Przebywająca z wizytą w Turcji kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała w poniedziałek Rosję i reżim syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada za bombardowanie miasta Aleppo na północy Syrii, co nasiliło exodus uchodźców w kierunku granicy tureckiej.
Zapowiedziała również kontynuowanie transferu syryjskich uciekinierów z Turcji do Europy wraz z ich rozdzielaniem między poszczególne państwa w ramach systemu kontyngentowego.
Jesteśmy oburzeni ludzkimi cierpieniami powodowanymi przez naloty bombowe, także ze strony rosyjskiej
—powiedziała Merkel po rozmowach z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu w Ankarze. Wskazała, iż Rosja narusza w ten sposób również rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, zakazującą atakowania ludności cywilnej. Jak zaznaczyła, Niemcy i Turcja zażądały od Rosji przestrzegania postanowień tej rezolucji.
Tym, co widać na granicy turecko-syryjskiej, jest wielkie cierpienie
—powiedziała szefowa niemieckiego rządu, komentując los dziesiątek tysięcy ludzi, którzy zbiegli z rejonu Aleppo i mimo zimowych chłodów nie są wpuszczani do Turcji.
Jak oświadczyła, Berlin i Ankara opowiadają się za włączeniem NATO w zwalczanie przemytu ludzi morzem z Turcji do Grecji, co ma być omawiane na zbliżającym się spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu. Ponadto dąży się do usprawnienia współpracy tureckiej straży przybrzeżnej z Grecją i unijną agencją ochrony granic Frontex.
Merkel zapowiedziała jednocześnie wzmocnienie wspólnych działań policji niemieckiej i tureckiej w walce z zajmującymi się przemytem ludzi grupami przestępczymi. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że Unia Europejska w ramach swego obejmującego Turcję planu będzie nadal przyjmować uchodźców.
Chodzi o to, by ludziom ze strefy wojennej i „także z Turcji umożliwić dotarcie do Europy
—powiedziała.
Uciekinierzy ci powinni być rozdzielani w Europie na podstawie kontyngentów i ważne jest, by ich transfer z Syrii przez Turcję nie miał charakteru nielegalnego, lecz „kontrolowany, legalny i przez nas organizowany”
—podkreśliła Merkel, dodając, iż „istnieje grupa państw, które w tej sferze uczynią ochotniczo także pierwsze kroki”. Bardziej konkretne rozmowy na ten temat mają się odbyć już w najbliższych tygodniach.
Występując na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego rządu premier Davutoglu oświadczył, że „w razie konieczności” Turcja przyjmie około 30 tys. zgromadzonych na jej granicy uciekinierów z Syrii.
Dodał, że rosyjskich nalotów nie można tolerować na zasadzie zakładania, że Turcja będzie przyjmować uchodźców. Jak podkreślił, ostatnie wydarzenia w Syrii są próbą wywarcia na Turcję i Europę nacisku w kwestii migracji.
Premier poinformował również, że w przyszłym tygodniu Turcja przedstawi w Brukseli wstępne plany wykorzystania obiecanych jej przez Unię Europejską funduszy na rozwiązywanie problemu uchodźców w kwocie 3 mld euro. Ze swej strony Merkel zapewniła, że pieniądze te są „do dyspozycji” i powinny szybko popłynąć do Turcji, a możliwość dostarczenia jej dalszych środków nie jest wykluczona.
Opozycyjny turecki dziennik „Cumhuriyet” skrytykował wizytę Merkel, umieszczając na stronie tytułowej swego poniedziałkowego wydania obok zdjęcia kanclerz Niemiec napis w językach tureckim i niemieckim:
Dziennikarze siedzą w więzieniu. Czy pani o tym nie wie?
Jak pisze gazeta, jedyną troską Merkel są uchodźcy i nie spotka się ona z przedstawicielami opozycji ani organizacji pozarządowych.
Redaktor naczelny „Cumhuriyet” Can Dundar i szef ankarskiego biura tej gazety Erdem Gul przebywają od listopada w areszcie w związku z opublikowaniem materiału zarzucającego rządowi Turcji dostarczanie broni ekstremistom w Syrii.
25 marca ma się rozpocząć ich proces, w którym będą odpowiadać za wspieranie terrorystycznego ugrupowania zbrojnego. Prokurator żąda dla obu dziennikarzy kary dożywotniego więzienia. Odpowiadając na tę krytykę, Merkel zaznaczyła na konferencji prasowej, że z Davutoglu rozmawiała również na temat warunków pracy dziennikarzy w Turcji.
Ryb, PAP
Angela Merkel jakiej nie znacie: „Matka Chrzestna. Jak Angela Merkel przebudowuje Niemcy”.
Książka ukazuje prawdziwe oblicze współczesnych Niemiec pod przywództwem Merkel. Pozycja dostępna „wSklepiku.pl”. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/281002-merkel-oburzona-rosyjskimi-nalotami-w-syrii-tym-co-widac-na-granicy-turecko-syryjskiej-jest-wielkie-cierpienie-bedziemy-dalej-przyjmowac-uchodzcow