telewizja CNN powołując się na wstępną analizę amerykańskich służb wywiadowczych.
Analiza jest poufna. Informacje na ten temat przekazał CNN przedstawiciel sektora obronnego USA, zastrzegając sobie anonimowość.
15:20 - Ostatni film z pokładu Boeinga 777. ZOBACZ nagranie z telefonu przed odlotem TUTAJ
15:14 - Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał strony konfliktu na wschodzie Ukrainy do zawieszenia broni. Pozwoli to na rozpoczęcie negocjacji pokojowych - powiedział rosyjski przywódca w trakcie spotkania z hierarchami rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Z wielkim niepokojem i smutkiem obserwujemy wydarzenia we wschodniej Ukrainie. To okropne, to tragedia
— cytuje słowa Putina agencja Reutera.
15:11 - Ukraińska armia podczas antyterrorystycznej operacji na wschodzie kraju nie rozmieściła tam żadnych systemów broni przeciwlotniczej. Służby odnotowały w piątek rano ruch jednej baterii Buk zmierzającej w stronę Rosji - poinformowały ukraińskie władze.
Nie wystrzeliliśmy żadnych pocisków rakietowych, którymi dysponujemy
— powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko. W podobnym tonie wypowiedziało się ukraińskie ministerstwo obrony, które zapewniło, że zestrzelony samolot malezyjskich linii znajdował się poza zasięgiem aktywnych systemów ukraińskiej broni przeciwrakietowej.
Tymczasem minister spraw wewnętrzny Ukrainy Arsen Awakow poinformował na portalu społecznościowym, że służby MSW zaobserwowały w piątek około godziny 5 rano w okolicach miasta Krasnodon w obwodzie ługańskim ruch jednej baterii systemu przeciwrakietowego Buk, który zmierzał w kierunku Rosji. Zdaniem Awakowa to właśnie on może być odpowiedzialny za zestrzelenie w czwartek malezyjskiego samolotu pasażerskiego.
15:05 - Papież Franciszek przyjął z głębokim bólem wiadomość o katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych na wschodzie Ukrainy, modli się za ofiary i apeluje o pokój oraz rozwiązanie konfliktu ukraińskiego na drodze dialogu - poinformował w piątek Watykan. CZYTAJ TUTAJ
14:57 - Tusk o konieczności wywierania presji na Rosję i co powinny robić unijne instytucje. Zupełnie inaczej niż 4 lata temu.
Zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych – bo tego sformułowania chyba możemy użyć – jest aktem terroru zatrważającym w swojej istocie
— powiedział na krótkim briefingu Donald Tusk odnosząc się do zamachu na maszynę lecąca nad Ukrainą.
14:55 - Jeden z liderów separatystów na wschodzie Ukrainy, Aleksandr Borodaj, wykluczył w piątek rozejm, którego domagały się Waszyngton i kraje europejskie. Dodał jednak, że separatyści dopuszczą śledczych na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga.
Nie istnieje kwestia zawieszenia broni, ale umożliwimy ekspertom dostęp na miejsce katastrofy
— oświadczył Borodaj, premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, na konferencji prasowej w Doniecku.
Dodał, że utrzymuje kontakt z przedstawicielami Holandii, skąd w czwartek wyleciał samolot z 298 osobami na pokładzie, oraz Malezji, dokąd zmierzała maszyna.
Domagają się, byśmy pozostawili miejsce (katastrofy) w nienaruszonym stanie, więc teraz niczego tam nie dotykamy
— zaznaczył. Podkreślił, że rozwiązaniem byłoby przewiezienie ciał ofiar katastrofy do Charkowa, ponieważ w Doniecku nie ma technicznych możliwości, aby je przechować.
14:45 - Szef SBU: „System Buk-M wraz obsługą trafił z Rosji na terytorium Ukrainy tuż przed zestrzeleniem samolotu”
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW TUTAJ
14:35 - Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że bardzo wiele poszlak wskazuje na zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Skrytykowała politykę Rosji wobec Ukrainy, ale zastrzegła, że nie istnieje alternatywa dla dialogu z Putinem.
