Wtorkowy wieczór to debata kandydatów na prezydenta - w siedzibie Telewizji Polskiej. Zaproszenie do dyskusji przyjęli wszyscy kandydaci - poza jednym, Bronisławem Komorowskim, który zamiast dyskusji wybrał debatę z zaprzyjaźnionymi mediami.
Zapraszamy na relację na żywo z debaty - minuta po minucie opisaliśmy Państwu najciekawsze wątki, starcia i komentarze w tej dyskusji.
22:00. Krzysztof Ziemiec kończy debatę prezydencką.
21:57. Jacek Wilk mówi, że startuje w wyborach, bo chce zmienić Polskę dla swoich dzieci. Na koniec Janusz Palikot mówi o tym, że Bronisław Komorowski jedynie zgolił wąsy.
Andrzej Duda jest kandydatem episkopatu, Paweł Kukiz jest przeciwnikiem legalizacji marihuany, a Janusz Korwin-Mikke chce króla. To odmęty absurdu
— mówi Palikot.
Korwin-Mikke znów krzyczy, że ten „zwariował”.
21:56. Janusz Korwin-Mikke odwołuje się do zmian, jakie wprowadził Viktor Orban na Węgrzech i krytykuje Dudę i Komorowskiego.
Przez 25 lat byłem sam - traktowano mnie jak dziwaka. Dziś prawie połowa kandydatów podziela moje poglądy. (…) Czas przewietrzyć salony - czas na dumną i bogatą Polskę! Oni nas już nie zatrzymają!
— woła JKM.
Marian Kowalski przekonuje, że polski rolnik jest „kołchoźnikiem” i „zabiorą nam ziemię i złotówkę, a zostawią nam polskie obozy koncentracyjne”.
Czołem Wielkiej Polsce!
— żegna się kandydat Ruchu Narodowego.
21:55. Adam Jarubas zapewnia, że „nie przychodzi z warszawskich salonów”, a Paweł Tanajno stwierdza, że wynik tych wyborów jest jasny i zwraca się do wyborów „centrolewicy”.
21:54. Grzegorz Braun apeluje, by nie wybierać produktu „polskopodobnego”.
Nie głosujcie na mniejsze zło - wybierzcie większe dobro. Posadźmy zdrajców stanu: Tuska, Komorowskiego i Kopacz do więzień i zbudujmy tutaj normalne państwo na 1050-lecie chrztu Polski
— mówi Braun i apeluje o program Kościół-szkoła-strzelnica.
21:54. Magdalena Ogórek znów o napisaniu polskiego prawa od nowa.
21:52. Paweł Kukiz czyta list rodziny Olewników do Bronisława Komorowskiego.
21:50.Andrzej Duda przypomina, że konstytucja mówi o tym, że prezydent jest wybierany przez naród.
Prezydent powinien chronić przed niekonstytucyjnymi zmianami - jak podwyższanie wieku emerytalnego czy podwyższanie podatków. Deklaruję prezydenturę aktywną, rozważną, ale odważną. Polacy będą żyć w pokoju, ale i w spokoju. Polskę trzeba naprawić w wielu dziedzinach - ale do tego potrzebna jest zmiana władzy!
— mówi kandydat PiS.
21:49. Rusza kolejna runda - podsumowanie debaty.
21:47. Grzegorz Braun przekonuje, że demokracją w Polsce rządzą mafie, służby i loże. Korwin-Mikke reaguje śmiechem, Palikot mówi, że księża decydują o tym, który polityk występuje z ambony.
21:45. Paweł Tanajno apeluje bezpośrednio do widzów.
Czy masz wrażenie, że z tej debaty nie przyjdą żadne korzyści dla Twojego życia? Ja też mam takie wrażenie i chciałbym zaśpiewać jak pewien muzyk: „bo tutaj jest jak jest, po prostu”
— mówi, apelując o wprowadzenie dwóch projektów ustaw: codziennej kontroli obywatelskiej nad politykami (poprzez obligatoryjne referendum) i projekt profesjonalizacji zarządzania państwem.
