Wiosną 2015 r. planowana jest ekshumacja szczątków czerwonoarmistów pochowanych w centrum Nowego Sącza - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik wojewody małopolskiego Jerzego Millera. W miejscu pochówku stoi pomnik Chwały Armii Czerwonej, którego usunięcia domagają się m.in. kombatanci.
Szczątki sześciu czerwonoarmistów z centrum Nowego Sącza mają zostać przeniesione do kwatery wojennej na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, gdzie znajdują się groby 737 żołnierzy Armii Czerwonej.
Zgodę na ekshumację i przeniesienie szczątków wydał już sanepid - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Nowego Sącza Małgorzata Grybel. Od razu po ekshumacji ma być rozebrany pomnik.
Nie widzimy racji bytu monumentu w centrum miasta. Obecnie stanowi on grób i będzie rozebrany po przeniesieniu szczątków żołnierzy
— wyjaśniła Grybel.
Ponieważ - zgodnie z umowami międzynarodowymi - ekshumacja szczątków żołnierzy i rozbiórka pomnika może być dokonana w porozumieniu ze stroną rosyjską, wojewoda małopolski wysłał pismo do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM), prosząc o poinformowanie strony rosyjskiej o sprawie - powiedział PAP rzecznik wojewody Jan Brodowski.
Do chwili publikacji depeszy PAP nie uzyskała odpowiedzi od ROPWiM ws. stanowiska strony rosyjskiej.
Usunięcia pomnika Chwały Armii Czerwonej domagają się m.in. kombatanci. Kolejny protest w tej sprawie odbył się w ubiegłym tygodniu. Protestujący oblali pomnik białą i czerwoną farbą, częściowo przysłonili go polską flagą. Pod zarzutami znieważenia pomnika i uszkodzenia go policja zatrzymała trzech mężczyzn.
Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie. W lutym Adam Siwek z ROPWiM informował PAP, że przeniesienie szczątków czerwonoarmistów z centrum Nowego Sącza do kwatery wojennej na cmentarzu powinno nastąpić w ciągu pół roku. Nie doszło do tego po protestach strony rosyjskiej.
O protestach pisaliśmy już na portalu wPolityce.pl: „Od lat domagamy się demontażu pomnika chwały Armii Czerwonej”. Manifestacja w Nowym Sączu
PAP/Wuj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/215900-presja-ma-sens-wiosna-rozbiorka-pomnika-chwaly-armii-czerwonej-w-nowym-saczu