„Gazeta Polska” wraca do przeszłości Kazimierza Ziobry, niedawnego kandydata „Solidarnej Polski” w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu. Publikując materiały IPN, podtrzymuje informację, upublicznioną tuż przed wyborami, że K. Ziobro należał do PZPR. Twierdzenie to wywołało ostre zaprzeczenia i sprzeciw polityków partii Zbigniewa Ziobry.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kurski: "GPC" zrobiła z naszego kandydata kanalię, oszusta, członka PZPR-u w sytuacji, kiedy jest to bohater
Dokumenty dotyczące przynależności Kazimierza Ziobro do PZPR znajdują się w teczce sprawy operacyjnego sprawdzenia (SOS) o kryptonimie „Socjolog”, prowadzonej od kwietnia do września 1978 r., oraz w archiwach dotyczących działaczy Solidarności z lat 1980–1981. Jest to o tyle istotne, że tuż przed uzupełniającymi wyborami do senatu politycy Solidarnej Polski, którzy powoływali się na archiwa IPN, twierdząc, że Kazimierz Ziobro nie był w PZPR, podpierali się dokumentami wytworzonymi przez komunistyczną bezpiekę, w których nie ma informacji na temat przynależności Kazimierza Ziobro do PZPR.
– pisze „GP”
Jak podaje tygodnik, znajdujące się w rzeszowskim oddziale IPN dokumenty nie pozostawiają wątpliwości , że K. Ziobro do pierwszej połowy 1980 r. był członkiem PZPR. „GP” przytacza m.in. odręczne piśmo z 17 stycznia 1980 r., które K. Ziobro miał skierować do Oddziałowej Organizacji nr I PZPR Huty Szkła „Jarosław”, gdzie wówczas pracował.
Uprzejmie proszę o skreślenie mnie z listy członków PZPR. Decyzję tę jestem zmuszony podjąć w związku z faktem obniżenia mi zasiłku rodzinnego przy równoczesnym podniesieniem wysokości składek (na PZPR – przyp. red.)
– cytuje tygodnik.
„GP” podkreśla, że to niejedyne pismo podpisane przez K. Ziobrę skierowane do PZPR.
Miesiąc później, w lutym 1980 r., napisał do Komitetu Zakładowego PZPR Huty Szkła „Jarosław” list, w którym odnosi się do rozmowy przeprowadzonej z nim m.in. przez dyrektora naczelnego Huty Szkła „Jarosław” Zbigniewa Grandysa oraz I sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR Władysława Muchę. W tym piśmie Kazimierz Ziobro po raz kolejny przytacza powody swojej rezygnacji z członkostwa w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
– podaje „GP”.
Tygodnik powołuje się też na notatkę SB dotyczącą nieudanej próby pozyskania K. Ziobry na tajnego współpracownika.
Oprócz rozmowy z figurantem, wysłano informację dotyczącą K. Ziobro do I Sekretarza KW w Przemyślu. Sprawa była nietypowa, gdyż dotyczyła członka PZPR, człowieka na eksponowanym stanowisku w ruchu młodzieżowym (…)
– przytacza „GP”.
Tygodnik zapowiada, że złożony zostanie wniosek o wznowienie procesu w rzeszowskim sądzie, który tuż przed uzupełniającymi wyborami do Senatu wydał prawomocny wyrok nakazujący spółce Forum - wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie” – przeproszenie kandydata Solidarnej Polski za „rozpowszechnianie nieprawdziwej informacji, że Kazimierz Ziobro był w PZPR”.
CZYTAJ TEŻ: Wydawca "Gazety Polskiej Codziennie" przeprosił kandydata Solidarnej Polski
JUB/”GP”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/166701-ziobro-byl-czlonkiem-pzpr-gazeta-polska-podtrzymuje-informacje-o-przeszlosci-b-kandydata-sp-na-senatora-dowodem-materialy-ipn