21:43. Jacek Wilk stwierdził, że mamy „najgorszą konstytucję w historii”.
Nie mamy w Polsce trójpodziału władzy, co powoduje, że prawo jest stanowione w Polsce w sposób patologiczny
— mówi kandydat Kongresu Nowej Prawicy.
21:41. Adam Jarubas proponuje, by zwiększyć znaczenie i status projektów ustawodawczych, które składa prezydent - by nie ingerować w treść tych pomysłów.
Trzeba przywrócić zaufanie do państwa
— stwierdził kandydat PSL.
21:39. Janusz Palikot krytykuje postulaty innych kandydatów i chce wypowiedzenia konkordatu oraz likwidacji Senatu. Korwin-Mikke kwituje, że Palikot zwariował.
21:37. Andrzej Duda przypomina, że rolą prezydenta jest przestrzegać konstytucje i poprawiać ustrój tam, gdzie nie jest on przestrzegany.
Chodzi o prawo do bezpłatnej służby zdrowia, do pokojowych gromadzeń publicznych. Jeżeli mamy dziś sytuację, że emerytury zapisane w konstytucji mogą być zmieniane, może być zmieniany system emerytalny, to cóż to jest warte? (…) Druga rzecz - obywatele są suwerenem, bo suwerenem jest naród. Powinni mieć możliwość działania bezpośredniego. (…) Trzeba wzmocnić polską suwerenność!
— mówił kandydat PiS.
Zaapelował, by po zebraniu miliona podpisów referendum było obligatoryjne.
21:35. Paweł Kukiz deklaruje, że gdy zostanie prezydentem, skorzysta z artykułu 144. i będzie hamował „bankieryzm” partii politycznych.
Panie Januszu, my nie mamy biernego prawa wyborczego - musiałbym pójść do szefa pana Dudy, Jarubasa czy Ogórek i poprosić o wpisanie na listę. (…) Traktuję JOW-y jako granat, który rozwala tę sitwę. Gdybyśmy zrobili dekomunizację, to nie byłoby ZSL, a SLD mówiłoby o interesie robotniczych. Wyście powariowali - wy reprezentujecie biznesy!
— mówił muzyk.
Kukiz dodawał, że jeśli „rozwalimy sitwę, to możemy dyskutować nawet o monarchii”.
21:33. Marian Kowalski mówi o swoich zastrzeżeniach do JOW-ów i żąda wprowadzenia systemu prezydenckiego.
To zabetonowany układ: Platforma, PiS i PSL, które zna się na liczeniu głosów. Trzeba obniżyć próg wyborczy do 1 albo 2 procent. Jestem przeciwnikiem finansowania partii przez obywateli
— tłumaczył.
Jego zdaniem prezydent jest dziś „losowany z kapelusza Kiszczaka”.
21:30. Janusz Korwin-Mikke chce wycofać się z wyborów i poprzeć Pawła Kukiza, jeśli JOW-y sprawdzą się w Wielkiej Brytanii.
Wycofam się z wyborów, jeżeli UKIP dostanie nawet 40 mandatów, a nawet jeśli dostanie chociaż 20 mandatów - i będę pana popierał. Ale jeśli tak się nie stanie i okażę się, że JOW-y umacniają rolę wielkich partii, to powinien pan powiedzieć, że dał się pan omamić
— mówił.
21:29. Grzegorz Braun wspomina o krzyżu w godle.
Trzeba przywrócić to godło na 1050-lecie chrztu Polski. Czas sięgnąć do tradycji, tej tradycji, która czyniła Polaków najbardziej wolnymi, jak tylko można to było sobie wyobrazić - obdarzaliśmy wolnością inne narody
— podkreślał.
21:27. Magdalena Ogórek przekonuje, że zagrożeniem numer jeden dla Europy jest to ze strony Państwa Islamskiego, a konstytucja nie rozstrzyga, kto odpowiada za polskie bezpieczeństwo.
