52 proc. osób, które deklarują udział w wyborach prezydenckich, zamierza głosować na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego; 19 proc. poparłoby kandydata PiS Andrzeja Dudę
— wynika z najnowszego sondażu CBOS.
CBOS nie wyjaśnił czy ten sondaż to może jednak jakaś errata do tego sprzed miesiąca, gdy mu wyszło, że na Komorowskiego zagłosuje ponad 60 procent, czy też notowania ulubionego kandydat tej rządowej sondażowni pikują ostro w dół, a jego kandydata mocno rosną.
W porównaniu z sondażem sprzed miesiąca poparcie dla Komorowskiego spadło w marcu o 11 pkt. proc.; z kolei poparcie dla Dudy wzrosło o 4 pkt. proc. Na kandydatkę SLD Magdalenę Ogórek chce głosować 3 proc. badanych (tyle samo, co przed miesiącem). Kandydat na prezydenta Paweł Kukiz może z kolei liczyć na 2 proc. poparcia. Również na kandydata Twojego Ruchu Janusza Palikota chce głosować 2 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt. proc.). Zamiar oddania głosu na kandydata PSL Adama Jarubasa zadeklarował 1 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.). Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) może liczyć obecnie na 1-procentowe poparcie (spadek o 2 pkt. proc.).
Zerowe poparcie (oznaczające wynik poniżej 0,5 proc.) zanotowano w przypadku Wandy Nowickiej, Anny Grodzkiej z Partii Zielonych (spadek z 1 proc. w lutym), Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy).
2 proc. ankietowanych ma zamiar oddać głos na innego kandydata (spadek o 2 pkt. proc.). Aż 18 proc. respondentów pytanych na kogo zagłosują, odparło „trudno powiedzieć” lub odmówiło odpowiedzi (wzrost o 10 pkt. proc.). Ankietowani pytani byli również w sondażu, czy zamierzają wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja. 67 proc. respondentów odpowiedziało, że na pewno weźmie w nich udział; 20 proc. badanych jeszcze nie wie, natomiast 13 proc. ankietowanych raczej nie weźmie w nich udziału. Odsetek ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3 pkt. proc. Tyle samo respondentów, co przed miesiącem, nie wie, czy pójdzie na wybory. Odsetek badanych, którzy raczej nie pójdą zagłosować wzrósł o 3 pkt. proc.
Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5–11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Wyniki poparcia na poszczególnych kandydatów zaprezentowano w oparciu o odpowiedzi 709 osób deklarujących udział w wyborach.
Slaw/ PAP
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „wSieci”!
Tygodnik dostępny również w wersji elektronicznej!
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/237392-cbos-obstaje-przy-swoim-nie-bedzie-drugiej-tury-w-wyborach-prezydenckich