We wtorek, 23 października 2012 roku, Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem posłów Reimera Boge i Ivailo Kalfina w sprawie “Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014 - 2020”.
Sprawozdanie zawiera szereg zapisów istotnych z punktu widzenia polskich interesów. Posłowie wyrażają w nim zdecydowany sprzeciw wobec cięć lub zamrożeń w budżecie UE na lata 2014 - 2020 oraz ostrzegają Radę, że zmniejszenie puli środków przeznaczonych na ten okres doprowadzi do konieczności zmian szeregu już ustalonych priorytetów.
Doceniają też wagę polityki spójności UE i podkreślają, że jej finansowanie należy utrzymać przynajmniej na poziomie z lat 2007-2013. W tym okresie dla Polski na rozwój regionalny przeznaczono ponad 65 miliardów euro, co stanowi prawie 20% całych unijnych środków na ten cel.
Jednak w końcowym głosowaniu nad sprawozdaniem od głosu powstrzymało się aż 14 eurodeputowanych koalicji PO - PSL: Borys, Grzyb, Handzlik, Hübner, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kozłowski, Marcinkiewicz, Protasiewicz, Siekierski, Skrzydlewska, Thun und Hohenstein, Wałęsa i Zwiefka. Ten ostatni początkowo poparł tekst, by następnie dokonać korekty i ostatecznie wstrzymać się od głosu.
Co więcej, PO i PSL sprzeciwiły się wykreśleniu z tekstu rezolucji dwóch szkodliwych dla Polski punktów wzywających do zwiększenia udziału środków przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatycznymi - nawet do 20% unijnych wydatków. W tym wypadku polscy posłowie PO i PSL zagłosowali łącznie z resztą swojej grupy politycznej, pomimo wyraźnych wytycznych z MSZ rozesłanych do wszystkich polskich eurodeputowanych jeszcze przed głosowaniami.
Takie zachowanie każe postawić pytanie, w jaki sposób rząd Donalda Tuska chce wynegocjować korzystne dla Polski decyzje ws. budżetu, skoro w kluczowym głosowaniu dotyczącym Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014 - 2020 przedstawiciele PO i PSL nie są w stanie nawet ustalić jednolitego stanowiska?
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/143113-ujawniamy-az-14-europoslow-koalicji-po-psl-nie-poparlo-sprawozdania-w-ktorym-parlament-europejski-sprzeciwia-sie-cieciom-w-unijnym-budzecie