Na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie Merkel powiedziała, że widzi „bardzo, bardzo dużo poszlak” wskazujących na zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zastrzegła, że przed wydaniem „ostatecznego wyroku” konieczne jest zbadanie wszystkich okoliczności katastrofy.
Nie widzę innej drogi niż zabieganie o dialog także z rosyjskim prezydentem i ciągłe sygnalizowanie, że pragniemy rozsądnego partnerstwa w średniej i długiej perspektywie
— podkreśliła Merkel, dodając, że obecnie cieniem na partnerstwo z Rosją kładą się „poważne różnice zdań, które trzeba przezwyciężyć”.
Musimy najszybciej, jak to tylko możliwe, wszcząć niezależne śledztwo. Jednak aby tak się stało potrzebujemy zawieszenia broni i musimy doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych (zestrzelenia samolotu)
— powiedziała Merkel.
14:25 Do sprawy katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski.
Będąc we wtorek w Kijowie, mówiłem i pisałem o niebezpieczeństwach dla cywilnego ruchu lotniczego związanych z używaniem przez separatystów zaawansowanych rakiet przeciwlotniczych
— powiedział Radosław Sikorski, odnosząc się do katastrofy samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy.
Tak się kończy dostarczanie bandytom zaawansowanej broni
— dodał.
14:17 - Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad częścią Ukrainy, oznacza przede wszystkim dużą komplikację dla linii lotniczych i dodatkowe koszty. Według unijnych źródeł ruch lotniczy m.in. nad Polską wzrósł o 10 - 15 proc.
W piątek unijne źródło poinformowało PAP, że „w rezultacie wypadku, Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa i Żeglugi Powietrznej) (…) organizuje loty dookoła”. Bułgaria, Turcja, Rumunia i Polska odczuły wzrost ruchu lotniczego na poziomie 10-15 proc. Było wiele krótkoterminowych, tzw. taktycznych przekierowań samolotów już na trasie i to zostało osiągnięte bez żadnych obaw o bezpieczeństwo, więc sytuacja pod kątem przestrzeni powietrznej została ustabilizowana” - powiedziało unijne źródło.
14:00 - W zestrzelonym w czwartek samolocie malezyjskich linii lotniczych było 298 pasażerów (w tym 80 dzieci). Najliczniejszą grupę stanowili Holendrzy; było ich 173 - wylicza BBC. Ok. stu pasażerów leciało do Melbourne na konferencję poświęconą AIDS. Dotąd odnaleziono 181 ciał.
Polskie władze podają, że wśród pasażerów najprawdopodobniej nie ma Polaków; weryfikacja trwa, bo wciąż nie udało się potwierdzić narodowości ok. 20 osób.
Najliczniejszą grupą, która zginęła w katastrofie, są Holendrzy. Według BBC News pozostałe ofiary to obywatele: Malezji - 43 osoby (w tym 15 członków załogi i 2 niemowląt), Australijczycy - 28, Indonezji - 12 (w tym jedno niemowlę), Wielkiej Brytanii - 9, Niemiec - 4, Belgii - 4, Filipin - 3, Nowej Zelandii i Kanady - 1.
13:55 - Prezydent Bronisław Komorowski w liście do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki zapewnił o poparciu dla działań władz ukraińskich podejmowanych na rzecz przywrócenia pokoju.
Polska uznaje prawo Ukrainy do użycia siły w obronie swojej integralności terytorialnej
— podkreślił.
Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego, do którego doszło w dniu wczorajszym nad wschodnią Ukrainą. Wstrząśnięty kolejnymi ofiarami separatystów, w trudnym dla Ukrainy okresie zmagania się z zagrożeniami dla integralności terytorialnej kraju, pragnę zapewnić pana, panie prezydencie, o niezmiennym poparciu dla działań władz ukraińskich podejmowanych na rzecz przywrócenia pokoju
— napisał Komorowski do Poroszenki w liście opublikowanym w piątek na stronie internetowej prezydenta.
