Szczątki mężczyzny opatrzone numerem 201 wydobyto z dołu na krańcu kwatery „Ł II” warszawskich Powązek. Nie ma wątpliwości, że to ofiara komunistycznej zbrodni, mimo że niedaleko od miejsca, gdzie znaleziono kości, pod cmentarnym murem po wojnie wykonywano także tzw pochówki sanitarne, więźniów z Rakowieckiej, którzy zmarli z przyczyn naturalnych.
Rożnica jest taka, że pochówki sanitarne były wykonywane prostopadle do muru cmentarza, ofiary sądowych mordów chowano w pozycji wzdłuż muru i nieco dalej od niego
— tłumaczy prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk, który z ramienia IPN nadzoruje pracami ekshumacyjnymi. Jamy grobowe pochówków sanitarnych znajdują się dosłownie 40 centymetrów dalej, co udowadnia, że komuniści dokładnie wiedzieli, gdzie byli chowani więźniowie pomordowani w mokotowskim więzieniu.
Stąd ta minimalna odległość, chowali tak, aby te jamy grobowe się nie pokryły
— precyzuje prof. Szwagrzyk.
Dwa pierwsze wykopy, pod cmentarnymi alejkami, które przecinają kwaterę „Ł II” nie przyniosły rezultatu. Naukowcy mają jeszcze nadzieję, że w obecnej transzy prac uda im się odkryć i wydobyć jedne, może kilka kolejnych szczątków. Na więcej nie ma szans, ponieważ zakres prac jest bardzo ograniczony. Mimo że pierwotnie zaplanowano je na dwa tygodnie, to wiele wskazuje na to, że zostaną zakończone już jutro, po pięciu dniach od ich rozpoczęcia.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:
Dotychczas z masowych grobów w kwaterach „Ł” i „Ł II” cmentarza powązkowskiego wydobyto szczątki 201 osób. Zidentyfikowano i podano do publicznej wiadomości 28 nazwisk. Reszta wciąż czeka na identyfikację.
Już przyszłym tygodniu ekipa pod kierownictwem prof. Szwagrzyka przeniesie się do Gdańska na cmentarz Garnizonowy, gdzie będzie poszukiwać m. in. szczątków Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk. Obydwoje zostali zabici w 1946 r. i pogrzebani w nieustalonym dotąd miejscu.
CZYTAJ TAKŻE: Czy odnajdą się w końcu groby „Inki” i „Zagończyka”? Prace w Gdańsku ruszą jeszcze we wrześniu
ZOBACZ TAKŻE: Owacja na stojąco po premierze filmu „Dzieci kwatery Ł” Arkadiusza Gołębiewskiego. ZOBACZ ZDJĘCIA
Marcin Wikło
————————————————————————————————-
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/212299-nasz-news-kolejne-szczatki-wydobyte-z-laczki-zobacz-galerie-zdjec