Unia Europejska w ostatnich latach stanęła w obliczu tak poważnych wyzwań, że nastał czas, by przeformułować elementarne zasady spajające Wspólnotę, a następnie poprawić unijne traktaty założycielskie
— oświadczył premier Węgier Viktor Orban.
Zapytany w wywiadzie dla Radia Kossuth o propozycję Holandii w sprawie utworzenia „ministrefy Schengen”, Orban odparł, że nie tylko Schengen, ale i inne aspekty UE są obecnie nieskuteczne i wymagają reform.
Zaznaczył, że w obliczu kryzysu migracyjnego i podwyższonego zagrożenia terroryzmem konieczne są nowe regulacje w sprawie bezpieczeństwa i kontroli granicznych, podczas gdy niedawny kryzys w strefie euro nasuwa jego zdaniem pytania o sens wspólnej polityki monetarnej bez towarzyszącej jej wspólnej polityki fiskalnej.
Holenderskie media podały w czwartek, że rząd tego kraju rozważa pomysł utworzenia „ministrefy Schengen”, złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii. Kraje należące do tej grupy miałyby wprowadzić na jej granicach zewnętrznych kontrole osób przyjeżdżających na ich terytoria, aby monitorować imigrantów i azylantów oraz zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia terroryzmem.
Orban powiedział, że w sprawie kryzysu migracyjnego potrzebne są rozwiązania na poziomie krajów członkowskich, a nie całej UE.
Mówienie o „potrzebie wypracowania europejskiego rozwiązania” to przykład myślenia życzeniowego, ponieważ stanowiłoby ono sumę rozwiązań zaproponowanych przez poszczególne kraje
— podkreślił.
Wypowiedział się również przeciw obowiązkowym kwotom przyjmowania uchodźców.
Przepaść między europejskimi przywódcami a zdroworozsądkowym myśleniem zwykłych Europejczyków pogłębia się, destabilizując kontynent
— zaznaczył.
Węgierski premier odniósł się również do umowy między Węgrami a Rosją w sprawie budowy i modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej Paks. Komisja Europejska kwestionuje przyznanie Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej i w czwartek wszczęła postępowanie przeciw Węgrom w tej sprawie.
Będziemy iść dalej naprzód
— zadeklarował Orban.
Nigdzie w Europie nie rozpisywano przetargów na niedawne inwestycje w energię atomową
— powiedział. Jego zdaniem sugeruje to, że UE „po raz kolejny” stosuje wobec Budapesztu podwójne standardy i broni interesów europejskich koncernów, które wyrażały zainteresowanie wartym 10 mld dolarów przedsięwzięciem.
Gdzie jest mięso, tam zlatują się muchy
— oświadczył.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/272455-orban-wzynacza-europie-nowy-kierunek-czas-na-reforme-traktatow-zalozycielskich-ue
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.