13:49 - Katastrofa samolotu Malaysia Airlines jest „okropna, szokująca, przerażająca”. Odpowiedzialni muszą ponieść karę. Trzeba jak najszybciej zbadać tę sprawę - powiedział w piątek brytyjski premier Cameron po posiedzeniu rządowego sztabu antykryzysowego Cobra.
David Cameron nie wykluczył, że samolot malezyjskich linii lotniczych, na którego pokładzie we wschodniej Ukrainie zginęło 298 osób, został zestrzelony.
Miał miejsce okropny, szokujący, przerażający wypadek i musimy dogłębnie zbadać, co się wydarzyło. Jeśli, a jest to możliwe, samolot został zestrzelony, sprawcy muszą ponieść za to odpowiedzialność i w tej kwestii należy działać bezzwłocznie
— zaznaczył Cameron.
Brytyjski premier podkreślił, że łączy się w myślach z rodzinami ofiar katastrofy.
13:42 - Ukraińskie służby ratownicze odnalazły już ciała 181 ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu, który spadł w czwartek na ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez na wschodzie kraju - poinformował w piątek przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych.
13:15 - ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało w serwisie YouTube film, na którym widać, jak prorosyjscy bojownicy wywożą w kierunku granicy z Federacją Rosyjską baterię rakiet BUK, której najprawdopodobniej użyto do zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777.
Holenderscy internauci natychmiast dostrzegli, że na filmie widać baterię, która ma tylko trzy rakiety, zamiast czterech, w które powinna być uzbrojona.
12:50 Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w dniu katastrofy malezyjskiego samolotu ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej były aktywne. Podkreśliło także, że korytarz lotu boeinga znajdował się w zasięgu ukraińskiej broni.
Zdaniem Rosjan malezyjska maszyna znajdowała się w zasięgu dwóch ukraińskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu S-200 i trzech baterii średniego zasięgu Buk.
Resort obrony poinformował, że właściwości techniczne systemu Buk pozwalają na wymianę informacji o celach powietrznych między bateriami jednego dywizjonu. Dlatego pocisk rakietowy mógł być wystrzelony z każdej baterii rozlokowanych w okolicach Doniecka. Rosjanie podkreślają, że system stacjonował na południe od miasta.
Służby prasowe ministerstwa obrony Rosji podały, że rosyjskie wojsko w dniu katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego odnotowało aktywność ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej Buk. Rosyjskie służby zarejestrowały też działania ukraińskich radarów obrony przeciwlotniczej w okolicach miejsca katastrofy.
12:43 - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że jej rzecznik Glenn Thomas był na pokładzie malezyjskiego samolotu, który został w czwartek zestrzelony na wschodzie Ukrainy. W katastrofie zginęły wszystkie osoby, które leciały Boeingiem 777.
49-letni Brytyjczyk był w drodze do Melbourne, w Australii, gdzie miał wziąć udział w 20. międzynarodowej konferencji na temat epidemii AIDS, która rozpoczyna się w niedzielę - powiedział inny rzecznik WHO Gregory Hartl.
Thomas, były dziennikarz BBC, pracował w siedzibie WHO w Genewie od ponad 10 lat. Wśród ofiar katastrofy na wschodzie Ukrainy jest także wielu ważnych specjalistów od HIV/AIDS. Jak podaje „The Guardian”, w katastrofie zginął również znany holenderski działacz organizacji Stop Aids Now! Pim de Kuijer.
W samolocie było łącznie 298 osób, m.in. 173 Holendrów, 44 Malezyjczyków, 27 Australijczyków, 12 Indonezyjczyków i 9 Brytyjczyków.
