Zdjął krzyże, teraz atakuje podwładnych. Radomski komendant o anonimowej skardze: "taką formą posługują się jednostki, którym brak jest odwagi cywilnej"

Fot. kwp.radom.policja.pl
Fot. kwp.radom.policja.pl

Sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka - powiedział Karol Szwalbe, komendant miejski policji w Radomiu. Odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji, stwierdził, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Jednocześnie zarzucił brak odwagi cywilnej skarżącym się na jego antyreligijne zachowanie anonimowym podwładnym.

CZYTAJ WIĘCEJ: Radom: policjanci przeciwko usuwaniu krzyży w komendzie miejskiej. "Palikotyzacja radomskiej Policji"

Komendant Szwalbe przebywa obecnie na urlopie. Jednakże w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że złożył obszerne wyjaśnienia dla komendanta wojewódzkiego policji. Przyznał, że sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka. Ludziom (a może raczej - jak pisze - "jednostkom"), którzy w obawie przed represjami nie podpisali się pod pismem, zarzuca brak odwagi:

Fakt, że ta rzecz, to pismo ma charakter anonimowy, w moim odczuciu nie stanowi żadnego odzwierciedlenia poglądów czy po prostu stanowiska podległych mi policjantów. Przeciwnie – uważam, że taką formą posługują się jednostki, którym brak jest odwagi cywilnej i takie, którym poi prostu nie wystarcza argumentów na to, żeby tezy, które w tym piśmie podnoszą, w jakiejkolwiek formie obroni.

Siebie wybiela:

Co jest dla mnie szczególnie bolesne, określa się mnie tam (w piśmie do komendanta wojewódzkiego - przyp. red.) jako człowieka grubiańskiego, nieprzyjemnego. Sądzę, że po prostu przeczy temu sam fakt mojej wieloletniej udanej współpracy ze związkami zawodowymi. Przeczy temu to, że po prostu nigdy nie było jakichś zadrażnień czy skarg na mnie. Przeciwnie – każdego policjanta, pracownika czy interesanta traktuję w sposób kulturalny, taki, które cechuje się takim szacunkiem, takim ludzkim podejściem. Dlatego jest to dla mnie po prostu rzecz bardzo bolesna, w moim odczuciu niesprawiedliwa. Jest mi z tego powodu bardzo przykro.

- żali się komendant.

Odrzucił też zarzuty, jakoby sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy. Człowiek, który walczy z krzyżami w przestrzeni publicznej, dziś nazywa pielgrzymowanie "cenną inicjatywą"

W moim odczuciu mówienie o jakiejś wojnie z ludźmi wierzącymi, z ludźmi, którzy chcą iść na pielgrzymkę, to jest po prostu czysta fikcja. Generalnie rzecz biorąc, wypowiadałem się nawet w rozmowie z szefem związków zawodowych w komendzie miejskiej – jeżeli któryś z policjantów wyrazi chęć i wolę udania się na pielgrzymkę, to nawet udzielę mu wolnego nawet pomimo tego, że nie ma tego w planie urlopu. Także pozostawiłem tu policjantom pełną dowolność, naprawdę z dużą życzliwością do tej cennej inicjatywy podszedłem.

- powiedział Szwalbe.

Odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji stwierdził, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Komendant zdjął krzyż u siebie w pokoju, w sekretariacie i nakazał zdjąć je w sali obrad, ale nie sugerował zdejmowania ich w komisariatach w Radomiu.

Przypomnijmy, że grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa tamtejszej policji Karola Szwalbego. Pełni on swoją funkcję od kilku tygodni. Pismo w sprawie jego odwołania, podpisane jako "Policjanci KMP Radom i jednostek podległych”, jest anonimowe, ale jego adresatem jest m.in. komendant wojewódzki policji Cezary Popławski.

Z kolei senator Wojciech Skurkiewicz napisał na swoim blogu, że zwróci się z oświadczeniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji, w którym będzie domagał się wyjaśnień w tej sprawie.

W ostatnim czasie ze ścian w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jednostkach zostały zdjęte krzyże. Usunięto również wizerunek św. Michała Archanioła, który jest patronem policjantów. Szkoda, że nowy komendant, zamiast łapać przestępców i poprawiać statystyki, swoje urzędowanie rozpoczął od zdejmowania krzyży. Mam nadzieję, że palikotyzacja radomskiej Policji to tylko incydent a nie panujący trend w tej służbie

- stwierdził senator.

Oświadczenie w tej sprawie wydał też Ruch Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „Niezłomni” w Radomiu. Czytamy w nim m.in.:

Jeśli komendant KMP w Radomiu Karol Szwalbe uznaje, że głównym przejawem jego aktywności ma być walka z Kościołem Katolickim i symbolami religijnymi to stawia się - mimo młodego wieku - w jednym szeregu z dowódcami MO i ZOMO z Czerwca 1976.

PRZECZYTAJ całe oświadczenie Ruchu.

znp, KAI, Radio Plus Radom

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych