28 września prezydent Bronisław Komorowski wręczy kolejne noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar terroru komunistycznego. Uroczystość będzie elementem obchodów 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
Wręczenie not odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Podobne uroczystości obyły się już trzykrotnie. Do tej pory zidentyfikowano i potwierdzono tożsamość 28 wydobytych ciał. W ciągu niespełna 2 lat realizowania przez IPN projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” i istnienia interdyscyplinarnego zespołu badawczego przeprowadzono prace badawcze i ekshumacyjne w kilkunastu miejscach w Polsce. W ich trakcie odnaleziono szczątki ponad pięciuset ofiar komunizmu.
Na samej Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki ok. 200 osób. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzi tam od 2012 r. IPN we współpracy m.in. z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zidentyfikowano m.in. szczątki wybitnych dowódców oddziałów AK i WiN mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszka” i mjr Hieronim Dekutowskiego „Zapora”.
Niezależnie od nich realizowane prowadzono badania genetyczne odnalezionych szczątków przez specjalistów z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.
Wcześniej ekspertom-genetykom udało się ustalić tożsamość siedmiu ofiar, w tym ppłk. Stanisława Kasznicy, ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych; uczestnika wojny obronnej 1939 r. i powstania warszawskiego.
Intensywnie poszukiwano szczególnie szczątków gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, ppłk. Łukasza Cieplińskiego – przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r. i dobrowolnego więźnia Auschwitz.
Czy w przyszłym ich nazwiska znajdą się w gronie zidentyfikowanych?
Większość z odnalezionych przez archeologów ofiar nosiła ślady egzekucji tzw. metodą katyńską – strzałem w potylicę z bliskiej odległości, niektórzy mieli związane z tyłu ręce. Ich szczątki archeolodzy odnajdywali najczęściej w dołach mieszczących od dwóch do sześciu skazańców.
ansa
CZYTAJ TEŻ:
NASZ NEWS. Kolejne szczątki wydobyte z „Łączki”. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/215359-nasz-news-kolejne-wyniki-identyfikacji-szczatkow-z-laczki-juz-w-niedziele-czy-odnaleziono-pileckiego