Trzeba tę kwestię doprecyzować. Nie wiem, jak to się stało, że prezydent jest kojarzony z żyrandolowymi funkcjami, a nie staniem na straży prawa. Chciałam podkreślić, że nie będę wetowała ustaw światopoglądowych i zawężała swobód obywatelskich
— tłumaczyła.
Porównała wojsko do samochodu, w którym z tyłu siedzi premier, z przodu siedzi szef MON, „na którego kolana siada prezydent”.
21:26. Rusza trzecia część pytań - dotycząca wizji państwa i zmian w konstytucji.
21:24. Janusz Korwin-Mikke namawia do wyjścia z UE i atakuje Andrzeja Dudę.
Szlag mnie trafiał, gdy słuchałem, to, co mówił. (…) To pan Duda jest zwolennikiem istnienia służby zdrowia, gdzie w kolejkach czeka się kilka lat! To tacy ludzie są odpowiedzialni!
— krzyczał kandydat partii KORWiN.
Dodał też, że trzeba znieść podatki dochodowe, które nazwał „karą za to, że ludzie dobrze pracują”.
21:21. Grzegorz Braun po raz kolejny mówi o tym, że pozostali kandydaci prezentują szeroki front w kwestii tego, że „trupa nie można szminkować”.
Ten system trzeba obalić i przywrócić normalność, wolność, która była polskim towarem eksportowym. Polska to jest działka numer jeden na globusie - Pan Bóg położył Polskę w cudownym miejscu, które ma jednak plusy ujemne, ale jest z czego korzystać. Są bogactwa w tej ziemi i na ziemi. Dlatego tej ziemi nie wolno odpuścić i wyprzedać, bo to właśnie w imię wolności gospodarczej trzeba zauważyć, że siła nabywcza naszych rodaków jest niska
— ocenił.
21:19. Marian Kowalski mówi o „raku biurokracji”.
Wynagradzacie swoich towarzyszy partyjnych krwawicą obywateli! (…) Sprzedali nas w Brukseli, trzeba zlikwidować ZUS - i koniec! Nie można wpuszczać przedsiębiorstw zagranicznych, które wykańczają polskie firmy
— tłumaczy kandydat Ruchu Narodowego, mówiąc o „sitwie bandyckiej i mafii”.
21:16. Andrzej Duda mówi o konieczności odbudowy polskiego przemysłu.
Dzisiaj wsparcia potrzebują polskie rodziny - dlatego zadeklarowałem, by została podniesiona kwota wolna od podatku. By ustawa w tej sprawie mogła być uchwalona przed 30 listopada jeszcze tego roku, by od 1 stycznia 2016 roku kwota wolna wynosiła 8 tysięcy złotych i była podnoszona. (…) Będę pracował razem z Narodową Radą Rozwoju - powołam ją przy urzędzie prezydenta
— mówi kandydat PiS.
Zgadza się też z kandydatką Ogórek w kwestii napisania prawa podatkowego „od nowa”. Duda mówi również o problemach systemu służby zdrowia.
Dzisiaj rodzina wymaga pomocy - dlatego proponuję program 500 złotych na każde dziecko w rodzinach biednych i 500 zł na drugie dziecko w rodzinach średniozamożnych. (…) Polacy zostali oszukani podwyżką wieku emerytalnego
— mówi.
21:14. Magdalena Ogórek chce powołania komisji kodyfikacyjnej i napisania prawa podatkowego od nowa.
Państwo powinno mieć dużo więcej zaufania do własnego obywatela
— ocenia, nawołując do obniżenia podatku CIT do poziomu 15 procent.
21:12. Jacek Wilk mówi, że Polska jest krajem na dorobku.
Musimy Polsce przywrócić wolność gospodarczą
— przekonuje.
W jego ocenie III RP straciła impet gospodarczy, który był w latach 90. za sprawą ustawy Wilczka.
