Boni, Hübner, Jazłowiecka, Kalinowski, Lewandowski, Łukacijewska, Olbrycht, Pitera, Rosati, Thun, Wałęsa, Geringer de Oedenberg, Gierek, Liberadzki, Łybacka, Zemke, Zdrojewski i Zwiefka. To oni – europosłowie PO, PSL i SLD - głosowali za rezolucją PE o sytuacji w Polsce. Na liście głosujących nie ma nazwiska Jacka Saryusza-Wolskiego. Wydaje się, że w ogóle nie brał udziału w głosowaniu.
Jest za to włoska europosłanka Alessandra Mussolini, wnuczka słynnego dyktatora i polityk Forza Italia. Głosowała za uderzającym w Polskę dokumentem.
Wśród głosujących przeciwko rezolucji znalazła się tylko garstka europosłów Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą PO i PSL, i są to sami Węgrzy, Rumuni oraz Bułgarzy. Ani jeden europoseł Socjalistów nie głosował przeciwko rezolucji uderzającej w polski rząd. Uczynili to za to europosłowie PiS i brytyjscy konserwatyści, należący z partią Jarosława Kaczyńskiego do tej samej frakcji w PE - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Przeciwko rezolucji głosował także niemiecki europoseł Hans-Olaf Henkel oraz jego koledzy z partii „Sojusz dla Postępu i Przełomu” (ALFA).
Podobnie jak Janusz Korwin-Mikke, Robert Iwaszkiewicz, Nigel Farage oraz szefowa francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen.
Sprawdź listę głosujących nad rezolucją
Za rezolucją głosował oczywiście szef liberałów w PE (ALDE) Guy Verhofstadt, jeden z największych krytyków rządu PiS, który postulował ostatnio, by pozbawić kraje członkowskie specjalnych wyjątków. Zaproponował by państwa, które nie zgadzają się na ściślejszą integrację, czyli m.in. Polska, miały status stowarzyszony z Unią Europejską.
Ryb
Refleksje na temat aktualnej sytuacji politycznej, społecznej i kulturalnej w Polsce w książce Zbigniewa Żmigrodzkiego „Akcje antynarodowe”.
Pozycja dostępna „wSklepiku.pl”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/308334-gierek-i-mussolini-przeciwko-polsce-sprawdz-kto-jeszcze-glosowal-za-antypolska-rezolucja-w-parlamencie-europejskim-zdjecia