IPN ogłosi dzisiaj kolejne pięć nazwisk bohaterów, których szczątki zidentyfikowano w ramach „projektu poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego”. Z naszych informacji wynika, że wśród tych, których nazwiska zostaną ogłoszone na specjalnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim jest Danuta Siedzikówna „Inka”.
Do momentu oficjalnego ogłoszenia, że została ona zidentyfikowana nikt z IPN nie chce tego potwierdzić.
To by była spekulacja, a na to nie mogę sobie pozwolić w żadnym przypadku
— powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.
O tym, że udało się odnaleźć szczątki „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagonczyka” mówiło się już we wrześniu ubiegłego roku, kiedy prace archeologiczne na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku prowadził zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
CZYTAJ TAKŻE: „Inka” odbita z rąk komunistów? We „wSieci” relacja z poszukiwań na cmentarzu w Gdańsku
Warto przypomnieć historyczne ustalenia, opisane w tygodniku „wSieci”. Archeolodzy odnaleźli pod chodnikiem prowadzącym do symbolicznych grobów Siedzikówny i Selmanowicza, na głębokości zaledwie 49 cm szczątki dwóch osób, młodej kobiety i starszego od niej mężczyzny. Kobieta miała przestrzeloną czaszkę, a mężczyzna pogruchotane kości w obrębie klatki piersiowej. Z przekazu historycznego wiemy, że „Inka” została zabita niespełna tydzień przed swoimi osiemnastymi urodzinami strzałem w głowę. „Zagończyk” w chwili śmierci miał 42 lata, zginął od salwy wystrzelonej przez pluton egzekucyjny.
Telewizja Polska pokaże dziś o godz. 11.10 w programie pierwszym film Arkadiusza Gołębiewskiego: „Inka - zachowałam się jak trzeba”. Polecamy!
Wstrząsające! Szkolne władze blokują wybór „Inki” na patronkę liceum. Wbrew woli uczniów!
Marcin Wikło
Polecamy najnowsze wydanie miesięcznika „w Sieci Historii”, poświęcone Żołnierzom Wyklętym!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/235577-nasz-news-inka-zidentyfikowana-mamy-juz-pewnosc-ze-bohaterska-sanitariuszka-spoczywala-na-cmentarzu-garnizonowym-w-gdansku