21:10. Paweł Tanajno krzyczy o tym, by głosować nad tym, by można było debatować dłużej. Janusz Palikot przypomina, że PSL rządzi od ośmiu lat polską gospodarką, wytykając ludowcom kolesiostwo i nepotyzm. Jarubas odpowiada - pytając, czy Palikot zapłaci za ZUS swoich pracowników.
Wypowiedziom kandydatów towarzyszy pojawiający się w tle - co jakiś czas - krótki komentarz Janusza Korwin-Mikkego.
21:08. Adam Jarubas mówi, że - wzorem innych krajów - trzeba realizować „politykę patriotyzmu gospodarczego”.
Pociągi dla PKP czy śmigłowce dla wojska muszą być produkowane w Polsce. (…) Gdyby to ode mnie zależało, to w ostatnim kontrakcie na śmigłowce - te śmigłowce powstawałyby w zakładach w Polsce. Polak powinien dawać zarabiać Polakowi
— ocenił.
21:06. Paweł Tanajno mówi o „odczarowaniu PKB”.
Wzrostami PKB chwali się PiS, PO… A PKB to nie jest zasługa polityków, ale efekt pracy Polaków - to Twój, obywatelu, sukces i zasługi. Co prezydent może zrobić dla gospodarki? Na skutecznym działaniu aparatu państwowego. Zacznijmy od patologii - spójrzmy, jak wygląda sprawa kredytów we frankach
— mówił kandydat Demokracji Bezpośredniej.
W jego ocenie banki „okradają” obywateli, a partie są uzależnione od instytucji finansowych.
21:04. Paweł Kukiz przyznaje, że jest zaskoczony tym, że zaczyna drugą rundę odpowiedzi.
Będziemy się pewnie zgadzać - konieczne jest obniżenie podatków. Uważam, że w dużej mierze należy wykorzystać jednak państwo jako podmiot, który stymuluje w warunkach gospodarki wolnorynkowej
— mówił.
Podkreślał, że państwo jest „okradane” przez różnego rodzaju przetargi.
21:02. Rusza druga tura pytań - tym razem Ziemiec pyta o problemy dotyczące polityki społecznej i rozwoju gospodarczego.
21:00. Paweł Kukiz powtarza słowa Bartłomieja Sienkiewicza o „państwie, które istnieje tylko teoretycznie”.
Zadbałbym o polską armię, o odurzędniczenie polskiej armii. Kadra jest najważniejsza, bo broń sama nie strzela. (…) Należy zbroić armię w polską broń. Panie prezydencie, mniej szoguna, więcej raguna. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to zgadzam się z panem Januszem i panem Wilkiem. Nie może być tak jak dziś, że dyplomatą staje się, jechać na zsyłkę. My możemy być silniejsi od Żydów - panie Grzegorzu…
— tłumaczył muzyk.
Dodał, że zaangażowanie Polski na Ukrainę ociera się o zdradę stanu.
20:58. Janusz Korwin-Mikke zwraca się do Kowalskiego i Ogórek, przekonując, że to nie polscy wojskowi chcą wojny z Rosją, a „niektóre kręgi w USA”.
Chcę przypomnieć wiekopomne słowa pana Radosława Sikorskiego, który przypomniał, że my pełnimy Amerykanom usługi seksualne. Mówił szczerze - szkoda, że sam świadczył te usługi. Otóż jeżeli Amerykanie chcą się posłużyć Ukraińcami do wojny z Rosją, to Polska może uratować pokój światowy
— przekonywał.
Ocenił, że jeśli prezydentem będzie Duda albo Komorowski, to dojdzie do III wojny światowej.
20:55. Adam Jarubas mówi o konieczności jednoczenia Polaków i powtarza - w języku węgierskim - przeprosiny dla Węgrów za polską politykę zagraniczną wobec nich. Krytykował też, co zaskakujące, politykę koalicji „PO-PiS”.
