Francja i Niemcy przedstawią wspólną propozycję rozwiązania kryzysu imigracyjnego i sprawiedliwego rozdzielenia uchodźców między kraje UE - podał urząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel po jej rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji François Hollande’em.
Europa musi działać w sposób zdecydowany i zgodny z wartościami, które wyznaje
—głosi komunikat urzędu kanclerskiego.
Ci mężczyźni i te kobiety, ich rodziny, wszyscy uciekają przed wojną i prześladowaniami. Potrzebują międzynarodowej ochrony
—dodaje. Berlin i Paryż - jak wynika z oświadczenia - mają zamiar pracować nad wyrównaniem standardów, aby wzmocnić cały europejski system pomocy azylantom, sprawić, by nielegalnych imigrantów odsyłano do kraju pochodzenia, oraz dostarczyć pomoc tym państwom, z których oni pochodzą bądź przez które przejeżdżają tranzytem.
Merkel i Hollande opowiadają się też za wyznaczaniem wiążących rządy państw UE liczb uchodźców, których muszą oni przyjąć.
Prezydent Francji wyjaśnił podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Endą Kennym, że Francja i Niemcy chcą zaproponować wprowadzenie w Europie obowiązkowego i stałego systemu przyjmowania uchodźców i osób ubiegających się o azyl, a zwłaszcza Syryjczyków.
Wraz z niemiecką kanclerz zaproponowaliśmy stworzenie obligatoryjnego, trwałego mechanizmu (przyjmowania uchodźców). Uważam, że ten, którym posługujemy się obecnie, już się nie sprawdza i że są kraje, które (…) nie biorą na siebie moralnych zobowiązań, a więc musimy zrobić więcej
—powiedział Hollande. Według komunikatu Pałacu Elizejskiego wspólna propozycja Paryża i Berlina ma przewidywać harmonizację przepisów imigracyjnych krajów unijnych; Merkel i Hollande uznali, że „po śmierci tysięcy osób, które usiłowały dostać się do Europy”, winna jest ona uchodźcom, „dla których jest ostatnią nadzieją”, ochronę, godne przyjęcie i lepsze warunki.
Niemiecki komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger (z ramienia chadecji) domaga się dotkliwych kar dla krajów europejskiej wspólnoty, które nie będą chciały się podporządkować.
Komisja niedługo złoży propozycję w sprawie możliwego mechanizmu sankcji
—zaznaczył. Oraz dodał, iż jest pewny, że da się znaleźć poparcie dla stałego rozwiązania kwotowego w Radzie Unii Europejskiej oraz Europarlamencie.
Ryb, PAP, Speigel.de
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/264257-ofensywa-francji-i-niemiec-ws-kryzysu-imigracyjnego-te-kraje-ktore-nie-chca-przyjmowac-imigrantow-maja-zostac-do-tego-zmuszone