Ostatnio Tadeusz Płużański na łamach „Super Expressu“ napisał, że gdyby Polska była normalnym krajem z normalnym wymiarem sprawiedliwości, to Zygmunt Bauman powinien stanąć przed sądem. Działał bowiem w zbrodniczej organizacji komunistycznej, której zbrodnie nie podlegają przedawnieniu.
Podobnego zdania byli członkowie Narodowego Odrodzenia Polski, którzy w czerwcu 2013 roku wygwizdali Zygmunta Baumana podczas wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim. Ich zdaniem były major stalinowskiego Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego ze względu na swoją niechlubną przeszłość, z której nigdy się nie rozliczył, nie powinien występować publicznie jako autorytet moralny.
Niestety, nie mam dobrych wiadomości dla Tadeusza Płużańskiego i działaczy NOP. Otóż w zeszłym miesiącu odbyła się w Asyżu (z okazji 30. rocznicy ekumenicznego spotkania modlitewnego zorganizowanego w tym mieście w 1986 roku przez Jana Pawła II) wielka impreza międzyreligijna. Zjawili się na niej przywódcy duchowi największych religii świata. Wśród katolików, prawosławnych, protestantów, muzułmanów, buddystów, hinduistów czy wyznawców judaizmu znalazł się również… Zygmunt Bauman. Siedział nawet w najbliższym otoczeniu Franciszka – w pewnym momencie oddzielała ich zaledwie jedna osoba.
Bauman przybył do Asyżu na zaproszenie Wspólnoty św. Idziego, która organizowała to ekumeniczne spotkanie. Nie był tam jednym z wielu niewyróżniających się z tłumu uczestników. Podczas ceremonii otwarcia wygłosił – obok m.in. patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I – jedno z kilku głównych przemówień. Jego wystąpienie, jak sam to ujął w tytule, poświęcone było rewolucji kulturalnej. Nakreślił w nim dzieje ludzkości jako wciąż toczący się proces, prowadzący od struktur plemiennych poprzez państwa narodowe ku społeczności globalnej o mentalności kosmopolitycznej. Wiele miejsca poświęcił Franciszkowi, podkreślając jego intelektualny wkład w dzieło integracji narodów.
Jedno w tym wszystkim pozostaje tylko nie do końca jasne: jakiej religii przewodnikiem duchowym jest Zygmunt Bauman?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/311277-zygmunt-bauman-jako-jeden-z-przewodnikow-duchowych-ludzkosci