20:53. Magdalena Ogórek przypomniała, że politykę zagraniczną prowadzi rząd, a w sprawie prezydenta mamy „żyrandol”.
Co uważam za istotne, i o czym mówią Polacy to relacje z Federacją Rosyjską. Wykreowaliśmy wizerunek Polaków-rusofobów. Tak nie jest, Polacy chcą zgody i spokojnych relacji z wszystkimi sąsiadami. Nie możemy pozwolić sobie na machanie szabelką z mocarstwem atomowym
— mówiła kandydatka wspierana przez SLD.
Ogórek wypomniała też zbyt antyrosyjski kurs - jaki jej zdaniem prowadzi Bronisław Komorowski. Mówiła też o tym, że po wizycie polskiego prezydenta na Ukrainie odbyła się gloryfikacja UPA.
20:51. Grzegorz Braun zaprosił niektórych z kandydatów do Rady Prezydenckiej.
Trzeba prowadzić politykę suwerenną, realistyczną, opartą o rachunek strat i zysków. Nie księżycową - opartą o sojusze zaoceaniczne, bo one dziś obnażają swoją wątłość, a UE jest narzędziem realizacji niemieckiej racji stanu. NATO… Pan Zbigniew Brzeziński wyraźnie zakomunikował, że są członkowie pierwszej i drugiej kategorii. Tutaj buduje się co innego: kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym
— zaznaczył, mówiąc o „żydowskich roszczeniach, które muszą być odrzucone”.
20:49. Jacek Wilk podkreślił, że Polska nie jest mocarstwem i nie może prowadzić samodzielnej polityki zagranicznej. Podkreślił też, że czas Unii Europejskiej dobiega końca i trzeba skoncentrować się na współpracy z Chinami.
20:46. Janusz Palikot atakuje Andrzeja Dudę.
Trzeba wytłumaczyć decyzję między konserwatywnym patriotyzmem a nowoczesnym. (…) Kiedy nie mieliśmy własnego kraju przez ostatnie 200 lat, inni zbudowali nowoczesne zasady polityki - oparte o kalkulacje, interesy, umowy. My kochamy nasz kraj miłością młodzieńczą, narwaną, ślepą
— mówił były polityk Platformy Obywatelskiej.
Jak mówił, silna Polska to silna gospodarka, a nie armia.
20:44. Andrzej Duda mówił o bezpieczeństwie Polaków.
Musimy prowadzić własną politykę - polityka płynięcia w głównym nurcie zadeklarowana przez PO i Donalda Tuska kompletnie się skompromitowała. Przestaliśmy się liczyć na arenie międzynarodowej - może poza tym, że Tusk dostał lukratywne stanowisko. Musimy tworzyć własny nurt w polityce europejskiej i światowej. Jesteśmy 38-milionowym narodem w centrum Europy, mamy prawo do polityki, mamy piękną historię, z której powinniśmy być dumni. (…) Nie możemy pozwalać odbierać sobie tego, co się nam zależy
— mówił Duda.
Wypominał też zamknięcie polskich stoczni - gdy francuskie i niemieckie były wspierane. Mówił o słabości w polskiej armii oraz o konieczności budowy armii terytorialnej.
20:42. Paweł Tanajno mówił z kolei o „manii postsowieckiej”.
Jakie korzyści uzyskaliśmy po zaangażowaniu w Iraku i Afganistanie? Żadnych! Postuluję prowadzenie polityki cynicznej i wyrachowanej
— zaznaczył.
Dodał też, że nie jest konserwatywnym kandydatem.
20:40. Rusza pula pytań do kandydatów. Krzysztof Ziemiec pyta o nasze członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.