12:30 - Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w Moskwie uważa, że w celu zbadania przyczyn katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych na Ukrainie niezbędne jest utworzenie komisji pod egidą Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). WIĘCEJ TUTAJ
CZYTAJ TAKŻE: Maciej Lasek w TVP Info: „Rosyjska komisja MAK ma pełne prawo, aby badać tę katastrofę”
12:12 - Malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai oświadczył, że lecąc nad wschodnią Ukrainą linie Malaysia Airlines nie podjęły nadmiernego ryzyka, gdyż ONZ-owska Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) uznała tę trasę za bezpieczną.
ICAO zamknęło tę trasę po zestrzeleniu w czwartek malezyjskiego Boeinga 777 nad obwodem donieckim i śmierci 298 ludzi na pokładzie.
Lataliśmy tą trasą od wielu lat. Była ona bezpieczna i dlatego ją wybieraliśmy
— powiedział Liow, pytany przez dziennikarzy, dlaczego przewoźnik zdecydował się na lot nad obszarem, nad którym prowadzone są działania wojenne.
Według Liowa trasą tą latało 15 z 16 linii, należących do Stowarzyszenia linii lotniczych Azji i Pacyfiku (AAPA), oraz wielu europejskich przewoźników. Członkiem AAPA są m.in. japońskie linie All Nippon Airways (ANA) czy Thai Airways.
12:05 - portal UAINFO.org opublikował zestawienie fotografii ambasad Holenderskich w Kijowie i w Moskwie. Po tragicznej śmierci 298 osób Ukraińcy tłumnie pojawili się pod placówką dyplomatyczną Królestwa Holandii, w Moskwie nie było ani jednej osoby.
12:00 - na profilu Euromaidan na twitterze opublikowano zdjęcie z miejsca katastrofy. Jak na nim widać, okolica, gdzie spadły szczątki Boeinga 777 jest szczelnie obstawiona przez terrorystów, zwanych w niektórych mediach separatystami.
11:55 - W piątek o godz. 17 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. katastrofy malezyjskiego samolotu. Prezydent ma też rozmawiać z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wieczorem Komorowski spotka się z dziennikarzami.
Pan prezydent pozostaje w kontakcie z panem premierem i szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawiali wczoraj na temat tego tragicznego w skutkach zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych. Dzisiaj temu tematowi będzie poświęcone spotkanie pana prezydenta z panem premierem w Belwederze
— poinformowała PAP szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.
Zaznaczyła, że na piątek planowane są także spotkania prezydenta z szefem BBN Stanisławem Koziejem i ministrami Kancelarii Prezydenta.
11:45 - Jaceniuk: „Rosjanie się doigrali. Międzynarodowe przestępstwo, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem międzynarodowym w Hadze”
Katastrofa samolotu malezyjskich linii lotniczych, który spadł na wschodniej Ukrainie, to przestępstwo międzynarodowe - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Uważa, że winni tragedii powinni stanąć przed trybunałem międzynarodowym. SZCZEGÓŁY TUTAJ
11:40 - SBU wszczęła śledztwo ws. terroryzmu w związku z katastrofą samolotu
W związku z katastrofą malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodniej Ukrainie Służba Bezpieczeństwa (SBU) tego kraju wszczęła śledztwo z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o terroryzmie - podało w piątek biuro prasowe tej instytucji.
Wszczęte zostało śledztwo w sprawie aktu terroru
— oświadczyła SBU.
CZYTAJ TAKŻE: Telewizja Bielsat: SBU publikuje zapis rozmowy separatystów o zestrzeleniu samolotu. Nie ma już wątpliwości kto to zrobił
11:30 - Washington Post: Świat musi wiedzieć, z czyjej broni zestrzelono malezyjski samolot
USA i ich sojusznicy nie mogą pozwolić Rosji i separatystom na tuszowanie dowodów, pozwalających ustalić, kto odpowiada za zestrzelenie w czwartek malezyjskiego samolotu. Należy też odpowiedzieć - czyją bronią strącono maszynę - pisze w piątek „Washington Post”.
