Promocja ideologii gender się opłaca. Prezes Fundacji Edukacji Przedszkolnej otrzymał od UE 15 mln zł. Wcześniej zobowiązał się do wprowadzania gender do przedszkoli

sxc.hu
sxc.hu

Fundacja Edukacji Przedszkolnej na swoją działalność dostała od Unii Europejskiej 15 milionów złotych, ale wcześniej jej prezes musiał się zobowiązać do wprowadzania gender do przedszkoli - ujawnia portal wSumie.pl.

Projekt jest wdrażany po cichu od trzech lat. Dlaczego tak mało o nim wiemy? Komu zależy, żeby nie nagłaśniać sprawy? Dwa lata temu powstało 12 równościowych przedszkoli w woj. śląskim (pisał o tym m.in. "Dziennik Zachodni"). Prezes Fundacji Edukacji Przedszkolnej z Wrocławia, Tadeusz Szmigiel, za dotację z UE otworzył placówki między innymi w w Rudzińcu, Siewierzu, Żarkach, Olsztynie, Włodowicach, Niegowej. Przedszkola nie przetrwały.

Prezes Fundacji Edukacji Przedszkolnej, wymijająco tłumaczy dlaczego śląskie przedszkola upadły:

Dwa lata temu funkcjonowało kilka, ale nic z tego nie wyszło. Zwykle wychodzi 70 proc. projektów. 30 proc. umiera. Tak się stało w Śląskiem - powiedział Szmigiel dla "DZ".

Może ktoś dostrzegł wówczas ryzyko płynące z programu i intencje jego autorów? Szmigiel winą za upadek przedszkoli obarcza samorządy i kurię:

Może trochę zawiniło to, że był to okres przedwyborczy i samorządowcy nam bynajmniej nie pomogli. Mieliśmy np. taką sytuację, że liderem grupy tworzącej przedszkole był miejscowy proboszcz. Wszystko szło pięknie do momentu, kiedy z kurii nie dostał zakazu angażowania się w to przedsięwzięcie.

Nie dziwi fakt, że kuria powiedziała STOP. Przypomnijmy choćby fragment skierowanego do pedagogów przedszkolnych "projektu" "Równościowe Przedszkole":

Po pół roku w przedszkolu czterolatek dostaje płeć. Odgórnie, bez możliwości zmiany, nagięcia, bez szans na rys indywidualny. Wpływ domu jest bez znaczenia. Posyłasz do przedszkola miłą androginiczną istotę nieświadomą wartości metek; której obojętne jest, czy wkłada majteczki w wyścigówki, czy z kokardkami, o ile tylko nie spadają ani nie wbijają się w pupę. (...) A kogo odbierasz? Dziewczynkę w różowej baletowej spódnicy (zdejmowanej wyłącznie do snu i kąpieli), w białych skarpetkach z falbanką (mogą być brudne), świadomą swoich umiejętności i możliwości (...). Jeśli posłałaś do placówki chłopca, odbierasz chłopca.

Fundacja Edukacji Przedszkolnej działa w województwach dolnośląskim, łódzkim i mazowieckim. Działalność fundacji z pozoru wygląda szczytnie. Dociera ona do malutkich miejscowości, gdzie otwarcie przedszkola jest nierentowne, żadna prywatna firma się tego nie podejmuje. Tworzy grupy z 8 do 15 dzieci i tak powstaje kolejne "Małe Przedszkole". Jak to możliwe, że coś, co nie opłaca się nikomu, opłaca się panu Szmiglowi? Może gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze? Od 2007 roku, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej Fundacja Edukacji Przedszkolnej utworzyła 88 placówek w 80 miejscowościach. W sumie objęła edukacją przedszkolną 1877 dzieci. W tym okresie na realizację celów statutowych pozyskała prawie 15 mln złotych. I wszystko wygląda pięknie: pan Tadeusz, niczym misjonarz, dociera z edukacją do zapomnianych przez innych zakątków Polski. Jest jednak jedno małe ALE: nim Fundacja Edukacji Przedszkolnej otrzymała dotację, jej prezes musiał się zobowiązać do promowania równości płci.

Realizujemy unijne projekty z EFS-u. Jesteśmy zobowiązani do promowania równości płci. Dlatego taki poradnik zamówiliśmy. Jest na naszej stronie internetowej już trzeci rok. Nie wiem, dlaczego nagle teraz ktoś się nim zainteresował -

powiedział Pan Szmigiel po serii publikacji na wSumie.pl i po tym jak "Równościowymi Przedszkolami" zainteresowaliśmy opinię publiczną. Równość płci pan Szmigiel zdecydował się promować właśnie przy pomocy poradnika "Równościowe Przedszkole". Publikację przygotowały feministki: Anna Dzierzgowska, Joanna Piotrowska i Ewa Rutkowska. Na sam ten projekt fundacja otrzymać miała 1 400 000 zł. O takiej kwocie mówiła posłanka Elżbieta Rafalska w interpelacji poselskiej do Ministra Edukacji Narodowej.

Czytaj cały artykuł Katarzyny Kawlewskiej na portalu wSumie.pl.

wSumie.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.