Marian Kowalski mówił o „wymiksowaniu się” z konfliktu na Ukrainie:
W Kijowie rządzi banderowski reżim. Zostaliśmy skonfliktowani z Rosją przez mocarstwa. (…) Polska powinna być liderem regionalnym, skupiać wokół siebie państwa, które mają podobne zagrożenia i wyzwania. Nie może być tak dłużej, że polski prezydent kompromituje nas swoimi wybrykami w parlamencie japońskim, to jeszcze zmienia z dnia na dzień stosunek do Rosji. Po Smoleńsku mówił, że mamy najlepsze relacje z Rosją od tysiąca lat
— tłumaczył przedstawiciel Ruchu Narodowego. Dodawał, że „wojskowi, którzy otaczają Komorowskiego” są „niepewni” - sugerował też, że są kierowani przez Moskwę i inne ośrodki władzy.
20:37. Marian Kowalski podkreślił, że działalność prowadzi za własne pieniądze - chwalił też Ruch Narodowy - „chłopaków pomordowanych na stadionach”.
Jestem tym, który wie, że przedsiębiorcy upadając pod brzemieniem ZUS
— mówił.
Z kolei Jacek Wilk podkreślił, że chce dobra dla Polski i swoich dzieci. Podkreślił, że „nie naprawią ojczyzny ci, którzy rządzili Polską przez ostatnie 25 lat”. Ostatnim, który się przedstawiał, był Janusz Palikot - który określił resztę kandydatów mianem konserwatystów. Wrócił też do kwestii finansowania Kościoła.
Będzie tak jak jest - i dlatego wybór jest prosty. Albo ja i postęp, albo konserwa, stagnacja i emigracja
— wypalił.
20:35. Paweł Tanajno zarzucił mediom „ukrywanie kandydatów”. Mówił, że nie jest politykiem i że prowadzi fundacje pomocy dzieciom.
Janusz Korwin-Mikke stwierdził zaś, że „złodzieje w telewizjach mówią, że nie mamy racji”. Kandydat partii KORWiN pokazał też zdjęcie ze swojego wiecu wyborczego.
Koniec banałów - że chcemy dobra Polski. czas zagranych słów minął. Już nas nie zatrzymają
— zaznaczył.
20:34. Magdalena Ogórek mówi o ułatwieniach dla przedsiębiorców, a Grzegorz Braun mówił o „niewpychaniu Polski w wojnę ukraińską” i „nie” dla roszczeń żydowskich. Przedstawił też poprzednie godło Polski.
Nieobecność Komorowskiego to dobry trend - bo chodzi o to, by doprowadzić do zniknięcia takich osób jak on z życia politycznego
— mówił.
Adam Jarubas mówił dużo o swoim pochodzeniu ze wsi.
20:32. Paweł Kukiz na wstępie zarzucił arogancję Komorowskiemu i wyjął z kieszeni krzesło dla nieobecnego prezydenta.
Ubolewam nad tym, że nie ma wśród nas prezydenta Komorowskiego - świadczy to o arogancji i bucie władzy
— mówił muzyk.
20:30. Pierwszą częścią dyskusji jest przedstawienie się jako kandydata. Rozpoczął Andrzej Duda, dziękując pozostałym kontr
Jeżeli zostanę wybrany na urząd prezydenta, a głęboko wierzę, że tak się stanie, przygotuję i prześlę dwie ustawy, które są kluczowe dla życia Polaków. Pierwsza to obniżająca wiek emerytalny, a druga - podwyższająca kwotę wolną od podatku. Jeżeli bym tego nie zrobił, podam się do dymisji
— mówił kandydat PiS.
20:25. W telewizyjnej Jedynce rusza transmisja z debaty. Dyskusję poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec.
20:10. Andrzej Duda w studiu TVP przywitał wszystkich pozostałych kandydatów.
20:00. Do siedziby TVP przybywają kolejni kandydaci.
maf
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/243382-debata-w-tvp-andrzej-duda-polske-trzeba-naprawic-w-wielu-dziedzinach-do-tego-potrzebna-jest-zmiana-wladzy-kukiz-czyta-list-olewnikow-do-komorowskiego-relacja-na-zywo