Zakończyła się peregrynacja Krzyża i relikwii bł Jana Pawła II w archidiecezji przemyskiej

fot. Robert Woźniak / archpoznan.pl
fot. Robert Woźniak / archpoznan.pl

W parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zakończyła się dzisiaj trwająca ponad rok peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii bł. Jana Pawła II po wszystkich parafiach archidiecezji przemyskiej. Uroczystości odbyły się z udziałem nuncjusza apostolskiego abpa Celestino Migliore, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika, metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego oraz biskupów z Polski.

Abp Józef Michalik przypomniał, że program peregrynacji związany był z pragnieniem wskazania na Chrystusa ukrzyżowanego, który jest dla chrześcijan źródłem zwycięskiej wiary umocnionej ofiarną miłością.

Dobrze przeżyć spotkanie z krzyżem Chrystusa to zanurzyć się w Boże miłosierdzie, to ożywić nadzieję zbawienia. Ten rok duszpasterski był dla nas kolejnym czasem pokornej modlitwy i odkrywania jak trudną i ważną sprawą jest troska o zbawienia każdego człowieka, jak wielki trud wiąże się z zachowaniem wiary i umocnieniem ich w sercach naszych bliskich, naszych dzieci, naszej młodzieży

– powiedział metropolita przemyski.

Mówił, że dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem za przeżyty czas i ukoronowaniem go darem szczerej modlitwy. Przywołując postać bł. Jana Pawła II, abp Michalik mówił, że papież właśnie z krzyża czerpał siły do wypełniania swojej misji, a teraz pokazuje, że świętość jest dzisiaj możliwa i potrzebna.

Przewodniczący KEP dziękował wszystkim kapłanom i diecezjanom za zaangażowanie w to wydarzenie, mówiąc, ze było to umocnienie wiary także dla biskupów.

Dziękuję wam za przykład wiary ujawnionej przy okazji tej peregrynacji. Biskup wbrew pozorom też potrzebuje pokrzepienia i umocnienia w wierze, a doznawaliśmy go w każdej parafii, biorąc udział w tych nasyconych autentycznym przeżyciem spotkaniach ze znakiem krzyża

– zapewniał abp Michalik.

W homilii abp Celestino Migliore powiedział, że relikwie w Kościele są wyrazem przeświadczenia, że świętość nie dotyczy tylko duszy, ale również ciała.

Relikwie bł. Jana Pawła II przypominają nam, że mamy orędownika u Bożego tronu, orędownika, który dzielił nasze słabości, zna dobrze nasze ludzki ograniczenia, bo sam ich doświadczał. A teraz, gdy jest tak blisko Boga, może do nas wyciągnąć pomocną dłoń

– mówił.

Nuncjusz apostolski zwrócił uwagę, że dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzorów i przewodników życiowych, a takim jest bł. Jan Paweł II.

Jeśli nie ma już gotowej księgi z przepisami na życie, to gdzie znajdziemy pewnych i skutecznych przewodników po naszym życiu. Oto prawdziwy powód, dlaczego tak chętnie wracamy do postaci Jana Pawła II i prosimy go o wstawiennictwo

– powiedział. Zaznaczył też, że relikwie nie rozwiązują problemów życiowych, ale rzucają na nie światło od Boga i pozwalają pomyślnie zmierzyć się z wyzwaniami.

Eucharystię zakończyła koronka do Bożego Miłosierdzia oraz odmówienie Aktu Zawierzenia Chrystusowi archidiecezji przemyskiej. Wydarzeniem towarzyszącym będzie popołudniowy koncert pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” w wykonaniu zespołu Lumen, solistów z Poznania, Polskiego chóru Mieszanego Echo ze Lwowa oraz muzyków z Lwowskiej Akademii Muzycznej.

Oprócz arcybiskupów: Celestino Migliore i Józefa Michalika w uroczystości wzięli udział abp Mieczysław Mokrzycki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy i metropolita lwowski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, bp Marian Rojek - ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i biskup pomocniczy tej diecezji Mariusz Leszczyński, ordynariusz rzeszowski Kazimierz Górny, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal, a także liczna grupa kapłanów oraz wiernych archidiecezji przemyskiej.

Krzyż, który bł. Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r. oraz relikwie krwi Papieża nawiedzały parafie archidiecezji przemyskiej od 16 października 2011 r. Wszędzie towarzyszył im jeden z biskupów. Krzyż został wykonany przez jednego z artystów z archidiecezji przemyskiej Stanisława Trafalskiego. Papież otrzymał go przy okazji spotkania w Watykanie z samorządowcami. O ten krzyż poprosił Ojca Świętego jego sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki, który do dzisiaj pozostaje jego właścicielem. Kolejną diecezją, którą nawiedzi krzyż będzie archidiecezja wrocławska.

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.