Ostatnie dni obfitowały w doniesienia o rosyjskich dostawach nowoczesnego, ciężkiego, sprzętu wojskowego dla separatystów na wschodzie Ukrainy w tym systemów przeciwlotniczych
— przypomina w komentarzu redakcyjnym „WP”. Dziennik pisze, że w tym tygodniu władze w Kijowie informowały o zestrzeleniu ich dwóch samolotów wojskowych. Winą za te akty agresji obarczano prorosyjskich separatystów oraz rosyjskie siły powietrzne i baterie przeciwlotnicze operujące w pobliżu granicy.
„WP” zwraca uwagę, że jeżeli potwierdzą się te doniesienia prorosyjscy separatyści i ich „sponsorzy w Moskwie” będą odpowiedzialni za „potworną zbrodnię”. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą wtedy musieli wyciągnąć wobec nich konsekwencje wliczając najwyższe władze na Kremlu.
11:17 - Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w rozmowie telefonicznej z premierem Holandii Markiem Rutte konieczność obiektywnego zbadania wszystkich okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek Kreml.
Według kremlowskiej służby prasowej Putin złożył kondolencje premierowi Holandii w związku katastrofą, w której zginęło wielu obywateli Holandii.
11:07 BBC podaje listę narodowości pasażerów lotu MH17.
10:40 - Minuta ciszy na Kremlu
Rosyjski prezydent uczcił katastrofę malezyjskiego Boeinga 777 minutą ciszy. Podczas zebrania na Kremlu wezwał do zadumy, ale jednocześnie oskarżył o sprawstwo stronę Ukraińską.
Drodzy koledzy! Wiecie, że na niebie nad Ukrainą doszło do strasznego wydarzenia, strasznej tragedii cywilnego samolotu, zginęło 285 osób. (…) Proszę was, abyśmy uczcili ich pamięć
— zaapelował Putin.
W związku z tą tragedią zwracam uwagę, że nie doszłoby do niej, gdyby nie został wznowione działania wojenne w południowo - wschodniej części Ukrainy. Oczywiście, państwo na terytorium którego to się stało, jest odpowiedzialne za tę straszną tragedię
— dodał rosyjski prezydent.
WIĘCEJ CZYTAJ TUTAJ
09:58 - Prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema zaprzeczył, jakoby bojownicy prorosyjscy we wschodnich obwodach jego kraju dysponowali bronią przeciwlotniczą przechwyconą od ukraińskiej armii.
Po tym, jak zestrzelony został malezyjski pasażerski samolot, wojskowi przekazali prezydentowi (Petro Poroszence), że terroryści nie posiadają naszych kompleksów rakietowych Buk i S-300. Taka broń nie została przechwycona
— powiedział Jarema gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.
Wcześniej ministerstwo obrony Ukrainy oświadczyło, że siły zbrojne nie używają artylerii przeciwlotniczej w operacji antyterrorystycznej przeciwko siłom separatystycznym. Resort zapewnił także, że w czasie katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 ukraińskie samoloty wojskowe znajdowały się na ziemi.
09:33 - Separatyści przekażą czarne skrzynki boeinga Rosji
Separatyści prorosyjscy, którzy kontrolują teren katastrofy malezyjskiego boeinga, przekażą jego czarne skrzynki do ekspertyzy do Moskwy - oświadczył w piątek samozwańczy wicepremier tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin.
Bez wątpienia przekażemy je najprawdopodobniej MAK-owi (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy) w Moskwie. Pracują tam wysoko wykwalifikowani eksperci, którzy będą mogli ustalić przyczyny katastrofy, choć i tak są one jasne
— powiedział agencji Interfax.
