W Parlamencie Europejskim przedstawiciele państw bałtyckich uczcili rocznicę rozpoczęcia sowieckich deportacji obywateli Litwy, Łotwy i Estonii. Wywózki - które tylko pierwszego dnia dotknęły 15 tysięcy osób - rozpoczęły się 14 czerwca 1941 roku. Przypomina o tym tablica zawieszona w siedzibie PE w Strasburgu przed sześciu laty. Bałtowie co roku właśnie w czerwcu składają pod nią kwiaty.
Inicjatorem akcji jest Tunne Kelam - eurodeputowany estoński.
Tunne Kelam powiedział portalowi wPolityce.pl, że jest naszym zadaniem wpisanie historii Europy wschodniej i północnej w powszechne dzieje Europy:
Te deportacje to była zbrodnia przeciwko ludzkości. To ważna część europejskiej historii. To ważne, by te wydarzenia wpisywać w dzieje, w świadomość współczesnej Europy. Chodzi o to, by stworzyć na naszym kontynencie wspólną świadomość historyczną, obejmującą także to, co działo się u nas. Bez wspólnej historii nie może być wspólnej przyszłości.
Tunne Kelam podkreślił, że cierpienie ludzkie "jest równe".
Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele Polski - były szef PE Jerzy Buzek oraz europoseł PiS Konrad Szymański.
Tunne Kelam ukończył w 1959 studia z zakresu historii na Uniwersytecie w Tartu. Był pracownikiem naukowym i wykładowcą stosunków międzynarodowych. Zajmował się także działalnością publicystyczną i redaktorską, pracował nadto na stanowisku specjalisty ds. bibliotekoznawstwa.
Pod koniec lat 80. stał się jedną z wiodących osobowości estońskiego ruchu dysydenckiego i niepodległościowego. W 1988 należał do założycieli Estońskiej Partii Niepodległości Narodowej (Eesti Rahvusliku Sőltumatuse Partei), przewodniczył jej w latach 1993–1995. Doprowadził do połączenia tej formacji z innymi ugrupowaniami i powołania partii pod nazwą Związek Ojczyźniany, nową formacją kierował w okresie 2002–2005.
Od 1989 do 1990 stał na czele Narodowego Komitetu Obywatelskiego Estonii, następnie do 1992 przewodniczył Komitetowi Estonii – organowi wykonawczemu Kongresu Estonii, quasi-parlamentowi z okresu odzyskiwania niepodległości. Od 1992 do 2004 Tunne Kelam sprawował mandat posła do Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu), do 2003 był wiceprzewodniczącym parlamentu, a do 1995 przewodniczącym delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zasiadał też w samorządzie jako radny Tallinna i gminy Viimsi. Reprezentował estoński parlament w Konwencie Unii Europejskiej.
W 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia Związku Ojczyźnianego. W VI kadencji PE pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego, został też członkiem prezydium grupy EPP-ED. W wyborach z 2009 skutecznie ubiegał się o reelekcję z listy ugrupowania Isamaa ja Res Publica Liit.
Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/134547-nasza-relacja-w-pe-przedstawiciele-panstw-baltyckich-uczcili-rocznice-rozpoczecia-sowieckich-deportacji-obywateli-litwy-lotwy-i-estonii