Siły separatystyczne ogłosiły w czwartek wieczorem, że znalazły jedną z czarnych skrzynek boeinga. O znalezieniu drugiej skrzynki poinformował w piątek kamerzysta agencji Reutera.
09:15 - Ratownicy znaleźli drugą czarną skrzynkę z boeinga
W czwartek o znalezieniu pierwszego rejestratora lotu informowali prorosyjscy separatyści.
Według agencji AP w piątek miejsce czwartkowej katastrofy przeczesują ekipy ratunkowe, policjanci i górnicy, którzy szukają ciał ofiar wypadku i szczątków boeinga.
09:03 - Ratownicy odnaleźli 121 ciał ofiar katastrofy samolotu
Ukraińskie służby ratownicze odnalazły ciała 121 ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu, który spadł w czwartek na ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez na wschodzie kraju - podała w piątek rano Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Resort przekazał, że poszukiwania utrudniają bojownicy prorosyjskich ugrupowań separatystycznych, które kontrolują rejon katastrofy i - jak podano w komunikacie - „przeszkadzają w pracy jednostek Służby”.
08:34 - Zarząd lotnictwa USA zakazuje lotów na wschodnią Ukrainą
Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) USA zakazał cywilnym amerykańskim samolotom lotów nad wschodnią Ukrainą w związku z zestrzeleniem w czwartek malezyjskiego samolotu pasażerskiego z blisko 300 osobami na pokładzie - poinformowała w piątek agencja Reutera.
Te działania rozszerzają wystosowane przez FAA w kwietniu br. zakazy lotów nad Krymem i strefami nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim
— napisano w oświadczeniu opublikowanym w czwartek. Poinformowano także, że w czwartek w tym regionie nie znajdował się żaden amerykański samolot pasażerski.
Wcześniej FAA poinformowała, że amerykańskie linie lotnicze dobrowolnie zgodziły się na omijanie korytarzy powietrznych nad ukraińsko-rosyjską granicą. Przypomniano także, że zakaz wystosowany w kwietniu ma obowiązywać do 23 kwietnia 2015 roku.
Poza Amerykanami decyzję o zaprzestaniu lotów w obszarze działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy podjęły m.in. linie lotnicze z Singapuru. Podobną decyzję ogłosiły władze Indonezji, które zaleciły swoim samolotom pasażerskim omijanie terytoriów granicznych między Ukrainą a Rosją.
W związku z narastaniem konfliktu na wschodzie Ukrainy kilka miesięcy temu z lotów nad tym obszarem zrezygnowały australijskie linie Qantas, dwóch przewoźników z Korei Południowej (Korean Air i Asiana) oraz tajwańskie China Airlines. Od pewnego czasu robiły tak też linie z Hongkongu, Cathay Pacific.
07:32 - OBWE: separatyści umożliwią ekspertom dostęp do szczątków boeinga
Prorosyjscy separatyści zgodzili się pomóc w badaniu katastrofy malezyjskiego boeinga, który rozbił się w czwartek w objętym walkami regionie Ukrainy. Umożliwią też międzynarodowym ekspertom bezpieczny dostęp do szczątków samolotu - podało w piątek OBWE
W oświadczeniu opublikowanym w internecie OBWE napisała, że grupa kontaktowa składająca się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE przeprowadziła wideokonferencję z separatystami. Podczas rozmów zapewnili oni, że będą współpracować z ukraińskimi władzami podczas śledztwa w sprawie katastrofy. Separatyści zgodzili się „zabezpieczyć miejsce katastrofy, zapewnić bezpieczny dostęp do tego miejsca ekipom ratunkowym, krajowym i międzynarodowych śledczym oraz obserwatorom OBWE”, a także „współpracować z właściwymi ukraińskimi władzami w trakcie operacji ratunkowej” - czytamy w komunikacie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/205565-relacja-na-zywo-obama-samolot-zostal-zestrzelony-z-terytorium-kontrolowanego-przez-separatystow-wspieranych-przez-rosje-raport-specjalny